Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Televízna inscenácia muzikálu s jánošíkovskou tematikou. Táto hra, ktorú naštudoval režisér Karol Zachar a choreograf Štefan Nosáľ, mala v Slovenskom národnom divadle mimoriadny úspech. (oficiální text distributora)

Recenze (44)

jasse 

všechny recenze uživatele

Tento slovenský muzikál je prostě bomba, zvláště když se podíváme na rok vzniku. Ladnost a líbivost je výsledkem choreografie Štefana Nosála, který byl zakladatelem a šéfem Lúčnice, k tomu není co dodat. Chytlavé písničky, vtipné texty, výborné herecké obsazení a ne-za-po-me-nu-tel-ný Michal Dočolomanský. ()

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Mě se vlastně tento záznam nelíbil, protože: 1) Na skle malované jsem viděl v divadle 3x někdy v letech 1995-6 a celý ansámbl byl podstatně vyhranější, než v roce 1980 ze kterého je tento záznam. 2) Z divadla si pamatuji několik detailů, které filmový pás nezachytil. 3) Čerta hrál tehdy Maroš Kramár a přestože "filmový" čert byl také dobrý, já chci vidět Maroše! 4) A toto je velmi důležité - na záznamu mi schází celkový pohled. Všechno jsou to detaily nebo výseky, což není občas špatné, pokud ale sedíte v divadle, vidíte celou scénu. Chtěl bych doopravdy moc vidět celou scénu a tento záznam ji ani jednou neukáže. Velmi, velmi bych si přál vidět třeba statický záznam tohoto představení, který bude celou dobu zabírat celé jeviště. Bohužel ale asi neexistuje. Moc bych si přál záznam z poloviny devadesátých let, ten ale asi neexistuje také. Takže jsem vděčný i za toto. Rozumíme si? ()

Reklama

ecceHOMMO 

všechny recenze uživatele

....som vo vytržení......nemám slov......klaniam sa všetkým zúčastneným......proste nádhera.....prekrásne texty, prekrásna hudba.....štiplavý humor......atmosféra......ktorá vás pohltí.....a na konci si želáte prídavok...či dokonca repete.....sakra...toto som mal vidieť na živo.....( ale to by som asi onemel od úžasu.....) ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Středoevropský rozměr Jánošíkovy osobnosti i legendy-odkazu je utajenou skutečností pro většinu Středoevropanů. V slovenském prostředí se zásluhou klasika Slovenského národního divadla Karola L. Zachara podařilo vytvořit skvělé představení vyšperkované řadou skvělých hereckých výkonů, jimž vévodí životní role Michala Dočolomanského vynikajícího i slovenského, ale snad ještě více československého herce. Mimořádné jsou i výkony Božidary Turzonovové jako předzpěvačky (původně tuto roli měla hrát další slovenská legenda československého dosahu, v době premiéry r. 1974 již těžce nemocná Eva Kostolányiová), Soni Valentové, Anny Javorkové a Františka Zvaríka. Skvělé jsou i taneční a pěvecké komparsy. Mimo Jihlavy se muzikál hrál také v Praze (Jánošíkem měl být Viktor Preiss) a v Liberci (libereckou inscenaci viděl a vysoce ocenil Dočolomanský). Na Slovensku byl muzikál dále inscenován v Nitře a Prešově, kde také slavil mimořádné úspěchy. Pro mne osobně byla zajímavá i kreace Oldo Hlaváčka v kontrapunktické roli čerta. NA SKLE je dostupné i na slovenských DVD nosičích. Slovenské národní divadlo i touto muzikálovou inscenací potvrdilo, že disponuje mimořádným souborem, ne jednou, ale hned několika skvělými, všestranně nadanými hereckými generacemi (mimo muzikál zůstali např. Juraj Kukura, Martin Huba, Mikuláš Huba, Jozef Króner, Gustáv Valach, Ivan Palúch, Ida Rapaičová, Július Pántik, Emil Horváth mladší; omlouvám se, pokud jsem bezděčně zalovil v jiných slovenských divadlech). V každém případě je toto představení nadčasový pomník slovenského dramatického a hudebního umění. ()

Agatha 

všechny recenze uživatele

Tento muzikál jsem měl možnost několikrát vidět v nastudování hereckého souboru Horáckého divadla v Jihlavě a dones si na to živě vzpomínám a na závěrečné ovace ve stoje jen tak nezapomenu. A to mi věřte, v Horáckém divadle se často ve stoje netleská. Tohle bylo poprvé za 8 let co tam jezdím, a pravidelně je slabé slovo. Pamatuji si to přesně, bylo to poslední představení před derniérou a absolutně nikdo nečekal, že konec proběhne tak jak proběhnul. Výborný scénář, choreografie, písničky, herci, atmosféra, no prostě všechno! Kdo máte možnost jít na toto do divadla tak neváhejte, vřele doporučuji! ()

Galerie (2)

Zajímavosti (5)

  • Spevohra Na skle maľované mala premiéru v roku 1970 vo varšavskom Poľskom divadle. V československej premiére ju uviedlo o dva roky neskôr Státní divadlo Brno - pod názvom "Zbojníci a žandáři". Diváci na Slovensku sa s pôvodným muzikálom zoznámili v roku 1972, keď ho do Bratislavy prišlo odpremiérovať Štátne divadlo J. Slowackého z Krakova. (krasomama)
  • Choreografiu robil Štefan Nosáľ - zakladateľ, umelecký vedúci a choreograf folklórneho súboru Lúčnica. (Smok)

Související novinky

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)

Reklama

Reklama