Ty nejtěžší bitvy se svádějí ve vlastním srdci. Britský historický film režiséra Trevora Nunna zachycuje jedno z nejzajímavějších období anglických dějin za vlády Tudorovců. Po smrti krále Jindřicha VIII. na trůn dosedá mladý Edward VI. Je však těžce nemocný a je jen otázkou času, kdy si smrt přijde i pro něj. John Dudley, intrikánský vévoda z Northumberlandu a předseda královské rady, se obává a děsí představy, že by na trůn mohla nastoupit Edwardova nevlastní sestra, římská katolička Marie Tudorovna. Proto u umírajícího krále prosadí nástupnictví mladičké Jane Greyové, neteře Jindřicha VIII., kterou mezitím stihl provdat za svého syna Guilforda. Jane, nevinná uchvatitelka trůnu, si však klidného panování nemá užívat dlouho. Do Londýna přijíždí v čele vojska Marie Tudorovna a zdá se, že dny mladého královského páru jsou sečteny. Hlavní roli ve filmu ztvárnila tehdy začínající, ani ne dvacetiletá Helena Bonham Carterová. (Česká televize)

Juto

Intrigy a podrazy sú vo filme samozrejmosťou. Viera a láska Boha je vec za, ktorú tu mladý ľudia aj zomrú. Ich presvedčenie tak silné, že ani smrti sa neboja. Záver filmu je veľmi emotívny. 7/10 ()

majo25

Britský historický film plný kostýmov, tmavých hradov a intríg. Aspoň z toho, čo som si o nie dlho trvajúcej kráľovnej na anglickom dvore (kraľovala 9 dní) prečítal, film sa jasne pridržiava historických reálií a len v romantických polohách ide nad fakty. Tej romantiky je tam až príliš, ale odhliadnuc od nich sa jedná o poctivú historickú filmárčinu s krásne tragickým koncom. Možno by som si v obsadení vedel predstaviť aj niečo skvostnejšie, vrátane drobnej hlavnej predstaviteľky, aj obria stopáž mohla byť umiernenejšia, ale celkovo to obstojí. Briti vedeli presne, o čom točia. ()

vesper001

Jak tak v poslední době sleduju filmy inspirované britskou historií, říkám si, že libido Jindřicha VIII. Angličánkům pořádně zavařilo. Lady Jane je love story, jejíž poslední kapitolu tradičně napíšou zlí katolíci, kteří jsou v podobných příbězích něco jako Utahové ve Vinnetouovi nebo komančové v Hřebejkovi. Helena Bonham Carter mi něčím připomínala Libušku Šafránkovou v Popelce. Pokud byla skutečná Lady Jane alespoň z poloviny tak odhodlaná a statečná, čest její památce. Ať už věřila v cokoli. ()

andrii

Chrabrost v lásce Tě, má paní, můj pane, zušlechťuje. Na památku věrné, čisté, mladé lásky. Žádná moc hlav korunovaných nesesadí z trůnu, žádná intrika si nepodrobí, ba ani žádný kat nenalezne sekyrku dostatečně ostrou, která by oddělila dvě srdce srostlá tím nejkrásnějším citem. Jejich nitro jen samou něhou může být rozňato. Utichl zpěv ptáků na obloze, doprovázet bude jeden druhého k branám věčného ráje. Co nebylo dopřáno na zemi, nechť na pravdě boží propuká, rozkvete naplno. ()

terunka003

Krásné, milé, romantické × smutné, nenaplněné. A to není chybou filmu. Líbilo se mi to. Helen Bohman Carter hrála tak nádherně, tak opravdově, až to chytalo za srdce. Netuším, zda to tak v minulosti opravdu bylo, ale příběh to byl opravdu krásný. Příběh lásky a společných útěků do posmrtných rájů. Středověk byl bláznivý a v něm i období několika vír, která je ta správná? Je to tak nespravedlivé. Tento snímek by rozhodně měli vidět všichni romantici, na konci si zapláčete. ()

strelenaL

O kvalitách Heleny Bonham Carter nepochybuji. Už několikrát dokázala že je ženou mnoha tváří a tento historicko-romantický film nezměnil mé očekávání. Na to že je tento film hodně starý nepostrádá nic. Jenom bych řekla, že jasně dává najevo... filmy točené dřív byly velmi propracované, nepostrádaly zápletku, romantiku a vše do filmu patří. V dnešní době jsou však některé filmové scénáře zpracované podle jedné (a tytéž) předlohy (šablony). Láskou ke starým věcem, umění, filmu a hudbě hodnotím 4*. ()

