Mláďata

Frank Carveth se obává o duševní zdraví své bývalé manželky a jeho dopad na jejich šestiletou dceru. Jednoho dne je učitelka jeho dcery Ruth napadena dvěma znetvořenými dětmi ve školce, což Carvetha vede k odhalení souvislostí mezi sérií vražd, bouřlivým vztahem s bývalou ženou, radikální psychoterapeutickou sektou a tajemným doktorem Raskinem. Hrozba děsivých a nebezpečných bytostí se stále více přibližuje a Carveth musí udělat vše pro to, aby ochránil sebe i svou milovanou dceru. (Cinemax)

Holina

Naprosto typický morbidní a starý dobrý Cronenberg. Bohužel v jeho kinematografii nalézám řadu lepších kousků, takže skromě za 3*** ()

Burdock

To ale byla kravina. Ze začátku si to buduje pěknou chladnou podzimní atmosféru, ale hned jak dojde na první vraždu, všechno se to zbortí a když poprvé uvidíte vraždící subjekt, tak si řeknete: "To jako vážně pane Cronenberg!? To vás nic blbějšího nenapadlo!?" No a u finále sem ani nevěděl, jestli se mám ušklíbat hnusem nebo si ťukat na hlavu. No, fakt kravina. ()

F.W.Colqhoun

Film pro každého, kdo má alespoň jedno doma. Cronenbergův přínos hororu, žánru zkoušeném rutinou a opakováním, lze těžko přecenit. Škoda, že se originalita tak těžko napodobuje :-). Psychosomatics. Celé Cronenbergovo dílo je o tomhle podivném spojenectví, v němž není dobře ani duši, ani tělu. Nepřetržité upomínání filmu na to, že hranice mezi oběma je arbitrární, je nekomfortní i bez erupcí zvrácené imaginace, na kterých svá žánr dalece přesahující díla Cronenberg dlouho stavěl a bez nichž si nejspíš netroufl je prodávat. Tu prima přednáška o lymfatickém systému, onde skeptický vhled do psychoterapie. Na jednu stranu je campový rozměr filmu efektivně v rozporu se zjevnými ambicemi, na druhou se jeden nediví, že se od nich Cronenberg v poslední fázi své kariéry rázně odstřihl. Zážitek z bizarního příběhu o hněvivých trpaslících koření skutečnost, že představitel hlavního hrdiny Art Hindle, ač průměrného tělesného vzrůstu, nápadně připomíná Petera Dinklagea. Roztomilé. ()

Zero_Signal

Neuveriteľná nuda, ktorá začne naberať grády až v posledných 10 minútach filmu. Škoda, pán Cronenberg, škoda. Zatiaľ to najhoršie, čo som od Vás videl. ()

TERRORDROME

Hromada psychokecov a zabijácke deti so zajačími pyskami. Jednotlivé zložky sa tvária ako by každá vypadla z iného filmu a až do konca nie je jasné ako to vlastne je. Cronenbergovi sa podarilo totálne ma zošrotovať a ja som na to poslušne čučal snažiac sa vstrebať všetky tie mätúce informácie. Pozvolné tempo a nejasná zápletka ma vôbec nesrali, dokonca to musím pochváliť. Podvratná psychologizácia doplnená nechutnosťami, rozmlátenými hlavami, rozstrieľanými trpaslíkmi a pučiacou bláznivou ženskou, celkom slušný maglajz. Pôvodne som si to pustil dosť neochotne, ale tí blázni ma nakoniec presvedčili a ja som držal palec hore od prvej do poslednej minúty. Podobne ako v Rabid, ani tu sa Cronenberg bohužiaľ neobťažuje vysvetliť samotný princíp zrodenia monštier, to ho očividne nikdy nezaujímalo takže aj tu sa musíme uspokojiť s tým že sa to proste nejako deje a hotovo. Je tu síce nadhodená myšlienka čohosi menom psychoplazmia, ale tým to hasne. Čo už, nemôžem mať všetko. ()

