Klíč

• Irsko

• Japonsko

Drama / Mysteriózní / Thriller / Horor

USA / Německo, 2005, 105 min

Klíč je v (mojí) kategorii nových hororů Rolls Roycem mezi FABkama. Lacině neleká, ale chytře drží v napětí, hlavní hrdinka se nechová jako hovádko, ale bystře jedná a trefně se ptá, aby nakonec narazila na klíčovou pointu, která, ačkoliv není zase tak nečekaná, má rozhodně ve svý hrůze a mystičnosti "hubovotvírací" účinek. Tenhle Klíč mi, coby čistej thriller (konečně) bez humoru, precizně zapadl do zámku. Čistý bůro to není, ale z radosti, že to i dnes jde bez kývajících se lobotomiků a zběsilýho střihu, ho vpálím.(3.11.2011)

Ian Softley je macher na atmosféru, tentokrát trochu netypickú pre mysteriózny triler. Podľa mňa je Kľúč jeden z najvydarenejších príspevkov k vlne filmov s prekvapivou pointou zabalenou v hororovom kabáte. Oná pointa, na ktorej celý film visí, mu dáva nový, hlbší rozmer, je prekvapivá a snaží sa aj niečo povedať. Spolupráca schopného režiséra a scenáristu Krugera, ktorý už viac krát dokázal, že vie na konci prekvapiť, sa vyplatila. A povinná vystrašená blondýnka s tvárou Kate Hudson sem adekvátne zapadá.(30.6.2012)

Příjemná filmová hororová povídka, která má svou atmosféru, svého ducha. Hlavně závěr je poměrně povedený, ačkoliv nemohu říci, že bych byl pointou překvapený. S ohledem na indície a nějaké ty znalosti ze zákoutí tajemna, které jsou v tomto filmu využity. Film si zaslouží pozornost a mnohé jistě nadchne více než mě. Pro mě je to dobře odvedená práce, ale nic navíc. 6/10(4.9.2011)

Rozpočet $43miliónovTržby USA $47,907,715Tržby Celosvetovo $91,974,818║ Asi jeden z mála horrorov za posledné roky čo netlačí dej cez brutálne scény ale snaží sa dej vystavať cez tajomný príbeh, kde treba plnú pozornosť sledujúceho aby sa mu všetko čo chce film povedať strebalo a vyrysovalo v zaujímavú zápletku. V podstate ide o takú komornejšiu snímku z minimom postáv, takže nie je problém pochopiť ktorékoľvek konanie akejkoľvek postavy. Možno na prvý pohľad to vyznie priemerne ale človek keď si uvedomí aké horrorové frašky dnes vznikajú, musí uznať že v tomto prípade ide o to lepšie z toho čo nám tvorcovia ponúkajú. /videl v kine: 70%/(11.9.2005)

Mé druhé setkání s tvorbou Iana Softleyho dopadlo překvapivě pozitivně. I přestože jsem se trochu polekala, když jsem v titulcích uzřela jméno Ehrena Krugera, který je značkou dobrého předělavače (americký Kruh), průměrného adaptéra (Impostor - P.K. Dick) a špatného pokračovatele (Kruh 2 , Vřískot 3). O práci režiséra jsem se tolik nebála, obzvláště tomu napomáhal jímavý vizuální styl předchozího dílka K-Pax, který jsem měla před shlédnutím Klíče ještě v živé paměti. A i v tomto dílku Softley překvapí občasnými vizuálními nápady, dokázal využít silný potenciál výpravy, protože právě prostředí, v němž se děj odehrává, je hlavním zdrojem despesivně strašidelné atmosféry. Klíč je víceméně originální film na pomezí žánrů. Není to rozhodně horror a co si budem nalhávat není ani tak moc strašidelný jako spíše tajemný, tajuplný, napínavý... A má skutečně romanticky-nekorektní závěr, který mě kupodivu i překvapil. Myslím si, že kdo není příznivcem infarktových lekacích vyvražďovaček, přijde si na své. A přiznávám, že kdyby se Skeleton Key dostal do spárů nějakému průměrnému nádenickému béčkaři, nedala bych tak vysoké hodnocení.(12.4.2006)

• - Scény z města byly natáčeny v New Orleans. (Michelle75)

• - Kniha, kterou čte Caroline Panu Talcottovi při první scéně, je "Ostrov pokladů" od Roberta Louise Stevensona. (Valsadora)

• - První polovina filmu se natáčela v Luisianě v domě naznaveném Felicite, který nechal postavit v roce 1847 Luis XIV. z Luisiany jako svatební dar pro svoji dceru. Bažina, která ve skutečnosti za Felicite není, byla vytvořena uměle. (Michelle75)