Obchodník se smrtí

• USA Lord of War (více)

Jurij Orlov je Američan ukrajinského původu, jeho rodiče se přistěhovali v době jeho dětství do Ameriky. Jurij vyrostl v Brooklynu, v části zvané Malá Oděsa, kde násilí bylo normální jev. Místo ovládala ruská mafie a Jurij velmi brzy zjistil, že jeho cestou ze života v této čtvrti je obchod se zbraněmi. Jurijovi k malým obchodům pomohl jeho rádoby židovský původ. Jenže Jurij nechtěl zůstat jen tím, kdo prodává místním zločincům několik zbraní. Když se mu začne i za pomoci jeho bratra Vitalije dařit, vyhledá známého velkého obchodníka, Simeona Weisze, a nabídne mu spolupráci. Simoen ho však s opovržením odmítne. Jurij nelituje, dál prodává zbraně v malých množstvích. Postupně si vytvoří kontakty mezi armádními důstojníky a své obchody zvyšuje. Prodává všem, neptá se, co se zbraněmi bude a kdo je bude používat. Vede život v poloilegalitě, má několik falešných pasů. Brzy zjistí, že má v patách Interpol. Agent Interpolu, Jack Valentine, je vytrvalý a stále se ho snaží dostat. Jurij musí začít umět improvizovat. Záhy pro něj není problém změnit jméno lodi a její registraci přímo za plavby na moři. Jurij a Vitalij se stávají dodavateli afrických diktátorů. Jenže obchod narazí na komplikaci, Vitalij se stal závislý na drogách a na alkoholu. Jurij ho proto posílá do léčebny a sám v obchodech, ve kterých jde často o život, pokračuje. Ale i Jurij má slabost. Tou je jeho zatím platonická láska k modelce Avě Fontaineové. A protože Jurij ví, že nic není nemožné, brzy nastraží na Avu past, vyláká ji pod falešnou nabídkou na focení do hotelu, ve kterém si koupil všechny pokoje. Rázem se s Avou ocitne v prázdném hotelu. Šarmantní Jurijovo vystupování a zjevný dostatek peněz udělají na Avu dojem. Záhy Jurij slaví s Avou svatbu. Padá železná opona a Jurij rázem nachází cestu na svou rodnou Ukrajinu. Tady, za pomoci příbuzného, armádního generála Dmitrije, začne doslova vykupovat ukrajinské armádní sklady. Obchody jsou sice nelegální, na Ukrajině však není za peníze nic problém. Agent Interpolu, Valentine, se může jen dívat, jak se Jurij dostal mezi první ligu obchodníků se smrtí. Objeví se Simeon Weisz, který by teď rád s Jurijem Orlovem spolupracoval. Jurij se jeho nabídce ale vysměje. To neměl dělat. Weisz mu jasně říká, že vyhlásit mu válku není rozumné. Jurij si z těch řečí nic nedělá. Že je to chyba, zjistí záhy. Auto s generálem Dmitrijem před jeho očima vyletí do vzduchu. Jurij ale nemá čas se mstít, má tolik kontaktů, že obchoduje s Ukrajinci dál. Nic už pro něj není problém. Hlavními odběrateli jsou podivné vlády a diktátoři v Africe. Mezi nimi vyniká diktátor Baptista a jeho syn. Baptista platí za zbraně diamanty a Jurij mu rád dodává. Je to poněkud nebezpečnější, neboť oba Baptisteové jsou blázni, nicméně za obrovské výdělky, které to přináší, je i Jurij ochoten riskovat. Jurijova žena Ava se na nic neptá a Jurij ji nechává žít v její zlaté kleci. Jurij ale zjistí, že i Valentine se vypracoval. Začíná mu nepříjemně komplikovat život. Když se Valentine pokusí překazit Jurijovu dodávku zbraní za pomoci stíhačky, se kterou donutí Jurije a jeho lidi přistát s dopravním letadlem na prašné silnici v divočině, Jurij pochopí, že má skutečně sobě rovného protivníka... (TV Prima)

