Teď se nedívej

Don't Look Now

• Itálie

A Venezia... un dicembre rosso shocking

(Itálie)
  • slovenský

Teraz sa nepozeraj

Mysteriózní / Thriller / Horor / Psychologický

Velká Británie / Itálie, 1973, 110 min

Nicolas Roeg

Předloha:

Daphne Du Maurier (povídka)

Pino Donaggio

Graeme Clifford

Teď se nedívej od Daphne du Maurierové je o znejistění, navození pocitu začínající paronie, manželském svazku v krizi a o Benátkách. Těch na turisty prostých, zato však plných zapadlých uliček, které za mlžného úsvitu či soumraku nabízejí atmosféru jakou byste v jiném městě hledali jen marně. Teď se nedívej od Nicolase Roega není o znejistění, navození pocitu začínající paronie, manželském svazku v krizi, natož o Benátkách. Těch na turisty prostých, ani žádných jiných. Předloha od Daphne je úderná padesátistránková povídka. Adaptace od Roega je rutinní a bezmála dvojhodinová. A to jsou zcela zásadní kameny úrazu. Nenudí to pouze díky Sutherlandovi, odhalené Julii Christie, závěrečné pasáži a červené barvě.(8.8.2008)

Britský pár odjíždí po nešťastném utonutí své dcery za prací do Benátek, kde se pokouší na tragickou událost zapomenout. Řada záhadných událostí však manželům smrt jejich dítěte neustále připomíná. Hypnotická duchařina s bravurně vystavěným kaleidoskopem roztříštěných vizí a všudypřítomných náznaků eskalující hrozby v temných zákoutích benátských uliček.(10.5.2005)

Na filmu nejvice ocenim strih, pak atmosferu. Ted se nedivej ma nekolik silnych momentu, na ty si ale divak musi pockat a prokousat se tak spoustou zbytecnych a nudnych pasazi. Julii Christie ve sve dobe povazuji za jednu z nejhezcich herecek, delsi vlasy ci paruka (?!) ji ale moc nesedla. Po precteni obsahu jsem cekal vetsi filmovy zazitek.(19.8.2014)

Kdyby vypadaly všechny horory takto, určitě bych byla jejich fanoušek. Úžasná mysteriozní atmosféra města vystavěného na vodě a spletitosti dodala potřebný šmrnc. Italské Benátky, v té době naprosto nekomerční, vypadající spíš jak těsně po válce. Záměr či realita – těžko říct, každopádně jako stvořené pro potemnělý příběh, zasazený do zatuchlých zákoutí a volně navazující na tragickou událost. Tolik proklamovaná intimní scéna byla totálně zničená právě trhaným střihem, který je údajně pro Roega tolik typický.(8.11.2014)

• cariada

Z mého pohledu poměrně zdlouhavá nuda. Příklad toho jak se v Evropě 70.let točí horory. Jenže bylo spíš víc psycho,horor, na který musíte mít náladu a tu já jaksi neměl. Nebýt celkem slušné depresivní atmosféry a poměrně zdařilých hereckých výkonů, zvlášť postava Laury (která je moc hezká), není se na co moc koukat.(2.11.2014)

• - V Itálii vyšel film pod názvem A Venezia... un dicembre rosso shocking (Benátky... šokující rudý prosinec). (Chatterer)

• - Renato Scarpa, který hraje inspektora Longhiho, nemluvil anglicky. Veškeré dialogy četl z kartiček a nevěděl co znamenají. (Chatterer)

• - Britský filmový institut zařadil film na osmé místo v anketě Top 100 British Films. (Chatterer)