Match Point - Hra osudu

• Česko Hra osudu (více)

Muž, který řekl 'Raději bych byl šťastný než dobrý', viděl hluboko do podstaty života. Lidé se bojí čelit faktu, jak ohromná část života závisí na štěstí. Je děsivé vědět, kolik toho je mimo naši kontrolu. V tenisu jsou momenty, kdy míček udeří do okraje sítě a na setinu vteřiny se může překulit dopředu nebo zpátky. S trochou štěstí spadne dopředu a vy vyhrajete. Nebo možná ne a vy prohrajete.

Match Point – Hra osudu je drama o společenském vzestupu mladého muže a děsivých následcích jeho ctižádosti. Hlavní hrdina se nedokáže rozhodnout mezi dvěma ženami a nenachází cestu ven. Uchýlí se tedy k extrémnímu řešení. Děj filmu zasadil režisér Woody Allen do anglické vyšší společnosti. Scarlett Johanssonová zde hraje krásnou americkou dívku, která vstoupí mezi Jonathana Rhys Meyerse a jeho ženu Emily Mortimerovou. Matthew Goode je Emilyn bohatý bratr, který tuto zápletku odstartuje. (oficiální text distributora)

panic25

nečekaný konec tohoto filmu mě dostal jako málokterý fim, pan allen mě velice překvapil, příběhy milostného trojúhelniku má woody allen hodně v lásce stejně jako ve vicky christina barcelona i v tomto filmu září allenova múza scarlett johansson ale také Jonathan Rhys Meyers v roli muže, který se ocitl v pasti dvou žen. ()

saaaky

Překvapivě velmi kvalitní snímek, jehož režisér mě tímto výkonem naprosto překvapil. Takovýto typ filmů totiž u Woodyho Allena není na denním pořádku, ale opět se potvrdil neutuchající talent. Film je velmi dobře proveden, scény jsou takové, jaké by měly být - vypjaté a ohromující. Příliš se mi nelbilo finální zmrtvýchvstání a následný " vysvětlující " sen, coby otřepané klišé, ale i přesto tento film se stoprocentní jistotou nezapadne v šedi průměru a stále může být vzorem ostatním. Bravo! ()

Rozmarýna

Skvělý film. Skoro se mi nechce věřit, že to natočil Woody Allen, jehož filmy nemám ráda. Jonathan i Scarlett to velmi dobře zahráli. ()

Lea.inJuly

Jedním slovem paráda. Třesoucí se ruce mi připomněly úžasný výkon Toma Cruise ve filmu Magnolia, ale tohle se mi líbilo víc. Woody zkrátka zabodoval. Anglie a typický čaj s mlékem, zdvořilostí tolik, že by člověk nevěřil, že se dokáží lidé k sobě chovat s takovou přemírou úcty a slušnosti. A na konec výčtu skvostů příchuť Zločinu a trestu, za mě dobré čtyři a půl, tenhle snímek byl fakt cool :) ()

mayla

Match Point mě naprosto uchvátil. Skvělý scénář, režie a hlavně výkon JRM. Film graduje v přiměřeném tempu, divák se do postav vcítí a žere jim naprosto všechno. Woody Allen neuvěřitelně pracuje s jednoduchými detaily a scénami typu- život jde dál (jedna za všechny- Chris se s Nolou válí v obilí-záběr na Chloe v posteli s knížkou-opět obilí). Skvěle to dotváří celkovou tvář filmu. Musím se ještě přiznat, že sem držela palce Chrisovi...i když to byl docela hajzlík :-) ()

Karloz

Jeden z mála filmů Woodyho, kde mi sám mistr nechybí před kamerou. Možná je to tím, že tohle nebyl až tak klasický Allen, i když jeho rukopis poznat byl. Mám prostě pro Allena slabost a tenhle film mi připomněl proč. ()

Peršanka

Mám pochopení pro všechny postavy, bylo to dost napínavé, znervózňující, prostě - klidně to tak mohlo být. A krátký soukromý pláč hlavního hrdiny v taxíku - naprosto přesvědčivý výkon (...mám to za sebou, to jsem zrůda, to jsem chudák, jak teď mám jít do divadla a dělat, že se nic nestalo, honem se ovládni, vole...) ()

Jurcekk

Držal som hajzlíkovi palce aby sa mu to prepieklo. Pekný záber aj pointa s padajúcim prstenom. Inak strata času ako koniec koncov väčšina Allenov. ()

