• český

Mary Poppinsová

• slovenský

Pohádka / Rodinný / Komedie / Muzikál

USA, 1964, 140 min (Alternativní: 133 min)

Dnešní děti už podle mne nebudou mít trpělivost muzikál sledovat. Přece jen je na něm vidět rok vzniku. Navíc naši milí lenoši neučtou titulky při písničkách, takže film už je jn pro nás, fajnšmekry. A to nemám muzikály příliš v lásce, ale Mary prostě je nutné znát. Jen bych připomněla, že sympatického Berta ztvárnil Dick van dyke, dnešním divákům asi bližší jako doktor Mark Sloan ze seriálu Diagnóza vražda. A když shlédnete Poppins budete vědět, že opravdu umí tančit, zpívat i stepovat.(20.5.2008)

„Kouzelné“, to je slovo, které se mi od teď vybaví, když se řekne Mary Poppins. Po Wiseově hravém muzikálu Za zvuků hudby se Julie Andrews opět vyznamenala (i když ve skutečnosti mu Mary Poppins chronologicky předchází), dokonce až tak, že se budu muset urychleně podívat na další filmy s ní, abych ji mohl zařadit do své TOPky. Ale zpět k samotnému filmu, jak už jsem zmínil, tak nejlépe ho podle mě vystihuje slovo „kouzelný“, má takovou hřejivou atmosféru, která se ideálně hodí k duchu Vánoc, kdy je venku sychravo a vy se zachumláte do teplé deky a usrkáváte horký grog nebo svařák. Proto mě ani moc nemrzí, že jsem se zhlédnutím otálel tolik let, to čekání ruku v ruce s Blu-ray kvalitou přineslo kýžené ovoce. Zdá se mi, že tyhle muzikály ze šedesátých let prostě nestárnou, jak jinak je totiž možné, že i po sedmačtyřiceti letech od vzniku mě dokáže ohromit efekt (a u kterého ani po těch sedmačtyřiceti letech nemám nejmenší tušení, jak byl vytvořen), kdy Mary tahá rozměrné věci ze své kabelky, která leží na stole. Zkrátit o dvacet minut a byla by to bezchybná práce. I tak se ale jedná o ideální barevný a hravý snímek na nadcházející dva týdny. Mimochodem, taky vám David Tomlinson svou dikcí v určitých momentech připomínal Johna Cleese? 85%(17.12.2011)

Mary Poppins jsem jako dítě opravdu miloval.Svět počátku 20.století,bohužel v trochu kýčovitých barvách,které mi už dnes po letech začínají vadit.Samotná Mary byla žena s fantazií ostře kontrastující s chladným panem Banksem a paní Banksovou,zajímající se jen o hnutí sufražetek.Bezedný kufr mi přišel jako až příliš očividně převzatý nápad z filmu G.Meliese Le Locataire diabolique,kde i některé vytažené kusy nábytku jsou téměř identické.Akorát sem se ve svých 6 letech divil,že neumím létat,když se směju jako blázen...:)(16.8.2006)

Byla jsem prcek, když mě vzali na Mary Poppins, neuměla jsem ještě ani písmena, takže mi dědeček musel číst titulky....jenže já ho moc nevnímala. Bylo to tak neuvěřitelně barevné...víc než si kdy dítě vyrůstající v normalizační šedi umělo představit. Nevím, asi už Mary Poppins děti tak neomračuje, ale mě ta hudba, kouzelná kabela Julie Andrews a dlouhé nohy Dicka Van Dykea fascinují dodnes.(11.12.2006)

Neskutečné, jak jeden a ten samý film dokáže být krásný a kouzelný a zároveň hrozně otravný a ubíjející. Mary Poppins se to "podařilo". Krásný začátek, milý a dojemný konec, nádherné chytlavé písničky, kouzelná Julie Andrews. Ale uprostřed mezi tím asi 45 mintu hrozně otravného hopsání, chechtání a tancování, které se v průběhu sledování zdá nekonečné. Méně je někdy více a tady to platí dvojnásob. Být to o 40 minut kratší, tak je to jedna z nejkrásnějších pohádek vůbec. Takhle bohužel mohu dát max. 3 hvězdičky. (HDrip, orig.)(12.4.2016)

• - Autorka knihy "Poppins" P.L. Travers Julii Andrews obsadila do roli Mary Poppins na základě telefonátu, který Andrews absolvovala z postele po porodu své dcery Emmy Walton. (bfa)

• - Svého času nejdražší film, který kdy společnost Disney natočila. (Hejtmy)

• - Walt Disney chtěl práva na film od spisovatelky P. L. Traversové koupit již roku 1938, ta však tehdy odmítla. (Hejtmy)