Dnes zemřeš!

Today You Die

Dnes zomrieš!

Akční / Drama

USA, 2005, 83 min

To se takhle blíží páteční půlnoc, ještě se vám nechce spát, ale po celém dni jste už utahaní natolik, že se vám už nechce dělat něco důležitého nebo pořádného. Zbývá tedy už jen televize. Vidina je jasná - uděláte si tousty (popcorn, chlebíčky, topinky, bifteky – doplňte dle vašich chutí), fláknete s sebou do křesla a sjedete nějakej film. Prohrabáváte se DVDčkama, přemýšlet se vám samozřejmě už moc nechce, vynecháte tedy Pasoliniho, Godarda či Buňuela a zrak vám padne na starý známý Seagalův ksicht. Dnes zemřeš? Jo, to je přesně film na tuhle dobu, pro tuhle příležitost. Nic těžkého, oddechová béčková akční jízda, kde Seagal (POZOR!) dokonce zvedne nohu do výše pasu. Střílí se tu, bouraj auta, hromady drsných týpků, dost nelogičností (pořád přemýšlím, proč jen, sakra, vyhazovali na konci do vzduchu do skladiště? On to teda výbuch byl pěknej, ale proč, proč, proč?) pár hlášek. Prostě klasika, která se dá. A pokud budete chtít i trochu zaměstnat mozek, můžete dumat, jestli ty souboje, které jsou v přítmí a Seagal je branej pořád jen zezadu, absolvuje sám slovutný Seagal, nebo nějakej záskok. Dávám 2,5. Navíc, Seagala má ráda moje máma (ne že by teda dokázala ocenit jeho ne/herecké výkony, prostě se jí líbí jako chlap) a já přece nepůjdu proti vlastní matce, no ne?:-))) Proto to zaokrouhlím nahoru.(2.5.2009)

Je to celkom dobrý akčný film so Stevenom Seagalom, ktorý patrí medzi jeho horšie filmy. Má pomerne dobrý príbeh o mužovi, ktorý okráda bohatých a peniaze dáva na charitu, no s týmto nelegálnym spôsobom života chce už skončiť a tak prijme prácu šoféra pancierového vozidla na prevoz peňazí. Lenže pri akcii je zradený a skončí vo väzení, ale keďže sa mu podarilo ukryť peniaze, idú po ňom všetci a on sa rozhodne urobiť všetko preto, aby ich dostal a konečne to celé zastavil. Spracovanie je celkom slušné, dej je rozdelený na viaceré odlišné fázy, úvod, dlhá časť vo väzení a následné postupné hľadanie jednotlivých zločincov, síce sa v každej nájde aj pár scén, bez ktorých by som sa kľudne obišiel, prípadne viacero prvkov vyradil, napríklad línia s čestnou policajtkou, podobne aj manželkine sny mi prídu trochu nadbytočné a ani to spojenie s väzňom nie je práve najideálnejšie, ale väčšinu času sa na to pozerá dobre a je to v rámci žánru obstojná zábava. Akcie je tu dosť a nie je zlá, ale ani z nej nemám práve najlepšie pocity. Je celkom slušne natočená a v dobre zvolených prostrediach, ale hlavným problémom sú súboje. Pri filmoch so Seagalom sa samozrejme najviac teším práve na ne, lenže prakticky všetky dlhšie kompletne predvedie dablér, čo pre mňa nemá žiadnu hodnotu. Sám sa až na jednu výnimku zúčastní jedine rýchlych zneškodnení protivníkov pomocou jedného, dvoch chvatov a tak aspoň toto poteší, ale chcel by som tie pravé súboje. A okrem toho sa tu nájde aj pár obstojných prestreliek, prípadne dobrá automobilová naháňačka. Najviac sa mi páčia zneškodnenia protivníkov vo väzení. Herecké obsadenie je iba priemerné, Steven Seagal je stále výborný, len škoda tých súbojov, jeho partner Treach ma moc nebavil, záporáci sú takí zvláštni, že ani neviem, čo si mám o nich myslieť, výrazné vedľajšie postavy ma tiež moc nebavili a tak jediným plusom sú ešte Randy Couture v minimálnej úlohe a krátka účasť Chloë Moretz. Réžia a technická stránka sú v rámci tohto typu filmu miernym nadpriemerom, slušná vizuálna stránka, lokácie a podobne, len tá občasná raperská atmosféra je opäť zbytočná. Najväčším problémom sú bezpochyby tie súboje dabléra, ktoré dosť kazia dojem, ale inak si v rámci možností nemôžem moc sťažovať. Dnes zomrieš je obstojná akčná zábava, ale Seagal má aj v poslednej slabšej dobe na svojom konte aj lepšie filmy. A nerozumiem, prečo sú až dve verzie tohto filmu, v našej distribúcii je len skrátená verzia a chýba v nej niekoľko zaujímavých scén a úmrtí a navyše má omnoho horší strih, takže viac sa oplatí pozrieť určite tá zahraničná. Objektívna kvalita filmu- 57%, film sa páči mne na 72%.(22.7.2007)

