• Česko

Kobra

Kobra

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1986, 84 min

Marion Cobretti – chodící svalnaté klišé o problémovém poldovi s hodně drsnou slupkou a dobrým srdcem. Uhrančivý sympaťák, který si k večeři ustřihne kousek pizzy z mrazáku, něžně vyčistí svou příruční houfnici a následně stylově (jak jinak) vykostí odpudivou motorkářskou sektu. Stíhá u toho zachraňovat, resp. balit vyděšenou Brigitte Nielsen a sem tam přes sirku v zubech procedí i nějakou tu ostrou hlášku. Jako dítě jsem ho miloval a s neskrývaným nadšením si občas dopřávám svou pravidelnou dávku emocí i s odstupem času. Rodinné stříbro osmdesátých let. Nesahat!(4.5.2009)

• Radek99

,,Herec" Sylvester Stallone... V Rambovi vytvořil alespoň nějakou (sice propagandisticky oslizlou a herecky toporně upocenou) legendu, tady už ale pouze kopíruje a nejhorší ze všeho je, že sám sebe - svaly si ponechal, jednu silovou složku (armádu) vyměnil za jinou (policii) a džungli plnou nepřátelských vojáků zaměnil za džungli velkoměsta. -10%(17.7.2007)

„V AMERICE DOCHÁZÍ K VLOUPÁNÍ KAŽDÝCH 11 SEKUND, K OZBROJENÉMU PŘEPADENÍ KAŽDÝCH 65 MINUT, K NÁSILNÉMU ZLOČINU KAŽDÝCH 25 SEKUND, K VRAŽDĚ KAŽDÝCH 24 MINUT A KE ZNÁSILNĚNÍ 250KRÁT DENNĚ,“ oznamuje v úvodu Stallonova nového filmu deviantně sípající hlas než ho přeruší výstřel z Coltu ráže 45 s královskou kobrou na slonovinové rukojeti. Kolem vyděšených zákazníků krčících se pod regály se zeleninou projde pomalu muž v černém, držící kouřící brokovnici a hledající horečnatýma očima svůj příští terč. „Vzdej se a nic se ti nestane,“ doléhá zvenčí do vánočně vyzdobeného supermarketu hlas policejního vyjednavače. Ale takhle tuhle hru losangelský anděl smrti, detektiv Marion Cobretti přezdívaný Cobra, pozorující psychopatického zabijáka mezerou mezi vyrovnanými lahvemi, nehraje. „Jsi choroba a já ji léčím,“ vyvádí vzápětí šíleného střelce z jeho blouznivého snu o vlastní nadřazenosti střelou ze své famózní zbraně. Když jedna z přítomných novinářských hyen zpochybní jeho metodu, přistrčí jí hlavu k mrtvole fanatikem zastřeleného chlapce. --- Smrtelnou úzkost ze života v moderním americkém velkoměstě vystaveném napospas zběsilosti zločinců sugestivně evokuje drsný akční thriller COBRA (1985), u kterého se po druhém Rambovi Stallone znovu schází s režisérem Georgem Panem Cosmatosem. Stallonův nesmlouvavý detektiv, se sirkou v koutku úst a svým „Tady končí zákon a já začínám“ na rtech, se v něm noří hluboko do špíny ulice, mezi feťáky, prostitutky a houmlesy, aby našel a zlikvidoval bizarní kult sekerami vyzbrojených zbloudilých stoupenců Darwinova učení o přežití nejsilnějších. Plus ochránil křehkou fotomodelku Ingrid (Brigitte Nielsen), která má být jejich další obětí. Výsledkem je hutný, ale až komiksově plochý film nastavující v červenomodré záři neónové reklamy na Pepsi-Colu zrcadlovky prohnilé západní civilizaci. (toliko z mé absolventské práce o Sylvesteru Stallonovi) P.S.: Pro zajímavost, COBRA byla natočena podle románu "Fair Game" Pauly Gosling, kterým se inspiroval i stejnojmenný film z roku 1995 s Williamem Baldwinem a Cindy Crawford (u nás pod názvem JAKO ŠTVANÁ ZVĚŘ) a Stallone tu prodal několik svých nápadů, které mu při vylepšování scénáře POLICAJTA Z BEVERLY HILLS (ve kterém měl původně hrát hlavní roli) studio pro jejich nákladnost zamítlo.(10.1.2003)

Nikto by nedokázal lepšie stvárniť postavu svojrázneho policajného poručíka Mariona Cobrettiho, tak ako to predviedol Sylvester Stallone. Vďaka nemu je tento film pozerateľný aj dnes. Jeho akčný potenciál, ktorým disponoval v osemdesiatych rokoch, bol zárukou úspechu i pri tak jednoduchom scenári ako je pri tomto snímku. Rocky, Rambo, Cobra - tri nezabudnuteľné podoby Sly Stalloneho. ***(2.2.2008)

Sviňák si to napochoduje do supermarketu s brokovnicí a bezdůvodně začne střílet po "smetí" - nakupujících. Jak říkám, je to zlej parchant. Obchoďák v obležení policií, ale nikomu se nechce dovnitř... Co teď?... Zbejvá jediná možnost: Zavolejte Cobru! (Stalloneho, který si scénář pro sebe napsal). A ten je drsnější než ti nejdrsnější. To znamená, že ten svinskej a neslušnej vrahoun s bouchačkou to má spočítaný. Protože jediný, co Cobra chce, je slušnost..... takže má furt plný zbraně práce. O to víc, že musí ještě ochraňovat tu dánskou uječenou hérečku (Nielsen). Prostoduchá krimi-střílečka plná slizkejch padouchů a brutálního, ale hodnýho, poldy. Je už prostě takovej. Už jen proto, že nikomu jinýmu nesednou sluneční brejle tak, jako jemu, a nikdo nedokáže tak agresivně žužlat sirku v hubě, jako on. ..... Jo jo, tenhle filmeček, to je ta správňácká akční Reaganova Amerika ve filmu.(25.10.2005)

• - V plánu bylo natočit pokračování. (Fenk)

• - Kobrovo auto Mercury použité při natáčení bylo opravdu vlastním autem Sylvestra Stalloneho. (Divočák)

• - Původní délka filmu měla přes 2 hodiny. Bylo odstraněno několik násilných i akčních scén. David Rasche měl ve filmu také větší prostor. (Fenk)