• Paity
  **

  Opravdu se mi líbil snad jen Boris Rosner, který toto drama obrovsky posunul dále. I tak smutné, ale na víc než dvě hvězdičky to nevidím.(21.6.2013)

 • Radek99
  ****

  Pod tímhle názvem bych čekal spíše nějaký dokument o výtvarníku Andy Warholovi, ale Stříbrná paruka mate svým titulem... Není totiž dokumentem, tím méně o popartové ikoně, ale je až překvapivě dobrým seriálem vzdávajícím hold hereckému řemeslu v dobách jeho kočovných začátků. To, že to tehdejší ochotníci neměli u kočujících společností lehké, víme již z hodin literatury a dějepisu, ale takováhle empatická sonda je zase o onen pověstný krůček blíže k pochopení... Výrazný český filmový režisér Jan Schmidt natočil seriál k uctění herecké profese a étosu divadla, obsadil do něj prvotřídní herce v čele s charismatickým Mistrem Borisem Rösnerem do role principála herecké společnosti a mezi řádky naznačil rozdíl mezi tehdy a teď - jestliže dnes herci často říkávají, že se divadlem neuživí, nikdo z nich ale nezažívá ten tehdejší SKUTEČNÝ hlad...(16.10.2007)

 • sportovec
  ****

  Musím s Radkem souhlasit. Literární předloha tuším Adolfa Branalda, dnes doyena českých spisovatelů (zanedlouho 98 let), je poctou všem bezejmenným dělníkům české Thálie z nejrůznějších nespočetných kočovných hereckých a divadelních společností, které kdy táhly českými a moravskými krajinami. V pojetí hlavních postav objevíme bez větších nesnází řadu tylovských reflexí. Mimo vynikajícího Rösnera, který tu hraje jednu ze svých nejlepších rolí, je nutno upozornit na dominantní brněnskou herečku středočeského původu Petru Jungmanovou. Režie Kdysiliberečana Jana Schmida původní Branaldův raný román posunula do vyšší kvality a dále umocnila tento neokázalý hold všem, kteří se kdy postavili na prkna, o nichž se tvrdívá, že znamenají svět. Neiluzívnost, syrovost tohoto pohledu niternost a přesvědčivost holdu lidsky prohloubila a proteplila.(13.3.2008)

 • Aky
  ****

  Zasunutý, opomíjený seriálek, nepochybně nedoceněný. Výteční herci, spolehlivě vedené příběhy (autoři to Branaldovi vskutku nepokazili). Dokonale navozená atmosféra, čemuž pomohla výprava, na které tentokrát tekevize nešetřila. Na člověka dýchne doba a její, přes všechna trápení, krása.(15.3.2009)

 • Candida
  *****

  Jeden z nejlepších TV seriálů "posametové" doby - podle mého názoru, někdo si to třeba nemyslí... AD: Radek99: inu, právě z těch dob se traduje úsloví: "MÁ HLAD JAKO HEREC" :-))(31.8.2008)

 • - Adolf Branald napsal stejnojmenný román jako své první literární dílo v roce 1947 a dodnes je Stříbrná paruka řazena mezi jeho nejúspěšnější práce. (hippyman)

 • - Natáčelo se i na náměstí v Telči. Z děkanství se dočasně stal hotel U Orla a z radniční síně stylová kavárna. Dále se filmovalo v Holašovicích, Telči, Všenorech, Ploskovicích, Varvažově, Putimi, Třeboni, Českých Budějovicích, Staré Hobzi a Jindřichově Hradci. (hippyman)

 • - Majiteľ má ako pamiatku schovanú ceduľu s nápisom "Povoznictví F. Fousek", ktorá visela na stene statku. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace