Jude

• Česko

Neblahý Juda

Jude

Velká Británie, 1996, 117 min

Byl jako "...Svatý Josef, snílek snů, Svatý Štěpán, co vidí otevírat nebesa, i když ho kamenují, Don Quijote..." ...a ti dva byli pár, co marně se snažil předběhnout čas, ve kterém žil... V roli střídmý a výborný Christopher Eccleston jako Jude, hledající a vnitřně sám se sebou poctivě žít se snažící chlap v milostném vztahu s milovanou a tragicky milující sestřenicí Sue v podání Kate Winsletové, která je prostě bytostně nádherná a nakonec i ve svém utrpení po šílené a zbytečné smrti svých dětí nesmírně opravdová... Sice trošku tendenční, přesto však výborné a místy i vskutku působivé drama bez rozuzlení, drama o lidském vztahu ve světě a době, jež takové lásce dvou lidí (jednou již sezdaných a proto nyní společensky vykořeněných) nepřejí... - - - - - - - - - - P.S. (29.5.2009 - tuzemské vydání filmu na dvd) - - - - - VAROVÁNÍ! . . . Pokud jste se těšili na tuzemskou edici tohoto filmu na dvd s českou jazykovou podporou, musím vás těžce zklamat. Co zase provedli debilové z firmy NORTH VIDEO? Z originálního formátu obrazu 2,35:1 nám naservírovali ořez 4:3 - a to ještě nějak zpraseně - protože i na monitoru 4:3 jsou na obrazu na bocích černé pruhy! . . . Opět člověk žasne a nevychází z údivu. A marně se ptám, proč takové prasácké firmy vydávají filmy na dvd. Předpokládám, že jde o nějaký tuzemský výjeb s masterem, protože se mi nechce věřit, že by britská BBC nabízela svým seriozním (!) obchodním partnerům takové technické bastardy. - - - Resumé: N E K U P O V A T ! ! ! . . . Ať debilové na tomhle filmu prodělají gatě... :-[(26.3.2007)

Kate Winslet je v jedné ze svých ranných rolí stejně úchvatná jako v letech následujících, to samé se bohužel nadá říct o jejím hereckém partnerovi (Christopher Eccleston). Ale ruku na srdce, po boku Kate to nemá nikdo jednoduché. Příběh samotný není jen další melodrama o osudové lásce, "Jude" je zasazen do historické Anglie a zpracován jako nádherně tragická romance rašící uprostřed mravních a společenských konvencí, pro které je láska dvou příbuzných a neoddaných duší něčím, co se v té době netoleruje. Film se vyhýbá přílišnému patosu a dbá na věrohodnost reálií, o čemž svědčí i nepřikrášlený závěr. 8/10(31.3.2010)

Milostný vztah mezi mladou ženou a jejím vědychtivým bratrancem, jenž si jako selský hoch umí vážit akademických poct, tragicky ztroskotá na morálních představách viktoriánské Anglie... Film Michaela Winterbottoma vypráví příběh románu Thomase Hardyho jaksi z většího nadhledu, z pozice překážek vnějšího světa, které posléze utvářejí citový svět samotných protagonistů. Literární předloha byla roku 1896 společností i kritikou naprosto strhána, Thomas Hardy (1840 - 1928) se uzavřel do sebe a do smrti psal pouze básně (I ty však stojí za to.)(26.3.2005)

Tomu říkám ani minuta nazmar. Celá stopáž Neblahého Judy je využitá domrtě a přímo přebuchtěná děním. A v tom právě tkví kámen úrazu. Možná by neškodilo, kdyby byla některým věcem věnována větší pozornost, protože takhle jsem se sotva stihla vzpamatovat z jednoho sdělení, načež mě z něj další události vytrhly a hnaly jinam. Důsledkem toho jsem si některé co do emocí maximálně vypjaté situace absolutně nevychutnala a totálně nečekaný drasťák na závěr mě nechal zírat s hubou otevřenou a otázkou: "To si dělají srandu?" Zároveň se ale ty děti postaraly o jedinou scénu, která mi z tohohle filmu zůstala v hlavě. Kate Winslet perfektní (jak překvapivé), Christopher Eccleston snaživý, leč přílišný dojem ve mně nezanechal a jeho postava mi lezla na nervy. Drobet promrhaný potenciál...(3.5.2010)

Tento snímek mě příliš nenadchl. Naivní mladík, který si vezme první holku, co ho svede, a pak není schopen včas vyznat lásku té pravé. Hlavní hrdinka se tak trochu z trucu provdá, aby svého manžela za krátko opustila a po rodinné tragédii se obrátila k bohu. Jediný pocit byl, že hrdinové jsou vnitřně velmi zmateni. Ve filmu ani zas tak výrazně nevyzní nepřátelství okolního světa, který nepřeje zakázané lásce.(25.8.2008)

• - Podle knihy Thomase Hardyho "Jude the Obscure" Jude Fawley na konci zemře, opět coby milenec Arabelly. Pro eufemisování dramatu a posílení poslední scény, tento fakt ovšem tvůrci filmu vypustili. (Candice)