Babel je již třetím snímkem vzešlým z úspěšné spolupráce režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárrita a scenáristy Guillerma Arriagy (Amores Perros, 21 gramů). Stejně jako v jejich předchozích společných projektech se i nyní náhodně proplete několik zdánlivě nesouvisejících lidských osudů. Dvojice Američanů, Richard a Susan, je na zájezdě v Maroku. Kvůli Susanině zdraví však musí svůj pobyt zde narychlo prodloužit... Chůva Amelia se bojí, že nestihne svatbu příbuzných v Mexiku. Spolu se synovcem se rozhodne, že tam tajně odjede i s opatrovanými dětmi... V Japonsku řeší mladá hluchoněmá dívka své psychické problémy. Ty jsou způsobené jednak sebevraždou matky, jednak neschopností komunikace s otcem... Synové marockého pastýře dostali kvůli hlídání ovcí od otce loveckou pušku. Samozřejmě ji chtějí vyzkoušet. Kulka letí dál, než mysleli... (oficiální text distributora)

mine.slayer

Naprosto mi uniká úspěch tohoto snímku. Film se doslova vleče skoro dvě a půl hodiny. Zápletka je tak nudně zkombinovaná, že postrádá jakýkoliv důvtip v doprovodu monotóního scénáře. Vše zachraňuje poměrně slušná výprava, kamera a herečtí protagonisté. ()

Spike86

Inarittův rukopis je poznat velice snadno. Je zde použit stejný způsob vyprávění příběhu a skladba scén nelineární v čase a přeskakující i v rámci lokací. Opět je příběh hodně civilní a film působí až artovým dojmem. Zajímavý, působivý guláš, pro mě však slabší než 21 gramů. 80% ()

marekm030

Synchronicita, kauzalita, prozretelnost ... Jedz z môjho jedla Pi z môjho nápoja A pochopíš, že Ja som Ty A Ty si Ja Všetci sme jeden. ()

aheka

Zprvu se mi zdálo, že půjde o zajímavý a nevšední film. Nicméně tento dojem asi po hodině vystřídal pocit znechucení a to zejména skrze hloupé a iracionální chování takřka všech hrdinů. Také prazvláštní propojenost mezi jednotlivými příběhy mě doslova zvedala ze židle (japonec si zajel zastřílet do Maroka, tam daroval pušku místnímu kozohlídači, kterou o pár let později sejmuly jeho haranti Američanku, projíždějící náhodou kolem v busu - WTF?). Když si ještě vzpomenu, co ve stejnou chvíli prožívaly děti Brada a postřelené Cate, hlavou mi běží další americký bullshit v podobě OMFG. Pro mne byl snímek zkrátka překombinovaný a emoce u mne téměř žádné nevzbudil, což je prazvláštní, jelikož mne většinou dojme i reklama na sunar. Příběh, který se odehrával v Japonsku, by určitě stál za podrobnější a hlubší zpracování. Asi jako jediný mne něčím malinko oslovil. Natočené to byslo vskutku pěkně, abych jenom nekritizovala. Hudba byla taky fajn. Ještě mě docela DOST vadil prostor pro fantazii a vlastní interpretaci určitých skutečností divákem, jelikož v některých případech se hluchá místa zaplňovala velice těžko. Babela hodnotím jako zajímavě poskládané puzzle rozličných skládanek, jejichž celkový obraz pojí pouze hrany potřené lepidlem. ()

ede

Emocí je tu až, až! A. González Iñárritu mě prostě baví, dokázal natočit další kauzálně a nepředpovídatelně propletený příběh, který od začátku napjatě graduje. Pravda, ne každý z příběhů byl tolik silný, ovšem jako celek Babel vyniká jako působivý a originální film, nemluvě o skvělých hereckých výkonech. ()

KiJi

NA POČÁTKKU BYLA PUŠKA. A možná i na konci. Ale kde je v tomto filmu konec a začátek? Jeden hloupý výstřel zasáhl do života čtyř rodin. Některým život zničil. Ono se dá říci vlastně všem, protože mnoho není dořečeno a divák si musí domyslet (např. jestli Cate zemřela nebo?). Každá rodina má vlastní bolístku, kterou postavy třeba jen malinko naznačí. Je to velmi lidský a emotivní film. Počítejte v některých pasážích s delšími popisnými záběry, které mě i nudily a které bych zkrátil. Jinak vše má své místo do puntíku a mnohdy právě obraz je vypravěčem. Film je vyprávěný jako by chronologicky, ale některé události předcházejí jiným, ale zopakují se z pohledu další postavy, aniž by se divákovi dalo na srozuměnou, že k časovému posunu došlo. A proto je dobré film sledovat velmi pečlivě. Herecké výkony famózní. Hodně lidí mělo problém s příběhem v Japonsku, ten totiž na první pohled přímo s ostatními nesouvisel; proč tam byl, co nám měl říci? Ale slova na závěr otce hluchoněmé dívky, že se jeho manželka zastřelila…by mohl mluvit za vše. Ale nic víc není řečeno, takže moje spekulace je, že to mohl být právě ta puška. A tím se kruh uzavřel. ()

Nellie Lovett

Dlouhé, nudné a o ničem. Příběh, který se tváří na první pohled syrově a netradičně, ale ve výsledku je to jen několik uměle propojených, nijak zvlášť objevných příběhů. Nejsilněji působí ten marocký, naopak japonská dívka mi neuvěřitelně lezla na nervy (a to byla celou dobu mlčky). ()

WikingVik

Sakra to jsem se zase nechal napálit. 80% na ČSFD a taková blbost. Tři navzájem provázané, dlouhé a nudné příběhy. Vážně nevím, zda byl v tomto filmu nejvíce vzrušující okamžik, když mladá hluchoněmá Japonka ukazovala bobra hochům od vedlejšího stolu, nebo když si mladej pastevec honil brko na stráni. I ta jedna hvězda ode mě je lichotka. ()

skok01

Brilantní. Celý film jsem vydržel nehybně u filmu, napnutý, nervózní a plný očekávání jak to všechno bude dál a jak to celé nakonec dopadne. Skvělé herecké výkony - B. Pitt, C. Blanchett a G. G. Bernal, dobré dialogy a vynikající hudba. Gradace děje, napětí, pozvolné rozplétání děje a souvislostí. A téměř celou více než polovinou filmu se nese podstatná otázka - A co bude s nimi / co bude s dětmi? ()

SaS

Tohle se mě dotklo a vtáhlo mě, jak může někdo napsat, že to nejde do hloubky. Naopak, několik příběhů, kde si různí lidé v různých situacích a kulturních podmínkách sáhnou na dno nebo se ocitnou ve vyhrocených situacích aneb "vše se vším souvisí". Ne pro všechny dopadne souhra okolností dobře. Jak se během pár vteřin může život zcela otočit a nabrat rychlý spád.  Za mě jasné čtyři hvězdy a to jsem ten film dlouho odkládala s pocitem, že to nebude dávat smysl, dávalo. ()

66JIRINA

Aby v Maroku neměli ani teplou vodu a čistý hadr na ošetření. Horší umístění pacientky už najít nemohli. Co se týče filmařiny souhlasím s kladným komentáři. ()

destl

Opravdu nejde nevyzdvyhnout hudbu, ktera je proste jedinecna, ale to v zadnem pripade neznamena, ze scenar nebo kamera je v pozadi...vsechno v tomhle filmu je dokonale.Babel bych ohodnotil 100%, Inarritu je kouzelnik. ()

de-souza

Hodně emotivní, často jsem cítil pocity zmaru, takový ale život opravdu je..Mexická část působila až rušivě, nějak mi nazapadala do konceptu filmu, ostatní dvě byly brilantně zvládnuté po stránce hereckých výkonů, hudby.. Silný hezký film, ale výkřiky "Film roku 2007" apod. mi přijdou přitažené za vlasy, krátkozraké.. ()

M.Coufield

Z celého filmu by se klidně dali udělat díly tří různých, lehce nadprůměrných seriálů. Podle předchozích setkání se zmíněným režisérem bych rozhodně čekal více. Jediný smutný paradox filmu - když se "blbou náhodou" něco stane američance v zemi, kde většina dětí snad v životě neviděla ani zubní kartáček, je z toho hned mezinárodní incident (terorismus...). Všichni se můžou s prominutím pos..t. Kdyby tam někdo vystřílel místní mateřskou školku, nepšoukne po nich ani pes. A nejsou si snad všichni lidé rovni!? hmm.. teď jsem si vzpomněl, kde by oni vzal školky? Ale zase jsem si docela živě vybavil vztekem rudý ksichty obloustlých zlenivělých američanů jak při sledování tohoto filmu nadávaj na hnusný teroristy:O) ()

Filmoušek

Po určité době jsem se musel vrátit k hodnocení a zvýšit jej o 1*, protože se mi film prostě líbil a občas na něj myslím. I když podobný styl byl i v 21 gramech, tak mne skládání mozaiky příběhů zaujalo. Je to vše cítit "obyčejnou" člověčinou a lidskými osudy v dnešním globalizovaném světě. Už se moc těším na další podobně vypadající film. ()

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

09.12.2013

Shia LaBeouf na odstřel?