Na skle maľované (TV film)

Drama / Muzikál

Československo, 1980, 104 min

Ze na tematiku Juraja Janosika /1690 - 1718/ uz vzniklo dostatok materialu je fakt. Reziser Bielik by urcite vedel rozpravat. A je to kvalitne dielo, aj ked Docolomanskeho som nikdy nemal rad. Pochvalu si vsak zasluzi plejada vtedajsej hereckej elity : Romancik, Valentova / obaja sa blysli v kulte Kladivo na carodejnice/, Turzonovova /Bourlive Vino/ .... 89 %(13.3.2013)

Najslávnejší slovenský muzikál, ale pre mňa určite nie najlepší. Jánošíkovský zbojnícky odkaz, kde nejde o zbíjanie, ale o lásku. Vo veľmi úspornom prevedení, kde celá scéna pozostáva len z jednej mega-šmýkalky. Zbojnícke a iné ľudové kroje a k tomu piesne v populárnom prevedení 70-tych rokov mi k sebe nejako nesadli. Zapamätania hodnou mi tak zostala len jediná skladba, samozrejme s Dočolomanským.(24.12.2013)

Najlepší slovenský divadelný muzikál, s výbornými piesňami. A najmä za tie dávam päť hviezdičiek. Ale pravdaže aj za herecké výkony. A dokonca som mala to šťastie, že som to v pôvodnom obsadení videla v divadle niekoľkokrát a ten zážitok je nezabudnuteľný. Bohužiaľ som sa vybrala aj na nové spracovanie a to som robiť nemala :((9.8.2010)

Pomník zrejme najslávnejšíemu slovenskému muzikálu - ktorý vlastne pritom nie je slovenský (a tá typická poľská irónia a nadhľad je na tom bohovsky vidieť) - a slovenskej hereckej elite 20. storočia. Dielo básnika Ernesta Brylla a skladateľky Katarzyny Gärtnerovej malo v Poľsku premiéru v roku 1970 a dosiahlo vyše 600 repríz. Na Slovensku odštartovalo v 1974 v naštudovaní režiséra Karola L. Zachara, dramaturga Antona Kreta a choreografa Štefana Nosáľa a počtom 648 repríz sa stalo najúspešnejším počinom činohry SND, neskôr ešte k tomu úspešne inscenovaným v početných ďalších divadlách.(25.12.2016)

Pravdepodobne najslávnejší muzikál u nás i keď nepochádza priamo od nás s Dočolomanským v úlohe najslávnejšieho zbojníka, ktorá tohto herca preslávila azda najviac. Na skle maľované malo premiéru vo varšavskom divadle v roku 1970 kde dosiahla takmer 600 repriz, o štyri roky neskôr sa začalo hrávať aj u nás. Televízne prevedenie muzikálu má v dekoráciach veľmi strohý, až inscenačný charakter, javisko je zostavené s jednej drevenice a niekoľko rekvizít, ktoré sú snímané na zelenom pozadí. Po hereckej stránke je film rozhodne odvedení na výbornú, okrem Dočolamanského, ktoré vlastne nie je ani na scéne až tak často vedia dobre hrať (či spievať?) aj ostatní herci. K samotnej hudbe. Zložila ju Katarzyna Gartnerová a melodicky sú jednotlivé piesne by boli bez textu takmer na nerozoznanie, to isté platí aj o tej naslávnejšej pesničke, ktorá už vyslovene zľudovela. Ako bolo to vcelku pekné, len ako som už napísal, ja túto muzikálovu sortu až tak nemusím a tak možno je moje hodnotenie trocha neobjektívne. Zbohom buď, Michal Dočolomanský.(30.8.2008)

• - Choreografiu robil Štefan Nosáľ - zakladateľ, umelecký vedúci a choreograf folklórneho súboru Lúčnica. (Smok)