Reklama

Reklama

Rambo: Do pekla a zpět

  • USA Rambo (více)
Trailer 3

Obsahy(1)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

(více)

Videa (5)

Trailer 3

Recenze (1 578)

tombac 

všechny recenze uživatele

Masakr, kterému lze vytknout jen něco nablblých misionářských keců adresovaných zasmušilému lodníkovi a relativně krátkou stopáž, poněvadž jakmile vyskočí lodník na barmskou pevninu s bandou žoldáků, film postupně nabere rychlost splašeného vlaku a zastaví se, když je ještě hlaveň lodníkova kulometu rozžhavená do běla a svedla by rozšmelcovat na krvavé flákoty další prapor vojáků. Všechna čest, Rambův čvrtý nástup na scénu se nese ve velkém stylu a všechny ty soudobé akční krváky proti němu vyhlížejí jako neviňátka. Když už se střílí, chuchvalce krve cákají na všechny strany, barmští zlosyni vraždí, znásilňují, usekávájí mačetami končetiny a nahánějí domorodce na miny... V akci je také Sly-režisér jako doma. Navzdory pekelnému tempu v závěrečné půlhodinovce je řež přehledná a nechutně detailní. Na nějaké vizuální finesy se tu nehraje, tohle je poctivý oldschool s jedním digitálním úletem (sniper). 9/10 ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Nemůžu si pomoct, ale poslední díl Ramba se mi prostě líbil nejvíc. Tady poprvé jsem dokázal přijmout důvody, kvůli kterým se John zapojil do konfliktu. V tomto díle nezněly Rambovy řeči (či jiných postav) tak hloupě a pateticky. Ve čtyřce bylo nejmíň přestřelených či vyloženě dementních scén. V Rambovi: Do pekla zpět jsem neměl takovou potřebu se smát skrz trapné pasáže, nenudil se a plně fandil hlavním hrdinům. A přestože se dá nejen v případě závěrečných jatek diskutovat nad tím, zda má tahle nezřízená brutalita a zabíjení své opodstatnění, jestli to není jenom chorá zábava a potěšení, která snímek degraduje, mně se film celkově líbil a s čistým svědomím mu dávám slabší 4*. ()

Reklama

movie 

všechny recenze uživatele

John Rambo rozjímá v thajské džungli, loví kobry a provozuje amatérskou kovařinu, aby se záhy dostal zpět do vřavy a po dlouhých 20 leti našel vykoupení. Je to docela krutor. Dojde i na trochu Rambovské filosofie, "Live for nothing or die for something." a světozoru -"Fuck the world," to když se skupinka křesťanských misionářů rozhodne léčit barmskou genocidu pomocí zubních vrtaček a acilpirinu. Škoda že se tohohle nedožil Jerry Goldsmith a nezachránil snímek od jediného silného nedostatku: zcela nevýrazné hudby, která je i v těch nejheroičtějších momentech zcela neučiná. Ach jo ... ()

Dudek 

všechny recenze uživatele

"Zabíjet je stejně snadný jako dejchat..." Sylvester Stallone dokazuje, že o koule nepřišel ani vlivem přílišného použivání steroidů. Konečně přichází na plátna kin snímek, ve kterém odstřelovač nedělá jen legrační dírku mezi oči, snímek, v němž každý zásah setsakra bolí. Fakt, že pořádná akční řežba rozhoděn není výsadou pouze 80. let Stallone dokazuje ještě dříve, než si jeho postava stoupne za kulomet a hordu vojáků přemění během chvíle v čvachtající hektolitry rudé sračky. Už na začátku nám totiž ukáže, jak může dopadnou jednoduchá hra, ke které není třeba více než několik zajatců a pár min. A věřte, že začátek je opravdu jen slabá polívčička, Stallone postupně na brutalitě přidává. Když vezmeme v potaz kolik let uplynulo od posledního Ramba, musíme Stallonemu pogratulovat, že narozdíl od spousty tvůrců, kteří se snaží zoufale spojit poetičnost 80. let s trendy let podleních, se to jemu povedlo. Zahcovává brutalitu a dějovou přímost, ale zároveň zlepšuje audiovizuál inspirujíc se nedávno natočenými filmy. Kamera se tak konečně stává mnohem více aktivní částí filmu a hudební doprovod je povedeným splynutím původních tónů a povedených součastných rytmů. Je též zajímavé pozorovat na kolik nový díl ovlivnila současná politická situace. Rambo totiž rozhodně je ovlivněn skutky z posledních let, i když to nijak nekonkretizuje. Díky bohu. Jen nerad bych viděl jak Rambo bojuje - s ameirckou vlaječkou na tvářích - proti vojákům s turbany v Afgánistánu. I když, upřímně, zas tak špatné by to být nemuselo. Otázka jej, jak by Stallone dílo podal. Každopádně současná "barmská" verze je přesně tím co jsme všichni chtěli vidět. Prostředí příjemně evokuje předchozí díly, ale zároveň nabízí spoustu prostoru k vyprávění vlastního příběhu. Stallone se tak může chytře vyhnout největší chybě šestého Rockyho, přestože jedné krátké 'rekapitulovačce' se přeci jen nevyhneme. Ta však nemá velkou váhu a je spíše krátkm obohacením. Největší chybou tohoto snímku je zcela určitě klidnější část, ve které se spíše nudně hovoři a Stallone hází smutné výrazy utrápeného veterána. Jediným štěstím je fakt, že tyto části krom začátku nemají - hlavně díky výborné stopáži - moc prostoru. Hend ta první je narušena efektivním probuzením vojenského instinktu po domluvě s piráty a další už je plynule narušována bojem. Jak už jsem předznamenal, krátká stopáž je opravdu dostatenčná a tím největším překvapením byl velmi rychlý konec, který příšel - alespoň pro mě - hodně nečekaně. Nový rambo je paradoxně přesně takový jak jsem čekal, ovšem proti všem předpokladům mě strhl a bavil jsem se velmi dobře. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Čo tam idete robiť?“ – „Zmeniť svet.“ – „Máte zbrane?“ – „Samozrejme, že nie.“ – „Tak nič nezmeníte. Choďte domov.“ S hnevom na svet a s problémami nezadržateľného starnutia nebojuje len Rambo, ale aj jeho herecký predstaviteľ: režisér, scenárista a producent Stallone. Ak niečo tejto krásne a hladko zrežírovanej snímke zbytočne ubližuje, tak paradoxne krátžka stopáž. Kvôli nej totiž nemajú kedy naplno rozoznieť vojnové zverstvá a rozvinúť sa prekvapivo výrazné postavy (Sarah, plešatý Lewis, odstreľovač), čo je škoda. Paradoxne zároveň ale práve oná skratkovitosť, rázna hláškarská úprimnosť („Nikdy si nezabíjal kvôli krajine. Zabíjal si kvôli sebe.“) a istá forma nedopovedanosti (titulný zlosyn takmer nič nepovie!) ho robia zvláštne mnohoznačným, ba až strhujúcim. Keď som na tom bol v kine, neveril som vlastným očiam, keď som videl, aký bitúnok Slyovi štúdio povolilo natočiť. Diváci boli nadšení, celosvetová tržba 113 miliónov síce nepatrí k najväčším favoritom desaťročia, ale pri skromnom rozpočte 5O miliónov fakt nebola zlá. Kino Považan NMnV 2008 ()

Galerie (149)

Zajímavosti (50)

  • Rány způsobené těžkým kulometem M2 ráže 0,5 byly často diváky či filmovými kritiky považovány za nereálné. Veteráni z Afghánistánu a Iráku, kteří měli s touto zbraní zkušenosti, však uvedli, že důsledky jejího použití jsou zcela přesné, někdy dokonce mírnější než v realitě. (DEXTER099)
  • Nôž, ktorý používa John Rambo (Sylvester Stallone), navrhol a vyrobil Gil Hibben. (ČSFD)

Související novinky

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

06.11.2017

Už řadu měsíců je jasné, že úspěch amazonské princezny přižene do kin další superhrdinky. V Sony chystají týmovku s Black Cat a Silver Sable, v 20th Century Fox řeší spin-off Logana s X-23, a jak… (více)

Creeda 2 natočí Stallone

Creeda 2 natočí Stallone

10.10.2017

Boxerská sága o Rockym se před dvěma lety dočkala spin-offu se synem Apolla Creeda. Film za 35 milionů dolarů vydělal 173 milionů a dovedl Stalloneho ke Zlatému glóbu a nominaci na Oscara, takže není… (více)

Rambo se přesouvá do televize

Rambo se přesouvá do televize

23.08.2013

Rambo: Do pekla a zpět z roku 2008 nebyl žádný komerční trhák, ale fanoušci akce ocenili jeho žánrovou čistotu a snímek si pamatujeme jako důstojný návrate Slye do slavné role. Dlouho se mluvilo o… (více)

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)

Reklama

Reklama