Msta přichází z močálu

(neoficiální název)

Swamp Thing

Horor / Sci-Fi

USA, 1982, 91 min

Poprvé jsem viděl pár záběrů z Cravenovy Swamp Thing v dokumentu z cyklu o nejslavnějších režisérech Hollywoodu (srandu si nedělám) a izolovány od zbytku filmu ve mně vyvolaly očekávání dojemně pitomého béčka. Ve skutečnosti je pravda trochu jinde. Řekl bych, že se Cravenovi povedlo skloubit komiks s filmem líp, než většině ostatních režisérů. Jinak řečeno, jeho film má přesně tu správnou dávku naivity, akce i nadsázky, aby sám sobě nepodrážel nohy. Jenže Craven měl také vždycky problémy s finišem a zrovna tady to platí dvojnásob. Navíc se v závěru citelně projeví nedostatek financí na opravdu mizerných maskách, z nichž i gumová "věc z bažin" vypadá ještě zdaleka nejlépe. Je velká škoda, že si film neudrží své kouzlo až do konce, ale o sračku, za jakou jej mnozí považují, se určitě nejedná. Christopher Reeve udělal chybu, že nenechal Cravena režírovat čtyřku Supermana. Nemusela dopadnout tak, jak dopadla.(1.5.2008)

• Djkoma

Extrémně béčkové ve všech směrech, což několik odhalených ňader opravdu nezachrání... Jako komiksová adaptace obsahuje možná dostatek materiálu pro fanoušky předlohy, ale ta je u nás znám asi jako Čtyřlístek v Americe. Tři čtyři akční scény, které jsou většinou o tom, že hlavní ženská postava přepere kdejakého vojáka a ten chlap v podivné masce zase se všemi hází jako s malými kamínky...(15.8.2009)

Dva roky před slavnou Noční můrou si Craven ještě střihl tohle béčkové sci-fi, v němž se vědec Ray Wise změní na bažiňáka, který v močálech likviduje nepřátelské vojáky, zachraňuje svou lásku v podání Adrienne Barbeau (Mlha) a ke konci zmlátí srandovního vlkodlaka. V podstatě je to hrozná blbůstka, ale má svoje specifický kouzlo a poměrně hezky se na ní kouká, a to nejen proto, že tu vystupuje David "věčnej grázl" Hess, ale hlavně díky povědomé Manfrediniho hudbě. Pozorným uším totiž jistě neunikne, že pouze vykradl vlastní motiv z kultovního Pátku třináctého.(31.8.2012)

Komix jsem nečetl, takže nemohu posoudit jak moc se film drží své předlohy, ale Cravenovi se tenhle kousek úplně nepovedl... Žádná hororovost, prakticky žádná akce a romantika mezi Swamp Thingem a Adrienne Barbeau taky nefunguje... Prostě jediné co se mi na filmu líbilo byl samotný Bažináč (nostalgicky jsem zavzpomínal na Netvora z Černé laguny) a hlavně pěkné prostředí močálů... Nemůžu si pomoct, ale takovému námětu vážné zpracování příliš nesedí, Jim Wynorski to o pár let později pojal mnohem brakověji, komediálněji a lépe... Ale pořád je Swamp Thing mnohem lepší než Leonardův blábol Man Thing (2005).(24.9.2012)

Měl jsem to štěstí, ano štěstí, že jsem jako první viděl předělávku tohoto komiksu z roku 2005 Man-Thing. Cravenův o čtvrt století starší kousek je mnohem sympatičtější a koukatelnější. Je to rizí béčko. Bohužel bez pořádného násilí a gumový Swamp je opravdu neděsivý. Vlastně působí jako chudý bráška mnohem mnohem staršího Netvora z černé laguny, ale celkově film hodnotím jako fajn odpočinkovou záležitost. ------- aktualizace: nějaký šťoural mě upozornil, že blaťák swamp-thing není blaťák man.thing ... tak to připisuju jako zásadní informaci, no :-)(12.8.2008)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu Lena Weina a Berniho Wrightsona. (Hans.)

• - Kostýmy příšer se ve vedru neustále rozpadaly, a to dokonce i na hercích, a musely se tedy stále lepit. (LION-MR.T)