• slovenský

Drama / Mysteriózní / Thriller / Horor

USA, 2007, 105 min

Mladý talent LaBeouf nechal tentokráte své bodyguardy Bumblebeeho a Optima Primea odpočívat naložené v bazénu plném oleje a sám se pustil do boje proti nejlepšímu kamarádovi Francise Hummela. Film působí dlouhou dobu jenom jako hra, jejímiž prostředky jsou dalekohled, videokamera, mobilní telefony, počítače a varovné pohledy, avšak ke konci se změní ve skutečný thriller. LaBeouf se tu také nejdříve ohání triedrem, pak baseballovou pálkou a posléze zahradnickými nůžkami. Mnoho scén je dopředu čitelných a lekačky čekané, stejně ale Caruso filmu vtisknul napětí, atraktivitu a vizuální variabilitu. Především díky LaBeoufovi se nebudete nudit ani na vteřinu (v pohodě utáhne celý snímek), roste z něj opravdová ikona Hollywoodu, avšak i ostatní herci jsou dobří (jedné postavy mi bylo na konci fakt líto). Voňavá, i když v první půli možná krapet pomaleji rozbalovaná, odpolední svačinka, která chutná dobře i napodruhé. 70% 20 miliónů dolarů(rozpočet)/116,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(16.11.2007)

Disturbia má super úvod. Tá havária je skvele natočená. Ďalej mi to už nepripadalo nijak objavné a napínavé to bolo len ku koncu. Je to však prví film Shia LaBeoufa v hlavnej úlohe (Transformerov nerátam), ktorý zrejme oskara nikdy nedostane no je to proste sympaťák a nikto iný by sa na túto úlohu lepšie nehodil.(6.8.2007)

Disturbia je kombinace thrillerové klasiky Okno do dvora a nezávislého snímku Past na rosomáka, navíc podané v teenagerském balení. Je to případ filmu, kde svižná a kvalitní režie přebíjí průměrný scénář obsahující nelogičnosti a nedodělky. Právě kvůli režii a obsazení se nakonec přikláním ke čtvrté hvězdičce, byť např. scény, kdy hrdina příběhu neohroženě vniká do domu, i když ví, že se v něm musí zákonitě střetnout s brutálním sériovým vrahem, který je výrazně větší, silnější a se slušnou praxí v oboru, ve mě vyvolávají shovívavý úsměv. Věřím, že vy byste to udělali zrovna jako on, ale já bych radši burcoval sousedy a policii. Celkový dojem: 70 %.(26.11.2010)

"Já nešmíruju. To je přirozenej vedlejší produkt nudy." Takové štěstí, abych tři měsíce musel zůstat doma, mne patrně nemůže potkat. Kale je však příliš mladý na to, aby to viděl stejně. Nudí se a přestože nemá kávu ani koblihu, tak policejně šmíruje své sousedy za užití techniky počátku třetího tisíciletí. Mě přitom pobavil zejména potencionální vrah Turner, ale jelikož jsem se již díval nějakým tím Oknem do dvora, tak mě Kaleův příběh neměl čím překvapit. Přesto na mě působil svěžím dojmem a o okamžiky lehkého zamrazení taky nebyla nouze.(5.10.2016)

„Bolo veľa učiteľov... ktorých som chcel zabiť.“ Bohvie, ako to s tou žalobou na DreamWorks nakoniec vlastne bolo, či v skutočnosti náhodou Spielberg pod pseudonymom nežaloval sám seba, aby snímke, produkovanej kamarátom Ivanom Reitmanom, zaistil reklamu. Tvorcovia snímky boli žalovaní za vykradnutie (alebo také niečo) Hitchcockovho OKNA DO DVORA. No, ak je TOTO vykradnutie, potom k nemu dochádza každý druhý deň. Okej, podobnosť tu je (medzi štyrmi stenami zavretý hrdina znudene špehuje susedov, zistí, že jeden z nich je možno vrah, no nemá dôkazy a keď ich získa, je neskoro). Ale toto je naozaj predsa len troška neférové – prečo sa nikto nesúdil s tvorcami POD POVRCHOM, zhodou náhod tiež od DreamWorksu? Tak či tak, režisér Caruso nezopakoval kop, aký sa mu podaril s kvalitkou SALTON SEA (ale našťastie to nie je ani druhý ZLODEJ ŽIVOTOV). Na to, aký je scenár štandardný, sa musí uznať, že ani napohľad zbytočná dĺžka takmer dvoch hodín vyložene nenudí a až ma milo prekvapilo, ako „čisto“ a zručne sú všetky klišé zrežírované. Má to švih, je to fajn, je to zábavné, miestami štipku napínavé, hoci čakáte, že sa na vás niečo chystá, vždy sa zľaknete. Herci sú fajn, výprava fajn, niektoré scény možno dokonca veľmi fajn. Film, ktorý vie, čo je to „Štokholmský syndróm“, nemôže byť úplne hlúpy.(8.9.2010)

• - Film se natáčel v lokacích ve městech Whittier, California a Pasadena v Kalifornii. Domy Turnera a Kalea, které ve filmu mají být od sebe naproti přes ulici, se ve skutečnosti nachází v různých městech. (Morien)

• - V jednej scéne Kale (Shia LaBeouf) nepriamo uvedie, že jeho iPod má kapacitu 60GB vetou "That's 60 gigs of my life". V praxi to znamená hudobnú zbierku s viac než 15 000 skladbami. (Real Tom Hardy)

• - Dom, v ktorom sa film odohráva je rovnaký ako vo filme Zathura: Vesmírne dobrodružstvo (2005). (Real Tom Hardy)