Banksovi jsou úplně normální rodina, žijící v pěkném domě v Třešňové ulice č.17. Bohužel pan a paní Banksovi pro samou práci nemají na své děti tolik času, kolik by si přáli, a proto musí pro ratolesti najmout paní na hlídání. Již po několikáté dává pan Banks inzerát do novin. Ale netuší, že stejně tak učinily i jeho děti. Potíž je v tom, že jak Jane (Karen Dotriceová), tak Michael (Matthew Garber) nejsou zjevně s výběrem těchto pečovatelek spokojení, protože u nich žádná dlouho nevydrží. A tak si šestá chůva za poslední čtyři měsíce balí kufry. Přísný otec seznam s požadavky dětí striktně odmítne a roztrhaný ho hodí do krbu. V noci ovšem do domu vnikne západní vítr, zmocní se útržků a odnese je vzhůru k nebi. Ráno stojí na prahu domu Mary Poppinsová (Julia Andrewsová) s tím samým seznamem v ruce, tentokrát ale celým. Mary Poppinsová je na první pohled důstojná osoba, se kterou není radno žertovat, ale i bytost plná fantazie, která navíc umí čarovat! Velké dobrodružství začíná! Podkladem nestárnoucí rodinné muzikálové komedie z roku 1964 se stala dětská knížka anglické spisovatelky P.L. Traversové z roku 1934. Příběh zasazený do Londýna r. 1910, plný fantazie a bláznivých nápadů, je ideální předlohou pro filmovou adaptaci a poskytuje vynikající muzikálovou příležitost Julii Andrewsové, která za svůj výkon získala Oscara. (Česká televize)

Ukázka z filmu 3

Snorlax

Ani angažování četných britských herců neudělá z kašírovaného Londýna ten skutečný. Uznávám, že v době vzniku musel být film trhákem, který určitě bavil děti a zřejmě okouzloval i jejich rodiče. Pro dospělé však tento snímek příliš není. Dnešnímu dětskému divákovi velice pravděpodobně už také nic neřekne. Písně nemají potenciál uniknout mimo film, nákladná výprava hýří barvami a míří až za hranice kýče, takže nezbývá než obdivovat hravost snímku a jeho pohádkovost. ()

HiddenDragon

I kdyz je to primarne muzikal pro deti, nakonec se z nej vyklube velmi dulezita pointa a ponauceni i pro jejich rodice, cili doporucuju. Cele je to jak reklama na optimismus a dobrou naladu, kterou do konzervativne vedene anglicke rodiny s dvema detmi prinasi neortodoxni a vpravde magicka chuva, kterou hraje nemene kouzelna J. Andrews (oscar). V kontrastu k jeji hezke tvari je dost divne, proc do detskych roli obsadili snad nejskaredsi deti, co jsem kdy videl :-D cimz se jim omlouvam :) Brr :) Co se tyce vypravy, je typicka pro tehdejsi dobu, cili hodne studiova s kreslenymi pozadimi, ale vzhledem k tomu, ze je to pohadka podle knizni predlohy P. L. Traversove, je to vlastne udelane dobre. Nektere sceny jsou i na dnesni dobu trikove skvele (dalsi oscar) a treba u kombinace hranych a kreslenych postav jsem vubec nechapal, jak to v te dobe provedli. Nejdulezitejsi je ale u muzikalu pekna hudba (oscar) a pisnicky, z nichz ta hlavni "Chim Chim Cher-ee" (oscar) je pomerne navykova. I kdyz jako celek je to cele trosku ujete a prijde mi, ze angloamerike pohadky jsou vsechny tak nejak "na speedu" (podobne jako "Carodej ze Zeme Oz" nebo "Alenka v Risi divu"), jako prijemny vylet do sveta fantazie to funguje dobre :) [5x Oscar 1965 - Herecka HR, Strih, Vizualni efekty, Hudba, Pisen - "Chim Chim Cher-ee"] ()

