• slovenský

Joe Medjuck

Jim Page

Scénografie:

Tom Southwell

„Bolo veľa učiteľov... ktorých som chcel zabiť.“ Bohvie, ako to s tou žalobou na DreamWorks nakoniec vlastne bolo, či v skutočnosti náhodou Spielberg pod pseudonymom nežaloval sám seba, aby snímke, produkovanej kamarátom Ivanom Reitmanom, zaistil reklamu. Tvorcovia snímky boli žalovaní za vykradnutie (alebo také niečo) Hitchcockovho OKNA DO DVORA. No, ak je TOTO vykradnutie, potom k nemu dochádza každý druhý deň. Okej, podobnosť tu je (medzi štyrmi stenami zavretý hrdina znudene špehuje susedov, zistí, že jeden z nich je možno vrah, no nemá dôkazy a keď ich získa, je neskoro). Ale toto je naozaj predsa len troška neférové – prečo sa nikto nesúdil s tvorcami POD POVRCHOM, zhodou náhod tiež od DreamWorksu? Tak či tak, režisér Caruso nezopakoval kop, aký sa mu podaril s kvalitkou SALTON SEA (ale našťastie to nie je ani druhý ZLODEJ ŽIVOTOV). Na to, aký je scenár štandardný, sa musí uznať, že ani napohľad zbytočná dĺžka takmer dvoch hodín vyložene nenudí a až ma milo prekvapilo, ako „čisto“ a zručne sú všetky klišé zrežírované. Má to švih, je to fajn, je to zábavné, miestami štipku napínavé, hoci čakáte, že sa na vás niečo chystá, vždy sa zľaknete. Herci sú fajn, výprava fajn, niektoré scény možno dokonca veľmi fajn. Film, ktorý vie, čo je to „Štokholmský syndróm“, nemôže byť úplne hlúpy.(8.9.2010)

Šmírování máme každý v sobě. Disturbia začíná hodně zručně natočeným bayovským automobilovým karambolem, ve kterém umírá hrdinův otec, což mladík pochopitelně těžko nese a stačí jedna nemístná věta z úst učitele španělštiny a na malér je zaděláno. Jeho mladická nerozvážnost mu v tu ránu zajistila nemilosrdně střežené domácí vězení. D. J. Caruso, který hodně nezvládl Zloděje životů s Angelinou Jolie, příjemně překvapil a namíchal slušivý koktejl několika žánrů, solidně drží napětí vkusně rozmístěnými falešnými stopami a postupně připomene nejen Okno do dvora, ale i Sexbombu od vedle nebo Mého souseda zabijáka. Následně nám vnutí představu, že šmírování sousedů, včetně polonahých ženštin (Sarah Roemer je zajímavá i jinak), je vlastně legrace, stejně jako celá procedura nápravy (dost tomu napomáhá charisma Shii LaBeoufa, ročník 1986, slušivý výhled budoucí hvězdy). Až do chvíle, kdy pojme podezření, že vytáhlý soused patří mezi zaoceánskými scénáristy milovanou komunitu masových vrahů (možná je to s ohledem na propracovanost sklepních prostor, kde najdeme i koupelovou lázeň pro mrtvé, její předseda). Nevyhneme se polopatickým dialogům, dějové zlomy postrádají s přibývajícími minutami na uvěřitelnosti, stejně jako už jen drobný fakt, že partička kamarádů své pozorování činí z pokoje plného rozsvícených lamp. A s pomocí nelevné digitální technologie. Předešlá rafinovanost je ale rázem odsunuta na druhou kolej a na scénu nastupuje typicky tuctové hororové vybavení, korunované soukromou vykachlíkovanou pitevnou. Celé se to místy zbytečně láme do rázného „vřískotovského“ ražení, kde logické chyby viditelně naskakují. Na druhou stranu pevně věřím, že se Disturbia trefila mladým do noty, aby také ne, s perspektivním hercem v zádech to jde o poznání snáz. Solidní 3 a ½.(27.9.2007)

Rozpočet $20miliónovTržby USA $80,209,692Tržby Celosvetovo $117,760,134Tržby za predaj DVD v USA $34,893,977 //počet predaných kusov 1,952,130║ Tak Shia LaBeouf doslova valí a svoju kariéru rozbehol výsostne, takáto úloha študentíka sledujúceho okolie cez objektív ďalekohľadu mu sadla ako vyšitá, hoci príbeh nie je dohromady nič nové ale našťastie režisér D.J. Caruso zvláda svoj post nanajvýš zručne a filmu aj vďaka dobre vytipovanému obsadeniu dodáva nevídanú iskru. U mňa jednoznačne najlepší thriller za hodne dlhú dobu. Taktiež David Morse ako psychopat funguje pre príbeh doslova dokonalo, plus k tomu aj niektoré tie lakačky pekne zapasovali. Plus svoje čaro svojím zjavom priniesla ak "kočka" ako ešte neokukaná Sarah Roemer, jej scény moc ladili keď sa točila okolo LaBeoufa. /90%/(14.11.2008)

Velice zdařilý trailer (jeden z těch, které dělají z komára velblouda a vy jim to baštíte), jakýsi výcuc toho zajímavějšího z filmů Okno do dvora, Sám doma 3, Můj soused zabiják a Prci, prci, prcičky, mě navnadil na další lehčí, „relaxační“ thriller. A pokud jste viděli alespoň první z jmenovaných filmů, nemá vás Disturbia v podstatě čím překvapit. Přibližně prvních třicet minut po úvodní tragédii je poklidnou pohodičkou, kdy se toho mnoho neděje a pouze sledujeme, jakými aktivitami může trávit čas teenager s domácím vězením (kterému matka odpojila Xbox). Na scéně se objeví ještě sexy sousedka, kámoš – pohodář a teprve ve chvíli, kdy jsou rozdány všechny karty pro další „zasunovací“ komedii, začne film nabírat ty správné grády.___ Nechybí snad žádná scéna „povinná“ pro každý thriller o pravděpodobně nebezpečném psychopatovi, který se dostává do nepříjemné blízkosti bezmocného hlavního hrdiny, kterému nikdo nevěří, že ten milý pán odnaproti ve sklepě schovává rozčtvrcenou babičku či jinou věc, jenž ve sklepě nemívá každý. Stejně jako James Stewart v Oknu do dvora, také LaBeouf nemůže opustit prostor svého domu, resp. může, ale musí počítat s návštěvou nabroušeného poldy, čehož lze využít i zneužít. Zakomponování moderních technologií do příběhu není příliš násilné, ačkoliv jsou nejspíš hlavním důvodem, proč se podobný námět někdo rozhodl „přepsat“ pro 21. století (první verze scénáře byla napsána již v roce 1990, ale kvůli připravovanému Pohledu z okna se k němu tvůrci vrátili až nyní). ___ Shia LaBeouf nenáročnou roli vyplašeného teenagera zvládl na výbornou a vzhledem ke svému věku možná ani nemusel moc hrát. K zástupu blonďatých krásek se nejspíš přidá Sarah Roemer, která připomíná chutný extrakt ze všech těch Jessic (Alba, Biel, Simpson). Carrie-Anne Moss mi v roli panovačné matky moc neseděla, její vztah ke Kalemu navíc nepůsobí moc „matko-synovsky“, herecky nejpřesvědčivější výkon předvádí David Morse, jehož si režiséři již nenávratně zařadili na seznam filmových hajzlů. Není se čemu divit, s Morsem nemohou sáhnout vedle. ___D. J Caruso se začíná profilovat jako docela nadějný režisér, který jako by měl strach zpracovat nějakou komplikovanější látku. Jen by ještě měl zapracovat na lekačkách, u těch stávajících několik vteřin dopředu odhadnete, že se blíží moment, kdy byste sebou měli ucuknout, pročež sebou logicky neucuknete. Ale jinak dokázal tu nálož předvídatelného zabalit docela úhledně. Disturbia není žádný zázrak, který by spadnul z nebe, předcházela ji nepřehlédnutelná reklamní kampaň. Což v tomto případě nemusí být nutně na škodu, každý si může o jejích kvalitách udělat přibližný obrázek a sám se rozhodnou, chce-li za své peníze vidět nenáročný thriller s minimem překvapení, či nikoliv. 70% Zajímavé komentáře: Silas, Mahalik(17.7.2007)

Shia LaBeouf je skutečně jeden z nejtalentovanějších herců současnosti a bez problémů tánhe celý film. Disturbii samu o sobě považuji za velké překvapení a závěrečných 15 minut je opravdu hodně napínavých. I když podobných filmů bylo natočeno dost tak Disturbia je zcela jistě nadprůměr. Můžu každému jen vřele doporučit. Čtyři hvězdičky.(30.9.2007)