Den vítězství

• Česko Domorodci (více)

Každý národ potřebuje své hrdiny. Strhující epos z druhé světové války, kdy v řadách de Gaullovy osvobozenecké armády bojovaly africké jednotky. Na krvavé cestě od Marseille po Alsasko zjišťují, že jsou a pro Francii zůstanou občany druhého řádu, kteří nikdy nebudou povýšeni, přesto jsou ochotni položit své životy. Film byl natočen podle skutečné události. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

mira.l

To jsem fakt hodinu a půl čekal na ty asi 4 záběry, ve kterých se mihla Mélanie Laurent?? Protože jen a pouze kvůli ní jsem to stáhnul, jinak mě téma 2. sv. války nějak nezajímá a nějací musulmáni už vůbec ne. ()

MRPitivier

Pro nás pro většinu diváků neznámé události během II. WW! Pro Francouze, především Alžířany velmi ožehavé téma a tento film vzdal čest těmto hrdinným bojovníkům! Boje v jižní Francii nebyli tolik krvavé, ale krvavost si vynahradíme ještě před tím v Itálii! Bojové scény jsou na vysoké úrovni, kostýmy a výprava splňují očekávání! Herecké výkony jsou slibné a děj určitě nenudí, tak nelze jinak, než film doporučit pro válečné milovníky! ()

john.h

Drsné a smutné. A hlavně dobře natočené. Trochu mně bylo líto osudů nejsympatičtějších postav teamu. ()

Pepeto

Dobrý vojnový film, chýba však veľmi akcia a je celkovo dosť pretiahnutý...proste dosť nuda...na ten obsah by stačilo aj 80 minút...záverečná prestrelka je veľmi reálna a je jednou z najlepších aké som vo vojnových filmoch videl...*** a pol. ()

morris22

Nesmírně zajímavý nástin osudů vojáků z afrických kolonií, kteří přišli nebo byli přivedeni bojovat proti Ose. Ti muži chtěli bojovat za Francii, co nejlépe. Zároveň si však přáli získat větší uznání od svých koloniálních pánů. Velmi podobně to vypadalo v americké armádě s černochy, či v britské s vojáky z Austrálie. Už jsem viděl lepší válečné filmy, ale tento patří k lepším, minimálně námětem. 70% ()

helrohir

Tento film je v prvom rade poctou afrických domorodcom, ktorý nasadzovali svoje životy za oslobodenie svojej "vlasti" Francúzska. Keďže ho však točil taktiež jeden z "domorodcov", film sa mi zdá príliš jednostraný a tak trocha urazený. K samotnému priebehu filmu poviem len to, že tento formát spájania jedntlivých scén do nie príliš kompaktného príbehu mi úplne nesadol. Len sa tu menia lokácie a v každej z nich príde k nejakému nudnému dialógu či preslovu, ale sem tam príde záblesk v podobe zaujímavejšej alebo akčnej scény. Pozitívom je rozhodne technická stránka filmu a posledná štvrťhodina. Inak je to len ďalší z rady súčasných vojnových filmov, ktoré po obsahovej stránke zývajú prázdnotou. 55%. ()

Miloško

Poctivo natočený vojnový film s konca 2.sv.vojny,ked Francúzsku prišli pomáhať aj vojaci z jeho afrických kolónií severnej Afriky. Vo filme nie veľa bojových scén. Ked neaké prídu,hlavne na začiatku a na konci,tak to stojí za to. Dosť ma tento snímok prekvapil ()

Orhalmi

Film o tom, jak jsou si všichni ve Francii rovni, ale nektěří jsou rovnější. Válečné drama dost napodobující Vojíma Ryana, ale postavy jsou plytké, někdy to hraničí skoro až se socialistickým realismem. Velmi ukřivděný film, kde se křivda na arabských voácích ve francouzské armádě opakovaně omýlá dokola. Nesčetněkrát. Myslím, že kdyby se na to poukázalo párkrát, tak i nejtupější divák si uvědomí, že ano - děly se křivdy. ()

yueh

Zajímavý pohled na 2. svěrovou zaměřený na účast a postavení muslimů z Alžírska. Mapuje pohyb skupiny muslimů od počátku jejich účasti v konfliktu až do konce. Druhá půlka zvedla film o jednu hvězdu nahoru. ()

BradleyT

Průměrný válečný film, kde jde spíše o moralizování než o herectví. Nevím, zda obsah odpovídá skutečnosti, co se týče chování Francouzů ke svým spolubojovníkům, ale zdá se mi to až příliš jednostranný. ()

karlos-rio

prostě jsem se nudil, válečněj film si představuju opravdu jinak, útok na kopec, na 4 nebo 5 němčourů pak dlouho nic, útok v lese v podstatě na nikoho, film trochu zachránila až závěrečná bojová scéna, ale i ta byla je hodně slabá Zeck-naprosto souhlasím se vším co jsi napsal, v podstatě jsem mohl tvůj koment okopírovat trefil jsi vše... :-) ()

