• český

Mary Poppinsová

• slovenský

Pohádka / Rodinný / Komedie / Muzikál

USA, 1964, 140 min (Alternativní: 133 min)

"Mary Poppins, practically perfect in every way." Myslím, že tohle "sebehodnocení" by mohlo stačit. Ale jistě milé děti, že film má různé vady. Trvá dvacet minut, než se Mary Poppins objeví. Film docela rychle končí. Křepčení kominíků mi nějak nesedí... Ale vem to nešť, stačí si říci "supercallifragilisticexpialidocious", a uvidíte, co se bude dít.(4.2.2011)

Na tenhle muzikál se dá dívat i dnes. Julia Andrews je jako kouzelná chůva skvělá (Oscar 64, Zlatý Globus 64, Bafta 64), děti přijatelně roztomilé a písně chytlavé (i když je jich trochu mnoho). Přesto mám raději knihu, ve které je Mary Poppins mrzutá, přísná a drží si odstup. Tahkle ovšem mohli v anglickou předlohu do amerického muzikálu adaptovat v šedesátých letech jen těžko, to uznávám. Ovšem kdyby se toho dnes chopil třeba Tim Burton..(28.12.2010)

(Předně: muzikál rozhodně nepatří k žánrům, které bych vyhledával.) Mary Poppins se mnohdy odehrává v moc pěkných kulisách (kupříkladu komíny), taktéž je zde několik zábavných postav (byť se na obrazovce nevyskytují příliš často) - „feministická“ manželka, kapitán, představenstvo banky. A příjemná je i valná část pěveckých vystoupení. Naneštěstí jsou tu však rovněž dva rušivé elementy: většina tanečních vystoupení, ale především trapák Bert (promiň, Smrti;-)). Jejich eliminace by prospěla i stopáži. 6/10(29.12.2007)

Nesnáším muzikály. A ty émerické filmové snad ještě víc. Přesto je tohle taková nenáročná dětská fantaskní pohádka s ne úplně 100% pohádkovým koncem a kupodivu mi tak nevadila. Ne úplně všechny ty zpěvy jsem byl ochoten v celé jejich délce akceptovat, ale nic důležitého mi z nich neuniklo. Normálně bych film nikdy neviděl, ale bral jsem to jako průpravu pro Saving Mr. Banks a tak mě ve výsledku překvapilo, že to bylo koukatelné, nepitomé a celkem i zajímavé (a ano, uzpívané... :)(17.2.2014)

Ještě před revolucí nás táta na rok vyvezl do Itálie, kde jsem byla coby osmileté, vymoženostmi západu nepolíbené děcko úplně u vytržení i z televizních reklam (dnes je upřímně nesnáším). Co jsem ale milovala, to byla Mary Poppins. Na tuhle kouzelnou dámu Julii Andrews s bezedným cestovním kufrem a na její dva malé svěřence jsem se dívala snad každý den. Dodnes mám v hlavě všechny melodie a dobře si pamatuju na ty barevné scény, kdy ožívají křídou nakreslené obrázky a pouťoví koníci, na ponurou atmosféru banky i na kominíky tančící za večera na střechách. Už aby tenhle film vyšel na DVD i u nás! A na konec si dovolím jedno zaklínadlo, které nezapomenu, co budu živa, a i když ho znám jen v italštině, myslím, že docela přesně vystihuje atmosféru celého filmu: Suprcarifragilistiespiralidozo!(10.1.2006)

• - V roce 2004 měla v Prince Edward Theatre premiéru divadelní verze tohoto muzikálu a v roce 2010 ji uvedlo Městské divadlo Brno. (janejudyjune)

• - David Tomlinson byl nervózní, že nebude na roli pana Bankse dost dobrý, protože do té doby profesionálně nikdy nezpíval. (bfa)

• - První film společnosti Disney vydaný na DVD. (Hejtmy)