JohnSmith

Zajímavý historický snímek. Chudák holka, vdávat se nechtěla, královnou být také nechtěla, ale svolila a byla jí za to useknuta hlava. Helena Bonham Carter byla opravdu dobrá. ()

Autogram

Krátka exkurzia do anglickej histórie v trochu pridlhom podaní, presne ako som očakával. Postavy sú dobre zahrané, len to prostredie mi pripadalo dosť ošumelé. Kráľovský palác by snáď nemal vyzerať ako práve zrekonštruovaná zrúcanina. Alebo to Anglicania jednoducho tak majú. –––– Zemřela bych za záchranu lidí z okovů bigotnosti a pověr. –––– Přísloví říká: Zázrak trvá devět dní. ()

blackJag

Romantika v dobře obstaraných historických kulisách. Co, romantika, úplná červená knihovna! Ale sedí to. Nebudu naiva, určitě se ta krátká epizodka před krvavou Mary (a Alžbětou) takto neodehrála, ale je tu ten věk titulní hrdinky a k němu ta naivita opravdu pasuje. I ten závěrečný patos nijak zásadně neulítnul... 80% ()

Pecival

Historická dramata to je moje. Když jsou navíc šmrncnuté trochou romantiky a politiky, dosahuje moje spokojenost většinou maximální hodnoty. Čímž nechci říct, že by to byl film bez chyb - mimo jisté zdlouhavosti mě hodně vadilo například odfláknuté sblížení hlavní dvojice. Nicméně, krásná Helena a sympatický Cary Elwes jsou natolik jistý pár, že všechny neduhy hravě přebijí. ()

santiamén

66% ... Tak tohle bylo opravdové překvapení, v negativním slova smyslu. Vzhledem k místnímu hodnocení a přítomnosti Heleny Bonham Carter jsem čekala mnohem víc. Helena sice nezklamala, ale film působil neskutečně uboze, nejspíš i vzhledem k rozpočtu. Nemůžu si pomoct, u historických filmů (obzvlášť odehrávajících se u dvora) mě chudá výprava vysloveně rozčiluje. Snad bych ji i byla schopná ignorovat, kdyby nebyl scénář tak prázdný (téměř dvě a půl hodiny ničeho). Přerod Caryho Elwese byl až pohádkový a scéna "plnění přání" shazováním sklenic ze stolu variovaná po převratu Krvavé Mary nepatřičná (pseudoumělecký žvást). Postavy jsou všechny černobílé - hlavní hrdinové nevinné děti, co se "jen mají rádi", rodiče zloduši, mladý nemocný král oběť, i ta Krvavá Mary vlastně za nic nemůže - jen se chtěla vdávat :). Možná je příběh v rozsahu dvou hodin o vládě, co trvala přesně 9 dní tragickým přeceněním jeho potenciálu. Zklamalo. ()

janesX

Jej korunovácia za kráľovnu bola pre ňu zlým snom, lebo kráľovská koruna preňu bola niečím nečestným. Spolu s Gilfordom ale verili že aj to sa dá zmeniť a že nakoniec aj silní by mohli byť čestní. Žial táto ich viera sa ukázala ako naivná a ich ľudským vysnívaným reformám zabránila omnoho silnejšia - nečestnosť. Tento ich nepriateľ ich doviedol až na popravisko. Pekne zahraté, a príbeh, tým že je historický, ma nadchol viac ako nejaký Romeo&Julia, aj keď normálne niesom žánrovým fanúšikom o princoch a princezničkách.. ()

Greg25

Trochu moc románové, trochu divadelní, ale skvěle fungující jako film, což je kombinace málokdy vídaná. 80% ()

VictorMartel

Na skvělý odkaz Lady Jane je tu, v míře ne přesně mi známé, roubován moderní politický jazyk. Nevím, byla-li její činnost preexistencí osvíceneckých snah, a vlastně mám velké pochyby o přeložitelnosti sociálních otázek řečí nadpřirozené spravedlnosti, na niž vsadila sám život, ale toto milenecké duo zteklo hradby vší citové rezervovanosti, jíž jsem vůbec schopen. ()

pepa3rd

V tomto historickém dramatu neuvidíte jedinou bitvu, nejsou zde impozantní davové scény ani žádné vizuální efekty, jak jsme zvyklí z poslední doby. Přesto vám to nebude vadit, protože vás ani nenapadne zde něco podobného hledat. Tento film vyčnívá nad jiné především díky vyprávění, které vás doslova pohltí a vy nechcete věřit, že to musí skončit tak, jak to napsala historie. ()

