V televizní adaptaci detektivní novely Mileny Brůhové najde starý pán sousedku Hlachovou v bezvědomí. Kriminalisté hned zahájí pátrání, protože je jasné, že se ji pokusil někdo zavraždit... A tak se seznámíme s dvojicí detektivů, kapitánem Valentou (Rudolf Hrušínský) a poručíkem Novákem (Viktor Preiss). Zpočátku není možné nalézt motiv. Jde tu o dědictví? Stárnoucí vdova je majitelkou vily. O osobní mstu? Ani ke svým nejbližším se nechovala právě laskavě. O žárlivost? Měla přítele, který ji sliboval, že se rozvede. O nenávist? Byla panovačná a zlá... Inscenaci natočil režisér Zdeněk Kubeček v roce 1979. Zajímavý herecký úkol svěřil Slávce Budínové. (oficiální text distributora)

honz

Poutavý příběh s kriminální zápletkou a nevšedním rozuzlením korunuje svým excelentním hereckým uměním Slávka Budínová - v dvojroli dvou stárnoucích sester (ačkoli jedna vlastně proleží film v nemocnici). V rolích kriminalistů tradičně výborní Rudolf Hrušínský a Viktor Preiss. ()

vitekpe

Tisniva atmosfera je hlavni devizou teto kvalitne zahrane, a hodne divadelne zpracovane, tv inscenace. I pres trosku prekotne pribehove zakonceni lze jiste doporucit. ()

Chudobka

Televizní film byl sice průměrný, Slávka Budínová v dvojroli špatná nebyla, ale uvítala bych už konečně detektivku, kdy bych nevěděla hned v prvních minutách, kdo je pachatel. Bylo to příliš okaté. Navíc ta hodná sestra v podání Budínové byla hodná tak, až to nebylo přirozené. Hrušínský je vždy výborný a Preissovi s obvazem na hlavě to slušelo. ()

Horak

Mno, Hrusinsky klasika, Preiss slusny, Budinova obstojne a to i pres to, ze casto nemeli co hrat. Prumerny scenar a mizerna rezie. Cele je to navic zazdeno hodne topornym koncem. ()

Huguette

Málem jsem zapomněla, jak skvělá herečka paní Budínová byla. Čím jsem starší, tím ji mám radši. Rolí v tomto pro mě docela napínavém filmu stoupla zase o trochu výš. A k tomu Viktor Preiss jako bonus. ()

Schlierkamp

Československá televizní krimi pátrající po vrahovi panovačné a necitlivé majitelky vily madam Hlachové. Případu se ujímá poněkud nesourodá dvojice vyšetřovatelů major Valenta a poručík Novák. Majora ztvárnila česká legenda R. Hrušínský, jenž se prezentoval svým typickým herectvím, tedy klidným, až flegmatickým vystupováním s výrazným odstupem k podezřelým, ale i ke kolegům. Mladého poručíka zahrál V. Preiss, jenž však předvedl nevýrazný výkon a jeho jediná samostatná krimiakce skončila totálnám fiaskem. Existuje však osoba, jejíž nespoutané herectví zastínilo všechny, jedná se samozřejmě o S. Budínovou v roli dvojčat s diametrálně odlišným charakterem. Zejména v závěru tato nedoceněná umělkyně oslnila svým famózním projevem. Snímek Z. Kubečka představuje klasickou televizní kriminálku s několika podezřelými, pozoruhodnou dvojici kriminalistů, ozdobenou výkonem paní Budínové, díky nemuž jsem zvolil nadprůměrné hodnocení. ()

Karp

Jako malý jsem z toho filmu měl těžké spaní:-) Výborné herecké výkony, slabší dějová linka. ()

G04T

Pro fanoušky italský kinematografie sedmdesátejch let může bejt tahle inscenace zajímavá tim, že se místy trochu podobá giallo thrillerům, bohužel s absencí krve, která byla ve starym českym filmu tabu. ()

Pitryx

Mrtvá inscenace. Taková ponurá. Herci odříkávají texty, nesnaží se o nic, snad mimo paní Budínové. Ani tematicky to nebylo nic moc. ()

ostravak30

Detektivka je sice kvalitně obsazená, jenže to je její jediný klad. Nadále se totiž odehrává pouze na dvou scénách a pouze stojící na výsleších. A kdyby se ta druhá Slávka Budínová nepřiznala, možná by klepla po hlavě i posledního z dvojice kriminalistů. ()

LiSaiFun

Není to špatné, ale taky ne zvlášť dobré. Nicméně ke zde zmíněným hereckým výkonům bych určitě přidal skvělého Filipovského, u kterého jsem najednou nesledoval obsah, ale jak to úžasně říká. ()