Reklama

Reklama

Epizody(5)

Dramatický příběh herců kočovné společnosti z druhé poloviny devatenáctého století na motivy stejnojmenného románu Adolfa Branalda je především holdem všem těm velkým i malým průkopníkům dramatického umění, kteří pomáhali šířit a udržovat kulturní identitu českého národa i mimo hlavní kulturní centra, kteří často za velkých obětí táhli káru umění vysokého i lidového, kteří mohli klesnout i na kolena, aby znovu vždy vstali, neboť sílu jim dodávala láska k divadlu.
Scénář Ondřeje Vogeltanze se soustřeďuje zejména na ústřední motiv životní lásky stárnoucího ředitele společnosti Matyáše (Boris Rösner) k subretě Magdě (Petra Jungmanová), vycházející hvězdě činohry a i tehdy módní operety. Vedle milostného dramatu seriál nabídne i atraktivní kostýmní podívanou a neodolatelnou romantickou atmosféru dávno zapomenutých štací.
Do rolí herců společnosti obsadil režisér Jan Schmidt Dagmar Bláhovou, Bohumila Vávru, Lubomíra Kostelku, Oldřicha Vlacha, Marka Vašuta, Kláru Jandovou, Jakuba Haise, Kláru Issovou a další. Důležitou roli v příběhu sehraje i Josef Abrhám a Bohumil Klepl.
Vedle literárních hodnot dnes již klasického díla české literatury je cenný zejména široký autentický materiál, neboť román vznikal ještě v bezprostředním kontaktu s pamětníky doby. Ani televizní seriál nemůže zachytit epickou fresku románové předlohy v celé její šíři a proto se soustředí zejména na ústřední motiv životní lásky stárnoucího ředitele společnosti Matyáše k subretě Magdě, vycházející hvězdě činohry, ale i tehdy módní operety. A tak vedle milostného dramatu seriál nabídne i atraktivní kostýmní podívanou a neodolatelnou romantickou atmosféru dávno zapomenutých štací. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze uživatele Radek99 k tomuto seriálu (1)

Stříbrná paruka (2001) 

Pod tímhle názvem bych čekal spíše nějaký dokument o výtvarníku Andy Warholovi, ale Stříbrná paruka mate svým titulem... Není totiž dokumentem, tím méně o popartové ikoně, ale je až překvapivě dobrým seriálem vzdávajícím hold hereckému řemeslu v dobách jeho kočovných začátků. To, že to tehdejší ochotníci neměli u kočujících společností lehké, víme již z hodin literatury a dějepisu, ale takováhle empatická sonda je zase o onen pověstný krůček blíže k pochopení... Výrazný český filmový režisér Jan Schmidt natočil seriál k uctění herecké profese a étosu divadla, obsadil do něj prvotřídní herce v čele s charismatickým Mistrem Borisem Rösnerem do role principála herecké společnosti a mezi řádky naznačil rozdíl mezi tehdy a teď - jestliže dnes herci často říkávají, že se divadlem neuživí, nikdo z nich ale nezažívá ten tehdejší SKUTEČNÝ hlad... ()

Reklama

Reklama