• slovenský

Horor / Thriller

USA, 2000, 99 min

Napriek minimálnym očakávaniam sa mi toto moderné spracovanie drakulovskej tematiky dosť páčilo. Mladý Gerard Butler bol do úlohy Draculu skvelou voľbou a nechýba tu samozrejme ani starý známy Van Helsing či sexi drakulove nevesty. Tvorcovia si vzali do parády klasický upírsky príbeh, ktorý sa pokúsili obohatiť o zaujímavú kresťanskú líniu a to všetko rozvinuli svojským smerom, čo prekvapivo dopadlo celkom dobre a "nový" Dracula vytvára ucelený dojem. Vizuálna stránka je veľmi vydarená, viaceré scénky ovplývajú výbornou atmosférou a dokonca ani vyššia akčnosť mi v tomto prípade vôbec neprekážala. Taktiež sa tu objaví veľa známych hercov a hoci je film miestami trochu prázdny a béčkový, nevadilo mi to a až do konca som sa veľmi dobre bavil.(1.11.2010)

Myslíte, že to není možné? Myslím, že teorie s Jidášem není zas tak nemožná. Sice ji řadím až za Vlada Tepeze, ale ve filmu celkem logicky dobré zdůvodnění. Film jako takový by mohl klidně patřit do kategorie B možná C, ale jeho konec mě právě díky teorii s Jidášem tak zaujal, že jsem se rozhodl, že oznámkuju průměrně. Viděl jsem i horší filmy...hodně horších filmů.(13.9.2005)

Příběh začíná na lodi Demeter, která je na cestě do Anglie. Píše se rok 1897. Skoro nic neříkající začátek pomine a mi se přenesem do Londýna roku 2000. CITÁT - Už vyšlo sluníčko............... Mary má sny, celý život. Sny o někom, koho nezná. A nejednou ten někdo, začíná být velmi realistický. Jen divák zatím tuší, kdo to je. Mary to zatím neví a my jí to nepovíme. CITÁT - Mám já nějaké strašlivé tajemství??.............. Van Helsing a Dracula se dostávají do naší doby, protože jejich souboj ještě není u konce. Už trvá věky. Bude tento souboj poslední a najde vítěze? Souboj, kdy jeden z nich zemře? CITÁT - Chce mojí duši........... Situace se vyhrocuje. Dracula řádí a upírů je v Londýně čím dál více. Van Helsing začíná mít existenční problém. CITÁT - Nikdy nepodceňujte obchodníka se starožitnostmi............... Upírům prý pomáhá pannenská krev, ale těžko věřit, že krasavice, kterou si Dracula vyhlédl, je panna. Ale zase nutno podotknout, kdo by se na to koukal, kdyby si Drakula vybral svůj "ročník", myslím ten jeho původní. Kdysi jsem na Play Stationu 1 hrál velmi dobrou hru. Jmenovala se Legacy of Cain. V této hře chodil Kain světem, pil krev, cestoval někdy jako mlha, jindy jako hejno netopírů a jednou nebo dvakrát cestoval jako vlkodlak. Zdá se mi, že tvůrci tohoto filmu jsou velmi inspirováni touto hrou.... Jen ty tři Draculovi pomocnice jsou původní "Helsingovské kočky" - nebudu je jmenovat, byl by to spoiler. K filmu samotnému jsem přistupoval s despektem a vůbec, ale vůbec jsem od toho nic nečekal. Už vůbec jsem netušil, že se mi to bude tak líbit. Nakonec velké překvapení, které možná ovlivní mé hodnocení k lepšímu. Z dílny Wese Cravena vylezl film s dobrým námětem, povedenou hudbou a celkem solidními triky. Jen kamera lehce pokulhává a nic vyjímečného nepředvede. Možná by to chtělo známější herce, hlavně Draculu (Gerard Butler) a Simona, kterého hrál Johnny Lee Miller a předvedl jen svou kamenou tvář. Z ženských představitelek se mi nejvíce líbila Selina (Jennifer Esposita. Natáčení probíhalo v kanadském Torontu a v americkém Los Angeles. Závěrečné titulky jsou také celkem povedené a dobrý hudební doprovod se zajímavými kresbami vás nutí je dokoukat celé. Ve filmu zazní, mimo jiné, "One Step Closer" skupiny Linkin Park, "Bloodline" od Slayer http://www.youtube.com/watch?v=YUPoi16rTqU nebo "Avoid The Light" skupiny Pantera. Některé filmy dokáže člověk ocenit až po několika letech. Film starý třináct let jsem dnes viděl poprvé.(23.6.2013)

• slunicko2

Nejdelší reklama na Virgin, jakou jsem kdy viděl. 1) Celé zpracování se má k originálu jako margarín k máslu - vzdáleně to lze použít podobným způsobem, ale požitek téměř žádný. S poetikou Stokerovy knížky tento uniformní moderní akční údajně teenagerovský (to mě podrž) upírský snímek nemá nic společného. 2) Zpočátku akční krimi se v postupně mění v jakousi zřejmě hláškařskou parodii s naprosto bizarní pointou.(3.11.2010)

Tak som sa teda dostala aj k tomuto spracovaniu Draculu, aj keď je to prakticky také fanfiction, ktoré si fanúšik pôvodného Draculu vytvoril. A kupodivu, aj keď som sa zo začiatku obávala, sa mi páčil. Film mal spád, aj keď druhá polovica mi pripadala svižnejšia, rozbiehalo sa to trošku pomaly, ale musím sa priznať, že ako fanúšička Gerryho Butlera som naňho netrpezlivo čakala, a možno preto sa mi prvá polovička zdala trochu nudnejšia. A pointa toho, kto vlastne Dracula v skutočnosti j,e sa mi veľmi páči, ja sa jednoducho rada párem v Biblii ako takej =). Rozhodne sa oplatí pozrieť, film dieru do sveta neurobí, ale pre fanúšikov Draculu bude určite zaujímavé, čo si tvorcovia pre nás pripravili =).(20.8.2012)

• - Hláška: "Never, ever fuck with an antiques dealer", kterou řekne Simon Sheppard, byla původně věta, kterou jeho představitel Johny Lee Miller utrousil během natáčení jako vtip. Režisérovi se líbila a přidal jí do scénáře. (liquido26)

• - Natáčení probíhalo v kanadském Torontu a v americkém Los Angeles. (Terva)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 18. (Zdroj: ČSFD.cz)