Smrť malomeštiaka (TV film)

Československo, 1977, 80 min

Pán Fiala v podaní Júlia Pántika je typický malomeštiak. Hrdý na svoje postavenie, bohatstvo a kariéru, v konfrontácii s nastupujúcou hospodárskou krízou 30. rokov sa len ťažko zmieruje s predajom starožitného nábytku a ďalších cenností za živobytie. Dej tejto komornej drámy prinesie postupne nemalé zvraty v živote Fialu a jeho rodiny, rovnako tak okolo postáv doktora a šéfa poisťovacieho úradu, ktorí s vystavením nie úplne legálnej poistky riskujú v ťažkej dobe celú svoju kariéru. Je to zaujímavý kúsok aj vďaka obsiahnutiu témy vedeckého a medicínskeho pokroku v druhej polovici snímky. Hereckí majstri Pántik, Mistrík a Romančík nesklamú a zaujatí obsahom odpustíte aj občas príliš divadelné výkony niektorých herečiek. Smrť malomeštiaka má svoje krásne kúzlo aj vďaka titulnej melódii, napokon podtrhuté veľmi štýlovými záverečnými titulkami. Možno nie úplne špičkový klenot, ale rozhodne nadpriemer televíznej dramatickej tvorby 70. rokov. (75%) (52 rokov filmu za 52 týždňov)(19.2.2019)

Chudobní sa chcú tváriť, že sú bohatí, to je také malomeštiacky typické aj pre dnešnú dobu, nielen pre tridsiate roky tohto filmu. Naviac, ženy nemôžu pracovať, pretože by to bola „hanba“, a situácia pána Fialu je bezvýchodisková. Rozhodne sa pre nečisté riešenie, príbeh sa zamotáva, a neskôr s lekármi ešte viac. Pántik a Mistrík sú v inscenácii tradične bezchybní a veľmi prirodzená je aj mladá Studenková. Charaktery postáv nie sú jednoduché ani jednoznačné, u mňa jednoznačne nadpriemerný film. –––– Vy neráčite byť poistený? – Nie, ja takéto machinácie nepotrebujem. –––– Zadovážim jej veno, aj keby som mal skapať! –––– Počujete, pán doktor, vaša mŕtvola si pýta mlieko.(5.10.2019)