Mufi315

Válečný koprudukční film z Evropského prostředí, jak ho ještě neznáme. Opravdu nechápu, že ho většina srovnává s filmem Zachraňte vojínem Rayena. Američané si zakládají na patosové odvaze, oslavě hrdinství a velkolepých bitvách. Vojáky pochodující s americkou vlajkou a za doprovodu výpravné hudby. Den Vítězství nám naopak podává reálnou skutečnost severo-afrických vojáků (muslimů), kteří za svoji čest bojovali po boku Francie. Už z prvního pohledu na vás dýchne naturalistická a depresivní atmosféra, která se nese po celou dobu. Cíl není ukázat masakr v 2. sv. válce (na to si opravdu pusťte americký velkofilm), ale smutnou pravdu o tom, jak v armádě existuje diskriminace rasy a to nejen z pohledu společnosti, ale i samotného plukovníka (jak jsme mohli vidět na konci). Charaktery všech chlapců jsou pravděpodobně čerpány podle skutečné události, protože se do nich dokážeme snadno vcítít. Sám jsem si velice oblíbil Abdelkadera (desátníka). Ve scénáři nebyli žádné nelogičnosti, žádné hloupé či zbytečné dialogy. Nejvíce ze všeho chválím kameru a střih, protože si tak můžeme vychutnat dlouhé záběry na zdrcené vojáky a surové výpravné prostředí. Muslimští vojáci byli ponižováni, degradováni, svého uznání se nikdy nedočkali, ale přesto stáli po boku spojenců proti nacistům... ****- (73 %) ()

blekekeke

Je ještě asi hodně co bychom měli o WW2 vědět. Aj proto byl tento film vytvořen spíše z pocitu nedoceněnosti, tak trochu jako dokument, než válečný drama film. ()

miza

Zvláštní pohled na válku.Snad tohle je ještě otevřená historie Francie. Nevím zda došlo již k vyrovnání a vyúčtování s touto minulostí.Realita podletohoto filmu byla opravdu dost krutá a nedůstojná vůdči svým vojákům s kolonie. ()

brasek

Silne podpriemerný vojnový film, ktorý hrá na city a ospevuje alžírskych dobrovoľníkov vo francúzskej armáde. Už začiatok keď skáčeme z roka na rok je dosť nešťastný a toto nešťastie nás sprevádza po celú minutáž. U mňa nudné a propagandistické, bez poriadnej bitky. Jeden z najhorších vojnových filmov, ktorý vlastne podľa mňa ani vojnovým filmom nie je. ()

Kozlowski8

Příběh alžírských mužů, bojujících za "svou" vlast (Francii) proti fašistům. Film zachycuje především osudy čtyř mladíků od jejich dobrovolného nástupu do armády, přes postup jejich jednotky Itálií a jižní Francií, až k posledním francouzským bitvám na začátku r. 1945. Vedle samotných bojových akcí je ve filmu perfektně zachyceno duševní rozpoložení hlavních hrdinů a hlavně skutečnost, jak francouzská vláda zneužívala nadšení, hrdosti a mnohdy také negramotnosti těchto příslušníků francouzských kolonií, na něž často hleděla s opovržením. Výborné herecké výkony a hudba umocňují tuto zajímavou podívanou. 80%. ()

JQK

Zvláštní ocenění za námět, jinak ne zcela typický válečný film, především pro poměrně málo akčních scén. Určen spíše k zamyšlení nad rolí a oceněním Arabů/Afričanů bojujících za Francii a způsob, s jakým s nimi bylo jednáno za války i po ní. Filmu škodí chybějící spád, na některých místech jsem měl dojem, že se opakovaně obchází kolem problému, aniž by se do něj šláplo. Celkově 75%. ()

aronofsky

Od té doby, co dokážu rozumně uvažovat (od 12-14 roku mého života), jsem pochopil, že Akademici ze Spojených států Amerických nemají, opakuji NEMAJÍ úsudek. Protože jak tohle mohlo být nominované na Oskara, to opravdu ví jen Republikánský Bůh. Film se nám celé dvě hodiny snaží říct -no říct, on to na nás přímo řve - že Arabové neměli za války ve Francouzské armádě stejné podmínky, jako Francouzi, ba dokonce, že mnozí Francouzi byli rasisti. To je sice pravda, ale musí to zmínit v každé třetí scéně? Jakmile Spielberg natočil Ryana, tak se s ním bude muset porovnávat každý nový válečný film. A „Den vítězství” není výjimkou. 50% ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky