V Kevinovi se skrývá 23 různých osob. Každou chvílí se má objevit čtyřiadvacátá... Tu pochybnou čest se s ním seznámit dostanou tři studentky, které původně vezl domů na prázdniny otec jedné z nich. Stačila chvilka a místo něj seděl za volantem podivný chlapík, který je místo vysvětlení uspal chemikálií. Později se probudí zamčené ve sklepní místnosti, kam za nimi záhy dorazí i jejich věznitel. Z rozhovoru s ním ale rozhodně nejsou o nic moudřejší, protože Kevin je evidentní magor. O nic lépe na tom nejsou ani jeho matka nebo malý Hedwig, kteří za nimi do podzemí chodí. Nenechte ale splést, přelidněno tu rozhodně není, všichni tito další věznitelé jsou jen produktem Kevinovy poruchy osobnosti. Pomoci se mu sice snaží psycholožka (Betty Buckley), ale zdá se, že na jeho mimořádné rozpolcení nestačí ani její letité zkušenosti. Vyznat se v něm pokouší i jedna z vězněných dívek, Casey (Anya Taylor – Joy), která chce Kevinova stavu využít k útěku. Jakožto holka s mučivým traumatem z dětství je navíc mimořádně odolný a vynalézavý druh se silně vyvinutým instinktem k přežití. Bude ho potřebovat. Kevinova čtyřiadvacátá osobnost se má každým dnem probudit a vše nasvědčuje tomu, že to rozhodně nebude kladný hrdina. (Cinemart)

S.hort.Y

McAvoy to zahrál bravurně, k rozlišení jednotlivých osobností pomohlo různé oblečení, ale jeho výrazy a změny hlasu byly super. Podobné i hraní si na své alter-ego. On to opravdu zvládl, věřil jsem to. ... Film měl napínavý začátek - o tom žádná diskuze nemůže být. Průběh celého filmu se mi taky líbil, až na pár nelogických scén (jsme tři, máme únikovou cestu, jedny zamčené dveře, dvě postele a ty postele nepoužijeme jako zátaras? Na to by Casey určitě přišla). Pak přišel závěr. Zrůda změnila celý závěr do té doby dobrého filmu na sci-fi, což je hrozná škoda. A přibylo množství nesmyslů - psychiatr ví, jak zastavit svého pacienta, ale ani v ohrožení života to neudělá? Zvládne to ale napsat? Nezaručí si žádnou ochranu i když tuší, že se děje něco velmi špatného? Proč už na začátku nenahlásila podezřelého, když to očividně tušila? Celé se to odehrává v ZOO, v místech, kam se sice běžně nechodí, ale očividně tam nějaký ten kuřák zavítá, a i když se střílí z brokovnice, tak to nikdo neslyší? Tak dobře to asi odhlučněno nebylo. Konec filmu zkrátka nedopadl, chyběla mi tam ta poctivá náplň a pověstná třešnička na jinak chutném dortu. A co mi film dal? 1) Více než hodinu napětí, 2) DID chorobu, 3) námět k přemýšlení a diskuzi a 4) Vyvolený do seznamu Chci vidět. ()

Davidaxik

Mno, až na to že film kategoricky horor, postrádá jakékoliv prvky hororu… Je to dobré. schyzofrenie byla úžasně ukázána. A její hypotetické hypotézi též. Horor tedy nic. Ale napojení na ten starší film byla naprosto legendární! Nečekané. Doufám v pokračování tohoto krásného béčka. ()

Kozlowski8

Tři dívky jsou uneseny a vězněny ve sklepě totálním psychoušem, který se střídavě převtěluje do čtyřiadvaceti různých osobností, z nichž jedna je ale fakt pořádná bestie... Shyamalan znovu ukazuje, jak skvělý je v budování atmosféry. Dvě hodiny je na co koukat, napětí a očekávání se stupňují a poslední půlhodina, byť totálně fantasmagorická, to u mne (kupodivu) vůbec neshodila. Bez problémů jsem přešel i několik drobných naivních okamžiků v průběhu filmu. Absolutní superlativy však patří Jamesi McAvoyovi, který perfektně zúročil své umění v prostoru, který se mu rolí Kevina naskytl. 85%. ()

CaptNemo

Téma originální, ale od Shyamalana bych čekal větší vynalézavost a menší předvídatelnost. U české verze oceňuji výtečný dabing Dany Syslové. Její postava je zajímavější, než všech 23 osob v Kevinovi. ()

Skylwalker42

Čtyři hvězdy za atmosféru, kterou umí jen Shyamalan a za McAvoe. Zde předvedl opravdu famózní výkon. Ta chybějící hvězda je za to, že tu poslední osobnost nemuseli tak přehánět a zkazilo mi to docela zážitek z jinak dobrého filmu. A poslední záběr? Vůbec nebyl rušivý a tím správným způsobem mě pobavil. ()

Martynes

Shyamalan is back! Herecký koncert Jamese McAvoye okořeněný vedlejšími hereckými výkony (Anna Taylor-Joy) a nepříliš přesným, zato zajímavým psychologickým rozborem dělá z Rozpolceného skvělou podívanou a jeden z nejlepších filmů roku 2016. Snad budu stejně nadšenej i z Glass. Mé hodnocení: 8/10 ()

Willynka

Shyamalan to své přízemní psycho zkrátka umí. McAvoyův charakter, či charaktery, jsou vybudovány s přesností chirurga a mé malé dušičce amatérského psychologa způsobovaly hotové nerdgasmy. Scéna s pokládáním květin u vlaku pro mě byla jeden z nejsilnějších kinozážitků za poslední roky. Ten soundtrack, vždyť to je přeci ... ? Byl Kevinův otec ve stejném vlaku? Jak to vše začalo do sebe zapadat, neskutečná katarze. Nevěřila jsem, že svoji skoro dvacet let vysněnou superhrdinskou trilogii po posledních trapasech dotáhne do konce, ale po traileru na pana Skleněného jsem upřímně dojatá. ()

kolly13

Den po shlédnutí filmu ve mne stále rezonuje a to očekávám od těch nejlepších. Nadpozemský výkon McAvoye (táhne film vpodstatě sám), kamera a střih včetně pečlivého nasvícení, úsporné pojetí kulis podtrhující psychologii postav a děj spěje k finále. Ano, najdem pár chybek, ale to dodává filmu reálnost, protože i tito lidé jsou mezi náma a odmítáním tohoto faktu se nic nemění. ()

Pavlosos

Konečně se komiksový svět M. N. Shyamalana rozšiřuje o nový přírůstek, po delší pauze s nečekaným nástřelem nového antihrdiny-padoucha, který ještě bude spolu s pány Skleněným a Vyvoleným dláždit poslední kousky chodníku superhrdinů a příští rok uzavřou kruh této brilantní a nezávislé superhero trilogie. Konečně jsme se dočkali... 95% ()

Birter

Split není seriózní psychologický film. A je podobný jako ostatní filmy M. Night Shyamalana, kde scénář není tak dobrý, ale režisérská stránka je výborná. Jako výborný příklad je film Unbreakable, bez kterého je tento film poněkud těžší strávit. Pokud totiž uznáte, že Split ko-existuje ve vesmíru Unbreakable, znamená, že už se nedíváte na hluboký psychologický thriller, který se snaží být autentický nebo až artový (Což tedy nevím proč by si kdokoliv myslel. Maximálně by mohl z neznalosti ártových filmů.), což by mnoho diváků jistě chtělo (koneckonců James McAvoy na to má tak nebo onak), ale díváte se na sci-fi jak psychologické, tak fyzické. A ačkoliv já jsem s Shyamalanovým vykreslením absurdního sci-fi do realismu, nebyl spokojený, zde mi to vadilo méně, protože se za 1. na tu zápletku nesoustředí tolik a za 2. film nabízí spoustu dobrých aspektů, z psycho-thrillerů, který vaší pozornost zaměstnají, a ve výsledku připraví, poměrně dobrý film. ()

bonovox

Návrat strateného režiséra takmer späť na vrchol. Pôsobivý thriller ktorý ťahá hore skvelý mc Avoy a tiesnivá atmosféra. A ten záver dáva tušiť niečo veľkého, aspoň v to dúfam. ()

Scaevola

(pozor, spoiler) Snímek se tváří jako precizní studie a je i podobným způsobem budován, leč mám strach, že s psychologií má společný pouze nápad, protože mu jde především o skvěle vystavěné a stupňované napětí, které sice není tak překvapující, jako v předchozích počinech se Shyamalanovým rukopisem, ale je o to mrazivější. Škoda jen očekávaného finálního rozřešení, které tentokrát spočívá pouze v navázání na fikční svět jiného filmu. Možná, že by bez tohoto dodatku byl závěr ve své prostotě údernější a hledaná hrůza by vyplynula jasněji... A přirozeně musím dodat, že McAvoy je fenomenální. ()

Elilast

Nebudu kritizovat způsob, jakým pojali DID, přece jen je to taková pohádka o Honzovi a jeho dvaceti osobnostech. A účel plní. ()

Doggie773

James McAvoy zde ztvárnil neuvěřitelně dobře hlavní postavu. Jedná se o úžasný psychothriller, který upoutá nejednoho diváka, hlavně díky jeho velmi napínavé atmosféře, protože nikdy nevíte, co se bude dít dál. Úžasný děj, super příběh a geniální atmosféra...to vše a ještě víc Vám film může nabídnout. Jedině doporučuji. ()

TesterX

Mám ze Shyamalanových snímků pocit, že v nich je vždy něco navíc a zároveň jim něco chybí. U Rozpolceného to platí opět. Tentokrát snímek mísí několik žánrů a to thriller, psychologické i trochu rodinné drama, horror a komedii - v tom posledním případě mám však pocit, že to nebylo záměrem. Ačkoliv je výkon McAvoye ocenitelný, jeho ztvárnění různých postav s kombinací vyděšených výrazů unesených vyznívá fakt směšně. Některé pasáže navíc působí zdlouhavě a to i přitom, že tu máme v hlavní úloze magora, co má v sobě pár desítek osobností (a ukáže nám jen zlomek) a ještě a navíc se prostřihávají flashbacky z dětství hlavní hrdinky. Je to ve výsledku takový mišmaš, který však dokáže díky hercům držet pozornost celou dobu a v závěru to nakonec režisér slepí dohromady, aniž by na něco zapomněl a nedávalo to smysl a to se slušně vygradovaným finále. Chtělo by to míň plkání, dusnější atmosféru a hororovejší nádech a je z toho mastrštyk, takhle je to jen takový rozpolcený. ()

jackalsc

Výborný James McAvoy. Docela zajímavá myšlenka a scénář. Uvítal bych ale kratší délku a trochu uvažování od dr. Fletcherové :D ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback