Ambulance

• slovenský

Ambulancia

Horor / Thriller

USA, 1990, 91 min

Naivně působivá záležitost s béčkovou ikonou Erikem Robertsem ve vrcholné formě. Sledovat tyto filmy mně vždy přinášelo zvrácenou radost. Násilně šroubovaný děj, bizarní vedlejší postavy s ještě bizarnějším chováním a happyend působící přirozeným dojmem, asi jako tramvaj jedoucí po poli, to vše zde najdete v plné míře. Film ale obsahuje i pár zapamatování hodných scének, ze kterých je jasné, že sledovat Cohenovu tvorbu se fanouškovi tohoto druhu zábavy vyplatí.(8.9.2007)

V tomto filmu si hlavní roli zahrál jeden z mých oblíbených herců Eric Roberts, kterého zde skvěle dabuje Antonín Navrátil, který je podle mého osobního názoru jeho nejlepším dabérem. Film vyšel na videokazetách společnosti INTERSONIC v první polovině roku 1992. Jak zde již většina z vás napsala, film těží z legendy o sanitce, která unáší lidi. V tomto případě lidi, kteří mají cukrovku a na kterých provádí šílený lékař své pokusy. Šíleného doktora zde skvěle ztvárňuje Eric Braeden, kterého zde skvěle dabuje Jan Kanyza. Tento herec je v Americe známý především z nekonečného seriálu MLADÍ A NEKLIDNÍ. I když je film někdy označován jako horror ( možná kvůli samotné tématice únosů lidí v sanitce a pokusech na nich ), jedná se hlavně o dobře natočený thriller. A možná nejlepší film Erica Robertse. Z dalších hereckých výkonů stojí za zmínku ještě James Earl Jones v roli nedůvěřivého bručounského policisty a zejména stařičký Red Buttons v roli Eliáše Zachariáše, jehož dialogy především s Ericem Robertsem jsou nezapomenutelné a vytvářejí úsměv na tváři. Skvěle ho zde dabuje Stanislav Fišer. Malou epizodní roli si zde zahrál také Stan Lee, který si v podstatě zahrál sám sebe. I jeho postava v tomto filmu nese jméno Stanley. Film hodnotím pěti hvězdičkami, protože si to ten film zaslouží. Navíc je to film, který jsem si teď asi po deseti letech znovu pustil. A nostalgie tam je stále cítit. Kdybych měl tento film hodnotit z dnešního pohledu, dal bych asi o hvězdičku méně. Ale nostalgie je nostalgie. Navíc nechápu uživatele, kteří film hodnotí ne zrovna dobře jen z toho důvodu, že to z dnešního pohledu nevypadá dvakrát dobře. Myslím si, že filmy se mají hodnotit hlavně z pohledu doby, kdy daný snímek vznikl a jak tehdy mohl na diváky působit.(1.10.2013)

"dobytek" je prostě dobytek, který neví, na co se má koukat. Každá televize disponuje specifickým tlačítkem k jejímu vypnutí. Netřeba se tedy dívat na hodinky, kdy už to jako skončí, nechápu tyhle lidi, když se koukají na něco, co je nebaví. "choze" má neskutečný recht. Já vím, proč jsem dal ten plný počet hvězdiček. Nějakou náhodou jsem ten film viděl jako malý a od té doby se bojím jezdit sanitkou a nedej Bože, kdyby mě hospitalizovali v nemocnici. Šílenec Eric Breaden mi připadal tak sympatický, že jsem nemohl uvěřit tomu, že je vrah... Všechno ještě umocňuje hudba během filmu, která nahání ještě větší hrůzu. A Cadillac? K tomu vyšňořenému autu není co dodat. Rád bych ho viděl někdy i na živo.(9.10.2007)

Slušná jízda staré sanitky v New Yorku, hlavně když jste diabetik máte jistotu, že vás možná povozí a někam odveze, ale nečekejte, že vás vrátí. Mladý kreslíř komiksů se tomu snaží přijít na kloub a najít právě pracně seznámenou, ale vzápětí odvezenou dívku. Celé je to plné akce i vtipu s dobrým dějem.(7.10.2012)

Já bych tento film také až tak špatně neviděl, nějakou atmosféru to má - záběry sanitky bloudící městem byly slušné, humoru je v dialozích dost a stále se tam něco děje. Scénář rozhodně není originální, vždyť námět lovců či zlodějů orgánů těl, odstartovala v roce 1978, mám za to, adaptace Cookovy knihy.(28.9.2016)

• - Film se natáčel v New Yorku v USA. (rafix)