• Česko

Kobra

Kobra

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1986, 84 min

,,VYHODÍM TO TU DO LUFTU!" ,,POSLÚŽ SI, NENAKUPUJEM TU." __ Film som sa rozhodol zhliadnuť pre rozšírenie si obzorov v Stalloneho filmografii dielom patriacim do jeho preferovaného žánru. Najmä vzhľadom ku striedmej stopáži ide o skutočnú ,, odpočinkovú jednohudbu" s pozitívami i negatívami z toho vyplývajúcimi. Všetko zvolené vyznenie, počnúc u charakteru hlavnej postavy a končiac pri akčných sekvenciách, je natoľko drsné, až je nechcene smiešne, čiže možno povedať nadsadené a miestami nelogické. Treba však dodať, že pokiaľ bolo úlohou filmu predovšetkým zabaviť, podarilo sa mu to v štandartným, nezahanbujúcim spôsobom. Osobne som bol spokojný s počtom mŕtvych, spracovaním akcie, navodením počiatočnej atmosféry aj s výborne zvoleným záporákom Brianom Thompsonom, ktorého jedinom chybou je, že keď napokon otvorí ústa, začnú mu z nich vyliezať úvahy o akejsi pochybnej ideológii. Náznak tejto kvázi myšlienky je však prezentovaný veľmi neobratne a také čosi v podaní tupej hory svalov neznie dobre ani v TDKR, nieto ešte tu. Potešil ma záver ,,á la Jánošík", ku ktorému všetko od istého momentu smeruje, o to viac, že ako veľmi malý som si popravu nášho národného hrdinu predstavoval formou háku od žeriavu. Len tak na okraj... (9288. hodnotenie, 390. komentár k filmu)(27.2.2017)

Tam kde končí zákon, začíná on. Puručík Cobretti. Drsňák se samopalem s laserovým zaměřovačem, nepřehlídnutelnýma zrcadlovkama, sirkou v zubech a nepříliš vybranými způsoby. Kašle na předpisy a nikdy nedržel v ruce pouta - zabijácký psychouše má totiž na háku (doslova) a nezná slitování... Inu, celkem cool tenhle chlapík, ale neskryje, že je víceméně pozérskou figurkou a odvarem svých velkých (ještě drsnějších) vzorů....(23.3.2009)

"Cobra" sice v prvé řadě vyrazí dech coby jeden z nejhysteričtějších konzervativních eposů na téma hraničářské spravedlnosti v americké kinematografii, ale současně nabízí i řadu dílčích fascinujících prvků. Projekt je vedený jako adaptace knihy "Fair Game" od Pauly Gosling, ale podle té vznikl také novější stejnojmenný film s Williamem Baldwinem a Cindy Crawford. Z předlohy tedy "Cobra" přejímá pouze premisu o ženě na útěku před zabijákem (v originále je jím nájemný vrah), kterou ochraňuje svéhlavý policista. Motivy s fanatickou sektou hrdlořezů i fašounským fízlem, který je lékem světa nemocného zločinem, pocházejí čistě z hlavy scenáristy, kterým byl sám Stallone. Kapitolu samu pro sebe pak představuje stylizace filmu, který svou ponurostí, špinavostí i expresivně ztvárněnými mordy evokuje dobové giallo filmy. Pak je tu duo antagonistů, kteří se oba pohybují na hranici parodie a campové mocniny - svého času se v souvislosti s dobře medializovanou PR hašteřivostí Stallonea a Schwarzeneggera spekulovalo, jestli má být dřevěný záporák odkazem na topornost představitele Terminátora, ale spíše se nabízí ho vnímat jako prostě pokus o ultra monstrózní esenci zla (která jen shodou okolností vypadá jako Arnold ;)). Ještě hůře z toho ale vychází Stallone a jeho hrdina. Bez růžových brýlí chlapeckého nadšení, skrze něž figura vyznívá jako nehorázně hustý borec, se ze střízlivého pohledu Marion Cobretti ukazuje jako neskutečně směšná karikatura, která v sobě po vzoru Frankensteinova monstra spojuje ikonické atributy mužnosti - kymácivá chůze Johna Waynea a sirka v koutku úst po vzoru Chow Yun Fata v kombinaci se sedmdesátkovými brýlemi, nikdy nesundavanými rukavicemi a nařvaným rancem v upnutých džínách. Při zhlédnutí po letech pak obzvláště představí, jak moc je film nesoudržný, a nezáživný.(29.3.2015)

Výborný Americký Béčkový film z 80.let, hlášky totální nářez "Tady končí zákon a začínám já", automobilové honičky a dobře vybraná hudba, prostě klasika. Sylvester Stallone v nejlepších letech a v Cobře se mi hrozně líbil. Na to, že některé hlášky a přímočarost děje jsou hloupé mi nezáleží, alespoň u filmů se Stallonem ne, který je prostě sympaťák. Klasická trojice 80. let Akčních filmů - Stallone, Schwarzenegger a Van Damme - drsní a nekompromisní, v jejich filmech se žádná věda nehledá, protože tam není. Výborný OST 75 %(6.2.2010)

• Sinecod

Ještě sexy Sylvester s o číslo menšíma kalhotama, absolutně trapný záporák u kterýho sem až do poslední vteřiny netušila o co mu teda vlastně jde (a to počítám i ty maníky se sekyrama (jaká sekta? Co chtěli? Jak toho chtěli dosáhnout?)), ve scénáři dost silných slov absolutně nesilných a vůbec sem tak nějak měla pocit, že jsou všichni ztracený a neví co mají dělat. Mohu tak být akorát vděčná, že jsem nežila v 80. letech (léta hrozného mejkapu, příšerných účesů a úděsných hadrů).(18.3.2013)

• - Cobrettiho (Sylvester Stallone) auto je upravené Mercury Monterey. Pro film byla použita celkem čtyři v různých stadiích poškození, dvě byla z roku 1949 a dvě 1950. Jedno z nich patřilo přímo Sylvesteru Stallonemu a v roce 1994 bylo ukradeno z jeho garáže. O pět let později bylo nalezeno, zrestaurováno a použito ve filmu 60 sekund (2000), kde vystupuje pod jménem "Gabriela". (Stejšn)

• - V plánu bylo natočit pokračování. (Fenk)

• - Postava Kobrova partnera se jmenuje Sgt. Gonzales. Stejné jméno nese i parťák Drsného Harryho, jenž Kobře posloužil jako inspirační zdroj. A kupodivu ho hraje opět Reni Santori. (Divočák)