Rozsáhlá poema "Máj" básníka Karla Hynka Máchy patří k stěžejním dílům české literatury a je považována za vrchol českého romantismu. Autor vypráví tragický příběh lásky dvou mužů k jedné ženě zasazený do přírodního rámce kvetoucího jara. Syn pro lásku zabije svého soka, aniž tuší, že jím nebyl nikdo jiný než jeho otec. Romantické dílo převedl do filmové mluvy F. A. Brabec, autor úspěšné filmové adaptace jiného českého klasika – K. J. Erbena a jeho Kytice. Ve svém filmovém ztvárnění Máje posílil režisér a spoluautor scénáře dějovou linii vytvořením nové postavy kata – aktéra i vypravěče děje. Zásadním vkladem filmu je však jeho obrazová složka, jak u kameramana a režiséra F. A. Brabce bývá dobrým zvykem. Krajina a romantická zákoutí Českého ráje tu souznějí s poryvy duše všech hlavních postav. Důležitou složkou filmu se stalo i zhudebnění známých veršů skupinou Support Lesbiens. (Česká televize)

anonyym odpad!

Máj mě hodně obohatil: Jarmila byla děvka, Vilém idiot, jeho otec pedofil a celý film takové měkčí porno. To všechno asi dva měsíce před maturitou. ()

fox_karol

Tohle tragické zpracování Máje nemá absolutně žádnou úroveň, je to čistě jen parodie. Něco jako zpracování literární podoby pro člověka, který se nevěnuje ničemu jinému..než tomu jednomu a pan Brabec do tohoto člověka chtěl nejspíše vtlouct aspoň nějaký střípek z naší literatury. Dávám jednu*, protože bych nejspíš našla horší filmy, ale musím se přemáhat i k tomuto hodnocení, protože Support Lesbiens opravdu nemám ráda. ()

e-pilot odpad!

Děs a běs. Ještě mnohem horší než předchozí zfilmování Erbenovy "Kytice". Podobné prznění legend by mělo být zakázáno zákonem. ()

Jaakko

Kýč mi v tomto případě vadí pramálo, neboť i samotný veršovaný románek Máj byl ve své době (pokud už ho někdo četl, a takových moc nebylo) pěkným kýčem. Představte si, že by se ho někdo pokusil převést na plátno pravé rozervané romantické podobě. To bychom se teprve předháněli ve filipikách.... U mě dobrý, *** ()

Tanulin

Mně se Máj v Brabcově zpracování líbil.Je to asi tím, že mám zkrátka Máj ráda, ale Matěj Stropnický a Juraj Kukura byli skvostní.Je pravda, že Kytice byla mnohem povedenější a propracovanější, ale myslím, že zhostit se takovéhoto tématu není zrovna lehký úkol, obzvláště dopadlo-li předešlé dílo na výbornou. ()

Snakefinger

Srovnání s filmovou Kyticí je zda neaprosto nabíledni. Zfilmovat báseň máj je nejenom odvážný ale i neskutečně těžký počin a takto by se asi mělo k tomuto filmu přistupovat. Osobně se mi film líbil, výborné herecké výkony Třísky, Kukury....místy bohužel až moc kýčovité ale přesto trvale poetické. Zvládnuto se ctí a úctou. ()

Zuzka10

Báseň Máj má neskutečné kouzlo, ale v tomto podání je Máj něco jako porno pro nezletilé. Jarmila je zde vykreslena jen jako k***a, která roztáhne nožky, kdykoliv jí o to někdo požádá. Hynek se na koni klátí jako kdyby byl po velké kocovině a mlynář ? Starý chlápek co má mladou k***u a tak za tyto služby nemusí platit. Opravdu mě snímek velmi zklamal. ()

romanz123

Na téhle adaptaci Máje si určitě každý lehce najde něco, co by se dalo zkritizovat, ale podle mě by si většina lidí mohla i najít něco, co by se jim na tom naopak líbilo. Celkově podle mě stručně řečeno "žádný zázrak, ale ok". 55% ()

Spike86

Ve všech aspektech dost podobné jako Kytice. Film nese jasný rukopis F. A. Brabce - kamera, poetika, práce s filtry, až kýčovitý vizuál. Docela dobrý hudební podkres. Celkově to na mě nepůsobí zase až tak špatně, protože přece jen převést báseň na "celovečerák" nebylo jednoduché a F. A. Brabec se s tím vypořádal se ctí. 60% ()

vojta033

Asi špatný vtip. Hlubší dojem z Máje ve mě nechal i kratičký úryvek básně v Cirkuse Humberto. Ústředí píseň na zvracení. Paradoxně 1* je za hudbu u několika scének. ()

robbez

Rozhodně nesdílím tu spoustu negativních a ještě negativnějších komentářů. On to přece není klasický film, ale spíše taková série poetických, erotických a existenciálních obrazů. Poezie se dá podobně jako hudba lépe vyjádřit určitou výtvarnou stylizací a náladou než hranými a mluvenými scénami, kterých tu vlastně ani moc není. Nemyslím si, že patos a výrazná gesta musí být za všech okolností kýčem. Klasický romantismus 19. století má prostě určité atributy, které samozřejmě mohou někomu připadat kýčovité, ale podle mě jsou tady na místě. Kdyby už nic jiného, tak jsem si skvěle užil ty přírodní scenérie, hudební doprovod a Máchovy verše v Třískově působivém podání. ()