• Eldoth

No ...když jsem pročítal zdejší komenty, čekal jsem nějakou opravdu špatnou variaci na akční film ...zaměřil jsem se hlavně na odpady, ale nebudu tak kritický jako jiní. Pominu-li pochybné herectví a tisíckrát omletý scénář, jedná se o celkem zdařilou jízdu. Dva body ...a to jen za to, že jsem viděl mnohem horší filmy, které se schovávaly za žánrem akční a také nesmíte zapomínat, že Seagalovi už dávno není dvacet, takže nějaké eskapády, které předváděl ve svých ranných dílech :) ...bych od něj už ani nečekal.(9.9.2007)

• Kaka

Po delší době zase jakž takž solidní akční béčko. Nejvíce paradoxně překvapil ten, od koho jsem to čekal nejménně. Steven předvádí v několika záběrech, že se pořád ještě ohánět umí a troufám si tvrdit, že kdyby se našel někdo, kdo by ho byl schopen dostat zpět do světa akčního A filmu a přisolit k němu nějakého pořádného scénáristu a kameramana, nemusel by výsledek dopadnout zase tak špatně. Ano, nenápadně naznačuji Under Siege 3. Seagal na to pořád má. Pokud si udrží svoji váhu, nevidím v tom problém. V jeho nejnovějším akčňáku sice akce není tolik, ale je mnohem přehlednější a lépe natočená, než v předešlých několika kouscích. Scénář samozřejmě o ničem a nuda je, to je nesporné. Honička s obrněným vozem je však překvapivě poměrně působivá a hlavně! Seagal zase láme ruce! B jak vystřižené.(4.5.2006)

• Xmilden

Pominu-li takové detaily, že při každé rvačce je Seagal snímán zezadu, takže mu není vidět do obličeje. Nutně se mi tedy dost vkrádá myšlenka jestli ve všech scénách kdy se má Steven Seagal hýbat, je to opravdu on a ne dablér. Upřímně na mě totiž jeho zavalitější postava nepůsobí zrovna přesvědčivým dojmem. Dokonce i hlášek trousí tentokráte Steven méně než je u něj zvykem. Postava jeho přítelkyně je naprosto zbytečná. Něco se jí pořád zdá, ale já nevím jaký to má v tom filmu význam. PS: Policajti nosí odznak na krku aby bylo hezky vidět že jsou to opravdu policajti.(22.12.2009)

• - Film se natáčel v Bulharsku a v Las Vegas v Nevadě. (rafix)

• - V záverečnej scéne pri súboji vyhodí Steven Seagal (Harlan Banks) protivníka von oknom. Keď ho vyhadzuje má protivník bundu s dlhými rukávmi, ten čo padá z okna už ale rukávy nemá. (johnsnow)

• - Vo filme sa objavia tie isté Tuning autá, ktoré sa objavily aj vo filme The Fast and the Furious. (Seag)