Gympl

Tomáš Houška (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

Domitri

Tak výběr herců, až na pár výjimek, je opravdu špatnej... Hlavní postavy jsou vybrány asi nejlíp a ty vedlejší kamarádky asi nejhůř... Ale jako komedie to svůj účel splnilo a pobavilo to. A o to hlavně šlo ne? Update: po dalším shlédnutí přidávám hvězdu navíc, hrozně mě baví tenhle humor ()

Ramsgate

Dva filmy ze středoškolského prostředí a obrovská umělecká a obsahová propast. Náhoda tomu chtěla, že jsem tento film viděl ve stejném týdnu s filmem Vyšší princip. A není možné dát více než jednu hvězdičku a to za to, že nám ukázal, jak se máme dobře, že žijeme v této době a vůbec si toho nedovedeme vážit. "Hrdinové" řeší banální pseudoproblémy, ve filmu není jediný herec, který by se blížil úrovni Františka Smolíka. Je smutné, že v období tvůrčí svobody, se natočil film, který svou úrovní se snad ani nedá porovnat s filmem, který se točil v hluboké totalitě a tuhé cenzury. Veliká ostuda - cenzura sice není, ale vládnou peníze... Snad nutné nemusí přijít nová katastrofa, která by nás probudila. ()

Larikazka

Pavla Malířová alias Martina Procházková tu hraje tak špatně, že to kazí celému filmu kvalitu... která sama o sobě taky není nijak vysoká, ovšem s tímto počinem tragédie. Jak tohle mohlo projít opravdu netuším. Jinak zajímavé téma a herci jako Holubová, Mádl nebo Bydžovská to naštěstí zachraňují. ()

IronDragon

Neznám sice poměry na Pražských gymplech, ale na gymplu, (také na osmiletém) kde jsem se nějaký čas zdržel i já, ta společnost zas tolik do kopru nešla. I když musím připustit, že nějaká ta smaška se najde všude. Akorát na rozdíl od tohodle filmu, ve skutečnosti rozhodně nebejvá zvrácená většina třídy. A jestli přece, tak to leda někde na učňácích a ne na gymplu. Na gymplu bych řekl, že je v průměru větší kumulace sobeckých lidí, než jinde (můj subjektivní názor), ale zároveň se od toho odvíjí i to, že sobecký člověk = myslí hlavně na sebe - tím pádem si nebude huntovat tělo nějakým svincem (fet, kouření, atd...). Nicméně, všude jsou výjimky, samozřejmě. A nakonec ani učitelé by nikdy nebyli takovýhle případy, co na všechno zvysoka kašlou. (přinejmenším, ne na gymplu) Dále musím říct, že většina hereckých výkonů je zde naprosto příšerných. Hlavně ty teenagerské role byly zahrány příšerně a dokonce i spousta učitelů hrálo více než amatérsky! Film jako takový není natočen zas tak špatně. Mám tu problémy s debilním scénářem, amatérskejma výkonama herců, ale to nízký hodnocení dávám nakonec hlavně proto, že se mi tu kompletně každá postava něčím hnusila. Všichni prostě na všechno total kašlou a chovaj se hůř, než dobytek. (abych dobytku nekřivdil, ten je proti těmhle existencím svatej) Tak nějak mi tu chyběla třeba byť jen jedna jediná postava, ideálně z řad studentů, která by byla slušná a zároveň natolik odvážná, že by se všem těm smaškám postavila, nebo jim alespoň nějak zvedla mandle. Mimochodem, z toho konce bylo úplně jasně cítit, že už se žádný ze scénáristů ani nenamáhal vymyslet, jak to nějak uzavřeně a smysluplně zakončit... HODNOCENÍ: 20% ()

PoprockCZ

Strašně přitažené za vlasy, divadelní, sprosté. Výrazově přehnaný postsynchron v celém filmu vůbec nesedí. Plusem je jen reálné prostředí gymplu (reálná látka, někteří učitelé a pár hlášek). ()

Feacher

Pro mě jeden z nejoblíbenějších českých filmů. Některé scény jsou opravdu topovky, které nikdy neomrzí. Film sám o sobě objektivně asi nic moc, ale já se na něj dokážu podívat několikrát a pustím si ho znovu. Jediné, co bych vytknul, jsou až trapně hrozné herecké výkony více než poloviny postav... Ale jinak... Výborný! ()

asdfasdf

Film sice zobrazuje poměrně zajímavé a stále ještě aktuální téma/témata, ale celkově zpracování mně přijde takové zvláštní. Občas mně přijde, že dialogy jsou úplně nepřirozené, dle popisku - komedie - tak to určitě není atd. Na druhou stranu, pokud to srovnám s druhým dílem - Vejška, tak to ještě má aspoň nějaký cíl a smysl. ()

Kubasino

Nervy mi Gympl nedrásal, ale vyplesklý jsem z něho nebyl a už vůbec z něj nebudu citovat, jak většina mých vrstevníků. Prostě průměr. ()

Janoss98

Docela dobrý český film. Mně osobně se atmosféra i příběh zamlouvá a připadá mi to, jako sympatické téma, pro takovýto oddechový film. Herecké výkony jsou průměrné, ale příběh až tak špatný není. 70% ()

korela

Existenci Gymplu jsem registrovala již v době jeho uvedení do kin na plakátech a billboardech, ale k jeho shlédnutí jsem se dostala až čtrnáct let po jeho vzniku. Obávala jsem se typických neduhů české filmové tvorby a dalších neduhů spojených s filmy ze středoškolského prostředí: špatných hereckých výkonů, přestřelených stereotypů, nerealistického vyobrazení života studentů, chabých vtipů postavených na sexu...Gympl jimi ale na rozdíl od asi všech ostatních českých filmů a seriálů na toto téma netrpí a dokonce zaplašil i tu pachuť, která mě trápila po čtvrtém (a posledním shlédnutém) díle nového Pana profesora. Starší i mladší generace herců v Gymplu působí neobvykle přesvědčivě, z velkých hereckých jmen vyniká Matonoha, Holubová a pochopitelně (tehdy ještě vycházející hvězda) Mádl ve velmi neobvyklé roli. Oba Vorlové také příjemně překvapili. Mírné stereotypy se ve filmu sice objevují, nejde však o profláknuté a neautentické klišé typu včelí královna/sportovec/rebel/šprt, ale o seriózní naznačení charakteru postav. Přestože nic není na sto procent realistické, je asi nemožné v někom nepoznat svého (bývalého) spolužáka či učitele a ten titulní Gympl je ve skutečnosti jen povedenou karikaturou českého školství. Kromě nezbytných vztahů a alkoholu se tu řeší i hlubší témata, komedie se prolíná s dramatem a každá postava si prochází svým vlastním. K temnějšímu ražení filmu pak přispívá i ta šedá realita postkomunistické Evropy, která skvěle kontrastuje s barevným světem graffiti (jen jsem si při sledování všech těch temných uliček a posprejovaných starých podzemí říkala, co si tak o Praze asi budou myslet cizinci, kteří film viděli třeba na festivalu...) Film rozjel hromadu dějových linií: sebepoškozování, drogy, psychické týrání, útek z domova, kriminalitu mladistvých, alkoholismus, policejní násilí...přestože každé z témat by mohlo být námětem na samostatný film, vše je tu jen načrtnuté, takže tu vlastně ani není stěžejní příběh. Zřejmě šlo o snahu přiblížit děj reálnému životu, ale neuzavření žádné z dějových linií (ani té hlavní) působí nedotaženě a odfláknutě. Jakoby si tvůrci prostě řekli, hm už nás to nebaví, tak to touhle scénou utneme a pustíme jim co máme. Když film skončí, říkáte si: bylo to dobrý, ale co to vlastně mělo za smysl? O čem to celý bylo? Gympl drží pohromadě vratce jako věž ze želé, ale vlastně je zázrak, že vůbec drží. Tohle, těch několik upřímných výbuchů smíchu a fakt, že street artová a hiphopová kultura jde mimo mě a přesto mě film bavil, značí jistou kvalitu. Uvidíme, jestli se podívám na pokračování... ()

tireneali

Gympl je filmem mého školního věku, tudíž mám nejspíš tendenci hodnotit jej i s jistou dávkou sentimentu. Příběh není nijak překvapivý, na Osacara a stojící ovace v sálu by určitě nebyl, ale hlášky z něj si dodnes pamatuji, a co víc, pořád jsem schopná se jim po těch letech zasmát, zvlášť kvůli autenticitě a zároveň nápaditosti. Duo Mádl a Vorel, v doprovodu s Evou Holubovou, Janem Krausem (který je zde naprosto nezapomenutelný) a Zuzanou Bydžovskou utvořili film, na který se člověk i po letech rád podívá a zavzpomíná na to, jaký je to být mladý a drzý. ()

Nick321

Zrovna tohle je česká komedie, která mne baví . Skvělé nesmrtelné hlášky , dobře zvolené téma , dobrá hudba, výborně obsazené role herců . " Vy tu pěstujete ryby jo? Jsou úplně stejný, jak máme doma" - "Tyvole, to jsou tvoje ryby, dyť jsme u Tebe v bytě " :-DDD ()