Přejezd Cassandra

• Československo Přejezd Kassandra (více)

Skvěle obsazený katastrofický thriller plný napětí o tom, jak teroristé při přestřelce ve výzkumném ústavu rozbijí baňky s plicním morem a ukryjí se pak v mezinárodním expresu. Ten je izolován a má být odvezen do karanténního tábora... Mezinárodní zdravotnickou organizaci v Ženevě přepadnou teroristé. Postřelený strážný stačí zalarmovat ostrahu, jeden z teroristů však unikne. U druhého doktorka Stradnerová diagnostikuje vysoce nakažlivý plicní mor, kterým se nakazil v přepadené laboratoři. Pacient zanedlouho zemře. Terorista, kterému se podařilo uprchnout, se schová v transkontinentálním expresu směřujícím do Stockholmu – i on je s největší pravděpodobností nakažený. Případ vyšetřuje plukovník Mackenzie. Při kontrole seznamu pasažérů expresu zjistí, že ve vlaku se nachází též známý neurolog Jonathan Chamberlain. Plukovník se s ním zkontaktuje a pověří ho, aby zjistil, zda se terorista opravdu nachází v tomto vlaku. Jonathan se svou exmanželkou Jenny objeví teroristu ukrytého v zavazadlovém prostoru. Zdá se, že nákaza u něj už značně pokročila a protože se předtím pohyboval mezi cestujícími, u mnohých z nich se také začínají projevovat příznaky plicního moru. Situace je kritická. Mackenzie dostane příkaz odklonit vlak přes přejezd Cassandra do Polska, kde má skončit v karanténě. To by ale pro většinu postižených znamenalo smrt… (TV Prima)

morasten

začátek mě fakt moc oslovil, po akci, co předvedli ti dva kluci s bombou v nemocnici jsem myslela, bůhví jakej to bude špionážní trhák(navíc skvělá muzika), ale pak se to všechno zvrtlo v jakousi parodii. Naštěstí se tenhle točil v sedmdesátých letech, a proto to dopadlo celkem solidně: půlka vlaku se zřítila; hrdina lezoucí po jedoucím vlaku byl sestřelen; padouch po druhé ani několikrát za sebou neobživl, jak to v trapných filmech bývá. Ale mezírky tam jsou, třeba jak je možné, že takovou strašnou, rychle přenosou nemoc zkoumá jedna doktorka a ne celý tým vědců. Nebo ten gigolo se nějak rychle vzpamatoval z abstinence, nabral fyzičku na lezení po jedoucím vlaku a už vubec nechápu hlavního hrdinu, který se nenakazil ani když se mnohokrát dostal do styku s nakaženýma. Film byl ale docela napínavý a potěšil konec(akorát myslím, že ten vlak se měl zřítit celý); kdyby se tohle téma točilo po roce 2000, byl by to trapas ne-li odpad. ()

Igwar

Další síce pomerne starší ale po všetkých stránkach skvelý thriller, ktorý môže byť svetlým vzorom aj pre dnešných tvorcov obdobných filmov. Jedinú drobnú výtku mám iba k záveru. (pozor, bude spoiler, tak ak ste ešte Casandru náhodou nevideli, nedoporučujem čítať ďalej). Film končí akoby v dvoch samostatných líniách. Na jednej strane je väčšina šťastne zachránených pasažierov a na druhej strane col. Mackenzie, ktorý hlási nadriadeným, že sa stalo nešťastie a všetci sú mŕtvi, čím vlastne referuje, že splnil úlohu do bodky a odchádza domov ako najväčší profík. V tomto momente film končí, ale zišlo by sa aspoň krátka sekvencia, v ktorej by bol Mackenzie a prípadne aj jeho nadriadený konfrontovaný so skutočným stavom situácie alebo s preživšími cestujúcimi. ()

La 3na

Pro filmy z této doby mám slabost, zvlášť katastrofické, proto jsem se na tento hodně těšil. Film z formální stránky nebyl špatný, ale neskutečně jej sráží logické nesmysly, kterými se film hemží už od začátku.Např. smrtelný virus uskladněný za obyčejnými dveřmi, vlak přesměrovaný do Polska ze Švýcarska v době studené války!, jediný přejezd do Polska je rozpadlý most.... ()

kelley

Tento film jsem viděl už hodně dávno. Jenže ke smůle tvůrců se o železnici dost zajímám a viděl jsem ho právě v době, kdy jsem se učil na železničním učilišti. A tak mě teď možná budete považovat za příznivce Saturninova spolku pro odhalování nesmyslů v románech (tedy ve filmech). To, že Jablunkovským průsmykem se dostanete vlakem tak nanejvýš do Čadce nebo do Žiliny a nikoli do Polska, bych ještě filmařům odpustil. Neznají to tady a mapy na internetu v době natáčení ještě neexistovaly. Ale že je pod podlahou vagónu jakési zařízení, jehož odpálením se dá vlak rozpojit o tom opravdu nic nevím. A nejspíš ani neslyšeli nic o záchranné brzdě. A taky by se mohli pánové od výpravy rozhodnout, jestli tedy pojede vlak v elektrické nebo motorové trakci a ne střídat lokomotivy a sloupy kolem trati jak ponožky... Tímhle šťouralstvím jsem bohužel sám sebe připravil o zážitek z napětí akčního filmu. Takže mi zbyly na hodnocení již jen dvě hvězdičky, jaýsi náboj přece jen v tom filmu byl, hlavně v závěru. ()

St@B

Vynikající vlakové drama s atmosférou, která by se místy skutečně dala krájet. Herecké výkony, zlověstné záběry starého mostu - jednoznačně film, který stojí za to vidět. ()

MayB2

Člověk nesmí moc vnímat vnějšek postav (sedmdesátky byly opravdu srandovní) a soustředit se na docela šlapající děj, který občas uhýbá nečekanými směry včetně zajímavého finále. Jen mě mrzí, že přes Československo snad nějak přeletěli nebo co. ()

Brepti

Epidemie nákazy plícního moru a hrůzostrašný příběh ztroskotání vlaku v oblasti Polska na přejezdu Kassandra, až mně z toho šel mráz po zádech, já bych tomu dal 100 % kdyby to jen šlo, fantastický a dobře laděný příběh s napínavou atmosférou o klaustrofóbii ve vlaku a hodně akce ve filmu s vynikajícím hereckým obsazením. ()

andy60

Film jsem v době jeho vzniku hltal s otevřenou pusou a jen tak pro sebe jsem si říkal, že ten čas, strávený ve frontě na lístek, byl vykoupen skutečně silným filmovým zážitkem. Ani nyní, kdy jsem si film připomněl z dvd, jsem se nenudil. Dnes se samozřejmě již točí jinak, ale to stupňované napětí se mi prostě líbilo. ()

KatInTheBox

Skvela oddechovka, i když scenar je poplatny sve dobe. Tezko verit, ze nebezpecny virus je skladovan v mistnosti s oknem primo ven v litrovych kanistrech, a pak ze reseni jak zabranit sireni viru do populace je zhodit vlak do rokle :D Sophia je ovsem skvela a milym prekvapenim byl i mlady Martin Sheen. Takže celkove moc prijemne stravene nedelni odpoledne. ()

GrooteLulu

V dnešní době čínských koronavirů je tento film jediným světlem na konci tunelu. Hezky s šípkovým čajem, citrónem a zabalený v peřině. ()

Lonnan

Řeka tak jak naše dvě Bečvy, proč se přes ni postavil tak monstrózní most nechápu. Jen jedna z mnoha nelogičností, ale film jsem viděla již několikrát a pořád mě něco na něm oslovuje. ()

