Match Point - Hra osudu

• Česko Hra osudu (více)

Muž, který řekl 'Raději bych byl šťastný než dobrý', viděl hluboko do podstaty života. Lidé se bojí čelit faktu, jak ohromná část života závisí na štěstí. Je děsivé vědět, kolik toho je mimo naši kontrolu. V tenisu jsou momenty, kdy míček udeří do okraje sítě a na setinu vteřiny se může překulit dopředu nebo zpátky. S trochou štěstí spadne dopředu a vy vyhrajete. Nebo možná ne a vy prohrajete.

Match Point – Hra osudu je drama o společenském vzestupu mladého muže a děsivých následcích jeho ctižádosti. Hlavní hrdina se nedokáže rozhodnout mezi dvěma ženami a nenachází cestu ven. Uchýlí se tedy k extrémnímu řešení. Děj filmu zasadil režisér Woody Allen do anglické vyšší společnosti. Scarlett Johanssonová zde hraje krásnou americkou dívku, která vstoupí mezi Jonathana Rhys Meyerse a jeho ženu Emily Mortimerovou. Matthew Goode je Emilyn bohatý bratr, který tuto zápletku odstartuje. (oficiální text distributora)

balayette

Absolutně atypický Allen. Brilantně vystavěný příběh, neočekávatelné zvraty, pramálo konverzačních gagů a samozřejmě úplně chybící postava komentátora dějě přímo do kamery - samotného Woodyho. V posledních desítkách minut se mi tajil dech. Klasické vztahové drama řešící rozpor vášeň nebo jistota v sobě navíc zahrnuje pojem štěstí. Je velmi snadné hlavního hrdinu hodnotit, soudit ho a jasně poukazovat na místa, kde udělal chybu. Ale film je tak příliš snadno aplikovatelný na realitu, že kdybychom se nad tím jenom lidsky zamysleli, nemusel by být společenský tlak tak neúnosný, aby lidé docházeli k těmto mezním skutkům. Silný film, který v paměti utkví nejen díky výborné Scarlett Johansson. ()

tulen

W.Allen není můj šálek čaje, ale tohle se mu vůbec nepodobá. Velmi povedený film, který když si člověk myslí, že se děj ubere jedním směrem, uhne jinam a skončí "happyendem", který je ale poněkud děsivý :-) Škoda, že na konci se W.Allen neudržel mimo své vyjeté koleje a nacpal do toho duchy a užvaněnýho detektiva s jeho snem ... A taky brokovnice není zrovna tichá zbraň ... No ale to se dá skousnout. ()

dennuska

Grandiózně vypointovaný příběh. S Allenovkama bývám dost na štíru. Někdy mi Woody vyloženě sedne a jindy se totálně rozcházíme. Match Point ale překračuje všechny škatulky. Občas se prostě vyplatí zariskovat a zkusit něco nového, máte-li štěstí, nebudete ohroženi.. ()

Monini

Herecký výkon Jonathana Rhys Meyerse je neuvěřitelně obdivuhodný. Ke konci, kdy film gradoval, předvedl děsivě výborný herecký výkon. Obsadit ho do tohoto filmu bylo velmi moudré rozhodnutí :) ()

AyLe_

od druhé půlky jsem fakt trpěla toho chlapa bych přerazila..dvě hodiny na mě byly vážně moc na takové téma, které má jasný průběh a na mě občas až moc ukecaný scénář. možná to je mým dnešním rozpoložením, ale sledovalo se mi to dost těžko, takže dnes *** ()

lapatata

Velmi úsměvně na mě působí to, jak nadhodnocený může být film ve spojení se zvučným jménem režiséra. Není to špatné, je to poutavé a zábavné. Každopádně mi to chvilkama připomínalo americké televizní filmy. Opravdu hodně se mi líbil až ten velmi netypický, originální a symbolický konec. Tématicky podobný, ale dle mého názoru, o třídu lepší film je Unfaithful od režiséra Adriana Lynea. ()

Teen.AGE.r

Nechal jsem se unést... Unést na vlně spičkového scénáře a špičkových hereckých výkonů. Neporovnávám s jinými filmy, ani s knihou - hodnotím samotný film a hodnotím ho vysoko :) 5* ...85% ()

lepinla792

Začínající pohodovka, kde je očekávatelné napětí. Od prvních chvil zábavné, s dobrými herci a dialogy. Jak se vztah a životy osob vyvinou je věrohodné a vše v napětí ubíhá. Oceňuji, že konec nesklouzl k tuctovosti, byť jsem se toho nebál. Přesto jsem byl i nad očekávání příjemně překvapen. ()

carnacv

Dvě hodiny sleduju příběh nahoněnýho ega, kterýmu nerozumím. Fakt ale je, že je důležité mít štěstí :). Snímek není špatně natočen a i herecky je se na co dívat, akorát dějová linka je poněkud pro náročnějšího diváka. Nu což, alespoň musí člověk napřímit mysl. Jo a kdyby to bylo o půl hodiny kratší, nic by se nestalo. ()

Bull2

Další zajímavá sonda do duše. Láska/bohatství je dilema, které tu řeší hlavní hrdina. V jiných filmech, kde si hrdina nejčastěji vybere lásku a vzdá se bohatství, zde si vybere bohatství a zahodí lásku. A jak zaznělo na začátku: Lidé si neuvědomují, jak velkou roli v životě hraje štěstí. Buď vyhrajete nebo prohrajete. Hlavní hrdina vyhrál a prohrál zároveň. Posuďte sami. ()

skok01

DRSNÉ. ŠÍLENÉ. Odtažitě chladné, nečekaně kruté,strohý kalkul, vypočítavost. Jeden z mých prvních intenzivních kontaktů s tvorbou W. Allena. Ještě teď ve mně film rezonuje, ještě teď, mi běhá mráz po zádech a pozastavuje se má mysl nad krutostí a chladnou vypočítavostí hl. mužské postavy. Nechápu, jak toto všechno dokázal W. Allen tak jasně, realisticky a bez obalu dostat do tohoto filmu. Stále přemýšlím, co to muselo být za člověka kamenného, bez citů, že došel tak daleko, že se před ničím nezastavil a bez mrknutí oka udělal to co udělal, potlačil v sobě úplně všechno, všechno hodil za hlavu, jakoby nic z toho co bylo doposud se vlastně ani neuskutečnilo, pak jen prostě jednoho dne zabil... Zabil a zničil 3 nevinné životy.... Jakoby nic. Otočil se a šel dál, žil dál svůj život a nic na sobě nedal znát. Skoro by se chtělo říct: zrůda... ()

katherine7

Sexy Jonathan a sexy Scarlett.. to je dynamická dvojka. Ve filmu jim to sluší a srší z nich sex appeal. Film se mi hodně líbil a musím říct, že jsem ani v nejmenším netušila, že režisérem je Woody Allen. Příběh je o tom, jak je chudý tenisový instruktor vtažený do víru vyšší společnosti a pak jde vše ráz na ráz. Zamiluje se do snoubenky nejlepšího kamaráda, ale sestra jeho nejlepšího kamaráda, chce jeho, tak si ji tedy vezme, ale zahejbá s tou druhou. To je prostě denní chléb většiny lidí na světě.. je to tak a je to smutné. Nakonec milenka otěhotní a týpek dostane nahnáno.. neví jak z kola ven a tak se jí zbaví.. typický krásný happy end :D Nakonec z toho náš hrdina vyvázne bez viny a v klidu a pokoji v duší čeká dítě se svou manželkou. Za mě 4*. ()

feho312

Fascinujuci film... To dokaze asi len Woody Allen. Scarlett bola skvela ako asi vsade, ale mna viac bavila a zaujala Emily Mortimer. Rezijne bol pre mna fantasticky... od tretej minuty som si uzival kazdy zaber, strih, "pokazene" svetlo, nedokonaly dialog, Hitchcockovske sceny... Proste WAW... Proste Woody Allen! Skoda, ze som ho nezahliadol aspon v cameo... Svedcalo by mu to ;) ()

ragtime

Woody odišiel do Európy. A obdobie skvelých filmov začína. Námet je v podstate trochu okopírovaný. Ale tí herci, cit pre dramatičnosť a tá britská angličtina z tohto kúsku robí klenot, ktorý som si opätovne pozrel po rokoch a nestratil nič zo svojho kúzla. ()

Zdenek.D

Kriminálně laděné drama, jehož konec šroubuje hodnocení o hvězdičku výše - film je do samotného závěru předvídatelný a svým způsobem plochý - všechny postavy jsou ve svých škatulkách a téměř jako by se bály vývoje. Závěr však dává filmu zcela jiný nádech a už jen pro to, bych tohoto Allena doporučil ke shlédnutí. Z pohledu celé jeho tvorby se jedná o průměrný kus. ()

Accuphose

Je to obyčejně neobyčejný film...  o lidském osudu, volbách a důsledcích, ačkoliv mne film ničím nešokoval, mrazilo mě při něm v zádech, a užil jsem si ho i přes delší stopáž :-) Nečekal bych, že tohle natočí Woody Allen. ()

Bragi66

Vůbec bych nepoznal, že to režíroval Woody Allen, a už vůbec nechápu proč. Ta základní myšlenka o tom míčku, to jo, ta je nosná, ale v tomto filmu se nijak moc neprojeví. To třeba ve filmu Magnolia (1999), tam si ty nenáhody zahrají opravdu řízně. Match Point mi připadá jako dost povrchně moralistická středoproudá vyprávěnka o společenském vzestupu a žuchu (neboť takový pád snad ani není pád, ale spíše takový nepřesvědčivý žuch). Pár bodů za hudbu a profesionální filmovou práci. ()

babi

Máme tu nejméně Allenovského Allena za posledních pár let....Podobný pocit jsem měla u jeho Interiérů, ale i ty byly alespoň trochu prošpízovány jeho osobitým humorem a nadhledem. Tuto změnu jsem ale přesto, že jsem spíše skalní fanoušek jeho starších gestiko-upovídaných satirických filmů, uvítala. Ze začátku máte pocit, jako byste se dívali na prachobyčejnou romantickou záležitost, kterých je takovýmto lehce dramatickým způsobem (milostný trojúhelník) zpracováno plno. Jako Allenka v říši divů:) hledáte toho Allena, což umocňuje ještě fakt, že se příběh odehrává v Londýně. Po půl hodině nevíte čím to je, ale prostě víte, že za kamerou se směje Woody. Na konci filmu, který mě mimochodem překvapil, i když bych to u "normálního" filmu tohoto typu čekala, je vám už jasné, co tím asi "vtipálek" chtěl říct. Vyčtete to z hraní herců..Kdyby totiž takhle hráli opravdovou dramatickou romantiku, jejich výkony byste zapomněli a přišlo by vám, že se ani nesnažili zaútočit na Oscara. Ale protože je tento film točen s absolutním nadhledem, je jasné, že to tak Woody zamýšlel a jejich výkony jsou rázem skoro nadprůměrné. Satirická komedie, co se tváří jako drama, řeší význam štěstí v životě a demonstruje ho v prostředí anglické smetánky, mě zaujala. Film sice nedokoukáte s rozchechtanými plícemi, ale zapůsobí na vás. Uvědomuji si, že už si Allen nemůže dovolit hrát patetické žvástaly jako v kouzelné Annie Hallové, ale přesto mu dávám 4 hvězdičky. ()

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

18.09.2022

Pro fanoušky legendárního herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena přichází smutná zpráva, oblíbený a oceňovaný filmař se totiž po více než sedmdesáti letech u filmu rozhodl pro odchod do důchodu,… (více)

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“