Horor / Thriller

USA, 2000, 99 min

Příběh začíná na lodi Demeter, která je na cestě do Anglie. Píše se rok 1897. Skoro nic neříkající začátek pomine a mi se přenesem do Londýna roku 2000. CITÁT - Už vyšlo sluníčko............... Mary má sny, celý život. Sny o někom, koho nezná. A nejednou ten někdo, začíná být velmi realistický. Jen divák zatím tuší, kdo to je. Mary to zatím neví a my jí to nepovíme. CITÁT - Mám já nějaké strašlivé tajemství??.............. Van Helsing a Dracula se dostávají do naší doby, protože jejich souboj ještě není u konce. Už trvá věky. Bude tento souboj poslední a najde vítěze? Souboj, kdy jeden z nich zemře? CITÁT - Chce mojí duši........... Situace se vyhrocuje. Dracula řádí a upírů je v Londýně čím dál více. Van Helsing začíná mít existenční problém. CITÁT - Nikdy nepodceňujte obchodníka se starožitnostmi............... Upírům prý pomáhá pannenská krev, ale těžko věřit, že krasavice, kterou si Dracula vyhlédl, je panna. Ale zase nutno podotknout, kdo by se na to koukal, kdyby si Drakula vybral svůj "ročník", myslím ten jeho původní. Kdysi jsem na Play Stationu 1 hrál velmi dobrou hru. Jmenovala se Legacy of Cain. V této hře chodil Kain světem, pil krev, cestoval někdy jako mlha, jindy jako hejno netopírů a jednou nebo dvakrát cestoval jako vlkodlak. Zdá se mi, že tvůrci tohoto filmu jsou velmi inspirováni touto hrou.... Jen ty tři Draculovi pomocnice jsou původní "Helsingovské kočky" - nebudu je jmenovat, byl by to spoiler. K filmu samotnému jsem přistupoval s despektem a vůbec, ale vůbec jsem od toho nic nečekal. Už vůbec jsem netušil, že se mi to bude tak líbit. Nakonec velké překvapení, které možná ovlivní mé hodnocení k lepšímu. Z dílny Wese Cravena vylezl film s dobrým námětem, povedenou hudbou a celkem solidními triky. Jen kamera lehce pokulhává a nic vyjímečného nepředvede. Možná by to chtělo známější herce, hlavně Draculu (Gerard Butler) a Simona, kterého hrál Johnny Lee Miller a předvedl jen svou kamenou tvář. Z ženských představitelek se mi nejvíce líbila Selina (Jennifer Esposita. Natáčení probíhalo v kanadském Torontu a v americkém Los Angeles. Závěrečné titulky jsou také celkem povedené a dobrý hudební doprovod se zajímavými kresbami vás nutí je dokoukat celé. Ve filmu zazní, mimo jiné, "One Step Closer" skupiny Linkin Park, "Bloodline" od Slayer http://www.youtube.com/watch?v=YUPoi16rTqU nebo "Avoid The Light" skupiny Pantera. Některé filmy dokáže člověk ocenit až po několika letech. Film starý třináct let jsem dnes viděl poprvé.(23.6.2013)

Rok 2000. Post-matrix doba. Vo filmovom priemysle obdobie, kde sa každý žáner bez rozdielov, rozhodol niečo z kultovky roku 1999 použiť. Väčšinou to bola temná atmosféra s coolovým pozlátkom, či už v akčných scénach, alebo v kostýmoch a výprave. A vlastne o tom je aj DRACULA 2000. Vlastne len o tom.(9.10.2017)

• MIMIC

Sexy Dracula? OK, ja to beriem, ale kde je horor? Alebo meno Dracula je synonymom existenciálnej drámy? D 2000 ako horor nefunguje (ani ako existenciálna dráma), to by musel byť nakrútený (a hodnotený) pred viacerými desaťročiami. Scény, pri ktorých by sa mal divák desiť, pripadajú divákovi buď trápne, v lepšom prípade zaujímavé (rakva na palube lietadla). Ak o dva roky starší Carpenterov upírsky film drží nad vodou len hudobný motív a pár brilantne zrežírovaných scénok, tu je to ohromujúca pointa, ktorú by človek v danom žánri nečakal (prečo sa Dracula bojí striebra), presnejšie - v danom žánri by nečakal žiadnu pointu. Áno, Dracula prežil rok 2000, ale neviem, k čomu to bolo dobré. Čo sa mňa týka, nemusel prežiť ani rok 1930 - stačí, keď si vybavím siluetu Maxa Schrecka v gotickom ostení portálu Oravského zámku a všetky ďalšie upírske filmy mi pripadajú ako mrhanie časom, energiou a prostriedkami.(7.8.2005)

• tron

Slabý horor pre tínedžerov, porovnateľný s obdobne nevydareným béčkom Johna Carpentera UPÍRI, s tým rozdielom, že nemá charizmatického Jamesa Woodsa (má síce Christophera Plummera, ale ten sa v deji dlho neohreje). Zato scenár je o čosi lepší, vrátane podarene šokujúceho rozuzlenia ohľadom Drakulovej "pravej identity". Inak je to na môj vkus až príliš zamerané na mladých divákov, o čo sa postaral večne mladý Wes Craven v úlohe producenta (režijne debutujúci Patrick Lussier bol dlhé roky jeho dvorným strihačom).(12.12.2004)

• Bozvav

Námět není úplně marný, představitel Dráculy vcelku fešák, jen to zpracování dost pokulhávalo. myšlenka, že Drácula je ve skutečnosti Jidáš je zajímavá a má i své logické opodstatnění - teoreticky. Bohužel samotný scénář a efekty zkazily co se dalo. Za mne dvě hvězdy, škoda, neb potenciál by tu byl.(26.9.2016)

• - Hláška: "Never, ever fuck with an antiques dealer", kterou řekne Simon Sheppard, byla původně věta, kterou jeho představitel Johny Lee Miller utrousil během natáčení jako vtip. Režisérovi se líbila a přidal jí do scénáře. (liquido26)

• - Ve scéně, kde Lucy a Mary spolu mluví v obchodě s hudbou, stojí Lucy před regálem, ve kterém je vidět CD zpěvačky Vitamin C. Vitamin C je pseudonym herečky a zpěvačky Colleen Fitzpatrickové, která v tomto snímku Lucy hrála. (liquido26)

• - Natáčení probíhalo v kanadském Torontu a v americkém Los Angeles. (Terva)