Pokoj v duši

Soul at Peace

(festivalový název)

Slovensko, 2009, 93 min

• Havenohome

Malomeštiaci z Forzy si povedali, že aj oni majú na to, aby urobili hraný film. Veru na to majú! Ale len peniaze. Tam to končí. Nepomôže ani Jana Kirschner, ani Martin Štrba, ani Křižan. Balko to dofušoval za všetkých. V päťdesiatke si hodil okolo krku šál, prečítal si Eisensteina a ide sa na to! Hraný film tras sa! Cieľ bol však splnený. Meštiacke publikum sa dojalo nad krásami Horehronia, nad tragickým osudom "pravého chlapa" (Nikto síce nepochopil, prečo nakoniec spáchal sebevraždu, ale to je jedno.) Do kín prišla generácia, ktorá naposledy videla strieborné plátno pred tridsiatimi rokmi. Niekde v sedemdesiatych rokoch zamrzla aj poetika tohto filmu. To je aj dôvod prečo je tento machistický blud obľúbenejší medzi pospolitým ľudom ako napríklad extravagantná Báthory (Jožo Nižnanský to lepšie napísal!). Ak chce niekto tvrdiť, že takto sa žije na dedine, nech si pozrie radšej Liovej Dom. Pokoj v duši je len meštiacky gýč a kolonizátorská predstava o "drsnej" dedine.(24.5.2012)

Pre mňa veľké prekvapenie v podobe solídneho príbehu a presvedčivej atmosféry. Film odohrávajúci sa v dedine Čierny Balog síce vyznieva ako by bol, ako sa hovorí, Pánu Bohu za chrbtom, ale opäť som po besede s režisérom nadobudla priaznivý dojem, že on si je tejto malej naivnosti vedomý a bolo to účelom. A skutočne nechápem tie výčitky istej časti publika, že film nie je zo súčasnosti. Koľkokrát Slovenská republika vstupovala v minulosti do eurozóny (reklama v pozadí filmu)? :)(2.8.2009)

Na to, ze ide o slovensky film musim povedat, ze som v podstate spokojny. Klasicka krcovitost v dialogoch je na primeranej urovni az v takej miere, ze ma slova prezentovane postavami nevytacali! Snaha o rozsirenie dejovej reality pritomnostou linie Lubomira Paulovica a Luba Romana, vsak vo mne zanechala obvykly wtf pocit. Ale ako vravim...na slovenske pomery...vobec nie zle.(28.1.2014)

• murakamigirl

Pán Vladimír Balko, prečo sa tak zatracuješ???! ______________ Každý druhý (prvý a pol:))?) záber fľaša, každá druhá veta: každé tretie slovo nadávka...- jediné "unikum" filmu, áno, fakt.... Balko, prečo sa tak zatracuješ?!! Toto sa vážne nedalo vydržať. Podozrievam sa, že keby kino nebolo tak napráskané ,ja v strede radu a v tak úžasne apatickom režime (jééé), dvíham kotvy... všetky v prístave :-D, do prvej polhodiny. Zaručene, všetko, čo dnes o ôsmej bežalo v telke na všetkých sk kanáloch bolo MENEJ debilné ako toto! Amen. Mimochodom, nemenovaný slovenský región vykreslili skutočne idiotsky- i na ten nemenovaný región, jj....:DD /vlastne sa mračím... poriadne.../ ______________ Ani sa nepýtajte, tá * je zaplatená. Samozrejme.(23.3.2009)

Na Slovenské pomery (neznášam toto slovné spojenie) herecky i režijne celkom podarený snímok. Koniec však zďaleka zaostáva za zvyškom filmu. Skoro mi to pripadalo, akoby sa ho režisér Balko zľakol. Bohužiaľ je záver najdôležitejšou časťou filmu. Každopádne som bol prekvapený vynikajúcou kamerou a veľmi slušnými hereckými výkonmi. Hodnotenie: 70%(31.1.2009)

• - Film sa dostal aj do rebríčka najúspešnejších domácich filmov od vzniku Slovenskej republiky a umiestnil sa na treťom mieste v celkovom rebríčku návštevnosti našich kín od samostatnosti Slovenska. (Smok)

• - Za premiérový víkend si ho do kín po celom Slovensku prišlo pozrieť neuveriteľných 20 464 divákov. (Smok)

• - Slávka Halčáková si vo filme zahrala malú postavu partnerky Roberta Wieckiewicza, ktorý stvárnil rolu najlepšieho kamaráta hlavného hrdinu, podnikateľa Petra. Nakoniec ale bola z filmu kompletne vystrihnutá, nakoľko jej postava odpútavala pozornosť od hlavného príbehu. (Zdroj: pluska.sk) (Raccoon.city)