Země Alagaësie byla po tisíc let chráněna jezdci na dracích. Pak ale tito jezdci začli mezi sebou soupeřit o moc, až proradný Galbatorix zradil a všechny pobil v jedné velké bitvě. Od té doby vládne zemi a válčí s Vardeny – bojovníky za svobodu, kteří se museli uchýlit do skrýší v horách. Arya, spojenkyně Vardenů, veze vzácný kámen, který byl ukraden samotnému králi. Stín Durza jí spolu se svými služebníky urgaly během cesty přepadnou. Chtějí zpět to, co patří Galbatorixovi. Arya mu ale kámen nedá, raději ho kouzlem pošle tisíc mil daleko a nechá se Durzou zajmout… Mezitím se kdesi v Dračích horách mladý čeledín Eragon chystá ulovit srnu. Těsně před vystřelením šípu jej oslní záblesk a přímo před ním se v doutnajícím kráteru objeví modrý a dokonale vyhlazený kámen. Eragon se ho ve vesnici pokusí vyměnit u řezníka za jídlo pro rodinu. Řezník ale pozná, že se jedná o králův majetek, a nechce s ním mít nic společného. Tak se Eragon vrací domů s nepořízenou. Jeho bratranec Roran se chystá opustit farmu, protože královi vojáci odvádějí mládež do armády a jeho osud není stát se bojovníkem. Strýc Eragona ujišťuje, že jeho čas také přijde, až bude starší. Později se Eragon blíže podívá na neznámý kámen. Při dotyku se objeví modrý záblesk, který dá Arye, Durzovi a dalším zasvěceným osobám vědět, že dračí vejce bylo objeveno. Zanedlouho se z něj doopravdy vyklube malý drak, který vypálí Eragonovi na dlani znamení spirály... Durza dostane nový úkol. Když nedokázal získat zpět ukradené vejce, musí zabránit Vardenům, aby se o jeho existenci dozvěděli. Durza vyvolá temné bojovníky Razaky a pošle je zabít Eragona a přinést vejce… (TV Prima)

Spock

Opravdu jsem nečekal, že to bude tak hrozné. Laciné fantasy, které nemůže potěšit žádného fanouška žánru. Jestli měl tento film nějaké aspirace, třeba na to, že by se vyrovnal Pánu prstenu, tak o ně hodně rychle přišel. Jediné větší pozitivum, které ve filmu vidím, je ten drak. Příběh, výprava a atmosféra, tři hlavní věci, které dělají kvalitní fantasy tady očividně selhávají. Pro mě velké zklamání. ()

Ichabod

Bez ohledu na to jak byla kvalitni predloha, film je skutecne nudny k uzoufani a hlavne naprosto prazdny. Pribeh temer neexistuje (princezna Fantaghiro ma lepsi zapletku jak toto). Nicmene Rachel Weisz jako dracice je prijema a i technicky je ILM drak pekny a diky nemu si klidne i na dvojku pockam (je to jen otazka casu diky poslednim vterinam filmu, kde i Malkovich vytahne sve eso z rukavu). ()

R´Hell

Protože i kniha je silně inspirována Pánem Prstenů nemohla jsem čekat, že film bude jiný. A taky nebyl, Tolkien je znát na každém druhém kroku. Přesto to byla příjemná podívaná, krásné exteriéry, bezvadná dračice a hezké efekty. Příběhem je to jedna z dalších průměrných fantasy. ()

-ELFKA-

Naozaj ma veľmi mrzí ako Eragon dopadol :-( Priznávam, že knižná predloha aj jej druhá časť mi nejak prirástli k srdcu.. Asi preto, že Paolini vykradol všetky moje oblúbené fantasy a space-opery.. A film mohol byť celkom dobrý. Chcelo by to trošku pompéznosti a šikovných ľudí. Eragonovi chýbajú také veci, ktoré z Pána prsteňov spravili magický film. Myslím tým detaily. Elfka bez špicatých uší, Zafira nie tak modrá ako by mohla byť, veľmi neprirodzený let draka, urgalovia bez rohov, rahzakovi bez zobákov a plášťov, znamenie na ruke nieje strieborné.. Celý film bol vlastne len ilustrácia ku knihe(bez potrebných detailov!!) a neviem neviem ako sa v tom vyznali diváci, ktorí Eragona nečítali. Že tvorcovia chceli napodobniť Pána prsteňov a dokonca aj Hviezdne vojny je jasné z nespočetných okopírovaných záberov. Až na to, že tie v Eragonovi vyzerali podstatne lacnejšie, dokonca aj exteriérom som ani na chvílku neuverila, že by mohli byť z Alageasie. Šetrilo sa všade kde sa dalo a Eraganovi to veľmi uškodilo. Je to naozaj škoda :-( ()

ganz

Zastánci knihy si stěžovali že se jí film příliš nedrží - no v to doufám protože co jsem slyšel jedná se o poměrně zajímavou četbu oproti které toto musí být něco jako blesk. ()