Mezerník

Poprvé jsem viděl někdy na začátku 90. let, podruhé teď. Tak určitě, na dnešní dobu je to pomalé, místy teatrální, s úsměvnými triky a nelogičnostmi. Ale pořád silné a mimochodem kvůli koronaviru opět aktuální. ()

bighead

V sedmdesátkách asi bomba,dnes už slabota,samopaly střílející patnáct minut dávkou,aniž by se muselo přebíjet si měli nechat patentovat,tak aspoň ,že konec špatný,všechno dobré. ()

PRASÁK

Premiéra koprodukčního dramatu Itálie/Velký Británie/Západního Německa pod distribučním názvem „Přejezd Kassandra“ proběhla v československejch kinech 6. dubna 1979. A když jsem jej tehdy viděl poprvý, padal mi z něj v průběhu promítání v kině sandál, protože celej snímek je depresivní, ponurej a navíc v jeho závěru dojde k vlakový katastrofě. Děj začíná na půdě Světový zdravotnický organizace (World Health Organization) ve švýcarský Ženevě, kam se vloupají tři švédští teroristé. Dva z nich jsou zneškodněni, ale třetí uprchne a vůbec netuší, že se v laboratořích Světový zdravotnický organizace nakazil biologickou zbraní (plicní mor neboli pneumonickej mor). Co ovšem dělá biologická zbraň v laboratořích Světový zdravotnický organizace, to je otázka k zamyšlení. Tento třetí terorista Eklund (herec Lou Castel) nastoupí v Ženevě do mezinárodního rychlíku směřující do Stockholmu. A během jízdy tohoto vlaku postupně nakazí mnohý cestující, někteří však týhle nákaze odolají. Hlavními postavami (cestující ve vlaku) jsou: neurolog Jonathan Chamberlain (herec Richard Harris), jeho bejvalá manželka a spisovatelka Jennifer Rispoli Chamberlain (herečka Sophia Loren), bývalej vězeň Janova a přeživší holokaustu Herman Kaplan (herec Lee Strasberg), manželka německýho zbrojaře Nicole Dressler (herečka Ava Gardner), její milenec a překupník heroinu Robby Navarro (herec Martin Sheen), agent Interpolu Haley (herec O. J. Simpson), průvodčí Max (herec Lionel Stander) a několik dalších. V Ženevě je ve svý kanceláři doktorka Elena Stradner (herečka Ingrid Thulin) a ve svým vojenským ústředí také plukovník Stephen MacKenzie (herec Burt Lancaster) z americký vojenský rozvědky. Oba jsou spolu v telefonickým kontaktu. MacKenzie pak naváže spojení s doktorem Chamberlainem, kterej ho informuje o průběhu nemoci ve vlaku. Rychlík je potom naveden do německýho města Nürnberg, kde je zvenku zapečetěn a na jeho palubu přicházejí ozbrojení vojáci v bílejch skafandrech, aby se nenakazili. MacKenzie poté vydá příkaz, aby byl vlak naveden na přejezd Kassandra v Polsku, kde však NENÍ JISTÝ, ŽE TENTO STAREJ ŽELEZNEJ MOST UDRŽÍ HMOTNOST CELÝHO VLAKU. Pro natáčení Kassandřina mostu byl využit Garabit viaduct v jižní Francii. Fakt, že přejezd Kassandra se poté, co na něj vlak najede, může zhroutit, se rozšíří mezi cestujícími, kteří se snaží vlak zastavit. Nakonec se jim povede alespoň odpojit část rychlíku. Jeho přední část však na most najede a ten se i s vagony zhroutí dolů do řeky. Divák je v tý chvíli svědkem jedný obrovský katastrofy… Celosvětová premiéra dramatu „The Cassandra Crossing“ se stopáží 129 minut proběhla 18. prosince 1976 v Itálii a v Japonsku. V USA přišel do kin až 9. února 1977. Tenhle napínavej film až do konečnýho finále natočil italsko-řeckej režisér, scénárista, herec a producent George P. Cosmatos (4. 1. 1941 – 19. 4. 2005), kterej je známej i díky snímkům „Masakr v Římě“ (1973) nebo „Rambo II“ (1985). ()

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson