Dobrodružný / Drama

Velká Británie / USA, 1965, 154 min

Do svých dvanácti let jsem filmy vnímal z pohledu dítěte a tady poprvé jsem pochopil, co to film je. Můj první opravdový filmový zážitek, díky kterému jsem se stal fanatikem kina. S odstupem času žádný zázrak, je to tak na tři a ta jedna hvězda navíc je pro Petera O´Toola. Jen škoda, že když jsem ho na začátku devadesátých potkal v Praze, nenašel jsem odvahu k němu přistoupit a poděkovat mu za to, že mě k filmu vlastně přivedl.(9.4.2013)

• dopitak

Je libo tři filmy v jednom? Ani ne, nechápu, proč se o to někdo pokusil. Jim dvě a půl hodiny trpí mindrákem z toho, že se jednou za bouřky blbě rozhodnul. To je jediný spojující prvek postavy, která v prvním dobrodružství skončí neslavně na moři, ve druhém pomáhá domorodcům proti pirátům, a ve třetím řeší bůh ví co. Nuda, kterou ještě umocnil dabing ČT. Eli Wallach neobvykle nakrátko (skoro nebyl k poznání), James Mason neobvykle zarostlý (taky sotva poznatelný). A nádherná Daliah Lavi, o které jsem se už rozplýval v mnoha jiných, dříve viděných filmech.(12.10.2013)

Buď je knižní předloha tak slabá, nebo se autorům nepodařilo její převod na filmové plátno. Film se snaží být dobrodružný, což mu moc nejde. Tak se snaží být psychologicko-filozofický, což mu taky nejde. Nedokázal jsem se prostě ztotožnit ani trochu s myšlením, pocity a názory hlavního hrdiny. Bylo to nepřesvědčivé, nevěrohodné. 55%.(17.1.2018)

Jako dobrodružný příběh a přepis románové klasiky jen průměr ale Peter O'Toole jako gentleman lord Jim, který chtěl dokázat že není jen zbabělec je opravdu výtečný. Film obsahuje spoustu napínavých válečných scén jak na moři tak i na pevnině a od začátku až do konce nenudí..I když pravda, ta stopáž by mohla být o něco snesitelnější.(21.7.2008)

Príjemná a celkom atmosférická dobrodružná dráma s kvalitným hereckým obsadením, ktorá skrýva viac, ako napovedá úvod. O'toole sa síce viac hodí do rolí záporákov či psychicky narušených panovníkov, ale ani v tomto nie je zlý. A príbeh, ktorý nie je priamočiary a má hĺbku, skrýva nejednu záludnú perlu, či v tomto prípade skôr drahokam. Akurát stopáž by som si vedel predstaviť aj kratšiu.(12.4.2015)