Den vítězství

• Česko Domorodci (více)

Každý národ potřebuje své hrdiny. Strhující epos z druhé světové války, kdy v řadách de Gaullovy osvobozenecké armády bojovaly africké jednotky. Na krvavé cestě od Marseille po Alsasko zjišťují, že jsou a pro Francii zůstanou občany druhého řádu, kteří nikdy nebudou povýšeni, přesto jsou ochotni položit své životy. Film byl natočen podle skutečné události. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

predators

Po většinu filmu jsem se trochu nudil, snad jen konec byl trochu zajímavější, ale jinak jsem se neměl o co "opřít". Většina postav, snad až na seržanta, je dost nevýrazná a místy i zbytečná. Takže trojka jenom díky posledním 20ti minutám a to jen taktak:-( 45% ()

dopitak odpad!

Na tomhle filmu mě nezaujalo vůbec nic. Od začátku až do konce o ničem. Přiznávám, že jsem po první zhruba půlhodině od toho utekl a dál film běžel jen jako zvuková kulisa v pokoji. A to ta první půlhodina byla asi z celého filmu nejlepší :-( Slabý děj, jediné zajímavé: pohled za WWII zase z jiné strany. Ale zpracování bídné.. ()

Crocuta

Snímek zpracovává poměrně neotřelou tématiku, ale bojové akce je tu nemnoho a to je u dvouhodinového válečného filmu dost velká vada na kráse. Když vezmu v úvahu samotný závěr vykradený z "Vojína Ryana", rozhodoval jsem se mezi 2 a 3, za tu předchozí přestřelku nakonec přece jen zaokrouhleno nahoru. ()

Chrustyn

Slabý válečný film s průměrnými hereckými výkony a levně udělanými bitevními scénami, který nesahá ani po kotníky konkurenčním hitům jakým byl např. Zachraňte vojína Ryana. Je sice pravda, že srovnávat takovýhle film s peckou "Ryanova" formátu je trochu absurdní ale film ho občas až okatě kopíruje ať už závěrečnou bitevní scénou nebo konečnou "procházkou" po hřbitově takže si o to srovnání sám koleduje. ()

SOLOM.

Jde skutečně o slušný alžírsko/francouzský film, ale na rozdíl od těch „TOP“ válečných filmů, se tu moc akčních pasáží nedočkáme. Na válečný film jich tu bylo žalostně málo a tak se divák musí spokojit převážně s dramatickou vložkou a mezilidskými vztahy. Převážně pak utlačování muslimů, kteří neměli stejné práva a výhody, jako francouzští vojáci. No vzhledem k tomu co se teď ve světě děje, je to jen dobře. Tehdy se s nimi nikdo nesral a dnes by jim nejraději lezli do prdele. Naštěstí (nebo spíš bohužel) už tehdy věděli, co je tahle sebranka zač. Hlavní hrdinové předvedli sice sympatické výkony, ale nějak závratně jsem jim nefandil. Navíc mi až moc některé pasáže a zvláště závěr filmu připomínal „Vojína Ryana“. 60% ()

ARI50

Mám rad válečné filmy ale co se tyče tohohle tak sem v něm postrádal snad vše co se dalo spíše mi to připadlo jako jedna velká šikana a využívání lidí bez nádechu akce a takového povzbuzeni co by vás při filmu drželo. ()

Dionysos

Politicky korektní a z historického hlediska vcelku vyvážený film. Původní obyvatelé severoafrických kolonií se vydají s francouzskou armádou osvobozovat "svoji" vlast, kterou většina z nich ani nikdy nenavštívila - tvůrci filmu, i když se zjevně v rámci (dějinně opožděného) poděkování zaměřili hlavně na popis odvahy a vlasteneckého uvědomění muslimů, nezapomněli ani alespoň okrajově naťuknout i odvrácenou stranu účasti "Marokánců" apod. na evropských frontách - krádeže, znásilňování. Také bojové scény v žádném případě neurazí. Je ironií osudu, že ti, jež vkládali naději na získání svobody a rovnosti ve spolupráci s Francouzi při světové válce, si museli svou definitivní svobodu v 50. a 60. letech vydobýt sami ve střetech válkách právě proti nim. ()

Morholt

Tak trošku francouzská variace na Ryana s národnostním podtextem navíc. Válečných filmů o čených amerických vojácích za II. světové války tu už pár bylo a takřka bez výjimky se jednalo o černobílé vydírání a obviňování všech bílých. Indigénes také poukazují na odlišný přístup francouzského velení k bílým a africkým vojákům, ale není to tak přepálené, jak by se dalo čekat, takže není problém těm křivdám uvěřit. Technická stránka je téměř bezchybná a totéž se dá říci o hereckém představení všech zúčastněných. Byl jsem trošku skeptický k Jamelovi Debouzemu, kterého jsem si, vzhledem k jeho handicapu, nedokázal v roli vojáka představit, ale on si poradil opět výborně a jeho tělesný nedostatek jsem takřka nevnímal. Závěr mě pak zvedl ze židle. Francouzi by se za svůj postoj měli stydět. 80% ()

JohnCZ

Velice slušný válečný film s poměrně originální zápletkou a z trochu jiného úhlu pohledu, byť chybělo mi silnější sžití s postavami. Z těch několika tváří byl nejvýraznější Samy Naceri a to jen nejspíše proto, že jsem ho znal z dřívějška. Z této tématiky šlo rozhodně vytěžit mnohem více, na druhou stranu film nenudí a rozhodně nezklame. Po technické stránce není moc co vytýkat. Hudba je boží. ()

Marek1991

Úprimne povedané čakal som od toho viac, bolo to možno názvom, obsadením, produkciou toľkých krajín, ale výsledok je len obyčajná akoby televízna vojnová dráma s nie príliš šťastným koncom. No tie časy boli najmä pre vojakov z krajín, ktoré bojovali pod inými vlajkami ťažké. Depresívny film, ale dobrý, dobrý, ale doslovne je to priemer. ()

curunir

Ďalší z rady ničím výnimočných vojnových filmov, tentokrát viacej zameraný na afrických spojencov, ktorí pomáhali oslobodzovať Európu. Nakrútenie filmu o vojnovej jednotke Alžírcov oslobodzujúcich Francúzsko nepovažovujem za nijak zlé, horšie je to už so samotným podaním, nevýraznej a nedotiahnutej réžii, rovnako tak aj chabým hereckým výkonom. Pritom sa dá povedať, že začiatok filmu je vcelku vydarený; naverbovanie vojakov a vzápätí pomerne silná scéna dobývania strategického kopca ovládaného Nemcami, ktorá sa takmer vyrovná naturalistickému vylodeniu v Normandii s tu toľkokrát spomínaného ,,Zachráňte vojaka Ryana". Potom však nasleduje celý rad nudných a podľa mňa zbytočne zdĺhavých pasáží, viac-menej založených iba na uznaní zásluh pre afrických spojencov. Záver sa potom taktiež nesie v duchu Ryana, rovnako tak aj príchod na cintorín padlých po šesťdesiatich rokoch. Nomináciu na Oscara akosi nechápem (vari sa nenašli lepšie filmy?), rovnako tak aj 9 nominácii na Cézara. Ak by bol o 30 minút kratší, mohol byť aj viacej znesiteľnejším. ()

Paxxx.cz

Další docela povedený film ze druhé světové války, který poukazuje na křivdu muslimům, kteří se přičinili o osvobození Francie od nacismu (v tomto ohledu mi film dot připomíná český Tobruk, ve kterém jsou ukázány zásluhy českých a slovenských vojáků, kteří pomohli vybojovat několik důležitých bitev). Den vítězství je dobře herecky obsazený, ale trochu zbytečně dlouhý a hlavně chvílema docela zmatený. Co se ale rozhodně nedá upřít je solidní zpracování a pár dobých akčních scén- 60%. ()

Ridick

taky priemer dobreho vojaka ryana s velmi podobnym koncom...inac polovicka flmu nudi a neduhy francuzskej armady v podobe zotrocovania africkych vojakov nie su podane tak, aby ma to nutilo zamysliet sa nad tym...skoda...60% ()

Orlau32

Na tento film jsem byla velmi zvědavá, co nového přinese. Ale že mě natolik překvapí svým obsahem jsem netušila. Kolik knih jsem přečetla o 2.světové válce, ale nikde jsem se nedočetla, že v ní bojovali i arabští muslimové a nota bene, že se s nimi takhle zacházelo. Byla jsem prostě v šoku. Myslela jsem si, že rasismus od dob "Chaloupky strýčka Toma" je již dávno překonán ! Hanba velitelům, kteří nechávají za svou zem různé rasy umírat, ale při hodnocení nebo přídělů potravin (neuvěřitelné !) dělají rozdíly. Film je natočen tak, jak to Rachid Bouchareb zvládl, ale jelikož film byl nominován na Oscara a též na Zlatou palmu, tak se domnívám, že mi nepřisluší kritika, zda se tam střílelo mnoho nebo málo anebo jestli film něco nebo někoho kopíruje. Je natočen na základě pravdivých události a já jsem u toho ani nedýchala. ()

Tony.cs

Nedokáži to. Válečné filmy mě vždy učarují a i když se snažím srovnávat, prostě to nejde. Byla to stejná hrůza všude a tento příběh má do sebe hodně. ()

