Na skle maľované (TV film)

Drama / Muzikál

Československo, 1980, 104 min

Sice dnešním pohledem trochu statické. Ale když vidíte některé choreografie jako tanec zbojníků, milostnou scénu, kdy Juro tedy Dočolomanský stoupá po horách, kterou představuje plátno, když vidíte tu plejádu herců v čele s čertem Oldou Hlaváčkem, anjelem Emiliou Vášáryovou, smrtí Soňou Valentovou (u nás známou z Kladiva na čarodějnice) , o hudbě a krásných textech ani nemluvě, nejde než dát plný počet. Apropos prý někde český starý záznam v hlavní roli s Viktorem Preissem.... To bych tak rád viděl. Jinak dnes se u nás hraje tento původně polský muzikál s výborným českým přebásněním Jaromíra Nohavicy, který kompletně předělal toto dílo, ač vše zachoval. Akorát z Juraje Jánošíka udělal zbojníka Janíka, co jezdí z Těšína do Vídně. A povedlo se mu to tak krásně, jako Werichovi z Voskovcem se kdysi povedl převézt Divotvorný hrnec do českých poměrů.(2.1.2014)

Ze na tematiku Juraja Janosika /1690 - 1718/ uz vzniklo dostatok materialu je fakt. Reziser Bielik by urcite vedel rozpravat. A je to kvalitne dielo, aj ked Docolomanskeho som nikdy nemal rad. Pochvalu si vsak zasluzi plejada vtedajsej hereckej elity : Romancik, Valentova / obaja sa blysli v kulte Kladivo na carodejnice/, Turzonovova /Bourlive Vino/ .... 89 %(13.3.2013)

Pravdepodobne najslávnejší muzikál u nás i keď nepochádza priamo od nás s Dočolomanským v úlohe najslávnejšieho zbojníka, ktorá tohto herca preslávila azda najviac. Na skle maľované malo premiéru vo varšavskom divadle v roku 1970 kde dosiahla takmer 600 repriz, o štyri roky neskôr sa začalo hrávať aj u nás. Televízne prevedenie muzikálu má v dekoráciach veľmi strohý, až inscenačný charakter, javisko je zostavené s jednej drevenice a niekoľko rekvizít, ktoré sú snímané na zelenom pozadí. Po hereckej stránke je film rozhodne odvedení na výbornú, okrem Dočolamanského, ktoré vlastne nie je ani na scéne až tak často vedia dobre hrať (či spievať?) aj ostatní herci. K samotnej hudbe. Zložila ju Katarzyna Gartnerová a melodicky sú jednotlivé piesne by boli bez textu takmer na nerozoznanie, to isté platí aj o tej naslávnejšej pesničke, ktorá už vyslovene zľudovela. Ako bolo to vcelku pekné, len ako som už napísal, ja túto muzikálovu sortu až tak nemusím a tak možno je moje hodnotenie trocha neobjektívne. Zbohom buď, Michal Dočolomanský.(30.8.2008)

Videl som naživo nové spracovanie, 13.6.2014, Detva, amfiteáter. V hlavných úlohách Ján Slezák, Pavol Topoľský, Ivan "Tuli" Vojtek, Zuzana Tlučková, Roman Féder, Karol Čálik, Michal Hallon, Štefan Richtárech, Jakub Ružička, Katarína Hasprová (v oficiálnom obsadení aj Marta Sládečková, Martina Dolná a ďalší.)(14.6.2014)

Na skle maľované je jednoducho špička slovenských muzikálov. Herci, ešte z osemdesiatych rokov, ktorí obsadili túto divadelnú inscenáciu boli a stále sú jednoducho legendy. Navyše táto inscenácia je vtipná, dramatická a vôbec sa pri nej nenudíte, čo je často najpodstatnejšie. Keď idem do divadla dnes tak si v duchu pospevujem piesne, ktoré sa stali tiež nesmrteľné. Super - ****.(9.3.2013)

• - Choreografiu robil Štefan Nosáľ - zakladateľ, umelecký vedúci a choreograf folklórneho súboru Lúčnica. (Smok)