Gerret

Film natočený podle knihy od Christophera Paoliniho, ovšem ten kdo chce pořádně porozumět příběhu tak z filmu nemá téměř šanci, několik věcí je tam vynecháno nebo pěkně překroucených (např. jsem ve filmu neviděl ani jednoho trpaslíka, úplně odlišná smrt Broma, zabití Durzy, vynecháno plno hlavních postav které mají v druhém díle významnou pozici a tak bych mohl pokračovat dál), a poto se už asi nedočkáme filmového zpracování Eldesta, ale i tak se mi na filmu pár věcí líbilo (např. pěkné zpracování Safiry a Durzy a navíc velmi dobře zahrál Jeremy Irons Broma). Film jsem viděl celkem 2x, jednou před přečtením knihy a po druhé po přečtení knihy a musím říci, že se mi to více líbilo poprvé. Proto po prvním dojmu nechánám Hodnocení 75%. ()

klima777

Nedokážu posoudit, zda je unylost filmu způsobena charakterem knižní předlohy samotné (neb jsem ji nečetla), či neschopností scénáristy a režiséra vykřesat alespoň trošku napětí. Na druhou stranu, Paolini byl teprve teenager, není tedy divu, že Eragon je plný odkazů na Pána prstenů atd. Film bez chuti, zápachu a především invence. Mezi klady patří snad jen poměrně sympatická dračice a silné herecké obsazení, jehož potenciál však byl trestuhodně promrhán. Tento počin sice neurazí, ale dospělého diváka ani nepotěší. Suma sumárum: Dvě velmi slabé, souchotinářské hvězdy. ()

Puyi

Možnosti byly relativně velké nebo aspoň knižní předloha je nabízela více než slušné - bohužel se prakticky nedokázaly využít, takže výsledkem je poněkud kostrbatý a nepříliš záživný děj s matnými hereckými výkony, aspoň že můj oblíbenec Jeremy Irons nezklamal. ()

mkubalikova

Kniha pěkná, tak jsem se těšila na film, který je vykleštěný, osekaný, zbytečný, takže pokračování nebude. Ale ta dračí holčička se jim moc povedla! 50% ()

Roseinka

Po letech jsem si to teď pustila a doufala jsem, že jsem se poprvé zmýlila. Bohužel. Po tak výborné, ale opravdu výborné ,knize vytvořit takhle hrozný film pro děti je fakt k pláči. Herci jsou hodně špatní a ti, co jsou jinde dobří, tak jsou i tady podprůměrní. Režisér nedokázal uchopit linii příběhu a plynule přecházet, vše udělal příliš zrychleně, vynechal spoustu důležitých skutečností. Jsem opravdu moc zklamaná. Myslím, že teď podruhé ani nedokoukám, jak mě to nebaví. Moc si přeji, aby to natočil Jackson (nebo někdo podobně talentovaný) a to všechny díly. Myslím, že to je ale jen naivní přání... ()

corbeau

Drak je perfektní, stejně jako slovenská a maďarská příroda, ale film je příšerně odfláknutý. Navíc ten, kdo je zodpovědný za výběr herců má nejspíš silnou úchylku na nesympatické slizouny (výjimkou je Jeremy Irons, který zase přehrává hůř než v Dračím doupěti), zvlášť Ed Speleeser je tak nechutný šampón, že snad i Justin Bieber by vedle něj vypadal... ehm... mužně. Paolini asi nutně potřeboval peníze na další díly, že souhlasil se vznikem něčeho takového ()

Kosmik 1

Původně jsem se příliš unáhlil a nechal se strhnout davem k nižšímu hodnocení. Vše mi totiž stejně jako jim vadilo. Nevýraznost herců, příliš uspěchaný děj, vynechání jiných důležitých událostí a tak dále a tak dále. Ale po třetím shlédnutí se mi to, nevím proč, zalíbilo. Vztah jezdce s drakem (tedy dračicí Safirou), postupné učení se jezdcových dovedností a kouzel, Jeremy Irons... našlo by se ještě pár dalších věcí, třeba meč drakobijec byl parádní. A stínový drak mě taky zaujal. Knižní předlohu jsem nečetl, tudíž nevím, co vše chybělo. Podle všeho toho bylo dost, ale to by musel film samotný trvat tři hodiny, to by zas pak každý odsuzoval stopáž. Někomu Eragon přijde jako pohádka pro děti, já ho spíš beru jako pěkné odpočinkové fantasy. Jednu hvězdu tedy navíc přidávám a bez výčitek uděluji 75%. ()