Paldiny

Po nezávislých oťukávačkách prichádza Cronenberg už v plnej sile. Jeho variácia na problémy nekompletných rodín prináša pohľad päťročného dievčatka aký je šokujúci, agresívny a filmovou rečou originálny. Kanadský režisér si dovolil dosť, na smrť ubil učiteľku v škôlke deformovanými deťmi pričom "zdravé“ detské publikum tento útok s úžasom sleduje. Navyše záverom prináša možno najodpornejšiu scénu s akou kedy som sa stretol. Matka si prehryzne nádor na maternici, vyprostí z neho ešte nevyvinuté dieťa a jazykom začne umývať ako mačka svoje mačence. Skrátka sánka na zemi a obdiv akým rozličným spôsobom sa dá prerozprávať téma tyranie, neovládania hnevu aký sa prenáša z generácie na generáciu a nestabilného rodinného zázemia, kde dieťa jednoducho nepochopí prečo nemôže vidieť oboch rodičov súčasne. Cronenberg je inteligentný človek až je možno škoda, že svoje najplodnejšie roky nepredal viacerým žánrom. ()

Klay

Tak trochu zklamání. Po zdejších ódách na úchylnost a šílenost filmu jsem čekal něco extra. Dostalo se mi však jen lehce nadprůměrné podívané bez napínavých scén a bez pořádných gore efektů. Na jedno shlédnutí to sice zabaví. Najde se i pár dobrých scén, hlavně závěr je typicky cronenbergovský a na rozdíl od zbytku v něm funguje atmosféra, ale o žádný převratný počin na poli hororu rozhodně nejde. Zvlášť když to po většinu stopáže ani jako horor nevypadá. Mutantní děti jsou po 90% příběhu odsunuty na druhou kolej a objeví se vždy jen na chviličku aby někoho zavraždily. Většina děje se soustředí na zvláštní metody léčby jednoho psychiatra a oni malí vrazi do toho všeho zapadnou sice chytře ale vcelku předvídatelně až na konci. ()

sona123

Ach ten Cronenberg! Miluji ho, i když vím, že je dost ujetý a zvrácený. Miluji jeho filmy plné originality, napětí, no ano, i nechutností. Jeho filmy ani po desítkách let nestárnou a pořád mají co říct. A vizualizace myšlenky, práce s imaginacemi, no ta je jedinečná. Bylo to výborné, Mistře tleskám. ()

Oralfabet

Ty vole, v posledních 15ti minutách se z toho najednou stal celkem hororovej masterpiece, to, co předcházelo však bohužel bylo trochu nevyrovnané. Taky to celkem působí jako dva různé filmy a všechno do sebe zapadne až na konci - jakmile se tak stalo, byl jsem víceméně nadšen, do té doby not so much. Každopádně rozhodně oceňuju tu originalitu, protože tohle musí být jeden z nejunikátnějších hororů, co jsem kdy viděl. Ještě to chtělo písničku Mláďata od Elánu v závěrečných titulcích. 8/10 ()

Pawlisman

Velice dobře vykonstruovaný psycho film, u kterého zažijete nejedno mrazení. Horor avšak s inteligentní psycho atmosférou a la Kubrick. 8/10 ()

pwh

Tak sem při zkoumání starší Cronenbergovy tvorby narazil na tohle dílko a napadlo mě, že když se Cronenbergův film menuje Mláďata, bude jistě velmi zajímavý. A taky že jo, je to slušná uchylárna...O zábavu se nám tu starají deformované agresivní dětičky. Když je jedno z nich odchyceno, je odhalena zvláštní věc - nemá pupík, tudíž se vlastně nemohlo narodit, alespspoň ne tak, jak se rodí lidé. Odkud se tedy tito malí vrahounci vzali? Na závěr se můžeme pokochat pohledem na to, jak tyhle zrůdičky přicházejí na svět a řeknu vám, nechutnější scénu jsem snad ještě neviděl - z toho by jednoho přešla chuť na sex...nejvíc mě tam zaujala vražda učitelky ve třídě s malými příhlížejícími dětmi, jež nejeví žádné známky nějakého strachu, jen zaraženě a trochu nechápavě mlčky zírají. Tahle scéna působí docela uhrančivě... ()

kamil.i

Neuveriteľne znepokojivý film. Tým nemám na mysli tie "deti", ani nervydrásajúcu hudbu Howarda Shorea, ale celkové vyznenie filmu, tú strašlivú tému o tom ako mentálna choroba jedného člena rodiny môže ublížiť všetkým príbuzným a poznačiť potomkov. Hororová metafora Mláďat je týmpádom adekvátnou formou ústrednej témy, desivá takmer v každej scéne. ()

