Nebohá paní Pomsta

• Austrálie

Sympathy for Lady Vengeance

Drama / Krimi / Thriller

Jižní Korea, 2005, 115 min

Výtvarně patrně nejvytříbenější snímek Parkovy "pomstychtivé" trilogie, který opět oplývá tvůrčími nápady, svérázným humorem a poetikou a jemuž vévodí bravurní výkon půvabné představitelky hlavní role. Konec je tentokrát o poznání méně trpký, než bývá u Parka zvykem. Navíc "Nebohá paní pomsta" nabízí asi nejrozumnější návod na to, jak zacházet s vrahy dětí.(20.5.2009)

Obrazově je tento film zvládnut perfektně. Bohužel tak dokonale na tom není příběh a chvílemi naráží na fakt, že neví co přesně divákovi říct. Celá trilogie o pomstě od Chan- wook Parka je obrazově dokonalá, ale příběhově trochu podívaná ne o třech dějistvých, ale o jednom, na který hledí z různých pohledů. Ano nejde o ten samý důvod, o stejný zločin, ale o důsledek všech těchto konání a tou je pomsta samotná. V tom je Paní pomsta asi nejslabší z trilogie a jen ve mě zůstává otázka, není li někdy méně více...(31.12.2006)

• Silas

S Parkem kamarádi nejsme a nikdy nebudeme. Lady byla poslední kapka do beztak přeplněného poháru. Děj je na můj vkus nehorázně rozsekaný a nepůsobí celistvě, množství retrospektiv ve mně nevyvolalo žádnou touhu spojovat si několik momentů dohromady. Park nedává důvod. Jednou jsme ve věznici, pak kdesi v lese, následně se šuká u stolu. No a co? Tento lehce prázdný obsah je vcelku obstojně kryt efektní kamerou, barvitými filtry a rádoby zajímavě nezvyklými „uměleckými“ úhly..ovšem to celé bez efektivity. Vizualita se divákům odporně podbízí a doufá, že touto formou se film bude líbit nejvíc (ech, ty detaily obličejů…). Cítím z toho nechutnou kalkulaci, kterou je Park opepřen i ve svých ostatních filmech, jež jsem viděl (Oldboy, Mr. Vengeance). Co už však leze na nervy nejvíc, je hrůzný expresionistický projev herců. Stačí když chlápka na začátku dívka pošle do prdele, a on má hned v očích litry slz. Kdyby se režisérovi aspoň podařilo dát jim nějaké znatelné vlastnosti! Ale ne, postavy jsou ploché jak čerstvá fošna – důsledkem toho jsem jen nevěřícně koukal, o co se tvůrci na konci ve scéně u televize snaží. Marná sláva, mé srdce bylo kamenné a úsměv ve tváři… Parku, tys mě vlastně ani jednou nenudil, jen mi nemáš co a jak říct; trápíš. A proto se doufám už nikdy nestřetneme.(5.12.2006)

Pri tomto filme som mal neodbytný pocit, že sme mimobežky. Chápem, že žánrovo i pocitovo môže mať tento film slušný počet obdivovateľov, ale ja k nim nepatrím. Film dosť polarizuje užívateľov ČSFD. Mne v prvej časti dosť prekážala mozaikovitosť deja, ktorú ešte znásobovala európska menšia schopnosť rozpoznávať ázijské tváre. Zvyšok už bol aj pre mňa zrozumiteľnejší aj keď nedokážem napísať niečo, čo mi film priniesol a čo nejakú dobu pretrvá. Príjemne ma prekvapila hudba, i keď nastupovala hlučne, ako reklamy v našej televízii. Myslím, že nebudem vyhľadávať ďalšie film tohto parkovacieho režiséra najmä po tom, ako som si prečítal, že Pani pomsta je asi jeho najlepším a najzrozumiteľnejším dielom.(28.1.2020)

Výsostně povedené završení Parkovi trilogie (započteme-li i povídku ze Tří Extrémů tak tetralogie) o pomstě. Jako v předchozích případech se na ní podíváme z různých pohledů a znovu úplně jinak. Co naopak zůstává jsou bravurní herci, skvělá technická stránka, obvzláště kamera a hudba, a nejedna scéna, která se zaryje svou silou do paměti. Ovšem proč opakovaně pět ódy na Park Chan-wooka, když je to zhola zbytečné. Tenhle "díl" totiž není o nic lepší / horší než-li ty předchozí. Při takové kvalitě již opravdu záleží na Vás, který z dílů je pro Vás ten "nej". Pro mě to sice tenhle není, ale co už s tím.(15.1.2006)

• - Pekařství, kde Geum-ja pracuje se jmenuje Naruse, což je odkaz na japonského režiséra Mikio Naruse. (TomikZlesa)

• - Režisér původně uvažoval o obsazení Doo-shim Ko, nakonec ji ale do filmu neobsadil. (Stoka)

• - Sníh na konci filmu není skutečný. Byly přivezeny dva nákladní vozy soli, ta se rozsypala po okolí a zbytek byl dodělán počítačovými efekty. (TomikZlesa)