Dražší než rubíny

A Price Above Rubies

Drahšia než rubíny

Velká Británie / USA, 1998, 117 min

Cenný příspěvek k tématu multikulturní a etnické problematiky. Renée v jedné ze svých nejlepších rolí. Manželka, která neustále ustupuje svému mravně čistému židovskému maželovi až do krajností. Člověk na jdnu stranu chápe rozhořčení, na druhou stranu si říká, že asi vlastně dostala, co chtěla, i když nedomyslela důsledky. Je to cynické, ale vidím to tak. Film je to dobrý, zajímavý a nutí k zamyšlení. 85% = 4/5(20.3.2011)

Od začátku bylo jasné, že ten chlapík chce ženu svého bratra dostat do lůžkovin. Už v té synagoze při chystané obřízce jejího maličkého synka se na ni díval jako mlsný kocour, který se chystá slíznout čerstvou smetanku. Nicméně se Soně vůbec nedivím. Mě by Bohnice s mojí povahou přivítaly s otevřenou náručí. Na druhou stranu ale co Soňa čekala, vždyť musela vědět koho si bere nebo jí láska zcela zatemnila mozek. No, jo, srdce a mozek jednají naprosto odlišným způsobem. Ani jeden nebere ohled na druhého.(14.4.2011)

Podřízenost ženy a sexuality náboženskému cítění a rituálům vztahujeme obvykle v dnešní době k islámu, ale popravdě řečeno, světová náboženství v tomhle směru jsou si v tomhle směru tak nějak podobná a pokud se berou vážně, dusí spolehlivě kterékoli z nich. Hrdinka filmu má smůlu, že se narodila a vyrostla v rodině ortodoxních židů, kde se víra bere smrtelně vážně a od ženy se očekává, že bude sloužit svému manželovi a víře. Soniu ovšem nebaví sex, kde partner v kterémkoli okamžiku myslí víc na Jehovu a na to, aby nezhřešil, nebaví ji ani úplně rezignovat na ostatní životní radosti a osobní cíle, takže konflikt je na spadnutí. V jeho průběhu si sice vykoleduje nenávist rodičů, opovržení komunity, ze které pochází, ztrátu majetku i dítěte, ale získá svobodu, důstojnost a naději. A to rozhodně není tak málo. Scénář sice je poměrně krotký a má snahu vyhrocené situace spíš zaoblovat, ale i tak je to kousek, který stojí za zhlédnutí. Renée Zellweger jej natočila ještě před tím, než ji Sestřička Betty a především Bridget Jonesová katapultovaly mezi hvězdy, ale i tady dokazuje, že je nadějná herečka. Snad jen hvězdný status těchto hereckých celebrit divákovi znesnadňuje vidět v nich jiné obyčejnější postavy než ty, které je dostaly na vrchol. Celkový dojem: 70 0.(19.11.2010)

Odmítám se vyjadřovat k židovské ortodoxní víře, nepřísluší mi to. Burcuje mě ani ne tak tato komunita (už dávno je zřejmé, že ve vzájemné toleranci je spása světa) jako spíš její vztah k ateistické většině. Stejně tak mi přijde nepochopitelný sňatek Žida s "ženou z vnějšku". Oboustranné nepochopení v základních principech a pravidlech společného žití mi přijde až neuvěřitelné - k takovému vztahu snad ani nemohlo dojít. Takové vrzání v pantech by přece slyšel i člověk zaslepený láskou... Film staví na kontrastu dvou odlišných světů, příběh je předvídatelný a zbytečně zjednodušovaný. Reneé Zellweger ještě kočírovala svoje grimasy a docela obstojně svou roli zvládla.(26.3.2011)

60% ... Nedá se říct, že je to vysloveně špatný film, ale zdejší hodnocení mě přehnaně navnadilo na něco, co se nedostavilo. Průměrné drama spíš televizního rázu, nevýrazní herci (někteří až křečovití) a poměrně neuvěřitelně vystavěný scénář. Pro mě další z řady filmů, kde ty nejhlubší myšlenky vyzní směšně plytce. Škoda.(15.8.2011)

• - Film měl nesoutěžní premiéru 22. ledna 1998 na filmovém festivalu Sundance. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v New Yorku. (Terva)