Rozsáhlá poema "Máj" básníka Karla Hynka Máchy patří k stěžejním dílům české literatury a je považována za vrchol českého romantismu. Autor vypráví tragický příběh lásky dvou mužů k jedné ženě zasazený do přírodního rámce kvetoucího jara. Syn pro lásku zabije svého soka, aniž tuší, že jím nebyl nikdo jiný než jeho otec. Romantické dílo převedl do filmové mluvy F. A. Brabec, autor úspěšné filmové adaptace jiného českého klasika – K. J. Erbena a jeho Kytice. Ve svém filmovém ztvárnění Máje posílil režisér a spoluautor scénáře dějovou linii vytvořením nové postavy kata – aktéra i vypravěče děje. Zásadním vkladem filmu je však jeho obrazová složka, jak u kameramana a režiséra F. A. Brabce bývá dobrým zvykem. Krajina a romantická zákoutí Českého ráje tu souznějí s poryvy duše všech hlavních postav. Důležitou složkou filmu se stalo i zhudebnění známých veršů skupinou Support Lesbiens. (Česká televize)

brňan

Možná budou se mnou ostatní nesouhlasit,ale mně se Máj poměrně líbil.Čtyři hvězdičky dávám za odvahu režisérovi Brabcovi,neboť Máj se považoval a vlastně stále považuje za nezfilmovatelný,on je tak průkopníkem,vyhledává díla,o které by jiný režisér za celou svou profesní kariéru ani nezavadil (snad si zase srdce všech diváků získá po zfilmování Broučků či Labyrintu světa a ráje srdce).Pravda příběh pokulhává,Sandra Lehnertová je jak děvka,Nina Divíšková vypadá jak kdyby celý den seděla v putyce,strašný lesů pán vyvolává lehký úsměv,na Kytici to nemá a já to přesto neodsuzuji.Báseň Máj mám velice rád od svých 17,fascinuje mě ten půvabný,leč tragický příběh.Film mě dostal díky krásným záběrům na kraj kolem Bezdězu,zaujala mě i zajímavá křížová cesta ke kostelu,mám rád herce Vladimíra Javorského,rád poslouchám přednes zajímavého hlasu Jana Třísky a neurazila mě ani hudba.Čtyři hvězdičky to má ode mě stále a to i přesto,že kostru příběhu,kostýmy a Stropnického bych ohodnotil známkou 3.Podle mě jsou ještě daleko horší filmy:). ()

sa_kra

Poetické na tom byly leda ty záběry krajiny a trailer. F. A. Brabec chtěl zjevně oživit svůj úspěch při natáčení Kytice, ovšem hodinu a půl dlouhý pohled na vesnickou štětku souložící z donucení/ z lásky (v tomhle případě je to fuk) mne opravdu neokouzlil. Já mám ráda poetické obrazy, ale radši je vidím v pozadí nějakého děje a kvalitních herců, aniž by šlo o kýč. Ty záběry, to je jak z reklamnich pohlednic- přitom stačilo vzít námět, udělat z toho krátkometrážní inscenaci na bázi Viny a trestu a mohli jsme ten film hledat v Top 200. ()

JanHá odpad!

"Brabcův film Máj není pěkný kýč ani sofistikovaný básnivý film, ale zaprděná a upocená nuda. I tu údajnou erotiku přebíjí režisérská onanie. Vono totiž rebelovat anebo natočit pěkný kýč, to se musí umět, a ne jen tak to troubit do světa," napsal pro A2 literární teoretik Petr A. Bílek. ()

