Proposition

• Austrálie The Proposition (více)

Film se odehrává v drsném a neúprosném prostředí australského vnitrozemí na konci 19. století. Proposition je ohromujícím příběhem oddanosti, odplaty a hledání spravedlnosti v zemi bez pravidel. Charlie Burns (Guy Pearce) je odpadlík, žijící se svými dvěma bratry mimo hranice zákona. Artur (Danny Huston) a Mikey (Richard Wilson) jsou hledaní pro znásilnění a vraždu. Když se kapitánu Stanleymu (Ray Winstone) podaří zatknout Charlieho a Mikeyho, udělá Charliemu složitý návrh - skoncovat s brutalitou, jež je obklopuje. Aby Charlie zachránil svého bratra před oprátkou, musí najít a zabít Arthura, svého psychopatického staršího bratra, o němž si Stanley myslí, že je hlavním viníkem násilí. Oba muži čelí nemožnému morálnímu dilematu, které vede k vražednému vyvrcholení. (oficiální text distributora)

Arkanoid

„When?“ said the moon to the stairs in the sky. „Soon,“ said the wind thaht followed him home. „Who?“ said the cloud who started to cry.“ „Me,“ said the rider, dry as a bone. „How?“ said the sin that melted the ground. „Why?“ said the river that refused to run. „Where?“ said the thunder without sound“ Dobové fotografie, príjemná gitara, pomalá vážna hudba, Guy Pierce ako Charlie, Ray Winstone ako Morris Stanley, Danny Houston, John Hurt. Úvodná prestrelka je veľmi zaujímavá. Troch chlapov a 2 ženy niekto ostreľuje schovaných v stodole. Guľky lietajú jedna radosť, počuť stále náraz kovu na kov. Guy Richie ako Charlie, špinavý v tvári, zachováva chladnú hlavu. Policajt Stanley ich zajme. Bývalý príslušník armády Jej veličenstva mu dá ponuku zabiť brata, bývalého kumpána výmenou za život jeho mladšieho brata. Nechá si v hlave znieť Stanleyho slová o vyvraždení rodiny svojím bratom. Stanley je zobrazený ako kapitán polície, ktorý už vo svojej spálni s manželkou len spí a jeho podriadení ho preto ohovárajú. John Hurt tu má úlohu starého opilca so vznešenými rečami. Šepkajúce hlášky pesničky Nicka Cavea sú atmosférické. Kazia ich len scény kapitánovej ženy Marthy, ktorá má nočné mory a pokúša sa o oscarovú drámu. Drsnosť nehostinného prostredia prostredia dotvárajú žlté zuby hercov, no až také hovädá, aké boli napr. v ozploitation Wake in Fright. Máme tu aj bičovanie, ale tvorcovia sa ho báli zobraziť v plnej sile. Namiesto toh zobrazuje tusíce múch sediacich na telách divákov tejto udalosti. Vo filme sa celý čas čaká na jednu udalosť – a to, kedy Charlie privedie svojho brata Arthura pred šéfa polície. Čakanie na túto udalosť ale znižuje význam všetkých udalostí, ktoré sa stanú pred ňou – a to znamená väčšinu filmu. Väčšinu filmu tiež nevidíme žiadny nemorálny čin od žiadneho z troch bratov tým pádom nemôžeme veriť v ich zlý charakter. Až do 61. minúty filmu, kedy Arthur rozkope tvár najmenej sympatickému policajtovi, ale kamera to tiež nezobrazuje. Točiť násilný film s násilnými postavami bez zobrazovania plného násilia je pritiahnuté za vlasy. A s hlavou neotrieskanou o stenu. Jazykové okienko: crack shooting. ()

Tjaden

Australané opět nezklamali. Proposition se odehrává v drsné době na drsném a Bohem zapomenutém místě. Strážci zákona si nemají s vrahy a násilníky co vyčítat. V kruté poušti číhá zrada a nebezpečí na každém kroku. Panoramatické pohledy na krajinu doprovázené stylovou hudbou se střídají s brutálními scénami pnými krve a můžů se zkaženým chrupem. Střih mi připadal malinko zmatený, příliš často se střídalo vyprávění Stanleyho a Burnse. Děj navíc občas podivně poskočil bez nějakého uvedení příliš dopředu.. Celkové má film výtečně tíživou atmosféru. Jak to v Austrálii vypadalo asi před sto dvaceti lety a jak to tam vypadá teď je k popukání. Neuvěřitelný kontrast ! ()

Finskej

Velice atypický "australstern". Spíš než o sám příběh ale jde o drsnou, pochmurnou atmosférickou baladu podmalovanou jedinečnou a hutně mrazivou hudbou Nicka Cavea a o herecký koncert Guye Pearce a Raye Winstona. Kdo chce vidět příběh, možná nadšen nebude. Na tenhle film musíte mít specifickou, lehce "uměleckou" náladu. Tempo je pomalé a příliš se nezrychlí, napětí ovšem v žádném případě neschází - je skoro ironie dosáhnout takového napětí tak vláčným tempem. Za zmínku stojí krátký, ale výborný výstup Johna Hurta. ()

