Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jack Harris byl nejlepší letecký dispečer v branži, byl skutečným esem chicagského letového prostoru, mužem, který dokázal zvládnout a vyřešit i ty nejsložitější situace. Jenže před pěti lety došlo k letecké katastrofě, která ho připravila o všechno. Přestože nebylo možné, aby jí Jack zabránil, dával si ji za vinu a od té chvíle ztratil svou pověstnou odvahu. Jeho do té doby úspěšný osobní i profesionální život a jediné co mu zůstalo jsou výčitky a poslední pilotova slova, která se vytrvale vracejí, aby jitřily Jackovy vzpomínky. Jednoho dne se Jackovi ozve jeho přítel a učitel T.C. Bryant a požádá ho, aby přijal nenáročný záskok na letišti v Phoenixu. Jack se sice zdráhá, ale nakonec se nechá přesvědčit. Netuší, že ho čeká nejnáročnější služba v životě, skutečná noční můra všech leteckých dispečerů. Počasí se oproti předpovědi začne rychle zhoršovat, letiště v Phoenixu se potýká s velkými finančními potížemi, stále horší situaci zatím T.C. zvládá pomocí různých nouzových improvizací. Jenže právě ve chvíli, kdy se počasí změní v divokou bouři, která ochromí celý Phoenix, zastaralé vybavení začne selhávat a dokonce ani mimořádně talentovaný inženýr John Quinn ho nedokáže udržet v provozu. V letové věži je navíc vedle Jacka pod vedením sebevědomé ambiciózní šéfky Susan Strattonové a sympatické Julie Albrecht sice ostřílený, ale poněkud vyhořelý veterán T.C. Bryant a nezkušený nafoukaný nováček Cruise, který se netají svým názorem, že Harris před lety selhal a katastrofu v Chicagu zavinil. Zdá se, že takový tým nemůže být schopen udržet kontrolu nad přetíženým letovým prostorem a situaci zvládnout natolik, aby nedošlo k žádné katastrofě. Všichni se musí maximálně soustředit a neztratit pozornost ani na jediný okamžik. Jack tak musí zvládnout nemožné. Musí zapomenout na minulost a bezpečně navést na přistání tucet letadel dopravujících stovky pasažérů a to všechno bez radaru, téměř bez kontaktu, bez kontroly. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (25)

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Nejsem expert na danou problematiku na rozdíl od uživatele Sinclair, takže já jsem za tenhle celkem trochu jinej a netradiční pohled na trochu jiný odvětví letecké dopravy docela rád a přišel mi dostatečně napínavý a realistický. Sutherland je dostatečně charizmatický a sympatický aby jste jeho postavě fandili. O občasnou zábavu v dramatických situacích se pak stará doktor Shamaal lékař a licencovaný pilot. Jako celek to je pak určitě nadprůměrný filmek. Nebudu tady řešit jak moc odpovídá skutečnosti, ale mě úplně v pohodě zabavil.65% ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Podľa plagátu som čakal film plný akcie a výbuchov a hovno z toho. Ale teraz vážne. Neviem presne, čo chceli týmto filmom povedať. Pokiaľ to malo ukázať jak to asi funguje na leteckom dispečingu, tak potom som rád, že som nikdy lietadlom neletel a už ma do neho ani nikto nedostane. Taký bordel a chaos, ktorý riadia také ľudské trosky sa len tak nevidí. Našťastie to pôsobí tak šialene, že tomu nikto neuverí. Ten relatívne nudný pohľad do práce dispečerov, ktorí sú milimeter pred psychickým zrútením sa v poslednej tretine rozhodli zdramatizovať epizódkou s lietadlom, ktorému hrozí reálne zrútenie. No a to bolo síce zábavné, ale zase totálne pritiahnuté za vlasy. Už som čakal, že niekto použije legendárnu hlášku: nejaký červený puntík sa približuje k zelenému puntíku. A myslím, že my sme ten zelený. :-) Tak ja neviem, čo si o tomto filme myslieť. Výsledkom je film na jedno pozretie, ktorý ponúkne miestami tragikomický náhľad do práce dispečerov. P.S: rovnaké WTF ako film je to, že táto volovina má už 4 CZ dabingy a o piatom sa uvažuje. :-) 5/10. ()

