Přejezd Cassandra

• Československo Přejezd Kassandra (více)

Skvěle obsazený katastrofický thriller plný napětí o tom, jak teroristé při přestřelce ve výzkumném ústavu rozbijí baňky s plicním morem a ukryjí se pak v mezinárodním expresu. Ten je izolován a má být odvezen do karanténního tábora... Mezinárodní zdravotnickou organizaci v Ženevě přepadnou teroristé. Postřelený strážný stačí zalarmovat ostrahu, jeden z teroristů však unikne. U druhého doktorka Stradnerová diagnostikuje vysoce nakažlivý plicní mor, kterým se nakazil v přepadené laboratoři. Pacient zanedlouho zemře. Terorista, kterému se podařilo uprchnout, se schová v transkontinentálním expresu směřujícím do Stockholmu – i on je s největší pravděpodobností nakažený. Případ vyšetřuje plukovník Mackenzie. Při kontrole seznamu pasažérů expresu zjistí, že ve vlaku se nachází též známý neurolog Jonathan Chamberlain. Plukovník se s ním zkontaktuje a pověří ho, aby zjistil, zda se terorista opravdu nachází v tomto vlaku. Jonathan se svou exmanželkou Jenny objeví teroristu ukrytého v zavazadlovém prostoru. Zdá se, že nákaza u něj už značně pokročila a protože se předtím pohyboval mezi cestujícími, u mnohých z nich se také začínají projevovat příznaky plicního moru. Situace je kritická. Mackenzie dostane příkaz odklonit vlak přes přejezd Cassandra do Polska, kde má skončit v karanténě. To by ale pro většinu postižených znamenalo smrt… (TV Prima)

Willy Kufalt

„Jste jen poslušný článek řetězu rozkazů...“ Ten bezskrupulózní plukovník v podání Burta Lancastera mi ale dovedl pít krev! Přes jednoznačně komerční styl snímku musím zde vychválit nejen samotný vynalézavý námět o rozšíření infekce i panice uvnitř vlaku, ale rovněž překvapivé rozpracování děje do zajímavě nadčasových rozměrů. Skrze postavu plukovníka, jeho personálu a roboticky poslušného týmu doktorů zde tvůrci dokonale vykreslili problém lidského konformismu ohledně až absurdně poctivého plnění rozkazů nadřízených, které mělo na svědomí tisícky lidských obětí mj. i za Hitlera. Napětí v rozjetém vlaku bez možnosti zastávky stoupá, i navzdory rozvláčnému rozjezdu jsme postupně svěkdy strhujícího thrilleru. Zatímco uvnitř vlaku se řítíme do zkázy „morové“, zvenčí se stále více blíží ještě větší zkáza v podobě nebezpečného území... polského mostu Cassandra. Škoda, že celkově silný dojem z velmi dobře rozehrané studie pestrých charakterů různých postav v hraniční situaci místy zabíjí dobové pojetí akčních scén. Cosmatos evidentně nepatřil v 70. letech k těm režisérům, kteří by uměli natočit realistickou akci, proto si mohl odpustit (na rok vzniku již opravdu směšné) pokusy plné zadních projekcí a místo zabírání osudové akce horolezce se raději v těchto chvílích ještě více zaměřit na psychologii uvnitř vlaku. 75% ()

Chrustyn

Zdařilý, napínavý avšak hodně zdlouhavý thriller. Hodně dlouho trvá než se vůbec něco začne dít a když už vše konečně prokupne stejně se většina věcí vyřeší slovně než nějakou "akcí". Ale rozhodně stojí film za vidění díky své klaustrofobické atmosféře, dobrým hercům a překvapivému konci. ()

dopitak

Pětihvězdičkové drama plně spadající do kategorie výborných katastrofických filmů, natočených v šedesátých a sedmdesátých letech. Jeden z mála snímků, u kterých si v polovině přejete, aby ještě dlouho neskončil. Nemá tzv. hluchá místa, herecky je na vysoké úrovni, za což lze děkovat především výtečným R. Harrisovi a B. Lancasterovi. Stárnoucí Sophia Loren už sice není takovým idolem, jakým byla před patnácti lety, Přejezd Kassandra jí ale přesto sluší. Z vedlejších rolí nepochybně zaujme polský vystěhovalec a bývalý válečný zajatec Herman Kaplan v podání Lee Strasberga či drogový dealer a závislák, horolezec vydržovaný ženuškou německého zbrojaře Robby Navarro zahraný při svém mládí nepoznatelným Martinem Sheenem. Ve filmu se bojuje hned na dvou frontách, v sídle WHO v Ženevě (politické zákulisí, laboratoře pro výzkum virů) a pochopitelně v mezinárodním rychlíku Ženeva - Stockholm (měl ovšem zvláštní trasu, pokud jel přes Basilej a Paříž a dále přes Kodaň do Švédska).____V neposlední řadě lze pochválit i výtečný český dabing (CET 21 v roce 2002 = neuvěřitelný výkon) v čele s Borisem Rösnerem, Zlatou Adamovskou, Walerií Zavadskou a Aloisem Švehlíkem. A Goldsmith, samozřejmě, nám k tomu parádně hraje. Tohle bych být vámi rozhodně nevynechal. ()

classic

Nudné katastrofické luxusné - Béčko s áčkovou hviezdou jasnej žiarivosti - Sophia Loren, na ktorú dohliada - Carlo Ponti, ktorý i produkuje, i dáva pozor, aby to neprehnala s Richardom Harrisom ! Lancaster a Gardner, sa tentokrát, nestretnú, ale ak by som si mal vybrať, tak radšej volím možnosť, spred 30. rokov v - The Killers, keď ešte stála za hriech, neviem, čím to je, ale herečky, ktoré stárnu, začínajú byť škaredé i na vonok, preto som bol na pochybách, pre Avu Gardner, ktorá mi liezla na nervy, na nervy mi ešte poriadne liezol, strih, ktorý je tak chaotický, až to nie je pekné ! Na Richarda Harrisa, sa takmer nedá pozerať, mám ho zafixovaného v staršom vydaní, ako napríklad v Gladiátorovi, či v Harrym Potterovi, ale vidieť ho Tu, skrátka, nemám za potreby. Ako som vravel, jedine, kvôli čomu sa oplatí, ako tak s vypätím síl, film pozerať, je Lorenka, ktorá nepredvádza strhujúci herecký výkon, ale hrá svojimi krivkami teľa, a to je na nezaplatenie, aspoň niečo ! Režisér, George P. Cosmatos, nakrúca klasické béčka, ktoré sú pre mňa, takmer - nestráviteľné, a to platí i pre tento film, ktorý už nikdy v živote, nechcem vidieť ! Možno, že ľudia, sa chvíľu, otálali cestovať - vlakmi, podobne, ako sa po JAWS, ľudia báli chodiť na pláže... ()

poz3n

Naprosté pandemické guilty pleasure. Paradoxem je, že ač se svým způsobem jedná o brakovou béčkovou storku, je v určitých momentech neuvěřitelně zručně odvyprávěná. Pro 70kové katastrofické filmy mám slabost, tohle je v rámci žánru skrytý skvost. 8/10 ()

ARI50

Hodně zajímavý film ale nedostal jsem nic co jsem čekal pro mě spíše utrpění v podání těžké nudy a zklamání zároveň. ()

duklak2

Zvláštní film, ale na druhou stranu jsem rád, že skoro celý se odehrával ve vlaku a já jsem se ani minutu nenudil. Když vezmu v potaz rok výroby, tak v té době to musel být velký trhák. Je zde kladen velký důraz na napětí a tento film mě hodně ovlivnil v tom, že nechci jezdit vlakem, jelikož by se v některém kupé mohl objevit člověk nakažený virem a za pár kilometrů nebezpečný most. ()

mm13

Smerovalo to k "explozívnemu" finále po stránke emočnej, nie k "explozívnemu" finále s nenormálne naivnou prestrelkou a pomäteným jednaním dovtedy poľahky uveriteľných postáv. Drvivú väčšinu z celkovej minutáže riadne napínave, ale neuspokojivé. [50%] ()

corpsy

Aj napriek tomu, že logika príbehu a neraz aj postáv, občas pokulháva, jedná sa o špičkového predstaviteľa žánru katastrofický thriller. Strhujúce a dynamické. ()

nervoznideda

ztratil se mi původní komentář nevadí po 40 letech to nemá chybu hodnotím po 3 skouknutí všichni jsou skvělí zdravím deda :-) PS dám si ho ještě víckrát ke srovnání s Nezastavitelným to je Béčko :-) to ještě neznali koronavirus :-) 26.8.2o2o ()

ledzepfan

Je to místy lehce naivní (hlavně z perspektivy dnešní doby koronavirové ), ale Harris je charismatický..Cosmatova režie je solidní.. A závěrečný masakr byl vcelku nečekaný a šokantní.. ()