Rakosnicek77

Alžír kolonizovaný Francouzi, stejně jako třeba Maroko, pomohlo Francii významě v dobách tvrdých bojů druhé světové války. Kdyby tomu bylo jinak, bylo by v současné Francii o mnoho rozvětvených rodin méně. Ti co jsou dnes považováni za špínu a nechtěné migranty, jsou ve většině případů právě potomci těch, kteří jim dnes umožňují pohodlně žít u svých honosných vil a bazénů. A o tom tento film je. O těch kteří ve jménu Francie, hrdině bojovali za její svobodu. Svobodu zaplacenou desetitisíci dnešních "přivandrovalců" kteří padali na bitevních polích, zatímco Francouzské velení vše pozorovalo z bezpečné vzdálenosti. Dnes už jsou tyto země suverení, ale ještě dnes, by si každý tamní občan, zasloužil respekt a úctu každého Francouze. Bohužel to tak není a podobná praxe pokračuje i nadále v podobě cizineckých legií. V první línii totiž za Francii stojí malokdy právě Francouz. ()

kinderman

Inspirace Vojínem Ryanem je značná, od úvodního masakru při ztékání kopce obsazeného Němci až po závěrečnou obranu pily (?) proti přesile (včetně epilogu po letech na vojenském hřbitově), přičemž film má ukázat především to, že Arab nerovná se pokaždé terorista. ()

fmash

Bez hlubších znalostí historických reálií se Den vítězství dost těžko hodnotí. Film je totiž hodnotitelný v několika rovinách. Vezmu-li to popořadě, začnu filmařinou. Film je zbytečně dlouhý, což je částečně vykoupeno někdy zajímavými dlouhými záběry budujícími atmosféru. Kamera nebyla nijak skvělá, ale nerušila. V porovnání s některými hollywoodskými trháky (a je pravda, že o takové srovnání si tento film opravdu říká) je docela slabý, je však třeba říct, že má několikanásobně nižší rozpočet - je ovšem třeba říct i to, že nedostatek vlastních nápadů a kopírování s penězi souvisí méně než velkolepá výprava. Berme to jako takový Tobruk po francouzsku. Divák by si ale měl uvědomit, že válčení a umírání ve velkém tu nebylo cílem - dělalo především kulisu hlavnímu sdělení filmu, jímž bylo vyzdvihnutí role obyvatel francouzských kolonií v Africe, již sehráli v osvobozování své „vlasti“ a vděku, jehož se jim za to dostalo. To je ta lepší a pro našince objevnější část. Placení verbíři dělali dobře svou práci a novopečení vojáci z kolonií často ani nevěděli co a proč si vlastně zvolili za svou budoucnost - hlavně poté, co vyprchalo počáteční nadšení. Že se bílí Francouzi dívali na své arabské kolegy svrchu, to je jasné a kdo se nad tím dnes pozastavuje, měl by se začít vzdělávat, dokud není pozdě. Komu není známa podstata kolonialismu, nechť si jde pustit Krtečka a nezaclání. Kolonialismus též naprosto fatálně ovlivnil Evropu nejen v době svého rozkvětu, neméně fatálně ji ovlivňuje i nyní, dávno po svém zavržení (pro Francii to platí dvojnásob). Až potud by se dalo mluvit o lehkém nadprůměru, co mi ale opravdu na filmu vadilo, dokonce jsem před polovinou vážně uvažoval, že to vypnu, byla jednostrannost, s jakou Bouchareb divákovi servíruje bezvýhradnou oddanost Arabů Francii, jejich dobráckost, upřímnost, laskavost, odvahu atd. Za to se jim ovšem dostává jen opovržení a ústrků. Symptomaticky jediný, kdo je přijímá vřele, jsou lepé Francouzky, vítající je s takříkajíc roztaženými náručemi. Já rozhodně nechci snižovat utrpení, jimiž si afričtí „Francouzi“ prošli, ani nespravedlnosti, kterých určitě nezažili málo. Ale tohle typické multikulturalistické klišé hraničící s vyděračstvím prostě nesnáším. Navíc tam ještě Samy Naceri, jinak podle mého naprosto skvěle padnoucí do své role, vykládá v kostele u krucifixu o „jejich (rozuměj Francouzů) Bohu, který velice trpěl“. Na koho tahle tklivá poznámka mířila? Na evropské nevzdělance, kteří netuší, že mohamedáni Ježíše znají jako jednoho z proroků Boha, jinak zvaného Alláh? Bóže, na tohle já nemám. Po velkém vnitřním zápasu dávám 3 -- ne, 2 a už to nechci nikdy vidět. ()

d-fens

ocenenia : Oscar 2007 - Nominácia na najlepší zahraničný film ◘◘◘◘ MFF Cannes 2006 - Najlepší herec (Jamel Debouzze, Samy Naceri, Roschdy Zem, Bernard Blancan, Sami Bouajila) ()

Martin741

64 % uz len za to , ze hoci tieto africke jednotky neboli nikdy povysene a vzdy ostali obcanmi druhej kategorie vo Francii, no pomohli k porazke Hytlera. Hytler totiz bol naprosto sialeny, bola to zruda. Bol posadnuty maniou ovladnutia celeho sveta, jeho brutalna, nenavistna a agresivna povaha ho nutila systematicky napadat vsetkych susedov, chcel utopit ludstvo v oceanoch krvi, xmrti nenavidel zydy. Bol pravom potrestany pokrokovymi mierovymi silami slobodneho ludstva. ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky