Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

Sdoom

Sice slabší, ale 4 hvězdičky. Apocalypto totiž i na druhé zhlédnutí poskytuje dostatek filmové zábavy. Je pravdou, že digitální kamera sice filmu moc nepřidává, ale nevadila mi nějak extra moc. Velice kvituji fakt, že je film v jazyce, který se co nejvíce blíží mayštině. No a pak tu máme velmi jednoduchou dějovou linku sespoustu akce, krve a utrpení, ovšem to celé ve výborném tempu, které tu jednoduchost celkem vynahrazuje. (Blu-ray, orig.) ()

herr_carter

I love it !! Chvílemi tak reálné a brutální, až mi přišlo, že nesleduju film, ale jsem opravdu v té době, tohle se tedy Gibsonovi povedlo na míru, podle mě jeho nejlepší film. Tak autentické a kruté, jak jenom tehdejší vymření jedné civilizace mohlo být.....................moje hodnocení = 9,5 z 10. ()

Circumscriptor

Množstvo uživateľov vyčíta Apocalyptu práve to, že sám film nie je rozhodnutý, pre aké publikum je v skutočnosti určený. Vraj pre dospelého diváka tu je priveľmi jednoduchý dej a naopak pre deti je tu príliš veľa násilností. A s týmto tvrdením vôbec nesúhlasím. Musíme si uvedomiť, v akom prostredí sa film nachádza, aké uvažovanie majú hlavné postavy a až potom by sa dal film nejako subjektívnejšie zhodnotiť. Mel Gibson je vďaka prínosu scientologickej cirkvi do jeho života prenáramný psychopat, o čom vypovedajú aj jeho filmy. Je tu veľa kladov, ako napr. jaguár útočiaci na lebečnú kosť, ale rovnako aj veľa záporov. K nim patria hlavne skupinky Majov nezmyselne prepadávajúce a vraždiace domorodé osady a nepochopiteľné vyvreskovanie a rečnenie na májskej pyramíde, ktoré až nápadne pripomínalo odkaz na akýchsi diktátorov modernej doby. Krásne nasnímané prostredie nedotknutej prírody natočené kamerou Genesis (ktorá mimochodom stojí toľko, ako priemerný slovenský byt, či dom v Bratislavskom kraji) a nikdy neomrziteľná hudba Jamesa Hornera však vytvárajú prenádherný celok, pri ktorom je pomerne veľká škoda, že sa nedočkal nejakého toho Oscara. Obzvlášť náherná je nenapodobniteľná scéna skákania do vodopádov a tú som si práve asi najviac odniesol z celého filmu. Bonusom je záverečný príchod Portugalcov či Španielov (možno dokonca samotného Krištofa Kolumba) do Ameriky. ()

Kelly2502

Hodnotenie číslo 2000, tak som sa rozhodol pozrieť niečo, na čo som sa už dlho pripravoval_______Spôsob akým dokáže Gibson pomocou kamery subjektivizovať dianie na plátne, ako strieda POV zábery, shaky cam, statické zábery a nájazdy je pre mňa fascinujúci. Vytvára tak v divákovi pocit, že sa nachádza priamo v strede diania. Vidíme to čo postavy, cítime to čo postavy a predovšetkým vidíme Mayskú kultúru z prvej ruky. Rovnako tak sa striedajú aj scény, v ktorých poznávame postavy a ich kultúru a scény, ktoré sú spravené len pre efekt a nijak dej nerozvíjajú________Dejovo to nie je nič oslnivé, ani to nie je srdcervúce ako Braveheart. Svoj prvotný zámer, ktorým podľa mňa bolo vytvoriť napínavú, dobrodružnú a hlavne krvavú indiánku s dávkou Mayskej kultúry si však plní dokonale a ja zase raz nechápem, čo niektorých ľudí na filmoch Mela Gibsona tak odpudzuje. ()

uzzi

Rozhodně to není klasická popcornová záležitost. Gibson si vylepšil profil po Umučení Krista a opět natočil film, který se dá přežít bez prstu v nose. Nelze mu upřít zásluhy o to, že do klasické produkce přináší "jiné" filmy. Jeho snaha o originalitu mu v tomto filmu vyšla. Co se příběhu týče ten je jednoduchý a rozhodně to není na škodu, obsazení je skvěle sedící a rozhodně to muselo stát nespočet hodin vyběrem komparzu. Brutalita některých scén je zde dobře zasazena a nepůsobí samoúčelně, tedy až na pár okamžiků, kdy si Mel ukájí své choutky... :-) Nečekal jsem mnoho, dostal jsem o trochu víc. Za originalitu **** ()

Cruise

Vypráví o zániku??? Ale musím říct, že hodně brutálně...Záběr na dvě lodě je opravdu velkolepý, tomu se říká ZÁNIK ŘÍŠE! Samozřejmě, že si to mál divák domyslet, ale tohle rozhodně nevypráví o zkáze Mayů! Největší plus vidím v kostýmech, které jsou vskutku překrásné. ()

Borec3

Mozek bohužel vypnout nedokážu a co je moc, to je příliš, proto skutečně nechápu, proč se nám Mel snaží servírovat "rozpad jedné civilizace" ve stylu "budeme jí říkat třeba Mayové, dobře to zní". SPOILER Myšlenku musím chtěnechtě nastínit spolu s omračující pointu celé rambovskopredátorské anabáze. Onen vousáč v závěru má být bezpochyby Hernán Cortéz, tudíž onou implodující civilizací jsou Aztékové, nikoliv Mayové... viz. Mariuv příspěvek. Něco jiného je míchání etnických rysů, ale zaměnit celé civilizace, jejichž vrcholy dělí pět století? To je Gibson. Pokud jde o film, bavil jsem se dobře a i toho jaguára překousnu, hold Mel už to jinak neumí. ()

velkyvezir

Brutálně naturalistický snímek s "happy-endem". Skvělá více jak dvouhodinová podívaná, která se sleduje s jedním dechem a která dokazuje, že Gibson je možná lepší režisér než herec. Výborná kamera a střih. ()

Rudinsky

Veľmi dobré. Naozaj. Fantastické kostýmy (ak sa to tak dá nazvať), originálny jazyk, autentickosť všetkých odporných, kôlmi prerazených ksychtov a krásna výprava. Mel je vo svojom živle - scény sú tučne dynamické, divák sa počas celého filmu vôbec nenudí (a to sa behá iba po vlastných!!!). Brutálnosťou sa nešetrí, akcie a napätia je tu dostatočne. Dal by som aj päť hviezdičiek, ALE... Televíznu kameru v takomto výpravnom filme vôbec nemusím (historická atmosféra dostáva neúprimný direkt - to si môže dovoliť Greengrass v technologickom špionážnom thrilleri, a nie film, v ktorom partia polonahých furiózov nacvičuje parkour), a myslím, že aj ovocie niektorých scén sa dalo vyšťaviť ešte oveľa viac - hlavne záverečný survival of the fittest. Inak ale spokojnosť. ()

wikus

Tak pre mna je to určite adekvátna náhrada za nevydarené Umučenie Krista. Hneď na začiatku ,, nahánačky´´ bolo jasné, ako to celé dopadne, ale napriek tomu vás film donúti sedieť a čakať, ako to celé skončí. Film pôsobí veľkolepým dojmom, no iba chvíľu. Ked ho necháte uležať v hlave,zistíte, že to je ďalšia niekoľkodňová senzácia, ktorá už určite vyprchala. ()

killjezor

Neskutečně těžké hodnocení. Pokud bych to bral jako historický snímek, nezbývá nic jiného než bouřlivý potlesk. Sice se najde pár nelogičností, včetně konce, který mi časově nesedí k městu Mayů (Podle mne Teotihuacan, který už tehdy nebyl osídlen. Pokud se pletu, omlouvám se.). Jinak vylíčení života jejich civilizace mi příjde dost reálné, víceméně jsem si to tak nějak představoval. Jen nevím jestli se pořádaly výpravy na získání obětí. Mám pocit, že srdce se vyřezávaly jenom zajatým válečníkům z bojů. Na druhé straně je film, jako vyprávění příběhu. Tam už Gibson dost kulhá a víceméně čekáte jenom to, co je naprosto jasné od začátku. Ovšem díky Gibsona je to pokoukání úplně dokonalé. Scény jsou na sebe roubovány precizně a pár chybiček si ani nevšimnete. Film doporučuju všem, kteří se chtějí obohatit. Pro málo otrlé diváky přece jen bude působit dost syrově a bohužel nejde doporučit ani zarytým historikům. Všichni ostatní litujte, že jste to ještě neviděli. ()

jondoe

Mel Gibsom u mna svojimi filmami naplno boduje. V tomto filme sa objavili relativne nie moc znami herci a vsetci boli nadmieru presvedcivy. Aj to je dokaz toho ze Mel vie hercov nasmerovat k tomu aby svoje ulohy zvladli. V niektore sceny vsak vo svojich filmoch opakuje. Napriklad aj v statocnom srdci prisiel hlavny hrdina o svoju zenu podrezanim hrdla a tak isto to bolo aj tu ked si prisiel o svojho otca tym istym sposobom. Je to vsak len nepodstatny detail ktory som si hned porovnal z tymto filmom. ()

GeorgeHans

Krásna kamera a úchvatné prostredie pralesu sa filmu nedajú uprieť, ale film je v druhej polovici občas nudný, nechcene smiešny a nedokážem sa ubrániť pocitu, že je takpovediac o ničom. ()

martinez.

Nesouhlasím s tvrzením, že Mel Gibson natočil pouhou ódu na násilí, akční film bez špetky myšlenky, který se po pár dnech vykouří z hlavy. Ano, je tam dost naháněček, krve i useklých končetin, ale v mém případě to jen posílilo soucit k hlavní postavě, která si v jihoamerickém pralese prožila opravdové peklo. U tohoto filmu jsem zažil velkou spoustu výrazných emocích, což je úspěch, protože to určitě nebylo primárním cílem režiséra, spíš je to takovým sekundárním produktem, který mu před kamerou vznikl nevědomky. Emoce výraznější, než jaké ve mně vzbouzejí filmy k tomu předurčené. A navíc určitě nejde opomenout jako vždy skvělého Jamese Hornera a jeho soundtrack, zajímavé, neokoukané herce, majestátné kulisy, kostýmy, výpravu. ()

Zagros

Vizuálně je film povedený. Jednotlivé obrazy džungle a mayské společnosti chvílemi berou dech. Bohužel mi trochu chybí obsah. Příběh je velmi jednoduchý a víceméně jasně předvídatelný. Postrádám nějaké jasné sdělení. Je to spíše sled krásných obrazů, který je občas zběsile akční a občas melodramatický. Jo a tu perličku na závěr si mohl odpustit. ()

CSSML

Jedna hvězdička za originální prostředí, druhá za neuvěřitelně realistické kostýmy, třetí za vyzdvihnutí důležitosti rodiny a víc nic. Gipsonův naturalismus je tentokrát zcela samoúčelný. Ve druhé půlce filmu nemůže být o ději řeč. Jaguáří tlapa si schopnostmi přežití nezadá s Rambem a ještě disponuje samouzdravovacím tělem (vizte ránu na hlavě v závěrečné scéně). Veškeré zvraty v honičce jsou pak předem zabité, jelikož divák od začátku ví, že Jaguáří tlapa všechno přežije, protože „to bylo předpověděno“. Opravdu neotřelé. ()

jirijost

Natočit tenhle film muselo být hrozně složité, ani si nedovedu představit jak. Sehnat někde ty herce, kteří tohle mohli zahrát, namaskovat je aby vypadaly tak jak vypadaly, to muselo dát strašně práce. Vše navíc doplňuje hodně zajímavý příběh, který vás kromě snad první trošku slabší půlhodiny nenechá vydechnout a všechno nakonec vyvrcholí příjezdem, jak jinak než civilistů... Jediné co mi trošku chybělo byla nějaká výraznější hudba, nemůžu si pomoct ale přišlo mi že byla vždycky jen tak v pozadí. ()

purekritik

POMO *** "Hyperakčná indiánka, ktorá ani chvíľu nenudí - ak máte pri sebe popcorn. Hlbší myšlienkový rozmer je iba umelo našróbovaný, čo spolu so samoúčelným násilím film nemilosrdne podkopáva. APOCALYPTO totiž mohlo byť buď výborným rodinným filmom alebo skvelou existenciálnou drámou, zatiaľ čo takto sa brutalitou vyhýba detskému divákovi a tematickou plytkosťou dospelému. Navyše, vizuálna stránka pôsobí kvôli množstvu záberov akoby z digitálnej kamery prekvapivo lacne. APOCALYPTO je vzrušujúci zážitok, no po pár dňoch sa zneho stáva zabudnuteľná fraška, ktorá minula svoj cieľ." .......Gibson nastínil několik rovin, jež mohly zapříčinit rozpad Mayské říše. Kulturně-morální úpadek a s tím spojený náboženství, nemoci přinesené conquistadory atd., celý to lehce směřuje k nějakýmu schématu, jež může stát za rozpadem velkých civilizací obecně (viz. úvodní citát), ale "myšlenkový rozměr je uměle našroubovanej". Btw může bejt násilí vůbec "samoúčelný", když se objevuje ve filmu, kterej zobrazuje zhouby "primitivní" civilizace v nějakým 16. století? ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)