mosem

Touha po penězích? Pocit moci? Uspokojení vlastního ega? Adrenalin plynoucí z rizika? Sadismus? Potěšení z manipulace?....... Tohle všechno, a ještě mnohé další může stát za každým obchodníkem se zbraněmi, nejen za Orlovem, kterého skvěle představuje Nicolas Cage. Je snadné odsuzovat tohoto nelegálního obchodníka se zbraněmi, ale závěr filmu končí v holé realitě. Mocní tohoto světa potřebují vždy někoho na špinavou práci. A nazývejme je rovněž jakkoli - Kmotr, Vor v zakoně, ajabun, vláda. Snad s tím rozdílem, že vláda alespoň formálně stojí za svými lidmi. A tak film nastoluje i otázky etické, které je vhodné si klást. Scény nejsou přehnaně a samoúčelně brutální, film má spád, originálně působí myšlenkové pochody Orlova ve formě komentáře. Není to oddechovka ani film k pobavení, ale těžké téma kryté občasným sarkasmem, který je pro poznání podstaty autorského záměru třeba rozptýlit. ()

makakus

Nemám rád filmy, které k udržení děje potřebují neustálý vysvětlující komentář, zde vnitřní hlas hlavního hrdiny. Obraz pak jednoduše ukazuje to, o čem se zrovna mluví. Dneska už se točí naštěstí dramata většinou jinak, méně polopaticky, s větším důrazem na charaktery, psychologii, napětí, a akci. Ale výborná kamera a herci. Prostě hodně dobře udělaná agitka bez překvapivých a zajímavých zvratů, film, který rychle zestárnul. ()

Bublaga

Když jsem film před téměř dvaceti lety viděla poprvé, byla jsem nadšenější. Nevím, zda je to tím, že už mi téma nepřijde tak třaskavé. Otupělost dnešní doby? Možná je to tím, že vizuálně, dynamikou a dialogy v něčem zestárnul. Přirozený vývoj? Přesto se jedná o kvalitní film, který otevírá oči (pokud vám zrovna jedním z nich neprochází kulka) ohledně možné/pravděpodobné/skutečné mašinerie válečných konfliktů a zbrojního průmyslu. Postava Jurije Orlova je inspirovaná reálnou osobou ruského pašeráka a prodejce zbraní Viktora Bouta, kterého USA v roce 2022 jako vězně vyměnily s Ruskem za basketbalistku Brittney Griner a už v roce 2023 kandidoval v regionálních volbách. Film společně například s Krvavým diamantem patří do kategorie příběhů o tom, jak si "vyspělý" svět na post-koloniální Africe stále mastí kapsy. ()

ric

Tak co, už víte kdo vládne a bude vládnout zemi? POZOR SPOILER: Myslím, že i kdyby na konci neuvedli zmínku o částečné nebo plné inspiraci skutečnými událostmi, musí být každému jasné, že tak nějak to chodí a chodit bude. Po filmařské stránce taky bez výhrad. ()

Efreeti

Celý film je svým stylem, střihem, kamerou podobný reklamám nebo třeba "Sbal prachy a vypadni". Někomu to sedí někomu ne. Vzhledem k tomu že tenhle film je pro mě VELKÉ a příjemné překvápko tak dávam 4 hvězdičky. Jasně že scénář je naprosto vycucaný z prstu, ale je svým způsobem originální. Děj má vcelku rychlý spád. Hlavně úvod mě dostal ...ta cesta nábojnice z továrny do čela afrického ozbrojence je hodně dobře udělaná nedivil bych se kdyby si film vysloužil pár nominaci na Oscara ...ale pravděpodobně v technických kategoriích. Podle toho jaké filmy rejža Niccol zatím natočil mi připadá, že se v holywoodu rýsuje další kvalitní profík. ()

