Bytost

• USA The Entity (více)

Carla Morenová je ve svém pokoji kýmsi surově napadena a znásilněna. Nikdo, včetně manžela, jí ale nevěří, že útoky záhadné bytosti se opakují, ačkoli má tělo samou modřinu. Když se Carle nepochopitelným způsobem porouchá auto a ona se málem zabije, poslechne svou přítelkyni Cindy a vyhledá pomoc psychologa doktora Sneidermana. Ten s ní probírá její dětství a mládí a společně skládají mozaiku událostí, které by mohly nynější útoky vysvětlovat. Doktor Sneiderman usoudí, že útoky jsou jen Carliny představy, s jejichž pomocí se snaží vyrovnat s rozličnými životními traumaty. Carla s jeho závěry nesouhlasí a když ji chce doktor hospitalizovat, odmítne a rozhodne se čelit útokům dál sama a zůstat se svými dětmi. Nedlouho nato se Carla seznámí se dvěma parapsychology z místní univerzity, kteří ji vyslechnou a rozhodnou se věci přijít na kloub. K pokusu se dostaví i doktor Sneidrman, který parapsychologii nevěří a chce Carlu za každou cenu chránit... (oficiální text distributora)

Saur.us

Bezesporu kvalitní duchařská záležitost, které bohužel nejvíc škodí dlouhá a natahovaná stopáž ne vždy zaplněná správným způsobem. Krásná a nestydatá B. Hershey ale předvádí výborný výkon silné ženské postavy jak po vzoru E. Ripley. ()

ink flo

Ze stejnýho roku jako Poltergeist, na stejný téma. Akorát že tohle je inspirovaný skutečnou událostí (prý jeden z nejzajímavějších parapsychologických případů). Z nějakýho důvodu to funguje stejně nebo dokonce líp než moderní insidious conjuring lekačky. Možná kvůli tomu zvrácenýmu sexuálnímu nádechu, protože duch znásilňuje, plus kvůli neustálýmu napětí tvořeným hlavní postavou, která v sobě má něco temnýho a nahlodává ohledně toho, zda se jedná o vnější fenomén, nebo o její démony (případně obojí dohromady). Tohle dilema podporuje i to, že se o ní přetahují psychiatr s parapsychologama, kněze tenkokrát kupodivu nepřizvali. ()

Meteorista

Musim říct, že začátek byl hodně osmdesátkovej. Ta hudba při útocích toho bytosťáka byla dost… nehodící se. Ale kupodivu sem si na to během filmu zvyk a musim uznat, že zbytek filmu je vyzrálej, netradiční a na 80. léta civilní horor bez zbytečnýho přehánění. Moc se mi libíla rovina psychologická. Opravdu mě tedle ani ne tak moc horor, jako spíš psychologickej thriller, potěšil a překvapil! Nenechte se odradit starším vizuálem a tim zvláštnim začátkem – stojí to za zhlídnutí. ()

agassi68

Špička svojho žánru, ktorej ani čas neubral na kvalite. Sugestívny hudobný motív, znejúci pri vyčíňaní neznámej bytosti radím k tomu najlepšiemu vôbec. Barbara Hershey to zahrala skutočne bezchybne. Na časy rokov 80 tych, keď sme za železou oponou mohli len snívať o čomsi takto tajomnom by to bolo aj za 5.. ()

Deratizer

Výborný horor, stará kvalitní filmová škola, lekačky žádné a přesto silný hororový pokoukání. Film je někdy velmi předvídatelný, konec mě trochu zklamal, ale jinak není co vytknout. Film zdůrazňuje a láká na fakt, že je natočen podle skutečné události, je to vlastně jeden z mnoha předchůdců filmů jako např Paranormal activity, ale v klasickém filmovém stylu. tak jak to mám rád, žádné Found footage. ()

Hapretor

Nuda. Nic drsného ani záživného jsem v tom nespatřil. Ta "úderná" hudba mi přišla spíš parodická. Přehmat, no. Se stává. ()

Rockerman

Viděno současnýma očima může tento horor působit úsměvně, např. to prohmatávání krásných Carliných prsou nebo tradičně ti "duchobijci", ale mě to fakt bavilo a vůbec jsem se nenudil. ()

