• Česko

Kobra

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1986, 84 min

• Gilmour93

„I don´t deal with psychos. I put ´em away.“ Plány fašizoidních sekýrníků zhatí, náš Marion Kobrovatý aneb "imperialistický" akční škvár, jenž si Stallone ušil poněkud horkou jehlou na svou oblíbenou míru. V rámci promo akce tam zakomponoval i své dočasné švédské řezivo s nulovým hereckým talentem a jako chodící reklama na produkty Solo Sušice nastavil prostřednictvím svých zrcadlových brýlí zrcadlo smrti bandě psychopatických drvoštěpů. Škoda, že si Sly nedával ty sirky do úst naopak - mohl by pak doma pouhým plivnutím zažehnout oheň v krbu..(28.6.2010)

• Djkoma

Stallone se snaží jak může a docela mu to sekne nejen na plakátu (a také docela povědomém obalu VHSky z půjčoven...), ale i ve filmu. Zápletka je primitivní a celý film je jednoduchý až to zamrzí. Naštěstí je to lehce dohnáno akcí, která aspoň není naprosto tupá a v pár okamžicích vás potěší. Rozhodně ne úplně nejhorší film, který ale může být aspoň v televizi průměrný.(5.8.2007)

„V AMERICE DOCHÁZÍ K VLOUPÁNÍ KAŽDÝCH 11 SEKUND, K OZBROJENÉMU PŘEPADENÍ KAŽDÝCH 65 MINUT, K NÁSILNÉMU ZLOČINU KAŽDÝCH 25 SEKUND, K VRAŽDĚ KAŽDÝCH 24 MINUT A KE ZNÁSILNĚNÍ 250KRÁT DENNĚ,“ oznamuje v úvodu Stallonova nového filmu deviantně sípající hlas než ho přeruší výstřel z Coltu ráže 45 s královskou kobrou na slonovinové rukojeti. Kolem vyděšených zákazníků krčících se pod regály se zeleninou projde pomalu muž v černém, držící kouřící brokovnici a hledající horečnatýma očima svůj příští terč. „Vzdej se a nic se ti nestane,“ doléhá zvenčí do vánočně vyzdobeného supermarketu hlas policejního vyjednavače. Ale takhle tuhle hru losangelský anděl smrti, detektiv Marion Cobretti přezdívaný Cobra, pozorující psychopatického zabijáka mezerou mezi vyrovnanými lahvemi, nehraje. „Jsi choroba a já ji léčím,“ vyvádí vzápětí šíleného střelce z jeho blouznivého snu o vlastní nadřazenosti střelou ze své famózní zbraně. Když jedna z přítomných novinářských hyen zpochybní jeho metodu, přistrčí jí hlavu k mrtvole fanatikem zastřeleného chlapce. --- Smrtelnou úzkost ze života v moderním americkém velkoměstě vystaveném napospas zběsilosti zločinců sugestivně evokuje drsný akční thriller COBRA (1985), u kterého se po druhém Rambovi Stallone znovu schází s režisérem Georgem Panem Cosmatosem. Stallonův nesmlouvavý detektiv, se sirkou v koutku úst a svým „Tady končí zákon a já začínám“ na rtech, se v něm noří hluboko do špíny ulice, mezi feťáky, prostitutky a houmlesy, aby našel a zlikvidoval bizarní kult sekerami vyzbrojených zbloudilých stoupenců Darwinova učení o přežití nejsilnějších. Plus ochránil křehkou fotomodelku Ingrid (Brigitte Nielsen), která má být jejich další obětí. Výsledkem je hutný, ale až komiksově plochý film nastavující v červenomodré záři neónové reklamy na Pepsi-Colu zrcadlovky prohnilé západní civilizaci. (toliko z mé absolventské práce o Sylvesteru Stallonovi) P.S.: Pro zajímavost, COBRA byla natočena podle románu "Fair Game" Pauly Gosling, kterým se inspiroval i stejnojmenný film z roku 1995 s Williamem Baldwinem a Cindy Crawford (u nás pod názvem JAKO ŠTVANÁ ZVĚŘ) a Stallone tu prodal několik svých nápadů, které mu při vylepšování scénáře POLICAJTA Z BEVERLY HILLS (ve kterém měl původně hrát hlavní roli) studio pro jejich nákladnost zamítlo.(10.1.2003)

Kdo už měl v té době video nemohl neznat tuto na svou dobu velice akční podívanou. Role poldy Mariona Cobrettiho Stallonemu sedí na tělo a cítí se v ní dobře. V té době jsme byli zaplaveni spoustou laciných filmů, z kterých Cobra poměrně vyčnívala. Dnes by to bylo málo. A možná by film obstál i dnes, nebýt příšerných dialogů. Z Briana Thompsona šel opravdu strach, což můžu osobně dosvědčit. Potkal jsem ho na Václavském náměstí u stánku s klobásami a naše pohledy se setkaly. Vůbec jsem se necítil dobře, i když to bylo o 10 let později, v Praze a byl krásný letní den :)(17.5.2008)

Stalloneho KOMANDO. Hlavní hrdina je stylizovaný tak moc, že už s realitou nemá společného vlastně vůbec nic. "S psycháči nekšeftuju. Ty hned odprásknu!" - přesně ten typ drsňácké hlášky, kterou jako kluk echt žerete a v dospělosti se přitrouble usmívate, jak je absolutně over-the-top a gay (ve všech smyslech toho slova). Řemeslo je to však lehce nadstandardní a na zábavnosti a poutavosti mají jistě podíl i typická 80's atmosféra (ty songy, mlask), rychlé tempo, spád a s tím související krátká stopáž. Zkrátka to výborně šlape od cool začátku až do ukázkově masivního vybíjecího konce. Těžkotonážní guilty pleasure, jehož tupost nenasírá, nýbrž napomáhá k tomu si snímek ještě více užít (viz již zmiňované KOMANDO). 70 %(31.10.2002)

• - Když Cobretti (Sylvester Stallone) parkuje a následně má konflikt s "drsňákem", protivníkovi je po roztržení trička na těle vidět mikrofon. (nedvva)

• - Zabijákův nůž byl speciálně pro film navržen designérem Hermanem Schneiderem. (Fenk)

• - Když se během honičky na dálnici otočí Cobretti (Sylvester Stallone) autem a střílí na pronásledovatele, kteří následně vyletí do vzduchu, je vidět jeho auto před nimi ve směru jízdy. V dalším záběru se teprve otáčí. (Fenk)