Horak

Vynikajici horor o jedne nestastne rodince a invencnim psychiatrovi. Velmi pusobive, originalni a dobre propracovane. Tezko neco vytykat. ()

molcan2

Ak to na začiatku fila vzdáte pridete naozaj o veľa, pretože v poslednej pol hodine to na nás Cronenberg všetko vybalí. Naozaj odporný krvák, plný šialených postáv a hrôzostrašného teroru ktorý prežíva dcéra. Len pre vážnich fanúšikov hororu. ()

Viperine

Horor je to až na druhém místě. V první řadě je to psychologicko-kritický pohled na působení rodičovy výchovy na dítě. Působení prostředí - výchovy - z velké části určuje rozvoj nové osobnosti, čehož vyhrocené vyjádření Cronenberg podal na výbornou. Tenhle film je prvotně k zamyšlení, ne k prostému "vyděšení" publika. Zde tak často kritizovaná béčkovost (efektů a monster) není vůbec na škodu - nezastiňuje totiž hlavní myšlenku, která je podstatně hrůznější, než stvárnění vraždícího skřeta. Aspoň já to tak vidím. // U Cronenberga mě až děsí, jak dobře se umí babrat v nemocné psyché. ()

Petrus1

Nezjišťovala sem si, o čem to má být, ale název mi trochu napovídal, že by mohlo jít o nějaký vraždící malý parchanty. Napřed sem si říkala, co je to za malýho hnusnýho skřeta (a ke konci kolik těch zmetků tam vlastně je) a přemýšlela, jaký to bude mít asi rozuzlení. Moje tušení se potvrdilo tak z poloviny a nakonec vlastně úplně jinak :-) Čekala sem, že ta pointa bude trošku jednodušší. Navíc nejsem tak úplně přesvědčena o tom, že sem to pochopila úplně správně a svírá mě neblahý pocit, že v tom snad bylo skryto nějaké poselství. Ale co tím chtěl básník říct, mi asi uniklo, protože sem vlastně neporozuměla "Jak?!" Byla to podivná podivnost, která pro mě neměla hlavu ani patu a skládačka se začala kompletovat až na samém konci. Je fakt, že sem snad nic takovýho ještě neviděla. A i když sem na finále koukala jak tele na nový vrata - celkově mi to připadalo zmatený a místy i laciný. Tohle zřejmě nebude můj oblíbený panák rumu. Asi je to spíš sci-fi a to mi někdy můj až příliš realistický mozek nechce pobrat. Každopádně Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete. I přes mé nižší (průměrné) hodnocení s tím souhlasím...protože to bylo minimálně zvláštní. A mě to nedalo, otevřela sem knihu a podělím se s vámi o částečný rozbor...takže bacha, nedělám to sice často, ale teď se objeví rozuzlení aneb spoiler: "V klíčové scéně filmu čelí Frank své ex-manželce v Raglanově sídle a je svědkem toho, jak Nola přivádí k životu další plod svého vzteku: vyrve si jej z těla a líže jej, dokud není úplně čistý. Když Nola spatří ex-manželovo znechucení, vyšle své potomstvo i na vyděšenou Candy. Frankovi se sice podaří trpasličí nestvůry zastavit tím, že Nolu uškrtí, ale jejich dceru to nezachrání: v záběrech, kdy veze Candy do bezpečí, vidíme v její tváři, že se mračí - a na paži se jí otvírají malé ranky. Rozzlobilo ji otcovo zacházení s matkou? S tímto nepříjemným otevřeným koncem na diváka padá otázka, kdy byl příčinou veškerého zla: Nola, nebo Frank?" Nooo, tak na mě taková otázka teda vůbec nepadla, takže sem to fakt nepochopila celý. Že se rodí ze vzteku, to mi sice došlo, ale technicky a biologicky je to možný jak? Dovolím si citovat ještě něco:"Pro některé diváky jsou Mláďata tím nejohavnějším misogynním hororem všech dob, snímkem znevažujícím ženy takovým způsobem, že jej ani ti největší machisté nedokáží shlédnout bez pocitu viny. A v tomto paradoxu leží jeho síla: Mláďata sice zobrazují manželku a matku v negativním světle, jak bytost po okraj naplněnou nenávistí, ale postavu manžela a otce vykresluje Cronenberg v podobně neslitovných barvách." No, tak když myslíte...:-) Konec spoileru ()

Jste Otrlý divák?

Jste Otrlý divák?