Lidé pod schody

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Komedie

USA, 1991, 102 min (Director's cut: 99 min)

• Circo macabre

Lidé pod schody jsou znudění a hladoví a já byl před začátkem filmu taky. Chtěl jsem krev, nějakou bizarnost a příadně i trochu černého humoru. Jenomže po konci jsem odcházel ještě znuděnější a hladovější. Drama o dvou zamilovaných dětičkách jsem opravdu neměl v plánu shlédnout, ještě když je zabaleno v neuvěřitelném množství vaty a "podschodáci" jsou v podstatě milá stvoření a pokud jste se nebáli při Harrym Potterovi, nebudete ani tady. Pokud jste se měli v plánu pomočit a už jste si připravili i plíny nebo nočník, tak na to rovnou hoďte bobek, protože to stejně bude k hovnu. Raději si pusťte Boba a Bobka. A zpívejte Halelujah.(28.9.2013)

• lennyd

Je mu 13, žije se svojí nemocnou matkou a podivnou sestrou ve starém baráku v ghettu, když se dozvídá, že je majitelé domu bez pardónu chtějí vystěhovat. Za pomoci Leroye (Wing Rhames) se pokusí vloupat do domu majitelů nemovitostí, protože zde má být obrovský poklad - a navíc, zbohatlíci ztrátu pár zlatých mincí ani nepocítí. Ale majitelé nejsou až tak úplně normální - lupiče v domě standardně porcujou jako večeři pro násilně unesené děti, které v domě také drží... Podle jména režiséra jsem čekal slušný horor, ale bohužel se toto nějak nevyvedlo. Asi nejvíc mě na filmu ale sral (s prominutím) ten malej spratek (navíc s pošahaným českým dabingem), který v pohodě zmákne rozzuřenou dogu včetně jejího majitele (chlap standardní velikosti). Navíc celý scénář je trošku ujetej - borec si střílí kde chce a jak chce, a policajtům stačí nabídnout sušenky, a oni odjedou? Hmm .. celkově docela zklamání ...(8.1.2010)

Dá se natočit komedie o sériových vrazích, kteří unášejí děti, mrzačí je a celé roky vězní ve sklepě? Mohl to být drasťák jako prase, protože z příběhu samotného, volně inspirovaného skutečnou kalifornskou událostí, opravdu mrazí a dnes, po případech Nataši Kampusch, Josefa Fritzla a kauzy Kuřim, ještě mnohem víc. Jenže Craven udělal podobný úhybný manévr směrem k humoru jako už v LAST HOUSE ON THE LEFT, a namísto toho stvořil tenhle krásně úchylně nadsazený žánrový hybrid, zahalený do hávu urban legend o strašidelném domě „před kterým děti přecházejí na druhou stranu ulice“. Originálnímu, nápaditému a především zatraceně zábavnému scénáři - podle mě Cravenově nejlepšímu - snadno odpustíte horu nelogičností (policisté si při prohlídce domu nevšimnou rozmístěných výbušnín a děr ve stěnách, které předtím taťka v S/M oblečku nadělal brokovnicí, a nepozastaví se ani nad tím, že tak velký dům nemá sklep aj.) a přestřelený konec, ve kterém naivně vygraduje rozpačitý sociálně-kritický podtext filmu pranýřující vykořisťování rasových menšin. Mimořádnou pochvalu si zaslouží kompletně celý herecký ansámbl – od opravdu vymazleného domu plného tajných chodeb a skrytých pastí v hlavní roli, přes brilantní groteskní psychopaty Everetta McGilla a Wendy Robie, zrekrutované Cravenem ze seriálu Twin Peaks (kde rovněž hráli manžele), až po velmi dobré dětské herce Brandona Addamse (Blázen), A.J.Langer (Alice) a debutujícího Seana Whalena (Špaček). Nemluvě o bohužel jen krátce se vyskytující ghetto superstar Wingu Rhamesovi. A přidá-li se k tomu mimořádně silná nostalgie, je z toho pět hvězd bez debaty. Zřejmě nejlepší horor o strašidelném domě, co jsem viděl.(26.7.2005)

No teda... tak toto je skutečně solidní záležitost. Cravenova tvorba mě nikdy moc nenadchla, ale toto jeho autorské dílko mě maximálně pobavilo. Zejména ta část filmu, ve které pomalu začínáte chytat, co se děje a oba "rodiče" se představují v plné síle, je v kombinaci se svérazným humorem pozoruhodná ( s páskou přes oko by to mamči slušelo víc, škoda ). Milé zvrhlé překvapení.(8.7.2011)

• tron

„Videl si Spencera?“ – „Áno.“ – „A našiel niečo?“ – „Niečo našlo jeho.“ Pri kompletizácii tvorby Wesa Cravena by ste mohli dopadnúť aj horšie (KRUTÉ OČI HÔR, SHOCKER, UPÍR V BROOKLYNE). Ale aj lepšie (NOČNÁ MORA V ELM STREET, VRESKOT 1 - 2). Nápadmi natrieskaní ĽUDIA SPOD SCHODOV patria skôr do jeho priemernej filmografie (NOVÁ NOČNÁ MORA, VRESKOT 3). Nie je to zlé ani dobré, zato je to dlhé a hodili by sa kvalitnejší herci (ústredná mužská záporná rola si koledovala o Brucea Campbella). Komediálne bizarný (chlapec v stene) nádych tomu tiež neprospel. Ale kvôli množstvu nápadov sa nebudete nudiť – len čo vás prestane baviť šialený párik, príde šialený pes alebo „zombíci“.(27.5.2011)

• - Craven si pro roli rodičů vybral Wendy Robie a Everetta McGilla, když je uviděl hrát manželský pár v seriálu Twin Peaks. (Chatterer)

• - Rodiče týraných dětí se v celém filmu oslovují "mámo" a "táto". Jejich jména ve filmu nikdy nezazní. (DareDeer)

• - Přestože postava Alice měla 12 let, herečce AJ Langer bylo v době natáčení 17. (Chatterer)