SjamK

V anotaci ke druhé Caveově knize Smrt Zajdy Munroa je putování dvou hlavních postav přirovnáváno k McCarthyho Cestě. Byla v knihovně hned vedle, tak jsem po ní sáhla a Zajdu Munroa nevděčně odložila na časy budoucí. Už tomu bude tak rok, mýma rukama prošlo několik dalších Carthyovek, Zajda prozatím nikoliv. __Až teď, jaká náhodička, oklikou a naprostou náhodou si všímám, tito dva autoři mají společného mnohem více než jednu skromnou anotaci: John Hillcoat. Zfilmoval oba scénáře, které Australan Nick Cave napsal (vedle dvou knih), ten druhý z nich nese název The Proposition. A zfilmoval Cestu Cormaca McCarthyho. __A je tu ještě něco: Kdyby mi nikdo neřekl, že The Proposition je od Cavea, tipla bych si nejspíš McCarthyho. Podivuhodné. Oba dva nepokrytě zobrazují brutální a nesmyslné lidské násilí a nesmlouvavost, přitom se pohybují v podobném prostředí a historickém období, ikdyž na jiných kontinentech. (Jen mě napadá, že McCarthy by určitě Proposition nechal skončit spíše opačně = nejhůř, co by to šlo...) Myslím na chystaný Krvavý poledník, pokud dopadne v podobném duchu jako The Proposition, budu ráda. __To máme letmé srovnání. Přičemž Nick Cave je samozřejmě především hudebník. Společně s Warrenem Ellisem dělali soundtrack již k několika filmům (mimo jiné i k výše zmiňované Cestě a k Zabití Jesseho Jamese). Jejich velmi specifický styl mě zaujal hned napoprvé. Jsou to ponuré, pozvolné melodie s old-timeovým nádechem (Ellisovy housle), které dokáží skvěle podtrhnout náladu filmu, zejména přinést napětí. Přitom mají jednu výbornou vlastnost - dají se skvěle poslouchat i bokem jako soundtrack. __Takže abych své poznatky shrnula: Děj filmu není složitý, ale vše je vyváženo jeho surovostí, tragikou postav (Winstone), umístěním, kamerou a hudbou. Excellent job! ___PS (o týden později): Bonusová výbava DVD je vskutku vyčerpávající. ()

LEATHERFAC

Tak přátelé za mě teda jednoznačné ne. Tahle utahaná slátanina, kde hodinu a půl nic neděje a ve skutečnosti nic není tak jak by mělo být. Záporák vykreslený jako démon všech démonů recituje o lásce, jeho "hodnější" bratr je zevl, jehož postava je člověku úplně u prdele a "šerif" místo aby se vydal sám na lov, sedí doma se svou slípkou a čeká až jeho "práci" udělá někdo jiný. A to tu hrají povětšinu známí herci, které mám velmi rád z jiných filmů či seriálů. Bohužel v tomhle nezdařeném pokusu natočit Mrtvého muže 2, nemají co hrát a je to velká škoda. Navíc upřímně australský "divoký západ" mě baví asi tak o 95 % míň, než ten americký. A nemůžu pochválit ani tu muziku, nebudu chválit jen pro to, že to je Cave. Sorry Nicku, mám tě rád, ale umíš to mnohem líp. Takže celkově jeden z nejblbějších a nejvíc přeceněných westernů co jsem viděl. V tomto ohledu trumfne Proposition asi jen Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, olepené horou hvězdiček ze stejných důvodů. Budu klidně za burana a nebojím se křičet: Král je nahý! ()

wosho

Syrové a plné atmosféry s dobrými herci na jedné straně a na druhé velmi vykalkuováné a nereálné(týpci co vypadají,že sotva přečtou svoje jméno recitují klasiky a nad panákem klábosí o nové teorii jakéhosi Darwina),kde na konci filmu dochází dech.Přesto fascinůjící zážitek a nový pohled na zem klokana Skipyho. ()

cab

Priznam se, ze westerny moc nemusim, i kdyz tento je velmi odlisny od ostatnich. Predevsim australskym prostredim v kterem se odehrava, malym mnozstvim dialogu, syrovou stylizaci, hudebnim podkresem a neurcitosti, kdo je za spatneho a kdo za dobreho, protoze nic neni na svete jen cerno-bile. Herci jsou presni ve svych rolich, ale film neni urcen na kazdy vsedni den. V prubehu filmu me posledni radky pochopite. 60% ()

Frakira

Tak, mohlo to být lepší, ale mohlo to být i mnohem horší. Nick Cave píše temné příběhy, to není žádný tajemství, ale abych byla upřímná bylo mi z toho na konci spíš fyzicky zle než že bych přemýšlela nad nějakou skrytou hloubkou filmu. ()

