Kouzelná chůva Nanny McPhee

Nanny McPhee

Kúzelná opatrovateľka

Komedie / Rodinný / Fantasy

USA / Velká Británie / Francie, 2005, 97 min

Hlavné absolutórium si zaslúžia 2 osoby bez ktorých by film nebol ani z polovice taký pôsobivý- Emma Thompson a Patrick Doyle. Doylova hudba dodáva filmu magickú, kúzelnú atmosféru a Emma zahrala svoju postavu opatrovateľky McPhee excelentne...po dlhej dobe konečne vydarený rodinný film s náznakmi čierneho humoru. Záver bol nádherne dojemný a vizuálne úplne dych vyrážajúci(8.6.2007)

"Mami, ty vždycky dopředu poznáš, jak to dopadne?" zeptala se mě nejstarší dcera poté, co jsem se neudržela a nahlas okomentovala jednu postavu a předpokládaný závěr. Ale to vůbec nevadí. Colin Firth je zlatíčko a děti se taky povedly. Skoro jako ty moje. A jak tak poslouchám zvuky linoucí se z dětského pokoje, asi potřebujeme chůvu McPhee. Aspoň kvůli těm dětem, dohazovače tu zatím naštěstí nepotřebuje nikdo.(3.1.2012)

Vy si myslíte, že je to jen pohádka pro malé děti? Vy si myslíte, že je to příšerný a strašný film? Protože ti, co si tohle myslí, ihned hážu do řeky a zvedám stavidlo!! (Až nějaké najdu, že...) Už jen ty kostýmy jsou krásné, dětští herci kupodivu nepřehrávají a chovají se jako skutečná famílie a Emma Thompson dokáže zahrát naprosto cokoliv! A takovouhle chůvu by si určitě přál mít doma každý! (Doporučuji podívat se na bonusy!)(13.7.2011)

Půvabná velmi britská pohádka. 1) Když pominu absenci smysluplného scénáře a přitažlivého hrdiny (asexuální Colin First jím pro mě tedy rozhodně není), pak jsem se v rámci možností docela bavil. Film má spoustu hezkých gagů, příjemný britský humor (chvílemi sklouzávající do trapných momentů - dortová bitva), skvělé postavy a vcelku má i dost spád._____ 2) Skvělá Emma Thomsonová (chůva McPheeová), autorka scénáře na základě knih Christianny Brandové, vytvořila postavu, na kterou se nezapomíná. There is something you should understand about the way I work. When you need me but do not want me, then I must stay. When you want me but no longer need me, then I have to go. It's rather sad, really, but there it is._____ 3) I teta Adelaide (Angela Lansburyová - ano, spisovatelka ze seriálu To je vražda, napsala) nebo kuchařka (Imelda Stauntonová - Dolores Umbridgeová z Harryho Pottera) se zaryjí nezapomenutelně do paměti._____ 4) Rovněž patnáctiletý Thomas Sangster (Simon) hraje jako o život a lze se jen těšit, až tento pěkný klučina dospěje fyzicky i herecky._____ 5) Jako malý kluk bych asi týden po shlédnutí neměl klidné spaní. Inu, jsem dospělý, iluze dětství jsou pryč a s nimi i moje nadšení. I did knock.(2.5.2009)

• tron

„Ak ma nebudete chcieť, ale budete ma potrebovať, budem tu. Ak ma budete chcieť, ale už ma nebudete potrebovať, odídem.“ Chvíľku som chcel dať 60%, ale uvedomil som si, ako som sa nudil. Decká boli otravné (až príliš), dospelí na tom neboli lepšie, vizuálna stránka raz podmanivá, raz „predsa len už príliš“. Svojrázne výchovné scény mi pripadali ako-tak originálne na jedno pozretie, scény s „poučením“ nezáživné. Najhorší bol ale negatívny pocit, asi ako keby sme sfilmovali „Išlo vajce na vandrovku“, pustili ho Britom a nevysvetlili im, ako môže ísť vajce na vandrovku. Prečo potrebovala mať nedele poobede voľno? Odkiaľ prišla? Čo má stále s tou palicou? Prečo opeknieva? Ale Emma Thompsonová (napísala aj scenár a v roku 2010 pridala dvojku, ktorú už rovno aj produkovala) skvelá (aspoň do odmaskovania).(28.5.2011)

• - Získat úlohu ve filmu se pokoušel Skandar Keynes, který předtím na sebe výrazněji upozornil jen postavou Edmunda ve filmu Letopisy Narnie: Lev, čarodejnice a skříň (2005). (imro)

• - Herci Colin Firth, Emma Thompson, a Thomas Sangster spolu hráli už v Lásce nebeské (2003) a další herecké trio Colin Firth, Celia Imrie a Patrick Barlow se zase objevilo v Deníku Bridget Jonesové (2001). (imro)

• - Dům Brownových a jeho okolí štáb v podstatě vyrobil na zabláceném poli plném plevelu. Postavili tam dům, část vesnice, cesty, zahradu a stromy. (imro)