Golfový sen

The Greatest Game Ever Played

Drama / Sportovní

USA, 2005, 120 min

Nemám filmy se sportovní tématikou (až na vyjímky) příliš v lásce, jelikož jsou v drtivé většině na hony vzdáleny realitě, ovšem tenhle mě opravdu dostal. Snad je to i tím, že golf není zrovna sportem u kterého bych dokázal jako divák prosedět hodiny a tudíž nemůžu býti až tak dokonalý hnidopich jako u jiných sportovních odvětví, kór když se děj odehrává v počátku minuleho století. Opravdu si nedovedu představit jak to tehdy vše fungovalao (profesionalismus) a do jaké míry či detailů se příběh drží linie oné skutečné události dle které byl film natočen, nicméně i přesto či možná právě proto, jsem se do tohodle lidského příběhu bez problémů vžil a nechal se zcela dobrovolně unášet na jeho vlnách.(7.2.2011)

Pro golf mám slabost a tenhle film ji ve mě jen a jen prohloubil. Není v tom ta krásná tajemnost a romantická hudba jako v Bagger Vancovi, ale ten samotný skutečný příběh z roku 1913 je prostě jak dělaný pro film a Bill Paxton se s tím popral se ctí - toho patosu a americkosti tam u jiných (horších) režisérů mohlo být ještě mnohem více. Velmi povedené jsou i některé záběry kamery a představy hráčů. Pokud máte rádi citlivé filmy z elegantního prostředí, je tohle jasná volba a malý Eddie prostě nemá konkurenci! :)(31.12.2012)

Americký název filmu bych trochu poměnil. The Greatest Game Ever Seen. Mohlo by se zdát, že příběh outsidera, který porazí ty nejlepší profesionální hráče golfu, bude trapně americký. Nikoli. Billovi Paxtonovi se podařilo natočit výborné sportovní drama, kdy až do posledního úderu holí jste napjatí, jak turnaj dopadne, přestože to už skoro sto let víme. Shia LaBeouf pro mě znova dokázal, že je excelentním hercem.(4.2.2012)

Vydařeně zrežírovaný a na pohled velice příjemný rodinný snímek z prostředí golfu v jeho začátcích. Příběh na motivy skutečné události přináší standardně vyprávěnou historku o outsiderovi z nižší společenské třídy, který se svou pílí dostane na vrchol a změní historii sportu. Ničím výjimečné, ale po všech stránkách prakticky bezchybné.(9.8.2013)

Nápaditá, místy až trochu legračně artistní kamera ozvláštňuje příběh, který jsme už viděli stokrát. V tomhle případě vychází ze skutečnosti, to ale nic nemění na tom, že je prostě provařený - i když je mi to líto, protože F. Quiment si obdiv určitě zaslouží, narozdíl od všech schématických a fiktivních ousiderů z nesčetných filmů o amerických snech. Hodnotím ale film, nikoliv osobnost a historické události. /4. 2. 12./(4.2.2012)

• - Filmovalo sa v kanadskom meste Montreal a v neďalekom golfom klube Kanawaki. (MikaelSVK)

• - Skutečný Francis Ouimet a Eddie Lowery zůstali celoživotními přáteli. Když Ouimet zemřel v roce 1967, Lowery byl jedním z lidí, kteří nesli jeho rakev. (freelex)

• - Ted Ray se v playoff opravdu sám vyřadil a nahrál 78, ale Harry Vardon nahrál 77 a ne 73, jak ukazuje film. Francis Ouimet měl skutečně 72. (Chundys)