Generace X

Nevydarený únos

The Chumscrubber

Drama / Komedie

USA / Německo, 2005, 102 min

Kdybych si hned v úvodu nevšimnul jména režiséra, téměř bych se vsadil, že to nemohl natočit nikdo jiný než Sam Mendes. Označení komedie rozhodně není na místě! Rád bych použil označení sci-fi, ale to bych byl ještě více ( bohužel ) vzdálen realitě než u předchozího označení. Velice aktuální snímek, víc než by se na první pohled mohlo zdát! Hodně zdařilá mrazivá cynická exkurze do ( amerického ) způsobu života ( rodin ) na téma: absence jakékoliv mezilidské komunikace v kombinaci s konzumím způsobem života. Pro jakékoliv city tu není místo ( pokud mezi ně tedy člověk nepočítá úplnou apatii téměř ke všemu.) Ta navozená atmosféra člověka spaluje jako žár a zároveň diváka neustále tam někde " vzadu " mrazí. Co musím jednoznačně vyzdvihnout to jsou vynikající herecké výkony všech zůčastněných včetně nádherné Carrie - Anne Moss ( které to i na prahu 40 - ky setsakra sluší! ). Velice silný intezivní zážitek - 4+1/2*(24.11.2009)

Během filmu jsem přemítal, zda to tvůrci myslí vážně nebo je to nějaká ujetá černá komedie, až postupně mi docházelo, že se jedná o nemilosrdnou kritiku americké společnosti a především jednoho jejího rysu - lhostejnosti. Peníze, krásné domy v krásných čtvrtích, luxus, nic z toho však nemůže zajistit příjemné dospívání, podporu rodiny a silné zážitky. V okamžiku, kdy se něco pokazí, se lidem začnou otvírat oči...Film napěchovaný známými hereckými tvářemi, jimž vévodí sympatický Jamie Bell.(6.7.2010)

Tak toto bolo nečakané príjemné prekvapenie. Na prvý pohľad sa film možno javí ako čierna komédia, no podľa mňa ide skôr o smutnú drámu a trefnú spoločenskú kritiku. V Amerike to totiž medzi deťmi a ich rodičmi tak funguje - všeobecný všadeprítomný nezáujem zo strany rodičov, ktorý im potom deti v dospelosti vracajú. Potom nie je nič nezvyčajné, že ako rodina sa stretnú tak maximálne na Vďakyvzdanie a na Vianoce. Skoro každý Američan, ktorého som stretol sa sťažoval na niečo podobné. Ale vôľa zmeniť to tu nie je ani za mak žiadna. A dá sa to ešte vlastne? Asi už je neskoro, žiaľ... Navyše túto smutnú a ironizujúcu sociálnu kritiku spoločenského života vhodne dopĺňa pekný soundtrack a slušné herecké výkony. Silný nadpriemer. 85/100(18.5.2017)

Ne že by se mi to líbilo, ale docela se mi to líbilo. Hloupě jsem se nechala oblbnout tím, že jsem si před sledováním přečetla v oficiálním textu distributora slůvka "černá komedie" a potom jsem chtě nechtě pořád podvědomě čekala, kdy se začnu smát. Ta chvíle tedy nepřišla, ale zato jsem se solidně ponořila do myšlenek, zhruba tak, jako Ralph Fiennes s božským výrazem vstoupil do bazénu a voda ho vzala. Týnejdři mě ve výsledku až tolik nezajímali, ale strašně moc mě zaujala plejáda dospělých s drobnokresbou svých mikroosudů.(7.5.2011)

• Zeck

Příšerná haluzácká nuda, která je vyprávěna tak děsně sterilně a pitomě, že jsem to snad ještě neviděl. Zápletka byla zajímavá, ale ten styl, kterým se všechno podávalo byl na zabití! Chvílemi jsem se neorientoval kdo je prostě jen úplný idiot a kdo je na absťáku, jediný kdo mě pokaždé zaručeně pobavil byl Ralph Fiennes. Ten podal svůj klasický (skvělý) výkon a obohatil tak neuvěřitelně nudný film. Díky němu je to alespoň 20%.(2.8.2011)

• - Název filmu odkazuje na stejnojmennou videohru. (Terva)

• - Pracovným označením filmu bol názov Untitled Arie Posin Project. (MikaelSVK)

• - Natáčení probíhalo převážně ve Valencii, Los Angeles a kalifornské Santa Claritě. (Terva)