Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

Sadova302b50

No, byla jsem docela zklamaná. Film je možná opentlen krásnými efekty a mašličkami, ale přitom nás provází docela plochým, obyčejným vyprávěním a myslí si, že když použije několik uměle vyhrocených scén, zastíní svoji obavu zabořit botu trochu hlouběji do hlíny. Marná snaha. 60% ()

Manman

Dalsi film, pri ktorom nechapem to vysoke hodnotenie :D Uznavam, scena s prvou vrazdou bola "zaujimava" a koniec necakany, ale inak ma film skor sklamaval obcasnou neprirodzenostou. Napr. scena s hadankovou knihou - zobrazuju sa jej tajne obrazky a ona po nich stale smatra rukou a zakryva si ich. Cakal by som skor, ze bude uzasnuta a ruku da prec nech viac vidi. Alebo ked sa plazila v tuneli pod stromom, po ruke jej liezol chrobak. Aj ked bol fakt velky, kludne jej vyliezol az po laket, kde uz si ho konecne vsimla, 3 sekundy na neho pozerala a az potom sa zhnusila. Asi sa im nepodarilo poriadne zosynchronizovat herecky vykon a PC triky. Ale napr. pri scene s hostinou mi zas chybala motivacia. Tusim, ze asi bola fakt silno hladna, inak by neporusila pokyny spriatelenej carovnej bytosti len tak. Ale ak bola fakt taka hladna, mal by na to byt vo filme nejaky odkaz. To ze zacali rozdavat mensie pridely jedla nestaci, pretoze dievca sa nezdalo, ze by jej to vadilo. Viem, ze sa vrtam v detajloch, ale tieto a este dalsie veci ma vzdy vytrhli z deja a prestaval som filmu "verit". Pre mna slabe 3 hviezdy... ()

Mrliš

Faunův Labyrint je úžasné dílo. Negativní/deprimující atmosféru, kterou v sobě nese po celý čas, dokáže hravě přenést na diváka. Efekty jsou vyšperkované. Když se člověk soustředí tak postřehne i spousty detailů, které už tak tíživou atmosféru umocňují. A hlavní záporák je opravdu chladný jako kámen. Taková díla by měla vznikat mnohem častěji. ()

lineker

Tak trochu pohádka, tak trochu válečné drsné drama. Ta pohádka není tak zcela pro malé děti, to válečné drama zas nemůže oslovit fans tohoto žánru. Každopádně se jedná o velmi smutný a krutý film, který Vás dosáhne zasáhnout. Drsné válečné momenty, které má na svědomí sadistický důstojník španělské armády, střídají smutné pasáže fantaskních představ mladé dívky která se svojí matkou ocitla v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Vše cíleně a přímo směřuje k několika velkým tragediím. ()

erumelde

Opravdu zajímavý film, celkem strašidelný, občas až moc nechutný. Fantasy část se mi moc líbila, ale skutečná část byla občas moc černobílá a drsná. I když dopadne dobře, je na konci dost smutný. ()

SeeSaw

Rozhodně lze zařadit na topku "nejosobitějších" či "nejpozoruhodnějších" filmů současnosti. Já opravdu netuším kam tento film zaškatulkovat, zda to vůbec nějak jde. Na fantasy je to až moc reálné, na mysteriozní film až moc realistické, na horror je to málo strašidelné a na drama je to až příliš překrásné a dovoluji si říci že ani ne dost dospělé (i když vzhledem k surovosti Del Tora to není zrovna pro děti). Konec byl tak nečekaně smutný, že jsem měl chuť na celý film okamžitě zapomenout, to ale zkrátka nejde. Del Toro je pán ve svém oboru, který vlastně tak nějak sám definuje. Faunův labyrint stoprocentně stojí za zhlédnutí a když to překousnete tak i za dvě. Ono natočit v dnešní době něco na prahu tolika žánrů a obsadit do hlavní role nevinné děvče uprostřed lidského hnusu už samo vyžaduje ohromné tvůrčí schopnosti. ()

MiselB

Podle mě naprostá hovadina... nic mi to nedalo, vzalo mi to jen čas, mohla jsem si pustit místo toho nějaký kvalitnější film. Divím se celkem tolika kladným recenzím k filmu. ()

KT_2011

Dobrá režie, dobré herecké výkony, zajímavá výprava. Velmi zjednodušený příběh a postavy. Rámec příběhu tu už byl mockrát a tato verze nepřináší nic nového. Snad kromě několika scén hnusného fyzického nebo psychického násilí. Každý se holt vyžívá v něčem jiném :-/ Slušný film, ale nic víc. ()

omadlik

Ojojoj, to bylo těžké, až to nelibě nesu, místy se mi zdálo, že se v tom režisér vyžívá až příliš. A ačkoliv vše dobré, tak tohle bylo na mě až moc husté. 75% ()

Lubyk

Teď zpětně si říkám, že se nejedná o film, ve kterém by vedle sebe existoval fantasy svět a ten svět konce světové války. Stejně tak jako to můžeme brát jako fantasy, tak to může být psychologické drama, ve kterém je vykreslen zoufalý svět holčičky, kterou život dohnal do smyšleného světa. Naskakuje mi husina, když se někomu podaří realisticky vykreslit skutečná zvěrstva minulosti. Ještě zvlášť, když se v příběhu objeví nějaká ultra svině. A tady se to povedlo. Do pohádky to má stejně daleko jako striptérka do kostela. Takže nedoporučuji slabším povahám. Vy ostatní si to dost pravděpodobně užijete. Lidé by neměli zapomínat na to, co dokáže jedna zvrácená mysl. A neustále se to napříč dějinami opakuje, že zmagořit dav se mnohdy dá i něčím zcela absurdním. A to pak takové svině dostávají prostor a moc. ()

DavidAAAA

Solidní film, trochu zbytečně přeceněný. Kdyby zůstalo jen u reálného světa, tak se jedná o krátkou, špičkově natočenou povídku o hrůzných dětských zážitcích za války. Bohužel do toho vstupuje i fantazie děvčátka a ta je už natočená o poznání hůře. Námět by to byl úžasný, ale zpracování brutálně kulhá. Takže film nenadchne, ani neurazí. Jediné, co mne nesmírně rušilo bylo místy až idiotské chování toho děcka. No, a konec.. Na jedné straně nemá chybu, ale z hlediska druhé dějové linky je celkem ubohý. Každopádně nesmírně závidím schopnost dětí překrýt svojí fantazií hrůznou realitu ve zlé době, tuhle schopnost jako dospělí ztrácíme.. A je to asi škoda. ()

jatnar

Mistrovské dílo a film, se kterým jsem vyrostl. Jeden z těch filmů, kdy se na konci neubrání dojetí snad ani to nejtvrdší srdce. Del Torovi se nádherně povedlo vystihnout kontrast mezi optimistickým světem naděje dětské duše - jakýmsi dočasným úkrytem před depresivní realitou skutečného světa dospělých, zasazeného do prostředí kruté války. Rozhodně to není film pro děti, ale možná právě děti by jej měly vidět. Nádherné masky, prostředí snového světa se prolínají ruku v ruce s poměrně šokujícími scénami brutality - u kterých navíc kamera neuhne ani o píď, naopak je ještě vezme hezky detailem. I s nevelkým rozpočtem mohou vzniknout zázraky, jako je tento. Posledním triumfem jsou pak herecké výkony všech zúčastněných - zejména mladé Ivany Baquero, nestvůrného Douga Jonese a Sergiho Lópeze, který zde předvádí snad jednoho z nejlepších filmových zloduchů - snad ještě o třídu bestiálnějšího, než Ralph Fiennes v Schindlerově seznamu. ()

space weaver

Pohádka pro dospělé, která v sobě zahrnuje mnoho žánrů. Skvělý příběh v kulisách nacismu, pohledem malé Ofélie, která si vytvořila vlastní fantaskní svět, ve kterém se vydala na obtížnou cestu. Už úvodní cesta lesem, kde se mihla víla, navnadila. A od vstupu do tajemného labyrintu, kde se zjevil Faun, jsem zapoměl na vše a užíval jsem si tuto smutnou nádheru. ()

Akinaz

Tak tenhle film byl to nejdivnější a svým šíleným způsobem i nejzvrácenější, co jsem doposud viděla. Nevím jestli jsem byla víc překvapená nebo znechucená, ale jedno vím jistě, víckrát se na něj rozhodně nepodívám. 1* ()

wopizura

Filmové pohádky mám ráda. Tohle je ale kýčovitý slzoždím. Pro děti až moc válečných brutalit a samoúčelných hnusáren, jako zašívání dobře prořízlé pusy a potoky krve při každé příležitosti. Pro dospělé zase, naivně, schematicky černobílé. Ty dvě hvězdičky dávám pouze za tajemné výtvarno. Celkový dojem - Velké zklamání. ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia