Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

V každém z nás je kus hrdinství i kus zbabělosti. Kdo může vědět, čeho víc? Peter O'Toole v britském filmu, natočeném podle románu Josepha Conrada. Když nastupoval jako námořní kadet na jednu z obchodních lodí Jejího Veličenstva královny Viktorie, zdálo se, že má před sebou úctyhodnou, jistou kariéru. A první léta na moři dávala tomuto zdání za pravdu. Jenomže pak přišel ten den, který měl změnit celý jeho život. Člověk se nerodí jako hrdina nebo jako zbabělec, a nikdo si nemůže být jistý, jak se v mezní situaci zachová. Jim selhal. V tom jednom jediném okamžiku, v němž jej ovládl nepřekonatelný, děsivý strach ze smrti, v okamžiku, kdy není čas na rozumovou úvahu a člověk jedná pouze pudově, zakolísal, podlehl, zradil všechny svoje zásady. Zachránil svoji kůži – ale za jakou cenu! Byl mladý, zdravý, silný, stál na prahu života – ale život před ním ležel v troskách. Bude vůbec ještě někdy možné odrazit se od toho dna, na které dopadl?
Film režiséra Richarda Brookse je v pořadí druhou adaptací stejnojmenného dobrodružného románu Josepha Conrada. (První, ještě němá černobílá verze vznikla v USA již v roce 1925). Conrad, jeden z největších mistrů anglické prózy přelomu l9. a 20. století (1857–1924), v něm – stejně jako ve většině svých ostatních románů a povídek – zúročil dvacet let, která sám strávil na moři. Anglické obchodní loďstvo musel sice ve věku pouhých sedmatřiceti let pro podlomené zdraví opustit, zkušenosti a dojmy z dosavadního života se však staly nevyčerpatelným zdrojem jeho budoucí literární tvorby. (Česká televize)

(více)

Recenze (39)

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Film Richarda BROOKSE podle románu Josepha Conrada z r.1964. Na tu dobu to byl aktuální film, protože ještě mnoho asijských zemí bylo pod koloniální správou a začínaly osvobozenecké boje. Takže film z období královny Viktorie něco takového ukazoval. Je to film o svědomí, o pravdě a cti jednoho námořního důstojníka, který se při ztroskotání lodi v bouři zachoval jako zbabělec. Už ani nevím, zda mě film zaujal anebo nudil. V každém případě jsem se více těšila na Eliho Wallacha (Calvera ze 7.statečných) a na ten jeho výkon bandity. Opět nezklamal. Peter O´Toole se mi jako odbarvený blonďák zdál úplně příšerný, stejně tak, jako jeho slaboučký a nepřesvědčivý výkon v hlavní roli. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Prvá tretina pôsobí ako príťažlivé exotické dobrodružstvo ako od Disneyho, potom sa dostanú k slovu vážnejšie tóny a film prepne na vojnový žáner, len samotná lokálna bojová scéna je iba priemerne a trochu ťažkopádne nakrútená. Skutočné filmové umenie tak nasleduje až po nej a takáto gradácia je samozrejme akceptovateľnejšia, ako keby to bolo naopak. Jedno je však isté, v hlavnej úlohe si neviem predstaviť nikoho iného, ako Petera O´Toolea. ()

Reklama

gizi 

všechny recenze uživatele

Buď je knižní předloha tak slabá, nebo se autorům nepodařilo její převod na filmové plátno. Film se snaží být dobrodružný, což mu moc nejde. Tak se snaží být psychologicko-filozofický, což mu taky nejde. Nedokázal jsem se prostě ztotožnit ani trochu s myšlením, pocity a názory hlavního hrdiny. Bylo to nepřesvědčivé, nevěrohodné. 55%. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Mohl bych začít o tom, že tento film je o hledání sebe sama. Že před sebou člověk neuteče. Lord Jim je příběhem o zbabělosti a hledání celoživotní cesty k znovuzískání odvahy a respektu k sobě. Proč ne, námět dobrý, ale to zpracování! Filmaři evidentně chtěli natočit dobrodružný a akční film s množstvím bojových scén v exotických lokacích a zároveň hloboce filozofující dílo o člověku. Vznikl tak prapodivný pletenec, který mne zprvu právě tou exotičností přitáhl k obrazovce abych pak již jen ze zvědavosti a se sledováním zbývajícícho času zjistil, zda hrdina v závěru zase zbaběle uteče či nikoliv. O co vastně šlo? Mladý anglický námořník, toho času první důstojník na jednom stařičkém parníku, který se za bouře začne potábět zanechá loď plnou cestujících uprostřed bouřícího živlu a prchne s celou posádkou na jednom ze záchranných člunů. Po pár strastiplných dnech doplují do přístavu, kde zjistí, že tam kotví i jejich parník, který zachránil jeden francouzský kapitán. Všichni cestující byli zachránění a zbabělá posádka jde před námořní soud. Angličanovi je odebrána licence, je s ostudou propuštěn a on se už jen plouží přístavy v Asii jako námezdní dělník. Ze smrti strach nemá, považuje ji za menší zlo než zbabělost, kterou si vyčítá. Proto přijme nebezpečný úkol dopravit sudy střelného prachu po řece do jedné z nebezpečných oblastí, kde se bojuje. Tam pak najde svůj osud... Co se týče lokací, nemám výhrad. Filmaři evidentně nešetřeili na ničem a točeno to bylo snad kdesi v Barmě či Thajsku. Horší jsou postavy samotné. Já nevím proč, ale nějak nemusím O´Tooleho. Beru ho jako dobrého herce, ale nevím.. působí na mne divně. Ještě podivnější byla postava ,,generála'' jehož angažmá tam v džungli jsem vlastně vůbec nepochopil. (To jako bránil nějakou kolonii? Čí? V tom pirátském mundůru??!!) Byl to pravda záporák se vším všudy, ale fizofující záporák! A vlastně každý v tom filmu neustále o něčem filozofuje až je to k uzoufání. To asi dalo vzniknout i té vražedné stopáži. Bojové scény jsou jak z Vinetua a v podstatě se jedná o takové zfilmování dobrodružného románu. Mně to od poloviny dost nudilo. Dávám za 3 pohřební hranice. * * * PS. Mimochodem, - zlaté kolonie !!! ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Je libo tři filmy v jednom? Ani ne, nechápu, proč se o to někdo pokusil. Jim dvě a půl hodiny trpí mindrákem z toho, že se jednou za bouřky blbě rozhodnul. To je jediný spojující prvek postavy, která v prvním dobrodružství skončí neslavně na moři, ve druhém pomáhá domorodcům proti pirátům, a ve třetím řeší bůh ví co. Nuda, kterou ještě umocnil dabing ČT. Eli Wallach neobvykle nakrátko (skoro nebyl k poznání), James Mason neobvykle zarostlý (taky sotva poznatelný). A nádherná Daliah Lavi, o které jsem se už rozplýval v mnoha jiných, dříve viděných filmech. ()

Galerie (34)

Související novinky

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Reklama

Reklama