Reklama

Reklama

Lidé pod schody

  • USA The People Under the Stairs (více)

VOD (1)

V každém městě či vesnici naleznete dům, o kterém si dospělí šeptají a děti se mu vyhýbají obloukem. Nyní vás režisér Wes Craven (Noční můra v Elm Street) do jednoho takového zavede ve fi lmu Lidé pod schody. Chlapec, který se vlastní vinou ocitá v opevněném domě v moci tajemného páru, zažívá noční můru, ze které není úniku. Brzy odhalí skutečnou povahu obyvatel domu i záhadné bytosti, které se skrývají pod schody. Věřte, že hrůza, která na něj čeká, je nepředstavitelná... (Bontonfilm)

(více)

Recenze (161)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Tak z tohohle Cravenova dílka jsem trošku rozolcený... Jak se jen přiznat, že i když považuju Lidi pod schody za ptákovinu první kategorie, která při přísně logickém rozboru neobstojí, přesto převažuje spokojenost, ba můžu říct, že jsem se bavil lépe, než u snímků stojících objektivně mnohem výš. Craven je zkrátka nejen dobrý řemeslník, ale i znalec pravidel žánru a svých diváků. Moc dobře ví, že fanoušek nízkorozpočtových hororů na ně nekouká proto, aby se intelektuálně povznesl, ale aby ze sebe vybudil emoce. Craven po teoretické i praktické stránce dobře zná strukturu hororu, všechny jeho žánrová témata, rekvizity a především žádaná klišé. Jeho film se pohybuje na hraně hororu, splatterpunku, parodie a komedie. Nic z toho nefunguje dokonale. Kvality Vřískotu nedosahuje ani náhodou. Pochopitelně převažuje hororové ladění, kde se Craven pohybuje jako doma, ale zároveň režisér o pár procent nadsazuje do parodické nadsázky, která sice nevyvolává salvy smíchu, ale cukání koutků úst zařídí - navíc vede k tomu, že divák velkoryse mávne rukou nad díramy ve scénáři většími než poškození Titaniku od ledovce...Zcela nenáročná, ale funkční záležitost. Celkový dojem 60 %. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

I když jsem kvůli vysoké míře zvrácenosti u tohoto filmu přemáhala pocity na zvracení, nemohla jsem se nedodívat. A proto je mi líto, že slibný anarchistický potenciál byl z větší části promrhán. KOUSEK DĚJE: Hrdinu měl rozhodně hrát někdo starší než 13ti leté dítě, protože takhle byly jeho odvaha, projev a lišácké nápady - i v rámci absurdní nadsázky -neuvěřitelné. Postava Švába - pomocníka - neměla zemřít v půlce filmu, protože pak museli tvůrci nahonem hledat mezi tlupou zmrzačených přízraků někoho dalšího, kdo hlavnímu hrdinovi pomůže. _____ A musím dodat, že Alenka z tohohle filmu našla za svým zrcadlem tu absolutně nejpekelnější Zemi divů. /18. 8. 12./ ()

Reklama

EdaS 

všechny recenze uživatele

Velmí originální (jak hrdinou, tak příběhem) a velmi bizarní (v rámci amerického mainstreamu extrémně) horor, kde Craven dokazuje po hitchcockovsku svou vypravěčskou invenci (většina filmu se odehrává v jednom domě). Škoda jen trošku natahovaného závěru, ale to je chyba hodně Cravenových filmů. *** 1/2 ()

3n3my 

všechny recenze uživatele

Známa dvojka z Twin Peaks si zopakovala manželstvo vo filme, no a pozrime sa, ako im to ide! Ich domček je plný prekvapení, detičiek s rôznym vkusom, majú zaujímavý vzťah k návštevám a radi vykonávajú generálne upratovanie. Možno je to zlátanina, možno sa Wes Craven potreboval len vyventilovať od tých klasickejších scenárov, no určite potešil značnú časť hororového publika, ktoré mu rado dá palec hore a možno aj nejakú hviezdu naviac. ()

choze 

všechny recenze uživatele

Dá se natočit komedie o sériových vrazích, kteří unášejí děti, mrzačí je a celé roky vězní ve sklepě? Mohl to být drasťák jako prase, protože z příběhu samotného, volně inspirovaného skutečnou kalifornskou událostí, opravdu mrazí a dnes, po případech Nataši Kampusch, Josefa Fritzla a kauzy Kuřim, ještě mnohem víc. Jenže Craven udělal podobný úhybný manévr směrem k humoru jako už v LAST HOUSE ON THE LEFT, a namísto toho stvořil tenhle krásně úchylně nadsazený žánrový hybrid, zahalený do hávu urban legend o strašidelném domě „před kterým děti přecházejí na druhou stranu ulice“. Originálnímu, nápaditému a především zatraceně zábavnému scénáři - podle mě Cravenově nejlepšímu - snadno odpustíte horu nelogičností (policisté si při prohlídce domu nevšimnou rozmístěných výbušnín a děr ve stěnách, které předtím taťka v S/M oblečku nadělal brokovnicí, a nepozastaví se ani nad tím, že tak velký dům nemá sklep aj.) a přestřelený konec, ve kterém naivně vygraduje rozpačitý sociálně-kritický podtext filmu pranýřující vykořisťování rasových menšin. Mimořádnou pochvalu si zaslouží kompletně celý herecký ansámbl – od opravdu vymazleného domu plného tajných chodeb a skrytých pastí v hlavní roli, přes brilantní groteskní psychopaty Everetta McGilla a Wendy Robie, zrekrutované Cravenem ze seriálu Twin Peaks (kde rovněž hráli manžele), až po velmi dobré dětské herce Brandona Addamse (Blázen), A.J.Langer (Alice) a debutujícího Seana Whalena (Špaček). Nemluvě o bohužel jen krátce se vyskytující ghetto superstar Wingu Rhamesovi. A přidá-li se k tomu mimořádně silná nostalgie, je z toho pět hvězd bez debaty. Zřejmě nejlepší horor o strašidelném domě, co jsem viděl. ()

Galerie (139)

Zajímavosti (9)

  • Přestože postava Alice měla 12 let, herečce AJ Langer bylo v době natáčení 17. (Chatterer)
  • O roli týraného sklepního dítěte přezdívaného "Špaček" se ucházela Hilary Swank. (Alfréda)
  • Rodiče týraných dětí se v celém filmu oslovují "mámo" a "táto". Jejich jména ve filmu nikdy nezazní. (Alfréda)

Související novinky

Navždy mladý

Navždy mladý

29.09.2006

Hororový veterán Wes Craven očividně ještě nehodlá odejít do zaslouženého důchodu. Nejen že se opět postaví za kameru, ale bude i autorem scénáře, což by si už zasloužilo nějaký ten přípitek. Od dob… (více)

Reklama

Reklama