MickeyStuma

Snímek o paranormálním jevu natočeném na základě knihy Franka De Felitta, kterému v kinech ve stejné době konkuroval slavnější, v podstatě námětově obdobný snímek, používající dokonce i stejnou dějovou šablonu, ´Poltergeist´ (1982). Tento film sice není tak popcornový a vizuální efektový, jako zmíněný konkurenční, ale zato je o dost psychologičtější a výrazně děsivější. Hlavní postavou je Carla, která je v noci ve své ložnici náhle napadena a znásilněna. Pro každou ženu hrůzný zážitek. Avšak tento je daleko hrůznější, neboť agresor není vidět. Znásilnění je vždy citlivé téma a to i ve filmové oblasti napříč žánry, ve kterých je hranice toho, co je samoúčelné, rychle překročeno a může tak zanechat nepříjemnou pachuť. Ano, začátek příběhu o nevysvětlitelných jevech je v podstatě stejný, jako ve zmíněném snímku ´Poltergeist´ (1982). Jenomže netrvá dlouho a atmosféra se mění v psychologické drama plného pochybností nad danými skutky, hrůzy a obav z každé noci. Opravdu se to stalo a nebo se jedná jen o děsivé sny? Carla neměla jednoduchý život. Stresující životní podmínky, traumatická minulost, složitý vztah s muži, proto žije jako svobodná matka. Podle psychiatra si tak logicky jen představuje nereálné události a silně vyvolává masovou hysterii. Takhle se to ještě stále jeví jako silný psychologický příběh, dokud neobvyklým událostem není svědkem i Carly dospívající syn a do věci se nevloží vědci. V tuto chvíli se vše mění v obyčejný paranormální horor. Temná a nejistá atmosféra se pevně drží po celou, kupodivu, dvouhodinovou stopáž, která dává vývoji děje potřebný čas. Jedná se o hru šílenství a reality z pohledu jak nevěřícího psychiatra, tak i naopak věřících vědců odhodlaných se podívat problematice, jak se říká, na zoubek. Skutečně se nejedná o paranormální zábavu, jako u konkurenčního Poltergeistu, ale o temné psychologické šílenství, které si po vizuální stránce vystačilo pouze  nezbytným minimalismem. Proto asi není tak známý. ()

kocourMour

Docela zajímavý film, ve kterém musí mladá žena bojovat jak s neznámou bytostí s obrovským sexuálním apetitem, jehož obětí se neustále stává, tak s psychology, kteří ji nevěří, že ji bytost znásilňuje. V dramatickém závěru se tým vědců pokusí záhadného netvora zmrazit tekutým héliem a tak ho zhmotnit. ()

foundation

Nakoniec iba priemerna ducharina s dobrou prvou polovicou, slabsou druhou polovicou a este slabsim koncom. Na 80 te roky ale velmi dobre zahrata hlavna hrdinka a takisto doktor Sneiderman. Ostatni herci klasicky slabota. Mal som ale z toho pocit ze sa to snazilo vsemozne vyhybat tej B-eckovosti a pomerne dobre az na par vynimiek sa to filmu aj darilo. Teda az na ten zaver tam nie je co riesit. Za pozretie stoji. Palec hore. ()

KUFI

Kdyz jsem to videl pred lety po prvy, tak se mi to libilo nejak vic a dal jsem tomu dokonce 4 hvezdicky. Ale tedka po druhy projekci uz mi to prislo spis jako takovej lepsi ducharskej prumer. ()

JimiH

Mrazivý a znepokojující zážitek, ve kterém jako by psychiatrická péče sama byla nebezpečnou entitou ničící s podobnou vervou hlavní hrdinku. ()

Zevon

Nízkorozpočtový horor podle poltergeistové šablony z počátku devadesátých let. Nečekejte žádné extra triky, ani herecké výkony. Námět, čerpaný dle údajné skutečné údálosti je chytlavý. Podle mne by z něj však šlo vyzískat více-místo toho se film utopil v průměrnosti-ta z něj čiší od samého začátku. Pokud nebudete čekat něco víc, co by se případně mohlo ještě v průběhu sledování později dostavit, může Vás i docela pobavit. Na vyšší hodnocení to ale opravdu není, jinak bych musel ubrat u všech svých hodnocení jinde a překopat svůj standard-kvůli tomuhle? ()

