Bytost

• Austrálie

• Irsko

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1982, 125 min

Pozoruhodná moderní duchařina, prý podle skutečné události, kde strašidelné viktoriánské sídlo nahradil domek na předměstí v současné Americe, ale bouchající dveře, padající předměty a divné zvuky zůstaly. První polovina do nás pálí brutální útoky neznámé bytosti na svobodnou matku tři dětí, která marně hledá pomoc na psychiatrii, kde ji považují za sebepoškozující se hysterku, v druhé polovině se hrdinka obrátí pro pomoc na parapsychology, kteří ji nejdříve monitorují u ní doma a následně se pokusí chytit ducha v laboratorní replice jejího domu. Rozjezd i finále jsou solidní, prostředek slabší, Barbara Hershey v hlavní roli výborná a znásilňovací scény (hlavně díky intenzívní zvukové stopě) působivé, škoda, že se za půlkou stane z útočníka jen hra světýlek.(14.3.2010)

Kdysi můj velmi oblíbený horor tenkrát na VHS.Prý podle skutečné události, čemuž ani trochu nevěřím. Po včerejším uvedení v tv musím konstantovat, že se mi to stále ještě líbí. Film má atmosféru a dovede vyvolat pěkné mrazení i bez kapky krve, což třeba o takovém Paranormal aktivity tvrdit nemůžu. Hodnocení na tehdejší dobu, kdybych to viděl dnes poprvé, tak asi 40%. První a jedinná duchařina, která se mi líbí.(12.3.2011)

Ďalšia uznávaná klasika, ktorá ma trochu minula, alebo aspoň som z nej nemal taký pôžitok aký som podľa referencií a hodnotení očakával. Vadila mi hlavne zbytočne prepálená stopáž (125 minút !!!), ktorú tvorcovia ani zďaleka nedokázali celú vyplniť tak, aby som sa dokonale vžil do deja a nenudil sa. Malo to byť minimálne o 30 minút kratšie a moja spokojnosť s filmom by bola nepriamoúmerne vyššia. Čo sa týka strachu, nedostavil sa, nebál som sa vôbec. Hrôzostrašná, nepríjemná bytosť na mňa takmer vôbec nepôsobila tak ako mala. Práve naopak, pri niektorých momentoch som sa pousmial, nie bál. Ale príbeh je to dobrý a ak sa takéto niečo skutočne niekedy niekde stalo, tak tým čo to prežili rozhodne nezávidím. Filmové spracovanie týchto zážitkov však mohlo byť o poznanie lepšie a to aj vzhľadom na rok výroby. 60 %!(19.1.2014)

Stará hororová klasika, z které přímo čiší 70-80 léta 20.století a nastupující nová hororová éra. Z dnešního pohledu diváka odkojeného klipovým střihem a neustálou akcí může snímek "The Entity" připadat trochu zdlouhavý a nudný, ale pamětníci (jako já) jistě ocení na tehdejší dobu výbornou horovou atmosféru a několik zajímavě originálních duchařských scén s nádechem erotična.(17.3.2011)

Velmi povedený horror bez "strašidelných" vizuálních orgií monster a cákanců krve - sice s pár zbytečnými klišé (doktor zamilovaný hero), ale také s příjemně hutnou atmosférou, přesvědčivými herci, hodně dobrým hudebním/ruchovým podkladem, rozkošným závěrem a hlavně s brutálně šarmantním "záporákem". Přehodnocuji žebříček objektů své platonické sexuální touhy - I know I don't have to leave the door open, Mr. Entity... ♥(10.1.2009)

• - Martin Scorsese umístil film na jedenáctou příčku seznamu nejděsivějších filmů všech dob. (Terva)

• - Pro scény, kde se entita dotýká Carly Moran (Barbara Hershey) vymyslel tým speciálních efektů systém přístrojů, pomocí kterých byli schopni foukat horký vzduch. (HellFire)

• - Carla Moran se po událostech ztvárněných ve filmu celkem pětkrát stěhovala, ale útoky nepřestaly. Po přestěhování do Texasu náhle útoky ustaly, a to po dvou letech. (HellFire)