Dobrodružný / Drama

Velká Británie / USA, 1965, 154 min

• dopitak

Je libo tři filmy v jednom? Ani ne, nechápu, proč se o to někdo pokusil. Jim dvě a půl hodiny trpí mindrákem z toho, že se jednou za bouřky blbě rozhodnul. To je jediný spojující prvek postavy, která v prvním dobrodružství skončí neslavně na moři, ve druhém pomáhá domorodcům proti pirátům, a ve třetím řeší bůh ví co. Nuda, kterou ještě umocnil dabing ČT. Eli Wallach neobvykle nakrátko (skoro nebyl k poznání), James Mason neobvykle zarostlý (taky sotva poznatelný). A nádherná Daliah Lavi, o které jsem se už rozplýval v mnoha jiných, dříve viděných filmech.(12.10.2013)

Do svých dvanácti let jsem filmy vnímal z pohledu dítěte a tady poprvé jsem pochopil, co to film je. Můj první opravdový filmový zážitek, díky kterému jsem se stal fanatikem kina. S odstupem času žádný zázrak, je to tak na tři a ta jedna hvězda navíc je pro Petera O´Toola. Jen škoda, že když jsem ho na začátku devadesátých potkal v Praze, nenašel jsem odvahu k němu přistoupit a poděkovat mu za to, že mě k filmu vlastně přivedl.(9.4.2013)

Buď je knižní předloha tak slabá, nebo se autorům nepodařilo její převod na filmové plátno. Film se snaží být dobrodružný, což mu moc nejde. Tak se snaží být psychologicko-filozofický, což mu taky nejde. Nedokázal jsem se prostě ztotožnit ani trochu s myšlením, pocity a názory hlavního hrdiny. Bylo to nepřesvědčivé, nevěrohodné. 55%.(17.1.2018)

• Trucker

Kdyby polovinu stopáže netvořily vznosně přednesené prázdné kecy, tak by to nebylo úplně špatné. Opravdu nechápu důvod, proč byly celé dialogy ze stránek románu přeneseny do filmu formou rozhovoru dvou až tří statických postav v nekonečných záběrech. Nuda k uzoufání a opravdu dlouhé čekání na to, kdy už bude konec.(8.2.2018)

Prvá tretina pôsobí ako príťažlivé exotické dobrodružstvo ako od Disneyho, potom sa dostanú k slovu vážnejšie tóny a film prepne na vojnový žáner, len samotná lokálna bojová scéna je iba priemerne a trochu ťažkopádne nakrútená. Skutočné filmové umenie tak nasleduje až po nej a takáto gradácia je samozrejme akceptovateľnejšia, ako keby to bolo naopak. Jedno je však isté, v hlavnej úlohe si neviem predstaviť nikoho iného, ako Petera O´Toolea.(18.1.2018)