Krt.Ek

Dva v jednom. Těch katastrof, co potká pasažéry linky mezinárodního expresu Ženeva Stockholm je veľa i na jeden lidskej život, natož den. Nejen že se po chodbičce vlaku potuluje rozpadající se, vysoce nakažlivý terorista, může být hůř, záchranné akci zpovzdálí velí zelený mozek par excellence, který nalezne nejbližší karanténní zařízení v z mé strany nejmenovaném městečku, jež místopisně leží za "povzbuzující" městskou legendou ověnčeném přejezdu Kassandra, podle něhož, bystřejší asi odhadnou, dostal film název, a jenž je stabilní asi jako měna v Zimbabwe... Divák si však na rozdíl cestujícího stěžovat nemůžu, napětí minutu od minuty eskaluje, herci jsou veskrze sympatičtí, za všechny Sophia Loren, vyjma ni potěší i "slizký" Martin Sheen i Goldsmithova hudba je kvalitní ostatně jako vždy, nebojím se "Přejezd Kassandra" považovat za jeden z pilířů katastrofického žánru... 80% ()

NinonL

Vynikající thriller nebo, chcete-li, katastrofický film. Líbili se mi tam všichni herci, hlavně ti staří - Ava Gardner a Lee Strasberg. Trochu pomalejší začátek, ale děj nabírá spád a vyvrcholení je famózní. Ve své době to musel být opravdu trhák. ()

kobejn

Příšerné - stará katastrofická klasika, která byla zoufale zastaralá už v době vzniku, je dnes už prakticky nekoukatelná, upřímně se divím tak vysokému hodnocení, je vidět, že "dinosauří" myšlení a vkus je stále v kursu a ve většině...ještě, aby tomu bylo taky jinak, to bych se divil víc. ()

Orlau32

Bezva "napinák" s nádechem katastrofického filmu. Výborné herecké obsazení mezinárodních hvězd. Nechápu, proč se tyhle filmy nevysílají znovu. Přece již nemohou být po tolika letech tak drahá vysílací práva ? A o " železné oponě" už nemůže být řeč ! Takže zbývá jedině si pomyslet, že nákupčí u Českého filmu vůbec filmům nerozumí, anebo je tak mladý, že vůbec neví, že takové skvosty Hollywood vlastní. Dodatek : 18.června 2008 - tenhle film vyšel na DVD v PNS v edici "Filmové návraty". Už ho vlastním, díky moc. Stojí zato jej mít ve filmotéce. Dnes 31.8.2008 jsem se na film podívala znovu po 30.letech. Musím pochválit svého "pamatováka". Hraje zde 8 megahvězd a film je tak dobrý, že se některé dnešní k němu nemohou ani postavit. ()

blackrain

Díky Kassandře jsem se zamilovala do katastrofických filmů, které ve velké míře vyhledávám i dnes a nechávám se jimi dokonale zblbnout. Máme tu vlak plný nevinných lidí a uprchlíka nakaženého smrtelnou chorobou. Nic nesmí vyjít na světlo. Nikdo se nesmí nic dozvědět. Vše musí být dokonale utajeno. Nikdo z vlaku nesmí za žádnou cenu ven. Vlak se řítí krajinou a v cestě mu stojí dávno nepoužívaný železniční most, který by nemusel vydržet váhu vlaku. Ta hromadu šrotu ji zcela jistě nevydrží. Samozřejmě, že tu jsou i nelogičnosti, ale ty velkoryse odpouštím. ()

topi

Film jsem párkrát viděl před mnoha léty a po delší době na mě působí stále jako napínavé drama se strhujícím závěrem. Nejvíce jsem si z filmu pamatoval záběry na opuštěný most, podpořený hodně dobrou zvukovou kulisou Jerryho Goldsmithe, dále starého pána, který škrkne zapalovačem, aby vyhodil do vzduchu vagón, který se má odtrhnout před přejezdem Kassandra a v neposlední řadě nádhernou Sophii Loren. No a samozřejmě závěrečnou scénu, která se mi i po těch letech hodně líbila. Výborná napínavá podívaná, hlavně poslední půlhodina pěkně graduje. ()

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson