Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

Bachy

Další španělský zásah do mého vkusu. Od Del Tora jsem měl zatím možnost zhlédnout pouze oba Hellboye, ale tohle je úplně něco jiného. Faun má s pekelným komiksákem společnou snad jen španělštinu, úžasné prostředí originální potvory. Nejdříve mi labyrint přišel jako úžasná pohádka s troškou naturalismu, ale na konci už se věnuje spíše reálnému světu a fantasy prvky jdou lehce stranou. Film rozhodně stojí za vidění, španělština se krásně poslouchá, Del Toro nám ukazuje spoustu ze své fantazie, na obludy se kouká skoro s pokorou (Faun i oční bubák se můžou směle postavit do síně slávy všech fantasy postav) a příběh plyne právě jako v takové pohádkové knížce. Škoda jen, že na konci už film jede právě více v té reálnější rovině. Je jasné, že příběh k tomu vedl a jinak to ani být nemohlo, ale já se ke konci strašně těšil na další obludy a další Faunova čísla. K pěti hvězdám u mě chybělo malinko. ()

Rocky62

Bizarní, ale zároveň umělecké dílo, které, co se týče výstřednosti asi jediné svého druhu. Sofistikovaný a přesto nezmatený příběh s důmyslně laděnými vedlejšími liniemi vyvolává rozporuplné pocity a divák odchází od obrazovky s hromadou myšlenek a otázek. Postavy brilantně vykreslené (fanatický důstojník, překvapivě neodpudivé dítě a démonický "pohádkový" Faun). Formálně impozantní a hudbu jsem si pískal ještě dva dny po projekci. Skutečně ve všech ohledech znamenitě odvedená práce, ve které je ohromná dávka fantaskní tvůrčí invence. 85% ()

FrodoF

Je úžasné, jak dokázal Del Toro skloubit drama z doby frankofašistického Španělska s příběhem dětském fantazie, do kterého malá Ofélie prchá před nelítostným světem plným zla. Herecké výkony jsou skvělé (nejvýraznější je asi Sergi Lopez v roli kapitána Vidala a Adriana Gil v roli malé Ofélie). A konec je také opravdu nádherný a úžasně očistný. ()

Chrustyn

Hodně, opravdu hodně zajímavý film. Je vidět, že del Toro má nejspíše hodně bizarní sny. Je poměrně těžké film hodnotit a ještě obtížnější ho zaškatulkovat do jednoho žánru. Nejdříve se film tváří jako pohádka po chvíli se změní ve válečné drama a po celou dobu budete mít mrazení v zádech jako při sledování hororu. Aby toho nebylo málo režisér nešetří drsnými scénami výslechů a poprav. Ale rozhodně je to snímek, který stojí za to vidět, zvláště kvůli zajímavé exkurzi do imaginárního, tajemného světa do kterého utíká hl. hrdinka aby se schovala před drsnou realitou světa skutečného. Krásná hudba, dokonalé masky a fantastická atmosféra. Více takových filmů Guille. ()

klerik

Skúšali to nové HORY MAJÚ OČI aj SILENT HILL..., ale až del Toro dokázal posunúť žáner horor niekde vyššie. Úžasná vizuálna stránka, neuveriteľná napínavosť a ešte k tomu aj hlbší rozmer. Fantázia... ()

Lenny.M

Báječné fantasy s ještě báječnějším nápadem, bohužel nedotáhlé do konce, alespoň pro mě. Hlavní mladá herečka dobrá, záporňák taky dobrý, ale sakra, jen kdyby ten konec nebyl tak strmý a až divný.. ()

SeBig

Čekal jsem trochu vic neco jinyho. Za cely film jen dve stvury, jedna z toho me ani moc nezaujala. Hlavni hrdinka taky zadna slava. Zbytecne nataženy ze uz jsem si rikal at to skončí. ()

Jirka_Šč

První to viděla má jedenáctiletá dcera a líbilo se jí. Já dávám čistých 80%. Velmi zajímavé, netradiční skloubení světa po španělské občanské válce a světa fantazie. Pozitivum filmu vidím i v tom, že mě přiměl, abych do noci seděl a studoval reálie občanské války ve Španělsku (značně chaotická válka, násilí se dopouštěly obě strany). Budu chtít vidět i další filmy od Guillerma del Tora. ()

korbitch22 odpad!

Nejdebilnější a nejprimitivnější scénář filmové historie,zrežírovaný netalentovaným psychopatem.Co minuta na plátně to deset logických chyb.Nejodpornější sračka kterou sem kdy viděl.83% mluví za vše,svět se definitivně posral,ach jak málo vám stačí,musim se smát. ()

marhoul

Excelentní nářez. Plakala jsem. Ofélie je to nejkrásnější jméno. Úžasný film, úžasný příběh kolem vzniku filmu. Jedním slovem: dokonalost. ()

mat.ilda

Drsná a potemnělá pohádka pro dospělé, kteří však duší zůstávají stále dětmi - tím hůř na ně působí reálné části příběhu, z kterých ani únikem do fantazie nelze dosáhnout zdání štěstí a bezpečí, i tam je těžké bojovat proti zlu, i tam je nutné sebeobětování. Prolínáním obou světů se odlišnosti téměř stírají, pouze s tím rozdílem, že obludnost vnitřní hravě překonává tu na povrchu....Netradiční zpracování s úchvatnými maskami a skvělou hudbou. ()

Stanislaus

Nádherné a poutavé vyprávění z pohledu dítěte v opravdu těžkých dobách. Jde o jeden z nejzdařilejších španělských snímků a to zejména díky originálnímu tématu, skvělému hereckému obsazení, neuvěřitelně dokonalým maskám a ponuré atmosféře, která dotvářela vizuální stránku tohoto skvělého Torova počinu, na který jen tak nezapomenu. Opravdu zajímavý a nesmírně emočně silný konec. Nemůžu dát jinak než za plný počet, protože takový film se nerodí každý rok. ()

heyda

Dlouho jsem se rozmýšlel mezi 4 a 5 hvězdičkami, až jsem se nakonec rozhodl pro maximum hvězdiček. Zaprvé je to dáno tím, že jsem se doposud nepotkal s podobným filmem, který by byl tak originální, krutý a zároveň pohádkově poetický. Ta kamera, barvy, hudba, detaily, to byla naprosto dokonalá práce, k tomu opravdu nemám jediné výtky. Pár drobných výtek mám pouze k příběhu. Všechny už tu výše zazněly, takže je opakovat nebudu. A též souhlasím s názorem, že tomu pohádkovému příběhu bylo dáno příliš málo prostoru. Přesto jsem do značné míry uchvácen a proto se přikláním k maximu hvězdiček. ()

VenDulin85

Na Faunův labyrint jsem se vždy čas od času "chystala", ale pokaždé mě odradil onen válečný prvek. Dneškem jsem odhodila zábrany a vrhla se do toho po hlavě (s českým dabingem) a nelituji, protože to opravdu stojí za to. Čarokrásná podíváná v surovém světě, prolínání fantasy prvků s vojenským hnutím proti partyzánům, je to celkem dobře vyvážené (za sebe bych brala více pohádky, ale to je mé běžné skuhrání). Snad jediné, co bych vytkla, je přílišná brutalita a zabíjení, tolik krve snad nebylo nutné. Protože když se na to podívá člověk jako já, tak dojem z brutality je jediný, a sice mumlání "já bych tě vykuchala tak, že už bys nevstal, parchante..." ()

packa

Film jsem rozdejchával celej večer, musel jsem si pomoct pivní smrští. Smekám před výtvarnou formou a hereckými výkony. Ale za sebe můžu říct: už nikdy! ()

giblma

Po druhém zhlédnutí jsem nucena snížit. Zvuková a vizuální stránka jsou bez debat, ale do příběhu se párkrát vkrade nuda, kterou nezachrání ani drsnost některých scén. ()

jojinecko

Totálna "vizuálne-kreatívna masturbácia", ktorá ale vonkoncom nie je samoúčelná, ale maximálne pohlcujúca...aj svojim vizuálom aj príbehom, postavami.... Práve rozprávkový svet a pasáže ešte zvýraznili krutosť "reálneho" sveta, pričom spolu tvorili harmonický a kompaktný celok, ktorý diváka postupne a hypnoticky pohlcoval, aby ho v závere nechal napospas silnému záveru... To všetko podporené úžasnými hereckými výkonmi, VŠETKÝCH zúčastnených! ()

Flego

Nádherný príbeh, kde sa prelína svet rozprávky a krutej reality z konca španielskej vojny. Fantasy, ktorú stvoril Guillermo del Toro, chytá diváka za srdce od prvých záberov, ktoré plynú nežne, pomaly... Kamera sa zľahka dotýka príbehu, obrazy sa nenásilne prelínajú, uspávanková hudba Javiera Navarreteho dodáva príbehu tajomnosť. Drsnosť vojny a viera v rozprávky sú v ostrom kontraste a to dodáva filmu nevídaný rozmer. ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia