Charlize Theron opět v roli ženy těžce zkoušené nepřízní osudu, takové role ji padnou vskutku jako ulité. Ostatní herci však nezůstávají v ničem pozadu, především Woody Harrelson podává nadmíru sympatický výkon. Dala by se nalézt i hlušší místa, nad nimiž vzhledem k silné výpovědní hodnotě celého snímku můžeme všichni přivřít oči.(7.12.2009)

Příběh ženy, která utekla před domácím násilím do místa svého dětství, k rodičům. Aby uživila sebe a své dvě děti nastupuje do rudných dolů k té nepatrné hrstce žen jako horník (hornice). Práce je to těžká, ale poprvé vydělává a je soběstačná. Jenže, podařilo se jí sice utéct před fackami svého muže, nikoliv však před pohrdáním otce ( žena se má starat o děti, vydělává zásadně chlap), nenávistí svého syna, ale hlavně musí čelit (stejně jako ostatní ženy) každodenním obhroublým vtipům svých kolegů, většinou se sexuálním podtextem. Její snaha o obyčejnou slušnost se dostává až před soud. Opět výborná Charlize Theron, o dalších herečkách není potřeba pochybovat Sissy Spacek a Frances McDormand, opravdu excelentní obsazení.(12.1.2006)

• anais

Jestli jste viděli třeba Erin Brokovich, vězte že North country je v podstatě to samé, hrdinka má jen trochu jiný důvod žaloby a příběh se snaží být dojemnější, snad ještě víc vystavuje svou touhu po nějakém tom Oscarovi. Charliz Theron je tu v roli ženy, která se rozhodne postavit mužskému potlačování ženských práv. Hrdinka pracuje v dolech a je vystavena brutálnímu ponižování (muži rozmazávají výkaly po stěnách, aby je musela umýt, muži s ní převracejí kadibudku atp.). Jako jediná z ponižovaných žen se rozhodne zvrhlé muže zažalovat. Mezi tím vyřeší problémové dospívání syna, těžce jí onemocní nejlepší kamarádka, je veřejně zostuzena, takže musí napravit pošramocenou pověst, urovná vztah s otcem, a v neposlední řadě si sežene partnera. S Charlize se mi líbila Zrůda, její výkon mě příjemně překvapil. V North country jsem jí ale postavu životem zkoušené ženy nedokázal uvěřit. Je to vina spíš scénáře, který ji neustále klade do trapně patetických situací (když brečí, protože jsou s dětmi poprvé v restauraci – fastfoodu, a nebo když se svým synem mluví na schodech o jeho otci – učiteli, který ji v mládí znásilnil). Možná je problém v tom, že je tu těch jejích životních krizí příliš – nejdřív jsem si říkal: to je ale chudák. Když se hrdince ale hrdinku po x-té někdo poníží/urazí (), aniž by děj někam vyloženě gradoval, člověk už se spíš směje a nevěřícně kroutí hlavou. Z čehož vyplývá, že North country je jen slepenec mnoha stokrát viděných „dojemných scén“. A to nemluvím o neuvěřitelně vleklém tempu, které jen prodlužují různé „poeticky“ laděné zpomalené záběry na jezdící náklaďáky atp. Ale abych jen nehanil – za zmínku jistě stojí nádherný výkon Woodyho Harrelsona (tak vykulené oči nikdo nemá!) jehož první scéna, ve které si jde zatancovat s Charlize je nezapomenutelná. T o však nemění nic na tom, že North country není nic jiného než velice trapný hollywoodský kýč.(25.3.2006)

Silný a apelující příběh ženy (skvostná Charlize Theron), která se ocitá na tenkém ledě, jelikož se rozhodne pracovat na šachtě a společně s dalšími ženami je terčem sexuálních narážek a hrubých urážek horníků. Čtyřicetiletá Novozélanďanka Niki Caro pojala svůj film jako soudní drama a divákovi předkládá opět drsný příběh ženy, inspirovaný skutečnými událostmi. Stále aktuální téma, které sází především na herecké výkony (dvě oscarové herecké nominace), přesto sráží několik ne právě uvěřitelných momentů, zejména v podání otce hlavní hrdinky (Richard Jenkins) – zarytého zastánce svých pravd stojících v opozici potřeb vlastní dcery a vzápětí hlavního hýbatele tápajících jedinců, kteří se bojí postavit na stranu spravedlnosti!! Těžko uvěřitelný je i nepopiratelně hollywoodský závěr v soudní síni. Podmanivá kamera Chrise Mengese, hudební doprovod (překvapivě) Ińárritova dvorního skladatele Gustava Santaolalla a pevné režijní uchopení talentované režisérky přesto dělají z filmu příjemně mrazivý zážitek. Navíc Woody Harrelson opět v plné síle!!(12.2.2007)

North Country rozoberá závažné téma, kladie dôraz na jednotlivca tak ako na skupinu, nič nedovoľuje - nič nepropaguje a má myšlienku. Herecké zloženie je viac než zaujimavé, prevedenie pútave. Snímok, ktorý donúti nenechať človeka chladným a trocha sa zamyslieť. Od Niki Caro je to moja prvotina a som nad mieru spokojný. Aj napriek tomu, že tlačí (veľmi) na citovú stránku a príbeh podová len z jedného uhla pohľadu - dostala ma. Charaktery postáv dostatočne rozvinuté, herecký zvládnuté a myšlienkovo nápadité dielo... 8/10(24.4.2008)

• - Některé z žen stojících v závěrečné scéně ze soudní síně, byly skutečné žalobkyně. (CliffLee)

• - Převážně se natáčelo v Novém Mexiku a Severní Minnesotě. (Terva)

• - Všetky sexuálne obťažovania zobrazené vo filme sa naozaj stali rôznym ženám pracujúcim v uvedených baniach. (misterz)