Poslední kat

Pierrepoint: The Last Hangman

Posledný kat

Drama / Životopisný / Krimi / Historický

Velká Británie / USA, 2005, 91 min

Veľmi zaujímavý film a pravdepodobne aj komentár k nemu bude dlhší, než je u mňa zvykom. Prečítal som z tejto tematiky Mailerovu Katovu pieseň a Kohoutovou Katyni. Aj tak bol pre mňa film veľkým zážitkom. Z filmového, ale i z ľudského hľadiska. Čo sa týka filmu, nemyslím, že by pri akomkoľvek rozsiahlom castingu našli lepšieho predstaviteľa, než akým bol, Timothy Spall. Ale aj jeho manželka, ktorú som sprvoti pokladal za zle zamaskovaného Johna Malkovicha, stvárnila typovo zaujímavú postavu. V niekoľkých komentároch bola vyjadrená nespokojnosť nad tým, že sa iba popravovalo a popravovalo a iba okrajová pozornosť bola venovaná psychologickej stránke tejto činnosti. Myslím si, že práve stereotypnosť popráv a dôraz na precíznosť vykonania exekúcie vyjadrovala tú psychickú bariéru, ktorú si musel Albert Pierrepoint v sebe vybudovať, aby mohol byť spoľahlivým vykonávateľom rozsudkov. A tu je ďalší problém. Tie sviečkové baby, ktoré vykrikovali po ňom, že je vrah a opľúvali mu auto si neuvedomili, že v procese vykonania spravodlivosti je kat na poslednom mieste a jemu vôbec neprísluší posudzovať vinu, či nevinu odsúdenca. Ale to je tak, ako keď na Slovensku zákazníci nadávajú pokladníčke, že chýba niektorý tovar. A tie isté sviečkové baby píšu zamilované listy odsúdencom na smrť, pretože sú sympatickí, vyštudovali popri väzení nejakú školu, prípadne napísali aj nejakú knihu. Úplne im uniká, že napríklad beštiálnym spôsobom zavraždili nevinné obete a preto boli takto odsúdení. Kat popravuje na príkaz štátu. Rovnako tak vojak. Ale keď vysypú z lietadla náklad bômb, ktorý zabije určite viac, ako 608 osôb, tak sa pilot s posádkou hrdo vystavujú na tribúnach a cinkajú medailami. A pritom tiež zabíjali na rozkaz štátu. A tak vlastne mám s týmto filmom iba jeden problém: Prečo som mu nedal plný počet hviezdičiek? Budem nad tým ešte premýšľať. A tiež jeden podproblém: Prečo tento film unikol mojim obľúbeným užívateľom (s výnimkou tahita)?(3.7.2013)

Profesionál, se kterým by se snad člověk nebál ani viset. Ušlechtilý muž s respektem k živým i mrtvým ("Svůj hřích zaplatili, teď jsou nevinní"). Z obdivovaného kata nacistů se však najednou stává opovrhovaný vrah, protože zemí se šíří hnutí bojující proti trestu smrti. Najme si hospodu a věří, že bude žít dále v klidu. Dokud v cele pro odsouzené na smrt nespatří svého přítele. Obdiv tvůrcům a hlavně Timothy Spallovi.(27.6.2012)

Etika katovského řemesla je vždycky lákavým námětem. Zde je vystižena několika větami, které hlavní představitel v různých obměnách několikrát opakuje. Ti lidé mě nezajímají, nezajímá mě, co udělali, nevěším je já, ale ti, co je na šibenici poslali. Je to asi jediná poloha, kterou člověk musí zaujmout, aby své profesi dostál. Nicméně ani toto neobstojí navěky. Kdyby nebylo lidí ochotných věšet, nebylo by ani těch, kteří na šibenici posílají. Logicky tak vše vyúsťuje v závěrečné poznání, že trest smrti nic neřeší a nikdy nevyřešil. Timothy Spall nemá ve své roli slabou chvilku.(20.12.2009)

Snímok stojí hlavne na výraznej a výborne zahranej hlavnej postave v podaní T. Spalla. Všetko mimo neho bavilo menej, ale všetky scény s ním zase stoja za to. Nestačím sa čudovať, v čom všetkom je možné dosiahnuť rekord. Na druhú stranu, film sa nevyhol istej jednotvárnosti. V zásade to ale na nadpriemer stačí. 70/100(5.8.2015)

Typicky britsky ponurý dramatický film o muži, který došel po letech popravování k závěru, že vrahem nebyli odsouzení, ale on sám. Neuvěřitelný herecký výkon Timothyho Spalla, ze kterého šel opravdu strach, když naprosto s klidným výrazem ve tváři popravoval. Za zmínku stojí ještě skvělá nepřeslechnutelná hudební stránka. Zkrátka Briti umí točit filmy jakéhokoli žánru a Poslední kat toho není výjimkou.(25.8.2010)