Reklama

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Nevýrazný žánrový hybridek, který v sobě nosí všechna standardní klišé svého žánru. Přistání naslepo nefunguje ani jako katastrofické drama ani jako dramatická cesta do duše člověka, který se viní za těžkou chybu. Zde navíc těch „bolavých“ duší bylo chvílemi nějak moc a charakterové rozvíjení bylo až na jediný případ utnuto v polovině, která místo očekávaného napětí s ohroženým letištěm nepřinesla nic jiného než další snůšku nudy. Ani další příjemně civilní výkon Kiefera Sutherlanda nedokázal pozvednout mdlou úroveň snímku, jehož námět sliboval mnohem více potenciálu, než kolik ho bylo nakonec dohromady promrháno. Scénáristicko – režijně nevyužitá šance a ukázkový příklad „zbytečného filmu“. ()

Dale 

všechny recenze uživatele

Aj bez toho záverečného venovania je na prvý pohľad jasné, že tento film je jednou veľkou poctou dispečerom letovej prevádzky. Nič proti tomu, je to fakt náročná práca, kde jedna chyba môže stáť životy stovky ľudí, ale scenáristi to trochu prehnali a na jeden večer tu pripravili pre skupinku dispečerov pekných pár katastrofických situácií. Trochu som si pripadal, že sledujem letisko niekde v Turkmenistane a nie vo Phoenixe, vkuse nejaké výpadky a poruchy, že to by sa nestalo ani u nás. A napokon aj to lietadlo akoby bolo tiež z Turkmenistanu, takisto im tam povypadávalo takmer všetko okrem motora. Napätie to malo, aj keď záver bol jasný, ale fakt ten scenár by si zaslúžil poriadne prepracovať. Čo sa týka hercov, kopa známych mien, ale väčšina už za zenitom svojej niekdajšej slávy (McGillis, Leonard, Swanson ale aj Kiefer už mierne za zenitom) a v tej dobe vďačná už aj za úlohy v b-čkových videofilmoch, takže to nie je žiadna sláva. Kiefer to ešte ako tak zvláda. Priemer 50% ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Mám rád vše co nějak souvisí s letadly a nemusí to tedy být jen věci válečné. Pozemní kontrola - Ground Control - je filmem o práci leteckých dispečerů na věži mezinárodního letiště. Ano jsou to Ti, kteří se sluchátky s mikrofony sledují blikající počítače s dráhami letů jednotlivých strojů a za pro někoho nepochopitelné hatmatilky složené ze slov jako Alpha Bravo Charlie Delta Echo Foxtrot Golf Hotel India...navíc proloženými čísly bezpečně řídí letecký provoz. I naše letadla o všech těch služebních cestách a dovolených odstartoval a dosedla jen díky práci těchto machrů. Mají můj obdiv, protože to musí být opravdu stresující dřina. Filmaři nám takový večer na Nový rok předvedli v celé parádě. A aby se herci i diváci nenudili, nejen že venku zuří bouře, ale dispečerům vypadávají počítače díky stařičkým elektronkám v mašinách a nakonec dojde k vyjímečné situaci s neovladatelným letounem. Bohužel, já se chvilkami nudil. Věděl jsem, že to celé graduje někam, kde se ukáže, zda hlavní hrdina Keifer Sutherland obstojí, či nikoliv. Navíc mám problémy s amnéziemi (ne tedy přímo já) ale když je vídám ve filmech a je mi jedno jestli to zrovna postihlo Mavericka v F14 , nebo dispečera Sutherlanda... Jednou vidět stačilo a opravdu nevím, jak by se to líbilo někomu, kdo se o letectví a letištní prostředí nezajímá... U filmu jsem si také uvědomil, jak moc poskočila technika, hlavně počítačová. Film je z roku 1996 a všechny počítače tam působí opravdu předpotopně! A to jsme byli v tehdejším čase v USA! :-) No když to shrnu - Letiště (1970) bylo 100x lepší! Tři papírky s čísly letounů. * * * ()

Galerie (10)

Zajímavosti (1)

  • Natáčení filmu probíhalo v USA (Los Angeles) a Kanadě (Ontario). (GASTON73)

Reklama

Reklama