Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jack Harris byl nejlepší letecký dispečer v branži, byl skutečným esem chicagského letového prostoru, mužem, který dokázal zvládnout a vyřešit i ty nejsložitější situace. Jenže před pěti lety došlo k letecké katastrofě, která ho připravila o všechno. Přestože nebylo možné, aby jí Jack zabránil, dával si ji za vinu a od té chvíle ztratil svou pověstnou odvahu. Jeho do té doby úspěšný osobní i profesionální život a jediné co mu zůstalo jsou výčitky a poslední pilotova slova, která se vytrvale vracejí, aby jitřily Jackovy vzpomínky. Jednoho dne se Jackovi ozve jeho přítel a učitel T.C. Bryant a požádá ho, aby přijal nenáročný záskok na letišti v Phoenixu. Jack se sice zdráhá, ale nakonec se nechá přesvědčit. Netuší, že ho čeká nejnáročnější služba v životě, skutečná noční můra všech leteckých dispečerů. Počasí se oproti předpovědi začne rychle zhoršovat, letiště v Phoenixu se potýká s velkými finančními potížemi, stále horší situaci zatím T.C. zvládá pomocí různých nouzových improvizací. Jenže právě ve chvíli, kdy se počasí změní v divokou bouři, která ochromí celý Phoenix, zastaralé vybavení začne selhávat a dokonce ani mimořádně talentovaný inženýr John Quinn ho nedokáže udržet v provozu. V letové věži je navíc vedle Jacka pod vedením sebevědomé ambiciózní šéfky Susan Strattonové a sympatické Julie Albrecht sice ostřílený, ale poněkud vyhořelý veterán T.C. Bryant a nezkušený nafoukaný nováček Cruise, který se netají svým názorem, že Harris před lety selhal a katastrofu v Chicagu zavinil. Zdá se, že takový tým nemůže být schopen udržet kontrolu nad přetíženým letovým prostorem a situaci zvládnout natolik, aby nedošlo k žádné katastrofě. Všichni se musí maximálně soustředit a neztratit pozornost ani na jediný okamžik. Jack tak musí zvládnout nemožné. Musí zapomenout na minulost a bezpečně navést na přistání tucet letadel dopravujících stovky pasažérů a to všechno bez radaru, téměř bez kontaktu, bez kontroly. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (25)

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Nejsem expert na danou problematiku na rozdíl od uživatele Sinclair, takže já jsem za tenhle celkem trochu jinej a netradiční pohled na trochu jiný odvětví letecké dopravy docela rád a přišel mi dostatečně napínavý a realistický. Sutherland je dostatečně charizmatický a sympatický aby jste jeho postavě fandili. O občasnou zábavu v dramatických situacích se pak stará doktor Shamaal lékař a licencovaný pilot. Jako celek to je pak určitě nadprůměrný filmek. Nebudu tady řešit jak moc odpovídá skutečnosti, ale mě úplně v pohodě zabavil.65% ()

jasse 

všechny recenze uživatele

Neznám prostředí v reálu jako Sinclair, ale práci letových dispečerů poměrně podrobně popsal Arthur Halley, a považuju ji za snad nejnáročnější vůbec. Tenhle film ji ukazuje trochu s nadhledem, líbilo se mi vykreslení jednotlivých postav: vše zvládající frajírek, hrdina s bolavou duší, přiliš ambiciózní šéfka, začínající nezkušená novicka - všichni během té náročné noci zmoudří a to se mi líbilo. Kéž by tomu tak bylo vždy i ve skutečnosti... ()

Reklama

Primavera 

všechny recenze uživatele

Skvelý film, ktorý zaujímavo približuje prácu riadiacich letovej prevádzky. Bolo mi smutno pri hodnotení niektorých, ktorí vyzdvihujú trebárs Willisa v Smrtonosnej pasci ako originálnejšieho dispečéra. Možno bol originálnejší, ale bol ďaleko od reálu. Přistání naslepo je o odvrátenej tvári tohto náročného povolania, má patričnú dávku napätia a nie sú v ňom chyby, ktoré obvykle filmy s leteckou tématikou mávajú v kŕčovitom úsilí, čo najviac vydráždiť diváka. ()

Dale 

všechny recenze uživatele

Aj bez toho záverečného venovania je na prvý pohľad jasné, že tento film je jednou veľkou poctou dispečerom letovej prevádzky. Nič proti tomu, je to fakt náročná práca, kde jedna chyba môže stáť životy stovky ľudí, ale scenáristi to trochu prehnali a na jeden večer tu pripravili pre skupinku dispečerov pekných pár katastrofických situácií. Trochu som si pripadal, že sledujem letisko niekde v Turkmenistane a nie vo Phoenixe, vkuse nejaké výpadky a poruchy, že to by sa nestalo ani u nás. A napokon aj to lietadlo akoby bolo tiež z Turkmenistanu, takisto im tam povypadávalo takmer všetko okrem motora. Napätie to malo, aj keď záver bol jasný, ale fakt ten scenár by si zaslúžil poriadne prepracovať. Čo sa týka hercov, kopa známych mien, ale väčšina už za zenitom svojej niekdajšej slávy (McGillis, Leonard, Swanson ale aj Kiefer už mierne za zenitom) a v tej dobe vďačná už aj za úlohy v b-čkových videofilmoch, takže to nie je žiadna sláva. Kiefer to ešte ako tak zvláda. Priemer 50% ()

Beatle 

všechny recenze uživatele

Zase další podhodnocený film. Trvalo mi asi prvních dvacet minut, než jsem si vzpomněla, že jsem tenhle film měla kdysi dávno nahraný z televize na VHS. Jaká klasika. Pravda je, že literární scénář snímku GROUND CONTROL se patrně skládal z 98% jen z čísel (takže jestli jsou všechny ty údaje, a jak věci fungujou pravda, tak ave tomu, kdo ho psal). A přesto - nebo snad možná proto, mě tento film přijde naprosto fascinující. Nejen kvantum textu, co se museli herci naučit, ale také pro svou dynamiku. Myslím, že málo uživatelů, kteří tady nadávají, jak je to primitivní, přihlouplé a bez napětí, si ve skutečnosti uvědomují, že kdyby oni byli na místě letového dispečera, tak se zhroutí po první minutě. Nevím, jestli to v reálu vypadá takhle, ale dokážu si představit, že když se něco vyse*re, tak se letoví dispečeři dost podobně nejspíš cítí. Sympatizuji s komentářem od "Primavera". Krásně to vystihl. Moje hodnocení je 70%. A to jedině proto, že jako mínusy vidím, že film je ve 4:3, není v HD, a občas je tam trochu dementní kamera. A jestli si někdo chce stěžovat na hlášky mezi pozemní a letovou, tak ať si poslechne nahrávku mezi řídící věží a piloty z pátku 24. června 2011, 12:03 - New York. Ne zrovna sterilně pracovní rozhovor... ()

Galerie (10)

Zajímavosti (1)

  • Natáčení filmu probíhalo v USA (Los Angeles) a Kanadě (Ontario). (GASTON73)

Reklama

Reklama