messi@h

Povedený poltergeist-satanisticko-duchařský horor staré školy inspirovaný skutečnými událostmi. To obnáší působivé psychologické scény, které fungují díky velice kvalitním hercům s herečkou v hlavní roli v čele (casting se opravdu povedl). Film je také zvláštní tím, že monstrum zůstane celý film důsledně neviditelné až na pár náznaků a i jeho identita se neobjasní (jestli se jedná o ducha nebo ďábla nebo něco jiného se nedovíte). A JAK TO BYLO VE SKUTEČNOSTI? Bytost ve mně probudila zvědavost a po jejím skončení jsem podnikl menší průzkum na Internetu, abych se něco bližšího dověděl o skutečné ženě, která byla předlohou pro hlavní hrdinku. Bohužel jsem zjistil, že dostupné informace se dost rozcházejí. Většinou pocházejí z rozhovorů se dvěma parapsychology, kteří skutečnou událost dokumentovali a s nimiž byl údajně konzultován i scénář filmu. Z kusých informací nicméně vyplývá, že skutečná žena se nejmenovala Carla (nebo také Carlotta) Moran a nebyla nikdy onou nadpřirozenou silou napadena v přítomnosti cizích osob kromě rodiny. Nicméně oba parapsychologové tvrdí, že v domě skutečně docházelo k paranormálním aktivitám v podobě pohybujích se světelných úkazů, které dokonce reagovaly na příkazy (přesouvaly se tam, kam jim bylo řečeno apod.). Pokud jsem anglický text správně pochopil, světla se pokoušeli fotit profesionální fotografové, které si parapsychologové přivedli, a pár fotek se snad dokonce i povedlo. Pravost fotek ale byla odbornou veřejností zpochybňována. Dále se pokoušeli fotit v případě, že napadená (říkejme ji Carla) tvrdila, že je bytost v místnosti a že stojí mezi ní a fotografem. V takovém případě vycházely fotky Carly s rozmazaným obličejem. Fotograf provedl vždy kontrolní fotku v okamžiku, kdy Carla tvrdila, že bytost zmizela a takové fotky potom vycházely normálně. Nicméně co se týká samotných sexuálně orientovaných útoků, jeden z obou parapsychologů se domnívá, že šlo o psychickou poruchu vzniklou potlačenou sexualitou na základě stresujících sexuálních zážitků (tedy diagnóza, která zazní i ve filmu od lékařského konsilia). Dál je zajímavé, že existuje dokonce výzkum, který se podobnými nevysvětlitelnými sexuálně orientovanými útoky zabývá a všechny oběti, kterým se stalo něco podobného, mají možnost se obrátit na uveřejněné kontakty. A také je zajímavé, kolik je na internetu slečen a dam, které v diskuzích tvrdí, že byly podobně napadeny (podle mě zajímavý druh psychózy odstartovaný filmem případně knihou o Carle Moran). ()

bakeero

Celý 2 hodiny si film udržuje tempo i napětí. Nenechá vás vydechnout. Jeden z nejlepších hororů, jaký jsem viděl. ()

danny_21

Mně se tato Bytost dlouho obloukem vyhýbala, ale když jsem tuhle dnes už 30 let starou aktivitu viděl poprvé asi před 10-ti lety, úplně jsem čučel, jak dobrej duchařskej thriller to je, který u mě rozhodně snese srovnání s první Paranormal Acitivity. Sugestivní podívaná, s výborně atmosféricky zvládnutými scénami znásilnění sexuchtivým démonem podpořenou děsivými zvuky ( myslím trochu ironicky ), a působivým výkonem i tělem Barbary. No zlatá stará škola, některé dnešní duchařské pokusy můžou jen tiše závidět - 75 %. ()

Kingjiri

Trošku úchylnější variace na Poltergeista, který by však slušela kratší stopáž a možná víc psycho podivaná s delšim napínáním diváka, jestli si to Carla opravdu tak trochu nevymýšlí. Sympatickej byl krátkej rozjezd, kdy se šlo hned na věc, solidní vizuál nebo docela dost napínavejch a akčnějších scén. Duch "znásilňovač" byl poměrně neotřelej nápad a scény s nim "při akci" byly docela naturalisticky pojatý :) Škoda delší stopáže, pak bych velice vážně uvažoval o čtvrtý hvězdě. Třetí silná hvězda za námět, casting a závěr ("Welcome home, cunt"). ()

rivah

Rozporuplný případ (atraktivního) znásilňování hrdinky neviditelným, ale hlučným duchem. Dramaticky úderné, ale nijak nevyjasněno. ()

Akitenshi

Když jsem byl mladší, tenhle film mě poměrně děsil... ale dneska, když se na to dívám s odstupem... zas taková bomba to není. Zajímavý nápad, ale to provedení... škoda... ()