Zette10

Pro mě osobně velké zklamání. Woody Allena mám velice rád, viděl jsem snad všechny jeho zásadní filmy a můžu říct, že se mi moc líbily. Osobně nemám rád snímky ze života, o nevěře a podobně. Působí na mě, kromě výjimek, uspávajícím dojmem, nudí mě, jsou podle mého názoru téměř všechny stejné. Match Point - Hra osudu je film o nevěře, obohacený o dvě vraždy. Jinak pojato - lehce pozměněná kopie Dostojevského Zločinu a trestu(mimo vše jiné, také zvuky v hlavě hlavního hrdiny, nebo duch zavražděné). Tušil jsem, že se nebude jednat o pro mě atraktivní podívanou. A taky že nejednalo. Už po úvodu snímku jsem byl otrávený, hra očima Rhyse Meyerse mě jako nepatnáctiletou nedívku opravdu nebrala. Stejně směšně působil i pohled Johansson u pingpongového stolu. Vůbec oba hlavní hrdinové se pro dané role podle mého vůbec nehodili. On - ex-nadějný tenista, ač s lýtky jako obtloustlejší somálské dítě, v pro mě vražedné kombinaci s límečkem u polotrika neustále nahoru, se skrze využívání Emily Mortimer, potažmo jejího otce Briana Coxe, dostává, jako Dostojevského Raskolnikov, do vyšší vrstvy společnosti. Bere, aniž by byl ochoten dávat. Myslí egoisticky, na svůj chtíč. Ne na to, co by měl, ale na to, co sám chce - a tím se také řídí. Snímkem protknutý domnělý Meyersův zájem o umění/hudbu/víno jsem hlavnímu hrdinovi vůbec nevěřil(kolik mladých tenistů se asi tak zajímá o vážnou hudbu, o výstavy, kolik jich filosofuje o smyslu života?...). Další samostatná kapitola - chůze "Jindřicha VIII". Utrpení pro oči - hlava nakloněná na jednu stranu, kymácivý pohyb v ramenou. Pro boha... Místy až nenápadně čitelné dopředu - viz scéna s deštěm, kdy bylo jasné, že se stane, co se stalo, nebo také příjezd Mortimer před divadlo, kdy bylo dopředu jasné, že vrah koná, dokoná, a ještě se div ne s úsměvem stihne vrátit, nemluvě o scéně s oznámením těhotenství/vrácením brokovnice. Rádoby vzrušující sexuální scény plné klišé ve stylu - máme to ve scénáři -> musíme to udělat -> ale ať se u toho moc nenadřeme(opravdu hodně jsem se nasmál zejména při roztržení tílka a u převázání očí Meyerse). Film má však, abych mu neustále nekřivdil, také pár docela solidních momentů. Líbily se mi vtipné scény s plánováním sexu a otěhotněním, kvalitní byla podle mého názoru také hádací scéna před firmou, důkaz deníkem a detektivní miniháček s prstýnkem. Takže celkové resumé - jeden bod nad odpad(zas tak tragické to nebylo) plus jeden bod za pár výše zmíněných solidních nápadů. Celkově 2 hvězdičky. A prosím Woody, obrať se zase zpět ke kořenům. Chci vidět Manhattan, Annie Hallovou, Zlaté časy rádia, a ne soudobé líbivé a v porovnání s předešlými téměř trapné snímky jako Vicky Cristina Barcelona, Solokapr nebo Match Point. ()

garten

Snaha dostať sa do vyššej spoločnosti a strach z nej potom vypadnúť je veľká. Aj za cenu morálnych ústupkov. Story o (ne)úspešnom hladaní šťastia kľukatou cestou, ktorú ukazuje osud. Alebo je to len zhoda náhod ? Chémia u hercov a vypointovanie príbehu doprevádzým opernou hudbou len povznáša tento film, ktorý chcem vidieť znova. ()

