Reklama

Reklama

Královna

Trailer 3

Obsahy(1)

Osm dní, které otřásly monarchií. Oscarová Helen Mirrenová v titulní roli britského filmu, nabízejícího fascinující pohled do zákulisí britské moci po tragické smrti princezny Diany. Komorní drama uznávaného režiséra Stephena Frearse vypráví o těžkých chvílích britské královny Alžběty II., které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany. V době, kdy do křesla ministerského předsedy po drtivém volebním vítězství usedl Tony Blair, svádí panovnice souboj s veřejným míněním, sílou tradic a zejména sama se sebou. Zatímco dvůr považuje událost za ryze soukromou záležitost, veřejné mínění podněcované médii požaduje okázalé truchlení a neméně okázalý pohřeb. A ctižádostivý předseda vlády se snaží královnu, trávící čas na soukromém sídle ve Skotsku, přimět ke změně stanoviska. Režisér Stephen Frears společně se svým scenáristou Peterem Morganem čerpali z nejrůznějších zdrojů, včetně informací z nejbližších kruhů panovnice i premiéra. Pronikli tak do dvou zcela odlišných světů: konzervativního a upjatého prostředí dvora a nekonformního rodinného i pracovního zázemí nejmladšího britského ministerského předsedy, odhodlaného k radikální modernizaci systému. Popsali jak narůstající pochyby o vlastním přesvědčení na straně královny, tak nečekaný respekt, který si s postupem času dokázala u premiéra získat. Mnohavrstevnatý snímek, jehož nedílnou součástí jsou účelně využívané archivní materiály především z televizního zpravodajství, tak na pozadí reálných historických událostí nabízí také úvahu o samotné podstatě královského majestátu a jeho smyslu, o tradici a modernizaci, odpovědnosti a populismu. Vedle precizní režie a propracovaného scénáře film stojí na excelentních hereckých výkonech, jimž vévodí nepřehlédnutelná Helen Mirrenová. Za své dokonalé ztvárnění nepřístupné královniny osobnosti získala řadu ocenění, včetně přestižní ceny Britské filmové a televizní akademie (BAFTA), Zlatého Glóbu a především Oscara. (Česká televize)

(více)

Videa (4)

Trailer 3

Recenze (429)

novoten 

všechny recenze uživatele

Jednostranný tah na řadové publikum, průhledná idea celkového záměru a zklamání z toho, jak předvídatelně akademicky vytoužený může být slibně vypadající film. Nemůžu se totiž zbavit pocitu, že Královna funguje hlavně díky tomu, že je zobrazena jako člověk. Jenže tak nešikovně a lacině, že ji nemůžu brát vážně. Ohledně Dianina pohřbu si tvrdohlavě stojí za svým, neposlechne radu a když potká jelena, tak vyměkne a začne přemýšlet úplně jiným směrem? Tomu nedokážu věřit. Stejně tak mě mrzí, že je všechno převráceno do polodokumentární formy a přitom je divák od samého začátku dost nápadně manipulován do pozice Blairova fanouška a bez bližší znalosti politických souvislostí si přesnější obrázek udělat ani nelze. Chápu ten celosvětový úspěch, ale přičítám ho líbivě kontroverzní zápletce a faktu, že Helen Mirren vypadá jako Alžběta a Michael Sheen jako Tony Blair (čímž ale nepopírám, že většina kladů jde právě na jejich vrub). A přemýšlím, kdy jsem si naposledy připadal tak rozporuplně, jako když jsem pozoroval Královnu Matku v pozici vtipné vedlejší postavy. ()

Jossie 

všechny recenze uživatele

Helen Mirren je naprosto skvělá, vystřihla anglickou královnu neuvěřitelným a strhujícím způsobem. Film sám je hodně zajímavou sondou do života královské rodiny, jejich způsobu uvažování a musím uznat, že po jeho zhlédnutí se dívám jak na samotnou panovnici, tak na Tonyho Blaira docela jinýma očima a s velkou mírou pochopení. ()

Reklama

imf 

všechny recenze uživatele

Na hraně mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Pro Anglii mám slabost a Frearsův pohled pod pokličku navazuje na tradici těch nejlepších britských inscenací. Michael Sheen pro mě zářil ještě o chlup víc než Helen Mirren, všechno bylo usazené na svém místě. Napínák i pro ty, kdo v roce 1997 byli "při tom" a hltali každý novinový titulek. (70%) ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Zdržím se zde svého názoru na chování královské rodiny k Lady Di, protože mě to úcta k JEJÍMU veličenstvu nedovoluje. Naopak nemám problém říci, že film mě přišel tak trošku jako PR pro Tony Blaira , / nic proti němu, marně přemýšlím jestli Evropa má v současné době politika, který by byl lepší ... nemá./ i královnu a to mě do filmu, který má pojednávat o středu tradičních hodnot s moderním světem aboslutně vůbec nesedlo. Na základě toho na mě celý film nepůsobil moc upřimně a rozhodně mě nepodal klíč ke dveřím z nápisem "toto je Britská královna - taky člověk". Parádní herecký výkon Helen Mirren pomohl filmu k lepšímu průměru. Než vidět znovu Královnu, radši se příště kouknu na uživatelku Mertax v pyžamu, se sušenkou a čajem v ruce, z rozcuchanými vlasy a neumytými zuby, jak se cítí majestátně - to bude pětihvězdičková podívaná:) ()

Dudek 

všechny recenze uživatele

Zajímavé, to rozhodně ano. Konflikt vláda vs. Královská rodina převeden do širšího kontextu, kde potažmo vykresluje konflikt mezi tradičností ("historickou zaostalostí") a modernismem. Tenhle snímek se nesnaží být pohledem -či sondou - do nitra jednotlivých představitelů britské monarchie a už vůbec se nepokouší odbjasnit nám ono chování Královské rodiny po tragické události, běhemž ní zemřela Lady Di. Pouze onoho dne využívá jako jakéhosi tmelu, který pojí všechny části do sebe. A je třeba uznat, že tento tmel - hlavně díky reálným vsuvkám (bratrova smuteční řeč, Královnin přímý přenos) - splňuje svůj účel velmi dobře. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (30)

  • K dokonalé přeměně v královnu prý stačilo Helen Mirren jen málo. Hned jak se v paruce a s brýlemi objevila před štábem, dávali si mnozí ruce za záda, aby jí vyjádřili úctu. (Siriuss)
  • Film měl premiéru na festivalu v Benátkách, kde Helen Mirren za svůj výkon od diváků obdržela pětiminutové ovace vestoje. (Siriuss)
  • 15-milionové drama vydělalo distributoru Miramax během prvního víkendu (29. 9. - 1. 10. 2006) promítání na 38. příčce amerického žebříčku navštěvovanosti 40 671 dolarů ve třech kinech. Počet promítacích míst se časem měnil a jak film získával mnohá ocenění, rostl i jeho výdělek. Ten konečný se nakonec vyšplhal na 56,4 mil. dolarů. (imro)

Související novinky

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Organizátoři Febiofestu přivítají jednoho z nejvýraznějších mladých evropských herců Daniela Brühla. Jeho dnes už světovou kariéru nastartoval německý snímek Good Bye, Lenin!, zahrál si i v hvězdně… (více)

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (více)

Reklama

Reklama