Ravi

Eragon je jako pes, který hledá hozenou kost. Zezačátku Vás baví se na něj koukat, jste zvědaví, je to napjaté, zajímá Vás, co se bude dít, jak se šachy rozhýbou, ale postupem času je Vám čím dál víc jasné, že od toho víc asi tolik očekávat nelze. Nakonec doufáte v nějaký ten konec, ale stane se jen to, že najednou opět koukáte do němé nechápavé tváře a kost nikde. 35% = 2/5 ()

Collossus

Hrozné, hrozné a ještě jednou hrozné..Příšerné herecké výkony, trapné dialogy a příběh jako obkreslený z jiných mnohem vydařenějších filmů..Z úplného dna tento film vyzdvihují pouze létací scény se solidně provedenou digitální Safírou a poutavá hudba..Jinak je to ztráta času.. ()

Styxos odpad!

Mám rád fantasy film, ale toto je totální odpad, sračka, hnus. Nejlepší na celém tom filmu jsou dvě věci: Hudba Patricka Doyla a herecký výkon Jeremyho Ironse ()

dinsdale

Četla jsem knižní předlohu, i ta byla celkem slabá, jen splácala dohromady všechna fantasy klišé; ve světě byla tendence přirovnávat ji k Pánovi prstenů, ale mně mnohem víc přišla jako vykrádačka Star Wars. Na filmu bylo až příliš okatě vidět, že nechce získat omezení přístupnosti, přišel mi velice.. "soft", například nikdo nebyl zabit v přímém záběru, vždy jen za kamerou; a výsledek tomu odpovídal, film může snad uspokojit desetiletého kluka, ale mezi dospělými fantasy filmy nemá šanci uspět. Zkratkovitý příběh, nuda, prázdné řeči, stokrát viděná klišé. Jedna hvězdička za bsazení (John Malkovich, Jeremy Irons), druhá za jedinou pozitivní stránku filmu - hudbu Patricka Doyla. ()

Drnqonovic

Jelikož trpím těžkou averzí na celosvětový hype kolem klučiny, co si napsal příběh, do kterého po vzoru turecké filmografie narval od každěho trochu (ještě, že nečetl Sapkowského, to by měli Dračí jezdci bílé vlasy), potěšilo mě, že se stalo to, v co jsem doufal. Eragon je stejně jako kniha s přimhouřením oka podprůměrný. Triky až na Safiru nejsou znát a herci kromě Ironse snad vůbec nehrají (Styď se, Malkovichi!). Navíc ani nemají pořádně s čím, vykládat tak debilně znějící věty, okamžitě bych se orosil. Doufám, že o režisérovi, hlavním představiteli a vlastně o celé sáze už neuslyšíme. ()

Pecival

Ach můj bože .... Robert Carlyle, John Malkovich (pravda přímo velerole), Jeremy Irons .... a taková hrůza. Uznávám nebudu objektivní byl sem donucen se na to podívat (chtěli mě ztrestat pač já je donutil se podívat na Killer Klowns from Outer Space a to se jim rozhodně povedlo). Tedy některé záběry na krajinu a tak jsou docela povedené a nelze tomu upřít ani fakt, že to není zas tak trapné (až na vyjímky) jak by teoreticky mohlo být. Jenže je tu háček. Ne HÁČEK: Edward Speleers je ve své roli tak neskutečně necharismatický, že horší casting jsem snad v životě neviděl. Tomuhle floutkovi jestli máme fandit no tak to potěš.... to se radši budu dívat na šedesátiletého Rogera Moora jak balí dvacítky. Záběry dělím na scény kde byl marný a pak na ty kde byl ještě marnější. Hvězdu dávám za hezoučkou Siennu Guillory (ale o 12 let starší?) a za Roberta Carlyla což byla asi jediná pozitivní věc filmu. ()

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

04.12.2012

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

20.04.2011

Když se plive na Eragona, většinou se poukazuje na to, že jde o plagiát všeho možného, zejména pak knižní série Dragonriders of Pern spisovatelky Anne McCaffreyové. Inu, filmový Eragon propadl,… (více)

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (více)

Prachy dělaj člověka

Prachy dělaj člověka

12.01.2007

Charlie Kaufman, slavný a Oscarem oceněný scénárista Věčného svitu neposkvrněné mysli, se rozhodnul režírovat svůj první film. To není žádná novinka, o filmu s prapodivným názvem SYNEKDOCHA se mluví… (více)