gizi

Původně jsem to viděl na 60%, ale proč tolik? Vždyť mě na tom nic nezaujalo, nijak mě to nebavilo, nic mi to nedalo. Hudba není moje gusto a ta píseň po otcovraždě se tam už vůbec nehodí. Neustálé oranžové a modré barevné filtry na kameře jsou víc než kýčovité. Proč pořád tolik sexu, je to nutné? Takže s odstupem 2 dní dávám 45%. 1.5.12. ()

katapultova

Přemýšlím, z jakého úhlu komentář pojmout. Můžeme se na film dívat jako na poetický film lehce inspirovaný známou básní, pak jej hodnotím kladně (na rozdíl od paní Spáčilové nejsem filmová kritička, a proto mi nevadí některá klišé), na filmu je znát, že režisér je zároveň kameraman, což je jedině dobře. Oceňuji i hudbu, která na mě nepůsobila rušivě a nevhodně, přestože nejsem fanouškem Support Lesbians. Pokud ale na něj budu hledět jako na přepis Máchova Máje, musí být moje kritika horší. O určité nevhodnosti výběru obou hlavních představitelů stejně jako o velkém množství nahých scén a loupežnících-hippících už padlo mnoho slov, proto se k nim nebudu vracet. Vím, že je těžké napsat scénář podle básně, která je vyprávěna nikoliv chronologicky a která v podstatě neobsahuje přímou řeč, přesto jsem z výsledku zklamaná. O vztahu Jarmily a mlynáře je v básni jen to, že ji svedl. Nepředpokládám, že Mácha v první polovině 19. století chtěl vyjádřit to, že Jarmila spí s mlynářem a poté začne spát i s Vilémem. Víc mi však vadí pojetí jejich lásky - romantismus samozřejmě není o romantické lásce, jak ji chápeme dnes, jako spíš o hluboké lásce, která není naplněná. Taková láska se pak nerovná nekonečné souloži, což se nám snaží předestřít film, i kdyz tvůrci do určité míry mohli vyjit z dopisů Lori a o Lori. Za přepis filmového díla dávám jednu hvězdičku, spíš za odvahu. ()

dogrose

Sex ve filmu je pěkná věc, pokud se nachází tam, kde ho divák čeká. Když je ovšem ve filmu neustále, kolem se potulují kozy, plandající prádlo, různé barvy oblohy mající vystihnout atmosféru - to je fakt srandovní. Oceňuju profesionalitu Jana Třísky, jeho patetické herectví Máji sluší. Skupince poflakujících se hipísáckých týnejžrů těžko uvěřit, že ohrožuje místní lid, připomnělo mi to partičku pseudorevolucionářů ze Života Briana (jo, to byl ale film!). Na druhou stranu - JAK Máj natočit? A lze ho natočit vůbec? A je vůbec nutné toto dílo filmově ztvárnit? Osobně se domnívám, že se Mácha příliš glorifikuje - Inu, proč ne, umřel mladý, je v podstatě jediným představitelem českého romantismu, nikdo z nás neví, proč to psal a kariéru si na něm udělaly haldy literárních vědců. Film není můj šálek kávy, ale oceňuju Brabcovu odvahu. ()

Chapocka

Bohužel, opravdu výjimečně k dokonalosti dotažený kýč. Začíná to špatným scénářem, který (naštěstí neúspěšně) devalvuje předlohu (leda snad pro ty, kteří knihu nikdy nedrželi v ruce, což je skoro hřích). Prvoplánově erotická linka působí uměle, děvče, které "hraje" Jarmilu je sice opravdu pohledné, ale s tím se nedá na tak velké ploše vystačit. Těch pár replik, které autor / režisér rozesel mezi několik postav zní nevěrohodně, a to i z úst skutečně dobrých herců. Jak vidno, herec je za určitých okolností zcela bezbranný. Vrcholem je scéna u šibenice, to mi připomnělo "strašidelnej les" z Trháku a nemohla jsem se ubránit úsměvu, což jistě nebylo úplně namístě... To, co mi u Kytice nevadilo (přerod lyriky do filmového scénáře), či dokonce bavilo (vizuální stránka, postava propojující děj), mě u Máje už nebaví, a to je ještě slabé slovo... Jednu hvězdičku za bohulibý úmysl - jak doufám! -, který ovšem zazněl jaksi do prázdna. Možná by mohl F.A. Brabec uvažovat o návratu přímo za kameru, kde mu to ostatně velmi svědčilo. ()

Alchemilla

Kytice není dokonalá, ale oproti Máji se jedná o filmařské veledílo. Máchův Máj se zcvrknul do pseudouměleckonáladových obrazů, do divných scén, které asi měly navodit erotické napětí, do vykuchaného, okleštěného textu a touhy být umělečtější než umělec. Škoda. Máj bych si užila mnohem víc, kdyby ho celý odrecitoval svým naléhavým hlasem Jan Tříska. A bez obrazu. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

25.12.2008

Staň se hercem!

Staň se hercem!

22.03.2007

Česká televize a Beltfilm hledají dívky a kluky ve věku od 15 do 20 let pro obsazení hlavních rolí nového filmu Máj režiséra F. A. Brabce. Konkurz proběhne v neděli 25. března v čase od 9:00 do 18:00… (více)