• Česko

Kobra

Kobra

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1986, 84 min

,,VYHODÍM TO TU DO LUFTU!" ,,POSLÚŽ SI, NENAKUPUJEM TU." __ Film som sa rozhodol zhliadnuť pre rozšírenie si obzorov v Stalloneho filmografii dielom patriacim do jeho preferovaného žánru. Najmä vzhľadom ku striedmej stopáži ide o skutočnú ,, odpočinkovú jednohudbu" s pozitívami i negatívami z toho vyplývajúcimi. Všetko zvolené vyznenie, počnúc u charakteru hlavnej postavy a končiac pri akčných sekvenciách, je natoľko drsné, až je nechcene smiešne, čiže možno povedať nadsadené a miestami nelogické. Treba však dodať, že pokiaľ bolo úlohou filmu predovšetkým zabaviť, podarilo sa mu to v štandartným, nezahanbujúcim spôsobom. Osobne som bol spokojný s počtom mŕtvych, spracovaním akcie, navodením počiatočnej atmosféry aj s výborne zvoleným záporákom Brianom Thompsonom, ktorého jedinom chybou je, že keď napokon otvorí ústa, začnú mu z nich vyliezať úvahy o akejsi pochybnej ideológii. Náznak tejto kvázi myšlienky je však prezentovaný veľmi neobratne a také čosi v podaní tupej hory svalov neznie dobre ani v TDKR, nieto ešte tu. Potešil ma záver ,,á la Jánošík", ku ktorému všetko od istého momentu smeruje, o to viac, že ako veľmi malý som si popravu nášho národného hrdinu predstavoval formou háku od žeriavu. Len tak na okraj... (9288. hodnotenie, 390. komentár k filmu)(27.2.2017)

Netradičními metodami nechvalně pověstný Marion Cobretti v jednoduchém balení, na které se ale nezapomíná.. zejména na zástup po zuby ozbrojených a totálně vyšinutých motorkářů, kteří zřejmě nemají nic lepšího na práci, než se projíždět Slyovi přímo před hlavní jeho arzenálu.. v tu ránu je z nemluvného stylového poldy akcimilující John Matrix a divák se tetelí blahem!! Na 80. léta se nezapomíná..(12.12.2005)

„Vyhodím to tu do luftu!“ – „Ja tu nekupujem.“ V roku 1986 mal za sebou Sly trháky ROCKY a RAMBO, no jeho výlety mimo ring a džungľu doplatili na až strašidelnú ľahostajnosť zo strany jeho fanúšikov (prepadáky NOČNÍ DRAVCI, MAČACIE ZLATO a DO ÚTOKU). KOBRA tiež nebola nič moc, napriek tomu sa s odstupom desaťročí nejedná o taký nevydarený paškvil, akými sa Stallone smutne preslávil v 90. rokoch (SUDCA DREDD, DENNÉ SVETLO). V prvom rade nič nepodcenil - obliekol si špičkový čierny plášť, strčil zápalku do kútika nedbalo zarastených úst, nahodil riadne tesné rifle (asi viete, čo tým chcem povedať...?), osvojil si nekompromisné vystupovanie, nasadil OBROVSKÉ slnečné okuliare, obul kovbojské topánky, strčil samopal za opasok a dosadil vedľa seba chvíľkovú sexbombu 80. rokov, nudnú Dánku Brigitte Nielsen (v rokoch 1985 - 1987 jeho manželka a hereckú rivalku v ROCKYM IV a údajnú milenku jeho najväčšieho žánrového konkurenta Arnolda Schwarzeneggera, s ktorým pracovala na ČERVENEJ SONJI). Napísal si na telo scenár, na režisérsku stoličku dosadil kamoša Cosmatosa (RAMBO II) a dej zasadil do takmer až apokalyptického veľkomesta, v ktorom dochádza každých 30 sekúnd k vražde (!) a denne k 250 znásilneniam (!?). KOBRA mierne pripomína DRSNÉHO HARRYHO: nekompromisný policajt v hnusnom veľkomeste pátra po sériovom vrahovi, ktorý nie je tak úplne sériovým vrahom.(6.9.2008)

Kdo už měl v té době video nemohl neznat tuto na svou dobu velice akční podívanou. Role poldy Mariona Cobrettiho Stallonemu sedí na tělo a cítí se v ní dobře. V té době jsme byli zaplaveni spoustou laciných filmů, z kterých Cobra poměrně vyčnívala. Dnes by to bylo málo. A možná by film obstál i dnes, nebýt příšerných dialogů. Z Briana Thompsona šel opravdu strach, což můžu osobně dosvědčit. Potkal jsem ho na Václavském náměstí u stánku s klobásami a naše pohledy se setkaly. Vůbec jsem se necítil dobře, i když to bylo o 10 let později, v Praze a byl krásný letní den :)(17.5.2008)

Ty seš rakovina a já jsem lék! Dnes již klasický Stalloneho film a drsná osmdesátá léta v plné své kráse. Záporáci jsou správně slizcí a šílení a Sly jako Cobretti se sirkou v ústech prvotřídní. Kobru bych svou syrovostí přirovnal třeba k Drsnému Harrymu, i když vím, že jde o nebe a dudy. Ale například námět i ponurá atmosféra je dosti podobná. Navíc se zde objeví i dva herci, kteří hráli v prvním filmu o Harrym Callahanovi - Andy Robinson a Reni Santoni. Jeden z lepších Sylvesterových filmů a krásná vzpomínka na akční a nekompromisní osmdesátá léta.(12.12.2009)

• - Andrew Robinson a Reni Santoni již spolupracovali na podobně laděném snímku Drsný Harry (1971). Robinson byl ale tehdy na opačné straně zákona. (Fenk)

• - Když Cobretti (Sylvester Stallone) příjde domů, položí pistoli na stůl a poté si sedne na židli a zapne televizi. Poté však zbraň odkládá znovu. (nedvva)

• - V plánu bylo natočit pokračování. (Fenk)