Ashka

Myslím, že se Mácha obrací v hrobě. Proti Brabcovi nic nemám a Kytice byla třeba vážně povedená, ale co bylo tohle? Ke krasné milostné básni(která mimochodem měla i jiný scénář) to má hoooodně daleko. Jarmila, která je asi němá a ješte pornoherečka, přiteplenej Vilém, kterej spíš vypadl z Tokio hotelu než z bandy loupežníků a sto let starej poutnik, co ještě neumí recitovat...to poteš!! Doufám, že pana scénáristu straší Mácha každý den před spaním. Sbor duchu pějících na rockovou píseň?? No to jsem teda odešla. Jinak výprava super, fakt krásny, i když někdy to přebarvili tak moc, že nevytónovali třeba barvy obličejů...ale tak, nebudu detailista... ()

x_ander

Film plný protikladů. F.A. Brabec se pokusil natočit lyriku tak, jak to jen šlo. A ten záměr nevyšel úplně podle představ. Nevadí mi to, že celý film je zkrátka jen sleď záběrů, které nedávají moc smysl, vadí mi to, že některé záběry a práce s kamerou jsou naprosto dokonalé, aby následoval záběr natočený snad nějakým amatérem na poli za stodolou. Nevím, jestli to byl záměr, ale dobrý dojem to nedělá. A je to škoda, protože zajímavá dusná atmoféra působí tak, jak má, hudba od Supportů je výborná (ikdyž mohl Brabec použít víc, než jen stále se opakující 3 smyčky a audiovizuální gulášoidní intermezzo s duchy neberu, to bylo úplně mimo) a nechal jsem se jen unášet dojmy. Než mě z nich každou chvíli nějaký kopanec vytrhnul. Zkrátka stačilo málo, a mohli jsme dostat atmosférickou lyrickou lahůdku, na druhou stranu stačilo málo a mohlo jít o naprosté dno. Takhle je to za 2 a půl - rovný průměr. ()

elgreco odpad!

Doslovný „odpad“, aneb takhle rychle jsem od nějakého filmu snad nikdy a doslova neodpad. Závěrečných 60 minut doufám nikdy neuvidím a připojuji se ke kletbě kolegy Cushinga: „On si tě Karel Hynek najde, ty brabče.“ Aneb slovy klasika: "Hoďte na něj deku, nebo ho zabiju." Celé to navíc působí lacině a přechodový filtr na kameře na status "výtvarného počinu" rozhodopádně nestačí. ()

Bariss

Tenhle film jsem asi vážně radši neměla vidět.. Chtělo se mi plakat, smát, skákat z okna, spáchat sebevraždu...to vše jen při pohledu na rádoby strašidelné duchy, co poletovali kolem "děsivého" Viléma, který na mě působil sice jako opravdový fešák, ale "strašlivý lesů pán"? Prosím! to snad nikdo nemohl myslet vážně... Mohu jen doufat, že se tvůrci snažili o romantický zjev, ale i tak bych spíš místo rychlého útěku zvažovala spíš diskuzi o pleťové kosmetice...Dále musím uznat, že sic měla Jarmila opravdu pěkná nadra, stačilo by vidět je jen jednou a ne celou hodinu deset minut s přestávkami na Vilémův krásný obličej, nebo pro změnu ňadra někoho jiného... Na obranu musím říct, že ale tak 3-5 záběrů mě opravdu zaujalo a Jan Tříska byl moc dobrý... ()

kviczala

Udělat z Jarmily tuctovou děvku, zavrhnout téměř veškerý původní smysl básně, mnoho nedořečeného doslovně uzavřít, přikreslovat své vlastní dialogy á la Mácha, stavět zásadně na epice a podtrhnout toto všechno neschopnými herci - to dokáže jen barbar. Jedna hvězdička je za nádherné vizuálno a za Jana Třísku, od kterého bych si nechala předčítat Máj klidně každý večer před spaním! ()

Nikkki odpad!

Tak tohle se opravdu nepovedlo. Myslím si, že Máj by vůbec neměl být předmětem na film a už vůbec, aby se z toho stalo tohle. Jarmila je znázorněná jako naprostá dě**a a navíc za celý film skoro nepromluví a nejčastěji je vidět nahá s uspokujícím výrazem. Pro jiný film možná dobrý, ale do Máje?? Strašný lesů pán, to moc nevytrhne a jediný co snad mohlo trochu nadchnout je zajímavá příroda. ()

Ereniss

Na Máj mám vcelku pěknou vzpomínku, v kině jsem byla s kamarádkou sama a děsně jsme se u toho bavily. Nemusíte šeptat, můžete se smát nahlas, a tady jsme se nasmály až až. Český princ Kaspian alá "strašný lesů pán" vážně naháněl hrůzu...O Kukuru bych si ani kolo neopřela, natož nechat si od něj..no víte co...Ale těch 80 minut uteklo jako voda, takže zas taková tragédie to nebyla. EDIT: A přeci to tragédie byla! Shazuji hodnocení po druhém shlédnutí ještě o jednu hvězdu níže, i když by to chtělo možná o dvě. Každopádně tohle se moc nepovedlo. Z Jarmily je totální kurva, jejíž myšlenkové pochody opravdu nechápu a ani je chápat nelze, protože nám je ve filmu těžce sdělí. Proč se v jednu chvíli muchluje s mladým a za pět minut se starým? A tak stále dokola. Ano, starý ji má svést, ale pokud vím jednou, a ne opakovaně. Měla Viléma vůbec trochu ráda? Jako zápletku v pornu to chápu, to prostě dá tomu, kdo si přijde, ale tohle zpracování je trošku mimo mísu. ()

Screenname odpad!

V prvních minutách předvádí F. A. Brabec své rádoby přehnané fotografické „umění“ - tím mám na mysli velice nespoutanou hru s filtry, kterou se nejspíš snaží ohromit diváka, ale po chvíli začíná být velice trapná až nudná. Distributor ve svém článku také mluví o celovečerním filmu pro celou rodinu, ale omezené zaujetí režiséra na sexuální život dělá z tohoto filmu jen pornografické dílo zaměřené na mladé atraktivní ženy se zvýrazněnými „duc-partiemi“. Tudíž tento film není vhodný ani pro mládež mladší patnácti let. Katastrofální scénář takzvaného třetího tisíciletí jasně ukazuje na neschopnost scénáristů, opilých svou vlastní dokonalostí, kteří nejspíš nemají nic společného s filmovými tvůrci. Myslím si, že jediné štěstí je, že jeden z nejslavnějších českých romantických spisovatelů Karel Hynek Mácha je už dávno po smrti a i tak se musí v hrobě otáčet, když vidí, jak neschopné máme lidi ve filmařském průmyslu. Asi jedna z nejsmutnějších věcí je herecké obsazení. Spousta neznámých, bezbariérových herců se ani nesnaží o herectví, nýbrž jen o nějakou „béčkovou“, táborovou scénku, která je na úrovni prvňáčků dramatického kroužku. Též nutno podotknout že Karel Hynek Mácha zemřel ve věku dvaceti šesti let a vystupoval v máji ve čtvrtém zpěvu. Z neznámých důvodů však F. A. Brabec ztvárnil tohoto poutníka, jako zhruba šedesátiletého starce, který - a to klobouk dolů jako jediný má aspoň celkem slušné recitační nadání. Jako další věc je velice nahodilé proházení zpěvů a intermezz. Film začíná podle všeho koncem, a dalo by se říct, že v případě Jarmily končí začátkem. Ještě že bylo tolikrát ukázáno, že Jarmila se chce zabít skokem ze skály. Nebo si snad chtěla jen zaplavat? Také by mě celkem zajímalo, jestli měla vůbec Viléma – kterého v básní tak milovala – aspoň trochu ráda. Ve scéně u stromu pod prádlem to ale tak ani trochu nevypadalo. Naopak divák, který Máj nečetl, musí mít úplně odlišný názor a nejspíš odchází s tím, že Vilém je jen obyčejný „buran“ a výtržník, Jarmila lehká děva a mlynář musel být „svatouškem“, který se do filmu připletl jen nešťastnou náhodou. Tuto neblahou kritiku bych nejspíš zakončil tím, že začínající režiséři by se vůbec neměli pouštět do těžších děl, o to hůř do nejkrásnějších českých básní. Celkově vzato F. A. Brabec je pro mě jako jeden z největších filmařských amatérů a jeho podpásové béčkové filmy nestojí víc jak za starou bačkoru. Tento jeden z nejnudnějších filmů bych nedoporučil ani schizofrenickým důchodcům v pražském blázinci.Nic víc než pouhopouhý odpad! ()

jakoby

Nejprsatejsi film co jsem kdy videla. Krasna priroda, zajimava muzika . Jeden z filmu na ktery jsem se divala , jen proto, ze se me libil herec v hlavni roli. A Javorsky byl tak dobry, ze jsem hned zacla vyhledavat filmy s nim. **** a to muj prvni dojem byl - to je hruza, ubohe kulturni dedictvi nasi zeme. ()

kaziKV

Jarmila běhala prostovlasatě po květnovém pahorku, aby se na jeho vrcholu posadila a, s přihlédnutím k jejímu věku, na sebe až hanebně prozradila, že se neumí ani napít. Následovalo rozmarné loupení a filipika v kostele, zatímco Kopčemovi přestala sedět hlava na krku, jelikož jí ztratil právě pro tu pobryndanou. Rozverná noc s Jarmilou, která se jevila velmi svolnou, zejména proto, že se přikrývala i dekou Kukury. - Mám dojem, že ani při čtení jsem neměl tušení, kdo je kdo. - Od tohoto okamžiku jsem přestal sledovat zvukovou stopu, ale moje oči zaznamenaly vraždu-smrt-zabití. Pak na Kopčema vylili hektolitry vody, aby bylo vidět, že vnitřně trpí. Nakonec mu zpřeráželi kosti v kole (popravdě - kolem). Ono je fajn mít v hlavě myšlenky, ale ještě ještě víc fajn je, nechat si je pro sebe, když nikoho nezajímají. Ale co byste chtěli po romantismu! ()

honzic

Brabcův poetický Máj a obrazy nezachrání ani slavní herci jako Tříska apod., scénáristicky i dějově se to moc nepovedlo, oproti celkem vydařené Kytici postrádá pravé zaujetí a celé je to trochu bláznivé a přehnané. Hodnocení: 45 % ()

Gig

Tak přemýšlím, proč mě tento film nezasáhl stejně nebo více než Kytice. Asi vím, kde je háček. Barvy, obrazy stejně krásně jako v Kytici. V něčem krásnější, v něčem míň. Hudba skvělá. Hewrci výborní. Tak proč? Háček je v tom, že je to jedna dlouhá báseň narozdíl od Kytice. A druhá a možná i víc bijící věc do očí je u mě ta, že je to v bledě modrém to co Kytice. Kdybych Máj viděl jako první a poté Kytici, asi bych soudil opačně. Ale jinak krásný poetický film. ()

papuchalk

Nechce se mi věřit, že to nepochopilo (nepřijalo) tolik lidí, a popravdě nevím jaké závěry si z toho mám vyvodit (o čsfd, o jeho uživatelích, či komplet o nás Češích ale bohužel je cítit sláma a hnůj). V prvé řadě je dobré uvědomit si, co od filmového Máje vůbec můžeme očekávat, a poté si uvědomit, co jsme dostali. Za sebe můžu klidně říct, že jsem dostal víc, než jsem čekal. Support Lesbiens přímo nesnáším, ovšem tady mi ta hudba sedla náramně. Zkuste to příště také bez předsudků, kolegové, budete spokojenější, nebo alespoň objektivnější. A srovnávat to s Kyticí? S teatrálně, urputně, přehnaně akcentovaně, veršujícími herci???! Probůh ne, copak nemáte trochu vkusu ! To se k Máji nehodí!! Taktéž doporučuji, aby si někteří oprášili význam pojmu LYRIKA. Anebo doporučuji spíš zajít na další film Bohdana Slámy, to bude pro většinu koukatelnější "sláma" ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

25.12.2008

Staň se hercem!

Staň se hercem!

22.03.2007

Česká televize a Beltfilm hledají dívky a kluky ve věku od 15 do 20 let pro obsazení hlavních rolí nového filmu Máj režiséra F. A. Brabce. Konkurz proběhne v neděli 25. března v čase od 9:00 do 18:00… (více)