Poslední kat

Pierrepoint: The Last Hangman

Posledný kat

Drama / Životopisný / Krimi / Historický

Velká Británie / USA, 2005, 91 min

Zvláštní, smrt byla jeho řemeslem. Už od začátku filmu je zřejmé, že jde o psychologicky působivou záležitost. Musím přiznat, že můj obdiv má především Timothy Spall, který kata ztvárnil. Přesto vše se mi zdá, že film se snaží vsugerovat zjednodušený pohled na Alberta Pierrepointa. Ve filmu není vůbec hlubší zmínka o jeho postojích k nevině popravených lidí a k justičním omylům, které zůstaly zde nezodpovězeny. Přesto, že s tím ve své duši během své profesní dráhy zápasil. Dokonce ve svých pamětech o těchto problémech psal. Neobvyklý životopisný příběh je zajímavým způsobem natočen. Ještě dodám. Trest smrti je velké dilema. Obzvlášť, když mnozí zločinci dnes mají dost často lepší život než jejich oběti. Bohužel již zmíněný justiční omyl je velký strašák. Tak sám nevím…. I když se v duši trochu vzpírám takovému závěru. Tak ten, kdo zabije zvláště surovým způsobem, by měl sám asi taky zemřít.(21.1.2011)

Timothy Spall( Pierrepoint), dobrácký usměvavý tlouštík je perfekcionista. Zabíjení lidí dovede k naprosté dokonalosti. 2-3 obratel a je to, pak jen umýt mrtvolu a tradá domů za ženou. Má rekord 7,5 vteřin. Vše si také poznamená včetně výšky a váhy. 608 kousků takto zvládl za 22 let služby. "Rusáci by je postříleli u zdi, američani by je nechali mrskat se ve smyčce, já je popravím v duchu britské humanity, dokonale a bezbolestně". Velmi realistický životní příběh kata, popravčího zrůd z Belsenu s dokonalými hereckými výkony a skvělou hudbou. Pokud chcete po shlédnutí spát tak dobře jako mr. Pierrepoint, vemte si Stilnox nebo půl flašky Tulamorky.(24.4.2012)

Volba Timothy Spalla do hlavní role byla naprosto geniální. Role mu podle mě sedla jako stejně dobře jako, když dosedá poklička na hrnec. Tento snímek si určitě zaslouží větší pozornost, kvůli svému místy mrazivému, ale vyrovnanému ději. Navíc by mi asi nevadilo, kdyby mi tu oprátku přes krk dal právě Spall, ty jeho uhrančivé pohledy dodají člověku klid a hlavně potřebný zbytek odvahy na jeho poslední cestě.(11.11.2013)

Čakala som trošku väčšie emócie .. ale aké vlastne, keď Albert mal všetko parádne pod kontrolou. Robotu neťahal domov, a naopak. Trhať rekordy pri takejto práci je celkom sila, ale zase na druhej strane, obete netrpeli. Spall prekvapil, ale tie jeho miestami vypúlené oči mi liezli na nervy a pre mňa on navždy zostane Peter Pettigrew :-).(9.9.2014)

Film se venuje pribehu anglickeho kata Alberta Pierrepointa, ktery dle dochovanych svedectvi aplikoval v ramci sve profese velice precizni a beze sporu osobity pristup ke svym "klientum". Zvlastni film venujici se casovemu useku mistrova zivota v letech 1933 - 1950 se zameruje predevsim na rozporuplne tema etiky tohoto specifickeho remesla. Vykon Timothy Spalla je zde bezchybny...(6.11.2015)