Humprt Pum

Přepisuji svůj komentář, protože jsem to přehnal. Zkoušel jsem Lord Of War skouknout ještě jednou, ale opět jsem jej nedokázal shléhnout do konce. Připadalo mi, že nemám proč. Těžko určit konkrétní důvod. Asi největší roli hrála (z mého pohledu) bezduchost postav. Nicholas Cage na mě mluvil stejnou intonací jako ve všech "jeho" filmech, pořád ten stejný Brandon Walshovský pohled, ubíjející monotónnost zasněného hlasu v komentářích. Jeho bratr mi připadal jako feťák legrační. Manželka obchodníka se smrtí už nemohla být jednodušší. Snad jediný důvod, proč se opravuji na 1 hvězdu je herecký výkon liberijského prezidenta. Že bych se něčemu přiučil v obchodu se zbraněmi a svinstvu kolem? To asi těžko. Pravděpodobně bude skutečnost mnohanásobně horší a zcela jistě v ní nebudou hrát roli takoví ťuntilíni. Obvykle mám rád, když filmy oscilují na hranici několika žánrů, ale tady to nějak nevychází. Je to parodie? Snaha o přiblížení historických reálií? Drama? Komedie? Ke všem těmto žánrům má film tak daleko, že se člověk ztrácí v mlze neurčitosti. Neurčitost by ani tolik nevadila, ale v tomto případě je to nicmoc parodie, nicmoc drama, nicmoc komedie a jen povrchně podle skutečných událostí. Kdybych v těsném sledu nedávno neviděl "Requiem pro sen", "Donnie Darko" a "Absolvent", asi bych dal filmu 2 hvězdy, takhle ale vidím mezi Lord of war a zmíněnými filmy bezednou propast prakticky ve všem, co dělá film filmem, takže nemůžu jinak. ()

Actio

Skvelej film, ale nijak "nevoni". Rejza je zatim ucho a neumi "udelat" skutecno. Hvezdicka plus do budoucna, pac mu verim. Jinak za tri. ()

Pierret

Obchodník se smrtí kráčí po našem světě. Není to žádný béčkový výmysl a tak z filmu vyzařuje velmi děsivá aura. Ačkoliv se ve filmu nevyskytují dlouhé filosofické rozhovory, tak po jeho shlédnutí mnoho místností zhoustne závažnými myšlenkami. "Zabíjejí zbraně nebo lidé? A pokud lidé, tak co je na zbraních špatného?" Nickovi Cageovi role sedla dokonale, malinko mě svým výkonem připomněl Město andělů, což je možná poněkud podivné, ale do filmu to absolutně zapadá. Ostatní herci jsou vlastně jen kulisy Yuriho příběhu, tuto roli však splňují dostatečně. Je to příběh jednoho muže směřujícího za úspěchem, jednoho lidského svědomí. ()

Paladin25

Nicolas Cage by asi predal aj mor. V tejto úlohe obchodníka je jednoducho neodolateľný a sedí mu ako dobre ušitý oblek. Film má svoje nesporné kvality a stojí a padá na Cageovi ()

Athlona

Lord of War,asi se zdal americkym investorum hodne "horky" a dost upozornujici,proto byla jakakoliv financi dotace tohoto filmu v zemi nehvetsich vyrobcu a dodavatelu zbrani odmitana. Sice je tento film obsazen jednou z hollywoodskych hvezd jako je Nicholas Cage,ale je vlastne evropskou produkci a kdo chtel jednou nahlednout za kulisy obchodu se zbranemi nachazi se timto filmem na spravnem miste.Perlickou tohoto filmu je i to, ze se natacel s pomoci "obchodniku"se zbranemi a, tak filmovane tanky, zbrane a i rakety byly prave a k dispozici filmarum nekdy jen na nekolik hodin pred nalodenim a vyslanim prekupniky ke kupci. V zadnem pripade se nejedna o sci-fi film a clovek pri jeho sledovani musi velice casto kroutit hlavou nad ruznymi situacemi ,kdyz sleduje tuto brutalni realitu pravdy, pravdy o lukrativnim vydelku vsech,kteri se podileji na prodeji zbrani. Predstavitele hlavni role Nichlase Cage nemusime predstavovat.Je to herec ,ktery sve publikum skoro v kazdem svem filmu prekvapi ztvarnenim dane role a i v tomto filmu se sve"promeny" zhostil vice nez dobre.Cerny humor ,sarkasmus,ironie ovsem i velice kritiky to je Lord of War.Tezky k pochopeni ale jakasi povinnost filmoveho fanouska jej videt.Proste solidni story,bez klise a nudy.Pozoruhodny film pri ,kterem se nebudete nudit i ,kdyz se nejedna o triller ()

Weirdman

9/10... Fúha. Nepamätám kedy som odišiel z kina zdeptanejší ako práve po Lord of War. Všetky moje málopočetné pozitívne ideály, ktoré ma presviedčali o tom, že na svete je aj niečo dobré, a že svet nie je až taký hnusný jak sa zdá sa na dosť dlhú dobu rozlynuli... ()

Cannabis

Opravdu film, který mne mile překvapil... viděl jsem ho až teď, kdy ho dávala TV Nova a opravdu super... Vážné téma podané satirickým humorem, který Nicolas Cage opravdu dokázal vypilovat do největší dokonalosti... Tento film snad každého přinutí se zamyslet nad válkami a utrpením... Obsazení hlavní role určitě výborné, kamera naprosto dokonalá a scénář strhující... Nezbývá mi nic jiného než celkové hodnocení - 5 hvězdiček ***** ()

theo_phil

Problémy třetího světa, jako by v poslední době začaly zajímat i země „vyspělé“, které si čím dál víc uvědomují, že za to, co se děje na vzdáleném kontinentu jsou zodpovědné i ony samy. Možná za to mohou čím dál větší přistěhovalecké vlny, možná zjištění, že lidé třetího světa nemají západní země tak úplně v oblibě a představují tak nebezpečí, které by mohlo narušit vysoký životní standart i v našich domovech. Režisér tohoto filmu se pak snaží ukázat, že k tomu, aby mezi sebou mohly africké či asijské země bojovat, potřebují dodavatele zbraní. Hlavní hrdina filmu, původem Ukrajinec Jurij Orlov, se pak touto činností zabývá, protože podle něj se dá vydělat buď na jídle (tady má však svůj světový monopol McDonald) anebo na zbraních. Začátek jeho slibné kariéry je situován na konec sedmdesátých let, zlatá éra však přichází s rozpadem SSSR, kdy se vyprazdňují vojenské sklady této velmoci a uplatit zdejší generály není žádný problém. Jurij se řídí heslem, že jde jen o obchod a o to, na co jsou zbraně využity se příliš nestará. Jeho podnikání je přeci jako každé jiné! Základní filosofií filmu však je, že malé obchodníky se zbraněmi nutně potřebují vlády USA, Ruska nebo Číny. Kdyby nikdo nezásoboval zbraněmi tu „špatnou“ stranu, hůř by se omlouvalo zbrojení strany „správné“. Možná až příliš politicky extrémní poloha filmu však alespoň člověka přiměje k zamyšlení – nekope si západ svůj vlastní hrob? ()

Ondar

Asi nejlepší Cageova role. Spolu s Thx for smokeing, nejlepší porce satirického humoru jakou jsem za poslední roky viděl. ()

AdrianMonk

Cage jakého ho mám rád, skvělý scénář a herecké výkony, perfektně zvládnuté akční scény. Niccol to zvládnul na jedničku. ()

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

04.12.2023

Matador s jedním zlatým oscarem na poličce za měsíc oslaví své šedesáté narozeniny. Na jeho herecké pažbě bychom našli úctyhodnou stovku filmů a nějaké drobné k tomu, a tak není divu, že přichází… (více)

Obchodník se smrtí se vrací

Obchodník se smrtí se vrací

08.05.2023

Oscarový herec Nicolas Cage v těchto dnech baví diváky na plátnech kin coby narcistní hrabě Dracula v akční fantasy komedii Renfield, nicméně na horizontu se pro něj namísto vycházejícího slunce… (více)

Obchodník s nesmrtelností

Obchodník s nesmrtelností

14.04.2010

Andrew Niccol pořád ne a ne navázat na famózního Obchodníka se smrtí. Talentovaný tvůrce měl točit sci-fi s Orlandem Bloomem The Cross, pak se s ním počítalo pro adaptaci románu Stephenie Meyerové… (více)