Roztomilý muzikál, na ktorom najviac oceňujem vizuálnu odviazanosť a poriadnu dávku (na dobu vzniku) atraktívnych efektov. Celkovo z neho vyžaruje úchvatne detská atmosféra, jemný sentiment a niektoré scény majú neskutočné kúzlo. Chytľavé piesne a skvelá Julie Andrews, no hviezdu odoberám za prehnanú dĺžku a zbytočnú natiahnutosť. Zaangažovanosť nožničiek by tempu filmu určite prospela.(13.9.2011)

Jako dítě jsem byla okouzlena. Dnes už si ale úplně nemyslím, že je to dokonalost sama. Nicméně máme tu k doplňkovému studiu také sovětský muzikál Na shledanou, Mary Poppins a broadwayský muzikál téhož jména. A to nemluvím ani o loňském pokračování. Co je ale skutečně zajímavé, je sebereflexe celého fenoménu v pojetí Disney - Zachraňte pana Bankse. Ona je to totiž větší věda, než by se zdálo. Pamela Lyndon Traversové psala své knihy o Mary od roku 1934 až do nevěřitelného roku 1988, tedy celých 54 let. A česky vyšel jen první díl (!), takže pro naše luhy a háje byla vlivnější i podoba brněnského muzikálu. Člověk by si až hlavu ukroutil.(27.2.2009)

Písničky jsou skvělé a chytlavé. Mary v podání Julie Andrews je "prakticky dokonalá v každém směru." Jenomže to je taky asi všechno. Výstupy se zvířátky jsou kýčovité a příběh nemá žádný spád. Líbili se mi oba představitelé rodičů. Jenomže ta část příběhu v bance mě dost nudila a vůbec to bylo celé dost roztříštěné. Podle mě to mohlo být ještě víc pohádkové.(29.12.2010)

Taková ta kýčovitá americká technicolorová klasika ala Čaroděj ze země Oz. Něco do sebe to má, je tu spousta pěkných detailů (plukovník, co každou celou hodinu vypálí z děla), znát to od dětství, asi bych na to nedal dopustit, ale přeci jen - moje srdcovka to nebude, protože film je příliš dlouhý na to, kolik je v něm opravdu zajímavých myšlenek (de facto jediná linka, co opravdu za něco stojí, je ta s otcem dětí a jeho zaměstnáním v bance). Jinak je tu spousta hezky vypadající, ale v podstatě nudné a prázdné vaty (tanec kominíků, choreografie s disneyovskými zvířátky).(25.12.2012)

„Kouzelné“, to je slovo, které se mi od teď vybaví, když se řekne Mary Poppins. Po Wiseově hravém muzikálu Za zvuků hudby se Julie Andrews opět vyznamenala (i když ve skutečnosti mu Mary Poppins chronologicky předchází), dokonce až tak, že se budu muset urychleně podívat na další filmy s ní, abych ji mohl zařadit do své TOPky. Ale zpět k samotnému filmu, jak už jsem zmínil, tak nejlépe ho podle mě vystihuje slovo „kouzelný“, má takovou hřejivou atmosféru, která se ideálně hodí k duchu Vánoc, kdy je venku sychravo a vy se zachumláte do teplé deky a usrkáváte horký grog nebo svařák. Proto mě ani moc nemrzí, že jsem se zhlédnutím otálel tolik let, to čekání ruku v ruce s Blu-ray kvalitou přineslo kýžené ovoce. Zdá se mi, že tyhle muzikály ze šedesátých let prostě nestárnou, jak jinak je totiž možné, že i po sedmačtyřiceti letech od vzniku mě dokáže ohromit efekt (a u kterého ani po těch sedmačtyřiceti letech nemám nejmenší tušení, jak byl vytvořen), kdy Mary tahá rozměrné věci ze své kabelky, která leží na stole. Zkrátit o dvacet minut a byla by to bezchybná práce. I tak se ale jedná o ideální barevný a hravý snímek na nadcházející dva týdny. Mimochodem, taky vám David Tomlinson svou dikcí v určitých momentech připomínal Johna Cleese? 85%(17.12.2011)

• - Původně v jedné scéně měly všechny hračky v dětském pokoji oživnout. Nakonec tvůrci filmu usoudili, že by to bylo pro děti moc strašidelné, a tak se scéna ve filmu neobjevila. Na Broadwayi ve stejnojmenném muzikálu však scéna s oživlými hračkami použita je. (bfa)

• - Autorka knihy "Poppins" P.L. Travers Julii Andrews obsadila do roli Mary Poppins na základě telefonátu, který Andrews absolvovala z postele po porodu své dcery Emmy Walton. (bfa)

• - Jane Darwell kvůli svému pokročilému věku a zdravotním problémům roli původně nechtěla, dokud ji Walt Disney osobně nenavštívil, a nepřesvědčil ji. Zahrála si roli staré ženy krmící ptáky. (Spinelion)