Anderton

Mám celkom rád klasické Disneyovské animáky, mám rád klasické hollywoodske gýčovo preplácané muzikály typu Gigi, takže som si myslel, že ich kombináciou by mohlo vzniknúť niečo nezabudnuteľné. Lenže v mojich očiach sa stal pravý opak. Ja už túto dobovú detskú naivitu skrátka nezvládam a pri pohľade na obzvlášť nesympatické a nefotogenické decká ma chytal amok. Na Julie Andrews sa dobre pozerá, ale radšej by som si ju pozrel v nejakom dobovom, eroticky ladenom, škandalóznom filme. Vlastne iba za ňu dávam nejaké hviezdičky. Tých 140 minút bolo pre mňa superkalifragilistikexpiadilózne vyčerpávajúcich. Keď ešte niekde a niekedy budem počuť toto slovo, tak sa vážne tak rozzúrim, až vzlietnem. VIDENÉ ZNOVA 1/21: Málokedy sa stane, že druhé pozretie nevyvolá vo mne nejaké nové pocity, či už pozitívne alebo negatívne, ale tu platí znova všetko ako po prvýkrát a definitívne som s touto "taškažicou" skončil. ()

T2

Rozpočet $6miliónovTržby USA $102,272,727Tržby Celosvetovo $115,270,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $7,136,468 //počet predaných kusov 265,295Tržby za predaj DVD v USA $152,277,995 //počet predaných kusov 7,408,517║ smršť uletených nápadov aká sa len tak nevidí, vizuálne a trikovo odzbrojujúce, skvelá muzikálová choreografia a Julie Andrews je čarovná /95%/ ()

VanTom

Muzikálová pohádka o lehce samolibé / parádivé kouzelné chůvě (přesná a půvabná Julie Andrews), která na deštníku přilétá postarat se o nezkrotná dítka upjatého bankéře Bankse (jakož i o problémy celé rodiny, již nakazí nevyléčitelným smíchem a optimismem), si mě získala bezbřehou fantazií, často kombinující živé herce s kreslenou animací, dávno "zhitovělými" písničkami a souvisejícími tanečními čísly. Malovaná pozadí zapadají do nerealistické (studiové) stylizace magického Londýna 1910 plného laskavých figurek a oživeného stále dechberoucími triky. Jenom 140minutová délka nedělá prosté "hrané disneyovce" dobře, dlouhé hudební výstupy nikoliv bez hluchých míst nutí závěrečné prozření / zadostiučinění / poučení do krkolomných zkratek. ()

• Jen napsat písně k tomuto filmu zabralo tvůrcům dva roky. (ČSFD)
  • Některé z chův ve scéně na začátku filmu byli ve skutečnosti převlečení muži. (Karlos80)
  • V roce 2004 měla v Prince Edward Theatre premiéru divadelní verze tohoto muzikálu a v roce 2010 ji uvedlo Městské divadlo Brno. (janejudyjune)

Související novinky

Mary Poppins se vrátí

Mary Poppins se vrátí

21.12.2016

Kouzelná vychovatelka Mary Poppins u nás není moc známá. V Americe ale knihy Pamely Lyndon Travers uctívají, stejně jako film s Julií Andrews z roku 1964. V době sequelů, remakeů a rebootů to… (více)

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

11.04.2012

Po Mém týdnu s Marilyn a právě natáčeném Alfred Hitchcock and the Making of Psycho se vynořil další projekt, jehož děj se točí kolem vzniku slavného filmu. Tentokrát se dozvíme, jak vznikala… (více)

Spielbergova Mary Poppins

Spielbergova Mary Poppins

05.01.2006

Zřejmě nevyčerpatelná studnice fantazie a hravosti, kterou je režisér Steven Spielberg, se chystá točit remake legendárního muzikálu Mary Poppins z roku 1964. V něm si tehdy Julie Andrews zahrála… (více)