THORasgard

Zvláštní. Filmy Woodyho Allena mě nejen naprosto míjejí, oni mě nebaví ba rozčilují. Scarlett Johansson mi nevím už od jakého filmu poměrně leze na nervy a vždycky mě nakrkne, když se objeví v nějakém mnou netrpělivě očekávaném projektu (v budoucnu mě bude štvát např. v The Avengers). Zvláštní, protože po Vicky, Cristina, Barcelona (jo, koukám na to v blbým pořadí) je to už druhý film výše zmíněného mistra rudých čtverečků (nechápu) s výše zmíněnou herečkou v hlavní roli, který mě dostal. Nechápu to, protože tu hrál i Meyers, kterému se taky pokud možno úspěšně vyhýbám. naopak vedlejší role si mě naprosto získaly, konkrétně Matthew Goode a James Nesbitt. Ačkoli pointu jsem odtušila dlouho dopředu, moc hezky se mi na tuhle pokroucenou romanci dívalo. Sice nechápu vyšetřovací praktiky Londýnské policie, ale jinak nemám na scénáři, co řešit. Tentokrát jsem měla na Woodyho prostě štěstí. ()

Chapocka

Kdybych to nevěděla předem, tak asi Woodyho Allena nepoznám. I když... příručka ke čtení Dostojevského?! Woody ho zřejmě četl bez příruček, dobře a mnohokrát. Dokonalý scénář tohoto filmu tomu alespoň nasvědčuje. Skvělé obsazení, J. R. Meyers je správně chladný a přislizlý, jen je pro mě v některých scénách trochu ve stínu Scarlett Johansson. Jediné, co mi opravdu vadí je "ocas" - Hra osudu, kterým titul patrně ověnčili čeští distributoři. ()

marttul

Tento film jsem již dvakrát zahlédla v televizním programu ( nevím, možná byl vysílán vícekrát a já měla jen špatný zrak =o)) a pokaždé jsem si říkala, že si ho nenechám ujít...Bohužel, nechala...Uběhlo pár stovek dní a já pátrala v paměti, který z filmů byl mnou velmi očekávaný, ale bohužel mi nějakým způsobem unikl. A tak jsem si vybavila Match Point. S ostudou musím přiznat, že se jedná o první film Woodyho Allena, který jsem ve svém životě shlédla. Hned při prvním záběru na J. Rhys Meyerse se mi rozbušilo srdce a to trvalo po celý zbytek filmu.(i když v některých pasážích později zůstávalo stát) . Dokonalý příběh, dokonalé herecké výkony a nadpozemská hudba - to vše se snoubí v tomto uměleckém dílem, kterým Match Point bez diskuzí je. Proto jsem ani chvilku neváhala a film ohodnotila tím nejvyšším možným hodnocením. Jedno vím jistě - až se mě kdokoliv bude ptát, jaký film mu můžu doporučit, bez váhání sdělím - MATCH POINT =o) ()

Sojdik

Jen jsem přepínal televizní kanály předtím, než jsem šel spát a na ČT 1 jsem uviděl Jonathana Rhyse Meyerse, kterého jsem měl rád, a tak jsem začal koukat. Nevěřil jsem svým očím, i když jsem si pořád dokola říkal, že ráno vstávám a musím jít spát, tak jsem nemohl ani odtrhnout oči. Nominace na Oskara za scénář není nadarmo, neboť právě scénář z tohoto filmu dělá takhle skvělé drama. ()

dejvikpils

Když jsem poprví viděl tenhle film, nemohl jsem po něm usnout.. možná proto, že jsem vypil hodně koly, ale spíš proto, že jsem musel o tom filmu pořád přemejšlet. Výborný příběh a z části i docela ze života. Supr výkon J.R. Meyerse. Moc se mi líbil. ()

Scooby..

Abych řekl pravdu tak mi tam vadily tyto věci. 1: Hlavní hrdina co měl snad zánět spojivek nebo byl pořád zhulenej. 2: Hudba ( na tento žánr nejsem stavěný ) 3: Dost jsem se u filmu nudil, ale posledních 20 minut už šlo. Není co dodat, tento film se Woodymu vážně nepovedl. ()

Matt2626

OD samého začiatku som mal z filmu nepríjemný pocit. Až po čase som si uvedomil, že to nie je z filmu, ale z Jonathana Rhysa. Tak ako bola Scarlett skvelá, on bol nepríjemný, afektovaný, akoby hral celý film v kŕči. A to si veru Allenov scenár nezaslúžil, ktorý bol rafinovane poskladaný a z banálnej zápletky vyžmýkal obdivuhodný snímok. 65% ()

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

18.09.2022

Pro fanoušky legendárního herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena přichází smutná zpráva, oblíbený a oceňovaný filmař se totiž po více než sedmdesáti letech u filmu rozhodl pro odchod do důchodu,… (více)

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“