B4TM4N

Vykročení k poselství tentokráte přes stezku temnoty, s vykročením do scénáristického prázdna. Ale celé je to hezky podmázlé. ()

dopita

Syrovej a nekompromisní film. Forma, atmosféra, detaily - supr, obsah taky, rejža tomu navíc dal patřičnej šmrnc a říz. Bohužel ale tohle všechno nedokázal spojit v ňákou souvislou jednotící linku. Jinými slovy, občas to trochu drhne. Každopádně pozoruhodnej film. ()

Earl10

Příjemně brutální a špinavej western s moc hezkým obsazením! Ale asi půjdu proti davu, ale Pearce (ačkoliv ho mám rád a v Útěku z MS-1 se mu to povedlo) nemá na to aby film utáhl sám. Jeho fyzické proporce se hodí do jiného žánru a obličej nemá dostatečně drsný na takovýto charakter. Ovšem skvěle vybrané vedlejší role mu nakonec dost pomáhají. Příběhově nic novátorského, ačkoliv ve westernech jsou příběhy většinou až tím vedlejším. Pevná režie, krásné prostředí Austrálie a kvalitní práce s kamerou zanechávají velmi příjemný dojem. Určitě se k snímku v budoucnu vrátím! [70%] ()

Corpsegrinder

Krev a vedro z tohohle filmu sálá naplno. Ačkoliv je film drsnější než většina jinejch westernů, zachovává si to prostor pro trochu hlubší myšlenku a nejde tak jen o bezduchý zabíjení. ()

Ezekiel1

Ani skvělý závěr kvůli, kterému se nejspíš většina z Vás přiklonila ke 4* mě nesvede k tomu, abych hodnotil stejně, protože nemůžu opomenout to, že jsem se většinu filmu nudil a snímek se mi velice těžce vlekl. Velmi zvláštní a netradiční snímek. Guy Pearce opět dokazuje, že budoucnost je jeho-předvedl úctyhodný herecký výkon. Stejně jako ostatní jsem shledal jistou podobnost Proposition v Mrtvém muži. ()

DannyBoy80

Špinavý, drsný, krvavý. Jeden z nejlepších westernů co jsem viděl, a to tento žánr nemám rád. Ale tento film je jiný. Odehrává se v nádherné australské poušti, zápletka je netradiční i když trochu předvídatelná, stojí to prostě za to. Nádherná kamera, velmi solidní herecké výkony. Dal bych 5*, kdyby zápletka byla trochu propracovanější a bylo tam více tajemna a překvapivých zvratů. Takto jen 4*. ()

vander19

Po istom čase som opäť naďabil na austrálsky film. A zhodou okolností opäť po Kráľovstve zverstiev sa tam vyskytol Guy Pearce. Tak trošku som sa obával čo môžem očakávať, lebo Zverstvá mali obrovský potenciál, ktorý ale Austrálčania zabili a spravili z toho suchý, nudný film. Našťastie to sa Proposition netýka. Dostávame sa do Austrálie pri jej transformácií z trestaneckej kolónie na suverénnu krajinu. Kpt. Stanley sa rozhodol, že do tejto Bohom zabudnutej krajiny prinesie civilizáciu. Ku tomuto záslužnému činu mu pomáhajú jeho kolegovia policajti a o rodinnú pohodu sa stará jeho manželka Emily Watson. Lenže ako to už býva, každý kraj má svojho banditu. A ani tu tomu nie je inak. Ide o bratov Burnsovcov, kde najstarší z nich Arthur je ukrytý v púšti, pričom mladší Charlie sa stará o najmladšieho Mickeyho. A práve Mickey je ústretová postava, keď ho kpt. zavre a Charlieho pošle nech mu za prepustenie privedie kvilačného Arthura. Práve tu vzniká rodinná dráma, problematika dvoch bratov a ich odlišný postoj k životu. Rovnako ani kpt. Stanley to nemá na ružiach ustlané a jeho manželka má z toho len zdravotné problémy. A samozrejme čaká nás kopec streľby, stanovanie pod stromami a hlavne snaha rodiny či jednej či druhej ochrániť sa pred krutým vonkajším svetom. Z tohto mixu vzniká veľmi príjemný western len je na škodu, že sa v ňom nepredstavil Austrálčan Crowe, ako kapitán by bol ideálny. Ale ako jeho náhrada super zahral Ray Winstone. Fakt klobúk dolu, dosť som si kapitána vďaka Rayovi obľúbil. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

14.08.2010

Tahle země není pro kanibaly

Tahle země není pro kanibaly

17.01.2008

...aneb Viggo Mortensen versus lidožrouti. Ne, nejste sami, kdo má pocit déja vu. Jsou tomu zhruba dva týdny, co jsme psali o připravovaném historickém dramatu Vanikoro, mapujícím tragický konec… (více)