Na skle maľované (TV film)

Drama / Muzikál

Československo, 1980, 104 min

Divadelné predstavenie pôsobilo určite ešte intenzívnejšie, televízna inscenácia na sile stráca, ale inak, našťastie, zachováva všetko (obsadenie, hudba, texty) pôvodné a teda nadštandardné.(30.8.2008)

Toto už svet nezažije... Nahradiť Doča, aj napriek snahám, sa skrátka nedá... Je to síce muzikál, ale normálne mám kdesi vo nútri pocit, že je to možno aj najlepší Jánošík....(16.3.2006)

Pravdepodobne najslávnejší muzikál u nás i keď nepochádza priamo od nás s Dočolomanským v úlohe najslávnejšieho zbojníka, ktorá tohto herca preslávila azda najviac. Na skle maľované malo premiéru vo varšavskom divadle v roku 1970 kde dosiahla takmer 600 repriz, o štyri roky neskôr sa začalo hrávať aj u nás. Televízne prevedenie muzikálu má v dekoráciach veľmi strohý, až inscenačný charakter, javisko je zostavené s jednej drevenice a niekoľko rekvizít, ktoré sú snímané na zelenom pozadí. Po hereckej stránke je film rozhodne odvedení na výbornú, okrem Dočolamanského, ktoré vlastne nie je ani na scéne až tak často vedia dobre hrať (či spievať?) aj ostatní herci. K samotnej hudbe. Zložila ju Katarzyna Gartnerová a melodicky sú jednotlivé piesne by boli bez textu takmer na nerozoznanie, to isté platí aj o tej naslávnejšej pesničke, ktorá už vyslovene zľudovela. Ako bolo to vcelku pekné, len ako som už napísal, ja túto muzikálovu sortu až tak nemusím a tak možno je moje hodnotenie trocha neobjektívne. Zbohom buď, Michal Dočolomanský.(30.8.2008)

Jsem nadšený. Veskrze sebevědomý film. Pěkná muzika, nadhled, humor, plejáda slovenské herecké elity, vtipná režie, prostě paráda. Takový Jánošík je stravitelný i pro tohle století.(27.12.2013)

Bravúrne !!! Nádherné, podmaňujúce a svieže !!! Pre mnohých klasika najklasikovatejšia !!!(21.12.2005)

• - Choreografiu robil Štefan Nosáľ - zakladateľ, umelecký vedúci a choreograf folklórneho súboru Lúčnica. (Smok)