Americký šerif J. D. Cahill (John Wayne) představuje prototyp čestného muže až do morku kostí. Touha po spravedlnosti a nepřetržitá honba za zločinci se však podepsala na jeho osobním životě. Strávil příliš času mimo domov a nestíhal se věnovat výchově svých dvou synů. Především sedmnáctiletý Danny mu to zazlívá a kvůli opilecké rvačce skončí ve vězení. Tam se setkává s bandou zločinců, kteří ho vyprovokují k vykradení místní banky. Šerifův mladší syn Billy Joe pouští vězně na svobodu, během bankovní loupeže ovšem dojde k dvojnásobné vraždě. Zločinci se kvůli alibi vrací do vězení a oběma bratrům vyhrožují smrtí, pokud je zradí. Šerif Cahill se mezitím s apačským stopařem pouští do pátrání po domnělých pachatelích. Sled událostí ho však přivádí na stopu vlastím synům, kteří se snaží alespoň částečně zbavit viny a zabránit oběšení čtyř nevinných odsouzenců. (Česká televize)

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA Tržby Celosvetovo ▐ John Wayne v klasickej polohe nedobytného, neotrasiteľného kovboja (zo šerifskou hviezdou) a aj po x-krát ma to sním v tejto polohe bavilo. Nikto si na neho nevystane, každého dá primerane do late, vysype pár hlášok, dobieračky nemôžu chýbať. Dejovo určite dobre vyskladené, zauzlené, má to svoje napätie aj vyhrotené scény. /75%/ ()

RHK

Méně významný western se stále charismatickým Johnem Wynem v roli Cahilla - tvrdého stíhajícího šerifa a zároveň otce nestíhajícího výchovu svých dvou dospívajících synů. Celý film se točí kolem pátrání po vinících bankovní loupeže, kterého se zúčastnili i šerifovi synové ovlivnění gangstery vedenými Abe Fraserem (George Kennedy) a svým vzdorem k zaneprázdněnému otci. Když při přepadení banky dojde k zabití otcova přítele šerifa, začne jít do tuhého. Šerif Cahill se stopařem polovičním indiánem chce najít vrahy a lupiče co nejdříve... Zpočátku má film slušné tempo (suše strhující úvodní scéna, kdy šerif při zatýkání zastřelí pět pobudů), ke konci však snímek začíná zpomalovat při řešení rodinných problémů. Na western s Johnem Waynem je však radost se podívat, zde není jen tvrdým mužem, ale i svérázným rodičem. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=qDQziVMWSQY ()

Malarkey

K westernům se postupně dostávám v průběhu nedělních večerů na České televizi a tak je pro mě John Wayne prozatím herec, ke kterému jsem absolutní nadšení ještě nezískal. Tento film je taková ta libivá klasika. Heroická hudba, rodinný námět s poučením, uznávám, že solidní postava Johna Wayna a neskutečně protivný haranti, jejichž přemrštělá inteligence mě točila snad v průběhu celého filmu. Nejlepší hláška večera: „Oni ho kvůli nim odpoledne oběsí a oni si tady v klidu rybaří.“ ()

cheyene

Andrew V. McLaglen, John Wayne, Elmer Bernstein. Tohle tvůrčí trio opět potvrzuje sílu své individuality a že jejich společná práce přináší rovněž sladké plody v podobě zdařilých snímků ad hoc westernů. Příběh tohoto počinu je okořeněn rodinným zázemím hlavního hrdiny, jenž na své potomky nemá čas, neboť se mu jeho práce stala životním posláním a snad i posedlostí. Ratolesti tak mají možnost sklouznout na špatnou stranu, což dodává filmu ten pravý šmrnc. Potěší nejen herecké výkony a prostředí, ale i hudba. ()

Pohrobek

Poslední, pátá spolupráce Andrewa V. McLaglena s jeho star Johnem Waynem. Povídka Barney Slatera ve zpracování manželů Juliana Harryho Finka a Rity M. Fink - autorů Drsného Harryho - byla převedena na plátno v podobě tak trochu rodinného a tak trochu výchovného filmu. John Wayne tu řeší problémy, které vznikly z jeho "pracovního" zaneprázdnění, a musí se "vypořádat" se svými synky, kteří by ho rádi měli doma přece jenom častěji. Western je to dost klasický, ale i na McLaglena trochu pomalý - je tu dost waynovsko-fordovského humoru, ale občas tomu trochu chybí ten starý Waynův švih a šmrc. Každopádně minimálně hudba Elmera Bernsteina (Sedm statečných) se vydařila. ()

• Film sa snaží pôsobiť protirasisticky v reakcii na pokračujúcu kritiku neslávne známeho rozhovoru Johna Wayna (J. D. Cahill) z mája 1971 pre časopis Playboy Magazine. Avšak jediný afroameričan, ktorý si v ňom zahral - Vance Davis - je v záverečných titulkoch uvedený ako Negro. (m.a.t.o.)