• slovenský

Dobrodružný / Drama

Velká Británie / USA, 1965, 154 min

Peter O´Toole by klidně svým charismatem a hereckým uměním utáhl tenhle film sám, naštěstí to ale není potřeba. Skvělej scénář založenej na románu Josepha Conrada mi, i když jsem děj znal, nedovolil vůbec se od obrazovky odtrhnout. Celej film má i přes tvrdou stopáž skvělý tempo a počínaje scénou na lodi, přes skvělou bitvu až po závěrečné filozofování si drží hodně vysokej standart. Peter O´Toole předvádí dokonalý herectví a prostě si nedokážu představit lepšího Tuan Jima než je on. Takhle nějak si představuju dokonalej dobrodružnej film! 90%(5.2.2009)

Film Richarda BROOKSE podle románu Josepha Conrada z r.1964. Na tu dobu to byl aktuální film, protože ještě mnoho asijských zemí bylo pod koloniální správou a začínaly osvobozenecké boje. Takže film z období královny Viktorie něco takového ukazoval. Je to film o svědomí, o pravdě a cti jednoho námořního důstojníka, který se při ztroskotání lodi v bouři zachoval jako zbabělec. Už ani nevím, zda mě film zaujal anebo nudil. V každém případě jsem se více těšila na Eliho Wallacha (Calvera ze 7.statečných) a na ten jeho výkon bandity. Opět nezklamal. Peter O´Toole se mi jako odbarvený blonďák zdál úplně příšerný, stejně tak, jako jeho slaboučký a nepřesvědčivý výkon v hlavní roli.(21.7.2008)

Jako dobrodružný příběh a přepis románové klasiky jen průměr ale Peter O'Toole jako gentleman lord Jim, který chtěl dokázat že není jen zbabělec je opravdu výtečný. Film obsahuje spoustu napínavých válečných scén jak na moři tak i na pevnině a od začátku až do konce nenudí..I když pravda, ta stopáž by mohla být o něco snesitelnější.(21.7.2008)

• dopitak

Je libo tři filmy v jednom? Ani ne, nechápu, proč se o to někdo pokusil. Jim dvě a půl hodiny trpí mindrákem z toho, že se jednou za bouřky blbě rozhodnul. To je jediný spojující prvek postavy, která v prvním dobrodružství skončí neslavně na moři, ve druhém pomáhá domorodcům proti pirátům, a ve třetím řeší bůh ví co. Nuda, kterou ještě umocnil dabing ČT. Eli Wallach neobvykle nakrátko (skoro nebyl k poznání), James Mason neobvykle zarostlý (taky sotva poznatelný). A nádherná Daliah Lavi, o které jsem se už rozplýval v mnoha jiných, dříve viděných filmech.(12.10.2013)

Príjemná a celkom atmosférická dobrodružná dráma s kvalitným hereckým obsadením, ktorá skrýva viac, ako napovedá úvod. O'toole sa síce viac hodí do rolí záporákov či psychicky narušených panovníkov, ale ani v tomto nie je zlý. A príbeh, ktorý nie je priamočiary a má hĺbku, skrýva nejednu záludnú perlu, či v tomto prípade skôr drahokam. Akurát stopáž by som si vedel predstaviť aj kratšiu.(12.4.2015)