Brinkley

Můj první film s Helenou Bonham Carter, viděn v dětství na zájezdu do Londýna. Jak já si u něho pobrečela... Budu ho muset ještě jednou vidět a objektivněji posoudit. ()

mira.l

Tak tady není moc co řešit. Plný počet. Nádherný historický film s úchvatnou mladičkou Helen Bonham Carter. Musím teda přiznat, že do příbuzenských a mocenských vztahů dynastie Tudorovců pronikám jen zvolna, po shlédnutí každého dalšího filmu z této doby, ale z toho, co jsem se dočet, se to historických událostí drží asi docela věrně. Těžko říct, jestli byla Jane Grey i ve skutečnosti tak krásně, až dětinsky upřímná tak, jak ji H. B. Carter ztvárnila, jestli měla opravdu charakter tak pevný, že pro něj byla ochotná zemřít, a jestli Guildford Dudley byl před sňatkem s ní opravdu takovým pijanem a povalečem. Jejich první setkání, kdy si ujasňovali svoje "city", bylo nádherné, stejně tak i scény jejich následného opravdového sbližování a budování vzájemných citů. Ve filmu je ale silných scén víc, počínaje už odporem mladičké Jane k naplánovanému sňatku s vybraným mužem, kterého nikdy neviděla a následným výpraskem na "srovnání" jejích myšlenek tím správným směrem pro prospěch Anglie, stejně jako scény, kde Jane obhajuje svoji víru. Těch jejích pár dnů vlády je tu vystiženo až dosti naivně, vypadalo to, jako by chtěla stvořit pohádkové království, kde se všichni mají dobře, což pochopitelně nemohlo fungovat. Tady nevím, jak moc se to drží nebo nedrží skutečnosti, ale když se vezme v úvahu její věk a povaha, nedá se vyloučit reálný základ. Ale co už! Jisté je, že nebylo opravdu v té době lehké být potomkem někoho, kdo byl zapojen v mocenských hrách o trůn. Dneska jsi dítě, zítra snoubenka, pozítří novomanželka, po týdnu královna - co na tom, že o to nestojíš - a když na to přijde, za pár týdnů stoupáš po několika schůdcích vstříc katově sekyře, a přitom jsi vlastně pořád dítě...ano, bylo mi Jane docela líto. Už to tu někdo napsal, čest její památce! Pochvalu samozřejmě zaslouží i to, co dělá tyto historické výpravné filmy tak atraktivními: exteriéry, interiéry, kostýmy a v neposlední řadě hudba. ()

Adiemus

Stydím se přiznat, že mi existence Jane Greyové dosud úplně unikala. Měla jsem za to, že po smrti Jindřicha VIII. pokračovala královská linie v pořadí Edward VI., Marie Stuartovna, Alžběta. Pravda, tu a tam jsem zaregistrovala zmínky o královně Janě, ale nespojila si s konkrétním osudem. A ten byl přitom neuvěřitelně zajímavý, leč tragický. Takže zaplaťpámbů za výborný film a za přesvědčivou Helenu Bohnam Carter.Tedy - nejen ona byla přesvědčivá. Přistihla jsem se, jak v průběhu děje nazývám vévodkyni ze Suffolku a vévodu z Nothumberlandu jmény ze světa zvířat. Nevím, jde-li o kvalitní výkon dotyčných herců či režiséra; ať tak či tak, přesvědčili mě. Samosebou mi jejich snaha realizovat své sny prostřednictvím dětí připomněla stejně pomýleného Thomase Boleyna z Tudorovců, aneb důkaz, že lidé jsou nepoučitelní. Pro ambiciózní rodiče bych tento film pouštěla jako povinný. K filmu mám jedinou výhradu:  Edward VI. nevypadal, že umírá na tuberu, spíš to vypadalo na karcinom. ()

jafuska

historický film o mladičké panovnici Jane, a jejího nelehkého úkolu vládnout všem dobře, i třeba s jejími chybami, na můj vkus to bylo až moc dlouhý film, ale přesto film byl docela fajn, v 16 letech vládnout dobře, to jde těžko, když je to ještě dítě a sama neví co je dobré a co ne, ale v té době to bylo běžné,tak by mě to asi nemělo tolik překvapovat, ()