poster

Jude

 • Česko

  Neblahý Juda

 • Velká Británie

  Jude

Drama

Velká Británie, 1996, 117 min

 • igi B.
  ****

  Byl jako "...Svatý Josef, snílek snů, Svatý Štěpán, co vidí otevírat nebesa, i když ho kamenují, Don Quijote..." ...a ti dva byli pár, co marně se snažil předběhnout čas, ve kterém žil... V roli střídmý a výborný Christopher Eccleston jako Jude, hledající a vnitřně sám se sebou poctivě žít se snažící chlap v milostném vztahu s milovanou a tragicky milující sestřenicí Sue v podání Kate Winsletové, která je prostě bytostně nádherná a nakonec i ve svém utrpení po šílené a zbytečné smrti svých dětí nesmírně opravdová... Sice trošku tendenční, přesto však výborné a místy i vskutku působivé drama bez rozuzlení, drama o lidském vztahu ve světě a době, jež takové lásce dvou lidí (jednou již sezdaných a proto nyní společensky vykořeněných) nepřejí... - - - - - - - - - - P.S. (29.5.2009 - tuzemské vydání filmu na dvd) - - - - - VAROVÁNÍ! . . . Pokud jste se těšili na tuzemskou edici tohoto filmu na dvd s českou jazykovou podporou, musím vás těžce zklamat. Co zase provedli debilové z firmy NORTH VIDEO? Z originálního formátu obrazu 2,35:1 nám naservírovali ořez 4:3 - a to ještě nějak zpraseně - protože i na monitoru 4:3 jsou na obrazu na bocích černé pruhy! . . . Opět člověk žasne a nevychází z údivu. A marně se ptám, proč takové prasácké firmy vydávají filmy na dvd. Předpokládám, že jde o nějaký tuzemský výjeb s masterem, protože se mi nechce věřit, že by britská BBC nabízela svým seriozním (!) obchodním partnerům takové technické bastardy. - - - Resumé: N E K U P O V A T ! ! ! . . . Ať debilové na tomhle filmu prodělají gatě... :-[(26.3.2007)

 • VenDulin85
  ****

  Nádherným soundtrackem protkané drama o dvou lidech, kteří se měli rádi, žili spolu, a jediný problém, který s nimi tehdejší společnost měla, byl ten, že on byl ženatý s jinou ženou a ona vdaná za jiného muže. Judu jsem rozhodně musela vidět, kde jinde se taky ve filmu potká Devátý Doktor (Christopher Eccleston) s Desátým (David Tennant, byť ten se tu jen mihne jako floutek v hospodě, ale.. i tak potěší). Nejprve jsem myslela, že drama bude spočívat v tom, že si Juda nemůže splnit své přání, stát se univerzitním učencem, byť pro to dělá možné i nemožné, ale konec příběhu mě zasáhl a i když mám knižní pořádek nacpaný až po střechu, uvažuju nad přečtením předlohy od Hardyho...(16.9.2014)

 • sulimo
  ****

  Moc Toma Hardyho nemusim, jelikož to většinou skončí tunou tlachání o ničem a nulovým příběhem, pro mě zkrátka nesnesitelně, tady sice toho tlachání je taky tuna, ale příběh se tomu svým dějem přesto vyrovná. První půlka byla průměr, než se příběh rozběhl, své postavy někam významěji posunul, myslela jsem, že stačím vykvést, jenže v druhé půli nastal ten dlouho očekávány zlom, který to pořádně rozehrál, jak to jen lze rozehrát ve společnosti, ve které se těžko někdo odváží vybočit z očekávání okolí, protože zjevně je hodně co ztratit. Výborně zahrané drama o velké zakázané lásce a životních omylech, které ze života nejdou vymazat, tedy alespoň tehdy rozhodně ne.(2.1.2012)

 • Orlau32
  ****

  Kniha Thomase Hardyho je samozřejmě lepší. Ale vcelku bych řekla, že to režisér Winterbottom trefil dobře. KATE WINSLET mi do toho příběhu zapadla výborně dle mých představ o mladé ženě viktoriánské Anglie. Jenom nešťastného Judu jsem si představovala trochu jinak. Snad více sexy. Ale to je podružný dojem, avšak Colin Farrell by mi do popisu osoby seděl více. Někdy se holt nevyplácí číst knihu před zhlédnutím filmu.(19.6.2009)

 • Džejkop
  ****

  Kate Winslet v rouše Evině, tak to tu ještě nebylo...a už ani nebude, ale abych něco napsal k událostem, jenž se odehrávají v tomto příběhu.Tento film nechť je důkazem, že láska někdy dokáže být slepá. Ačkoliv se oba k sobě hodili naprosto bez výhrad, tak pan osud nebo štěstí jim jejich lásku nepřálo. Místo toho jim paní smůla nadělila velkou životní tragedii a nezapomenutelný psychický šrám....(26.3.2007)

 • - Podle knihy Thomase Hardyho "Jude the Obscure" Jude Fawley na konci zemře, opět coby milenec Arabelly. Pro eufemisování dramatu a posílení poslední scény, tento fakt ovšem tvůrci filmu vypustili. (Candice)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace